Агол за читање: 60 идеи за украсување и како да го направите тоа

 Агол за читање: 60 идеи за украсување и како да го направите тоа

William Nelson

Катчето за читање е прибежиште внатре во куќата и покрај тоа што е простор за седење и читање, може да стане соодветно место за одмор и уживање во добри времиња без да се грижите за светот околу вас.

Не ви треба многу за да имате катче за читање дома! Фотелја, светилка и полица со одлични книги се доволни за да се создаде идеален простор за оваа конкретна функција.

Кој мисли дека за да има катче за читање дома потребно е да има голема библиотека или да користи ексклузивна соба во резиденцијата за оваа функција. Може да се состави на едноставни начини, со непогрешливи совети, трансформирајќи ги малите простори без да потрошите многу!

Како да направите катче за читање

Главни карактеристики

Јасност, спокојство и на таа локација треба да се стимулира тишина. Негувајте ја околината која има одлично природно осветлување и додајте декорација со подна светилка за да помогнете во ноќното читање. Друг совет е да се држите подалеку од средини во кои има телевизор или пречки од бучава и бучава.

Полици за книги

Потребно е книгите секогаш да се држат во рака, дури и да се стимулира оваа средина уште повеќе . За да го направите ова, поставете ги книгите на полици и полици за да можат возрасните и децата да стигнат до нив без да мора да одат на друго место за да ги бараат.книги.

Удобност

Создадете простор со перници, софи, душек и фотелји за посакуваната удобност. На тој начин можете да го продолжите времето за читање без болката и положбата да се мешаат во активноста.

65 идеи за украсување на катчето за читање

Катчето за читање не е само ваш резервиран простор, сепак можете да украсете ја куќата и станете одлично дополнување на соба на едноставен и лесен начин! Погледнете неколку слики од аголот за читање со неверојатни модели кои одговараат на сите профили и големини:

Катче за читање во дневната соба

Слика 1 – Старата скала може да се претвори во прекрасен украсен предмет и функционално за катчето за читање!

Преправете го старото скалило и направете го ексклузивен елемент во декорот. Брусењето и бојадисувањето може да бидат вистинскиот начин да се започне оваа задача!

Слика 2 – Иновативниот мебел обезбедува функционалност во декорацијата на аголот за читање.

Слика 3 – Не е потребно многу за да го поставите вашето катче за читање!

Слика 4 – Композицијата од перници го прави просторот пријатен и пријатен.

Слика 5 – Агол за читање под скалите.

Генерално без функција, ова малиот агол од куќата може добро да се искористи и да се претвори во пријатно место!

Слика 6 – Аголза читање: поставувањето резервиран простор е одлична опција за љубителите на книги.

Исто така види: Имиња на салони: Еве како да изберете автентични имиња

Слика 7 – Страста за книги носи идентитет во овој простор.

Слика 8 – Дневна соба со агол за читање.

Слика 9 – Ѕидот што немаше функција, сега има простор резервиран за читање.

Слика 10 – Катче за читање со фотелја Чарлс Имс.

Исто така види: Забава Алиса во земјата на чудата: совети за организирање и украсување со фотографии

Слика 11 – Направете посебно парче мебел за предлог аголот за читање!

Слика 12 – Помалку е повеќе!

За оние кои бараат едноставност, можете да се одлучите за шарен мебел за да го дадете потребното истакнување во декорацијата на аголот за читање.

Слика 13 – Оптимизирајте го просторот на дневната соба до максимум.

Дневната соба, домашната канцеларија и аголот за читање може да се вметнат во истиот простор се додека распоредот го следи пропорции правилна циркулација и ергономија.

Слика 14 – Агол за читање во кујната.

Слика 15 – Агол за читање со полици.

Слика 16 – Катче за читање со бохо шик декорација.

Во овој проект, природата и перничињата на подот се дел од декорацијата што резултира со мирно и тивко место.

Слика 17 – Читачко катче со две фотелји.

Слика 18 – Мезанинот може да добие aпопродуктивна функција.

Слика 19 – Катче за читање во надворешната област.

Слика 20 – Катче за читање со фотелја во стил на кочија.

Слика 21 – Отоманот е сестран предмет за секоја средина.

Фотелјите, фотелјите и перничињата внесуваат личност и обезбедуваат воздух на удобност и релаксација во просторот за читање

Слика 22 – Едноставен и практичен состав за поставување на катчето за читање.

Слика 23 – Дури и со современиот изглед, атмосферата е сè уште добредојдена.

Слика 24 – Разновидниот мебел гарантира флексибилност во просторот.

Таванот во стил на кревет може да придружува неколку функции во оваа средина. За да му даде порелаксиран изглед, декорацијата со чанти обезбеди совршен ефект за ова катче за книги!

Слика 25 – Користете природно осветлување во ваша корист!

Слика 26 – Стариот мебел може да се преуреди.

Направете го вашиот стар мебел прекрасен украс. Во овој случај, финишот со патина е одлична опција за надградба на мебел во стилски стил.

Слика 27 – Агол за читање со модерен декор.

Слика 28 – Катче за читање со шарена декорација.

Користете тепих за да го разграничите вашето катче за читање со остатокот од куќата. Натамуго правите местото попријатно со посебен предмет!

Слика 29 – Спуштените клупи создаваат разиграна и пријатна атмосфера!

Слика 30 – Катче за читање со индустриски декор.

За индустриски или машки изглед, користете рустични светилки и кожна фотелја.

Слика 31 – Вертикална градината носи повеќе инспирација во местото.

Да се ​​донесе малку природа во затворен простор го прави местото воздушесто и инспиративно. Кога станува збор за ова мало катче, зелениот ѕид го носи неопходниот спокој за моментот на читање.

Читачко катче на тремот/балконот

Слика 32 – Направете клупа од крај до крај да уживате до максимум простор.

Удобен и со повеќе простор за примање луѓе, овој балкон пренесува спокојство за одлично читање на отворено.

Слика 33 – Разновидниот распоред создава бесконечни функции за ова катче за читање.

Покрај тоа што е катче за читање, просторот остава слободен простор за да биде маса трпезарија или простор за одмор. Градинското седиште е разновиден предмет што служи како седиште или како потпора за книги, на пример.

Слика 34 – Полиците се секогаш добредојдени!

Слика 35 – Столчето за читање треба да биде удобно и ако е можно проширување за да ги истегне нозете.

Слика 36 –Катче за читање со импровизирана лежалка.

Слика 37 – Фотелите се разновидни во општествените области.

Слика 38 – Катче за читање со душек.

Слика 39 – Балкон со фотелја за читање.

Катче за читање на прозорецот / ѕидот

Слика 40 – Може да биде кревет, како и софа.

Слика 41 – Агол за читање со чист декор.

Слика 42 – Дрвените летви помагаат да се создаде ниша за читање во прозорецот.

Лишавите се супер модерни во декорацијата! Примената на некои детали на поставката помага да се истакне местото и да се внесе повеќе топлина во аголот за читање.

Слика 43 – Погледот е една од предностите на позиционирањето на аголот за читање во прозорецот.

Дури и за оние кои не сакаат многу да читаат, вакво место секако би ја разбудило желбата за читање, Поглед кон природата и добро катче за читање.

Слика 44 – Тој преостанат простор може да стане убаво катче за читање!

Бидејќи плакарот не може да се протега до аголот на ѕидот, тој ја искористи предноста од него да се постави пријатно катче за читање. Дополнително, под клупата беа инсталирани фиоки за складирање на други предмети.

Слика 45 – Клупата за багажникот помага да седнете/лежете и исто така да ги чувате книгите.

Слика 46 – Закуќи, уживајте во погледот од задниот двор!

Слика 47 – Заеднички агол за читање.

Можете и да направите катче за читање за повеќе од една личност, за оние кои секогаш уживаат да бидат во друштво со други луѓе, дури и ако се во тишина.

Слика 48 – Фиоките на дното помагаат да се создадат повеќе простор за складирање на предмети.

Слика 49 – Направете детал на прозорецот за да се истакнете во декорацијата.

Слика 50 – Оваа идеја може да се примени и на прозорецот од спалната соба.

Слика 51 – Поставете клупа во прозорецот.

Катче за читање во спалната соба

Слика 52 – Фотелјата во собата на бебето ја прави совршената улога за читање и доење.

Слика 53 – Идеја за агол за читање скриен во спалната соба.

Слика 54 – Поставете катче за читање во спалната соба дете!

Слика 55 – Ноќната маса може да се надополни со катче за читање.

Слика 56 – Двокреветна спална соба со агол за читање.

Детско катче за читање

Слика 57 – Детски мебел посветено на читањето.

За децата вреди да се стават книгите на ниска полица и да се стават некои забавни перничиња или дури и детски мебел. Ќе им се допадне играта!

Слика 58 – Направете нишаособено за детето да чита.

За овој предлог, обидете се да го поврзете предлогот со проектот за столарија.

Слика 59 – Како да склопете детско катче за читање.

За порустичен изглед, можете да користите саемски гајби за да направите евтина и едноставна полица во овој агол. Самиот тепих со перници станува совршено место за растегнување и читање добра книга!

Слика 60 – Читачко катче во детската соба.

Направете го аголот во повисок дел за да го направите местото порезервирано.

Слика 61 – Долниот дел од креветот на спрат може да биде слободен простор за читање.

Слика 62 – Декорација за катчето за читање.

За децата обидете се да работите со универзумот на бои. Да го напуштат местото креативно и да покануваат е од суштинско значење за да го истражуваат овој простор уште повеќе.

Слика 63 – Креветот може да биде одлично место за читање на малите.

Слика 64 – Катче за читање во раното детско образование.

Неопходно е да имате катче за читање во училницата и во училиштата! За да ја поттикнете оваа активност, обидете се да декорирате со детски елементи мешајќи читање и играње на ова место. Забележете дека во проектот зелениот тепих го прави аголот попријатен, дури и потсетува на тревник. Лулашки, плишани животни, предмети со животни ирастенијата создаваат совршен амбиент за читање.

Слика 65 – Фотелја за читање.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.