3D под: што е тоа, совети, каде да го користите, цени и фотографии

 3D под: што е тоа, совети, каде да го користите, цени и фотографии

William Nelson

Дали знаете што е 3D под? Овој тренд освои многу луѓе, но малкумина знаат што е всушност 3Д подот, неговите карактеристики и особености. Ако сте заинтересирани да го примените овој под во вашиот дом, продолжете да го следите овој пост со нас, ви донесовме сумиран и поедноставен водич за да ги отстраните сите ваши сомнежи на оваа тема, проверете го:

Што е 3D подови ?

Кога зборуваме за 3D под, она што обично ми паѓа на ум се оние премази со неверојатни реалистични дизајни кои, во повеќето случаи, се однесуваат на дното на морето. Но, 3D подовите се многу подалеку од тоа. Нивната главна карактеристика е да предизвикуваат тродимензионални ефекти, односно да предизвикаат мала оптичка илузија, искривувајќи ја реалноста на околината. Овие ефекти може да бидат предизвикани од реални слики или од геометриски и апстрактни обрасци во различни бои.

Од што е направен 3D подот?

3D подот е познат и како епоксиден под или порцелан течност за плочки, иако е можно да се користат и подови со 3D ефект изработени од конвенционална керамика. 3Д подовите изработени од епоксидна смола визуелно личат на порцелански плочки, па оттука и името, главно поради високиот сјај, но една од главните разлики меѓу нив е монолитниот изглед, односно еден кат, без траги од инјекциска смеса, фуги или споеви, можни само на 3D подот.

Катот наепоксидната смола може да се користи во различни обрасци на бои, вклучувајќи ја класичната и безвременска црно-бела, покрај отпечатоците и цртежите, некои модели можат дури и да имитираат материјали како мермер, дрво и камења.

Зошто да ја користите 3D под?

3D подот е совршен за модерни и современи украси, каде што главната цел е да се создаде смела и иновативна средина. 3D подот е интересен и од практична гледна точка, бидејќи чистењето е олеснето, особено во случај на смолести подови – или течни порцелански плочки. Овој конкретен тип на под нема инјекциска смеса, спречувајќи акумулација на микроорганизми и прашина. Чистењето, во овие случаи, треба да се врши само со влажна крпа и неутрален детергент.

Подот од 3D епоксидна смола има уште една голема предност: брзо и лесно нанесување. 3Д подот се нанесува со помош на инструмент како гумен, каде што се шири по целата површина. Не е потребно да се отстрани претходниот под – освен ако е од дрво – ниту да се израмни површината, бидејќи епоксидниот под е самонивелирачки. По инсталацијата, се препорачува да се грижите за 3D подот, избегнувајќи влечење мебел и други предмети. За ова, најдобра опција е да ги покриете нозете на мебелот со филц.

Меѓутоа, овој тип на под треба да го нанесат обучени професионалци за да се обезбеди убавина, отпорност и издржливост.

Каде да користете го 3D подот?

3D подотможе да се користи во секоја просторија во куќата, иако неговата употреба стана популарна во бањите и тоалетите. Сепак, поради силниот визуелен ефект што може да го имаат некои модели, важно е да се процени дали околината нема да биде естетски преоптоварена, што доведува до визуелен замор.

3D подот е одлична опција за кујни, ходници , дневни соби, па дури и спални, а да не зборуваме за бањите, каде што подот се прослави.

Која е цената на 3D подот?

Цената на 3D подот или течната порцеланска плочка е околу $280 до $350 o метар квадратен, вклучувајќи суровини и работна сила. Вредностите, сепак, може да варираат во зависност од избраниот тип на печатење и дизајн, па дури и во регионот во кој живеете.

Техниката за примена на 3D подот е родена таму во Дубаи во средината на 2015 година и се шири низ целиот светот без да наиде на големи тешкотии. Во денешно време, подот е достапен и може лесно да се најде. И дали веќе се предадовте на 3Д подот? Доколку сè уште се сомневате во овој тип на подови, ви донесовме избор на фотографии од соби со 3Д под, или течни порцелански плочки, за да ве инспирираме да ја искористите техниката и во вашиот дом, дојдете и видете:

60 фотографии од 3D подот за да бидете инспирирани

Слика 1 – Геометриски 3D под со ефект на длабочина; жолтата фотелја помага да се подобри бојата на подот.

Слика 2 – Под со 3D ефект на скалите; пругитеповеќебојните бои предизвикуваат супер впечатлив визуелен ефект.

Слика 3 – Под со 3D ефект на скалите; разнобојните пруги предизвикуваат супер впечатлив визуелен ефект.

Слика 4 – Под со 3D ефект на скалите; разнобојните ленти предизвикуваат супер впечатлив визуелен ефект.

Слика 5 – Горен поглед на геометриски 3D под во нијанси на сина и бела; забележи како шаблонот го збунува окото.

Слика 6 – Под со 3D дрвен ефект; начинот на кој се поставени летвите е она што го предизвикува ефектот; забележете го и чувството на длабочина и ширина што го предизвикува подот во околината.

Слика 7 – 3D под на подот, на ѕидот и на таванот , концептуален предлог полн со смелост.

Слика 8 – Розовите ленти на 3D подот гарантираат импресивно чувство за длабочина.

Слика 9 – Различни геометриски обрасци на 3D подот го придружуваат ова скалило додека не стигне до задниот ѕид.

Слика 10 – Опција за подискретен 3Д под со ефект на мермер.

Слика 11 – Уште една добра идеја за 3D мермерен под, само овој пат да се користи во бања.

Слика 12 – Не е доволно да се биде 3D, тоа мора да биде неонски!

Исто така види: Јапонска градина: 60 ​​фотографии за создавање неверојатен простор

Слика 13 – Супер дискретен, овој 3D под се издвојува по мазноста на неговите дизајни во совршена хармонијасо чистиот декор на околината.

Слика 14 – Кариран 3Д под за кујна; овој тип на под е совршен за интегрирање на средини, бидејќи нема видливи фуги или ознаки.

Слика 15 – Под со цвеќиња! Со 3D подот ова е можно.

Слика 16 – 3D ефектот на овој геометриски под е неверојатен! Може да предизвика дури и вртоглавица, бидете внимателни!

Слика 17 – А да користите 3D под низ куќата? Лесното чистење е одлична привлечност.

Слика 18 – 3D под за современа средина полна со личност.

Слика 19 – Еве, предлогот е да одиме по облаци, буквално!

Слика 20 – Или можеби повеќе сакате да газите околу џиновски тетрис?

Слика 21 – Оваа бања успеа да обедини 3Д под со чиста и мазна декорација, прекрасна инспирација!

Слика 22 – Син мермер во дневната соба? Само со епоксиден под, многу поевтин и полесен за монтирање.

Слика 23 – Модерна кујна со едноставен 3Д под што одговара на сите детали за декор.

Слика 24 – Оваа класична и елегантна дневна соба користи 3D под со вуди ефект во нијанси на беж и кафеава.

Слика 25 – Под од зелени листови направен од 3D под.

Слика 26 – Веќе во оваа соба ворустикална вечера, опцијата беше за бел, сив и син 3D под.

Слика 27 – Оваа широка и интегрирана средина имаше мазен 3D под во неутрални тонови .

Слика 28 – Бел и црн 3D под за да одговара на декор што ја следи истата палета.

Слика 29 – Колку убава и нежна инспирација за 3D подот за дневната соба.

Слика 30 – Колку убава и деликатна инспирација за подот 3D за дневната соба.

Слика 31 – Комбинацијата на геометриски обрасци со контрастни бои на 3D подот го направи изгледот на оваа дневна соба неверојатен .

Слика 32 – Изгледа како искривување во времето, но тоа е само коридор целосно покриен со 3D под.

Слика 33 – Како да ја внесете удобноста и топлината на подот од природен камен во вашиот дом? Можете да го направите ова користејќи го 3D подот.

Слика 34 – Класичните и елегантни околини исто така изгледаат убаво со 3D подот, само изберете го дизајнот што најдобро одговара на средина.

Слика 35 – Ако сакате модерен и дискретен 3D под, обложувајте се на модели со геометриски образец во неутрални тонови.

Слика 36 – Ефектот на овој 3D под во бањата е надреален! Реализмот на сликата ќе ги импресионира дури и најскептичните.

Слика 37 – Во оваа друга бања, реализмот на 3D подот исто така привлекува внимание,но на помек и помалку интензивен начин

Слика 38 – Внимавајте каде газите! Ефект на мега оптичка илузија на овој 3D под.

Слика 39 – Децата исто така можат да имаат корист од неверојатните ефекти на 3D подот.

Слика 40 – Донесете ја природата поблиску до вас користејќи го 3D подот.

Слика 41 – Многу бои за 3D кат од канцеларија.

Слика 42 – За оваа модерна бања, опцијата беше за 3D под со црно-бел геометриски ефект.

Слика 43 – Дрвен под од трупец: убава визуелна композиција, само преправајте се!

Слика 44 – Супер концептуално, оваа современа средина инвестираше во црно-бел 3D под полн со линии и со портокалова линија за да го „оживее“ просторот.

Слика 45 – Дали сакате дискретен и убав 3D под? Оваа инспирација вреди.

Слика 46 – Водопад што тече по скалите дома, што мислите за ваков ефект?

Слика 47 – Може да биде мермер, но е 3D под.

Слика 48 – Исто така, можно е да се направи 3D под со ламинатни плочи, се сомневате? Тогаш, погледнете ја идејата подолу!

Слика 49 – Во влезниот хол, 3Д подот одлично ги пречекува посетителите.

Слика 50 – Спирали во црно-бело: 3D модел на подот полн со ефектиоптика.

Слика 51 – Колку убава, мека и нежна опција за 3D под; совршен за оваа кујна која го меша класичното со современото.

Слика 52 – И 3D килим, што мислите?

Исто така види: Земјиште: што е тоа, за што е и како да го направите вашето

Слика 53 – Овој дрвенест 3D под предизвикува мало чувство на длабочина во влезниот хол.

Слика 54 – Стариот добар шах кој никогаш не излегува од мода може да се испроба на 3D верзијата на подот.

Слика 55 – Амплитудата е терминот што ја дефинира сензацијата предизвикана од овој кат е 3D во собата.

Слика 56 – Од дното на морето: првите катови со 3D ефект во основа ја истражуваа токму оваа тема.

Слика 57 – Ѕвезден под, буквално!

Слика 58 – 3D под со обоени ленти и со прекрасен ефект на длабочина и ширина; какво опкружување би создале овде?

Слика 59 – тканите на ткаенината се зголемуваат илјадници и илјадници пати: ова е шемата формирана од овој 3Д под.

Слика 60 – Пастили со различни големини за создавање длабочина во дневната соба; со 3D подот ја избирате најдобрата фигура за да ги составите вашите околини.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.