Аголна маса за дневна соба: 60 ​​идеи, совети и како да ја изберете вашата

 Аголна маса за дневна соба: 60 ​​идеи, совети и како да ја изберете вашата

William Nelson

Аголната маса за дневната соба обично не е на листата на приоритети кога се размислува за декорацијата, но може да биде.

Ова едноставно, дискретно парче мебел што буквално го зафаќа аголот на собата може да имате повеќе функции отколку што мислите.

Се сомневате? Затоа, ајде да ги наведеме сите причини зошто треба да имате аголна маса:

 1. За поставување чаши и чаши
 2. За поддршка на далечински управувачи
 3. За одмор книги и чаши
 4. За да го оставите мобилниот телефон да се полни
 5. За прикажување на пијалоците
 6. За поддршка на светилката или ламбата
 7. За да го поставите тој семеен портрет што никогаш не знаете каде да стави го
 8. Да се ​​одгледуваат растенија во саксии
 9. За да се прикажат убавините за патување
 10. Да организирате мали колекции
 11. Едноставно да имате парче Леле! во декорацијата

Овој список би можел да оди многу подалеку, бидејќи, всушност, аголната маса може да се користи за што и да посакате, без правила и ограничувања.

Факт е дека во Покрај тоа што е секогаш наоколу за да ви помогне да држите нешто, аголната маса сепак игра голема улога во естетиката на околината, пополнувајќи празни места и додавајќи личност и стил на декорацијата.

И како да го изберете аголот маса за идеална дневна соба?

Прво, да разјасниме нешто важно: аголната маса не мора нужно да биде веднаш до софата, добро? Ова е најчестиот просторза мебел, но тоа не е правило.

Има и други простори во просторијата во кои може да се смести аголната маса, како до фотелји, лавици и блиску до прозорецот. Важно е да е блиску до вас кога ви е потребно.

Откако ќе го дефинирате местото каде што ќе ја поставите аголната маса, одредете ја идеалната висина за неа. Како го правите ова? Едноставно, само измерете ја висината на парчето мебел на кое ќе се закачи. Во случај на софа или фотелја, на пример, препораката е аголната маса да биде во висина на тапацираната рака. Ниту помало ниту поголемо од тоа. Оваа висина овозможува удобно користење на масата за секој што седи до неа.

Видови аголна маса за дневна соба

Брз поглед на физичките и виртуелните продавници и веќе е можно да се имајте идеја за големината на масата.број на аголни маси за продажба. Моделите се разликуваат и по боја, формат и материјал. Во продолжение погледнете ги најпопуларните типови:

Аголна маса за дневна соба во дрво

Дрвото е најкористениот материјал за изработка на аголни маси. Дрвото е благородно, безвременско и овозможува низа прилагодувања што го прават погодно за најразлични украсни стилови.

Метална аголна маса за дневна соба

Металната или дрвената аголна маса феро е помодерен и има храбар и младешки изглед. Овој модел е совршен за украси во современ стил, особено за оние поврзанискандинавското и индустриското влијание.

Аголна маса за дневна соба во стакло

Аголната маса во стакло е класична, елегантна и сепак гарантира чувство на просторност во околината, бидејќи проѕирниот материјал предизвикува оваа визуелна илузија.

МДФ аголна маса за дневна соба

Аголната маса од МДФ е алтернатива на дрвените маси, со предноста што е поевтина. Но, исто како и дрвото, МДФ може да се приспособи на безброј начини и да се вклопи во различни предлози за декор.

Аголна маса за квадратна дневна соба

Кедратната аголна маса е модерна и смела. Вреди да се обложувате на таков модел од стакло или метал.

Аголна маса за тркалезна дневна соба

Круглата аголна маса, пак, е најчеста и класична од сите. Кога форматот се комбинира со дрвото, нема ништо за никого. Дуото се усогласува со секој стил на декорација.

Аголна маса за ретро дневна соба

Ретро аголната маса има карактеристики кои ја разликуваат од другите модели, како што се стапалата со стап и впечатливи бои.

Аголна маса за креативна дневна соба

Покрај традиционалните модели на аголни маси споменати погоре, можете исто така да изберете да користите различни предмети за да ја исполните функцијата на аголна маса. Добар пример се количките за чај. Друга идеја е да се направи аголна маса користејќи саемски гајби. Буриња, куфери и ковчези исто такаможе да направи добри аголни маси, пробајте го.

60 креативни идеи за неверојатна аголна маса за дневна соба

Видете сега 60 идеи за украсување аголна маса за дневна соба и инспирирајте се:

Слика 1 – Класична и елегантна соба со необична аголна маса. Имајте предвид дека парчето мебел е стебло од дрво.

Слика 2 – Аголна квадратна маса до софата. Моделот може да се користи и како масичка.

Слика 3 – Аголна маса што одговара на софата. Овде, служи како потпора за светилката.

Слика 4 – Дрвена аголна маса. Дизајнот на мебелот наликува на ниша.

Слика 5 – Тркалезна аголна маса за влечење од едната до другата страна по потреба.

Слика 6 – Аголна маса со многу класична и традиционална употреба: до софата.

Слика 7 – Двојна аголни маси за украсување и организирање на модерната дневна соба.

Слика 8 – Ниска аголна маса пропорционална на висината на софата.

Слика 9 – Овде, аголната маса се вклопува помеѓу двата софи во дневната соба.

Слика 10 – За голема дневна соба, вреди да се обложувате на до два модели на аголни маси. Имајте предвид дека секоја маса има многу специфичен дизајн.

Слика 11 – Модерна аголна маса со деталишилеста.

Исто така види: Покривка за гаража: предности, совети и 50 проектни идеи

Слика 12 – Аголна маса со метална основа и дрвен врв за декор во скандинавски стил.

Слика 13 – Слободна и непречена аголна маса, подготвена да ја користи секој што ќе седне на софата.

Слика 14 – Во оваа дневна соба, аголната маса ја доби мисијата да ги поддржи растенијата во саксии.

Слика 15 – Дрвена аголна маса украсена со класични предмети: светилка, книга и растение.

Слика 16 – Што е со урбана џунгла на масата во аголот на дневната соба?

Слика 17 – Модерно дуо за аголна маса за дневна соба. На нив, ништо повеќе од светилка и послужавник.

Слика 18 – Аголна маса за сместување на домашниот бар на куќата.

Слика 19 – Овој модел е многу успешен во последно време: се преклопуваат аголни маси.

Слика 20 – Еве, аголната маса дискретно се појавува на задниот дел од собата.

Слика 21 – Дизајнот е сè за аголната маса!

Слика 22 – Извртените нозе се врв на оваа модерна аголна маса за дневна соба.

Слика 23 – Аголот масата е таму, до софата, само чека моментот да послужи како потпора за книга, шолја чај или мобилен телефон.

Слика 24 – Аголна маса со ниши: поголема функционалностза супер практично парче.

Слика 25 – Квадратна аголна маса по висината и длабочината на софата.

Слика 26 – Кога багажникот станува аголна маса! Погледнете каква убава инспирација!

Слика 27 – Што е со аголна маса направена од камен? Неверојатно!

Слика 28 – Овде, аголната маса се издвојува и го привлекува целото внимание кон себе.

Слика 29 – Рустикален и модерен модел на аголна маса за да ве инспирира.

Слика 30 – Нема да читате повеќе? Ставете ја книгата на аголната маса.

Слика 31 – На аголната маса, светилката обезбедува идеална осветленост за дневната соба.

Слика 32 – Аголна маса, но не и тоа катче!

Слика 33 – Метална аголна маса зафаќа речиси централниот регион на собата. Вреди да се преиспита концептот на мебел и да се истражи во околината.

Слика 34 – Многу ниска аголна маса за разбивање со шари.

Слика 35 – Тркалезна маса во аголот помеѓу софата и фотелјите. Повеќе од стратешка позиција.

Слика 36 – Дали имате модуларен тросед? Потоа земете го предвид овој совет: аголна маса помеѓу тапацираните модули.

Слика 37 – Аголна маса за мали оброци во дневната соба. Ова е супер практично!

Слика 38– Аголна маса и масичка за кафе формираат совршен пар!

Исто така види: Забава на принцезата Софија: 75 идеи за декорација и тематски фотографии

Слика 39 – Жичена аголна маса со мермерен врв: шик!

Слика 40 – Стилскиот абажур има поддршка од аголната маса за да се истакне во декорацијата.

Слика 41 – Дрвена аголна маса според дизајнот на ламбата и масичката.

Слика 42 – Тркалезна аголна маса, црна и супер едноставна за да го освои вашето срце.

Слика 43 – Ако ви треба, секогаш имате втора аголна маса при рака.

Слика 44 – Оваа златна аголна маса е луксуз! Мало парче мебел ја прави целата разлика во декорацијата.

Слика 45 – Аголната маса е исто така одличен избор за катче за читање.

Слика 46 – Дневна соба украсена со аголна маса. На него вазни и книги.

Слика 47 – Нишата многу добро може да стане аголна маса, зошто да не?

Слика 48 – Модерна аголна маса за да одговара на другите елементи на декорот на дневната соба.

Слика 49 – Еве, аголот масата е иста како и другите елементи во однос на бојата, но се издвојува по својот дизајн.

Слика 50 – Овој модел на аголна маса е за кој не не сакате да тргнете наопаку со декорот: црно и квадрат.

Слика 51 – Речисиневидлива во околината, акрилната аголна маса е прекрасен начин за визуелно зголемување на просторот на малите соби.

Слика 52 – Еве, аголната маса исто така служи за сместување на пуфот.

Слика 53 – Што мислите за претворање на дрвена макара во аголна маса? Направете го парчето уште подобро со поставување на неколку мали растенија над него.

Слика 54 – Мала аголна маса, едноставна и нефункционална (и убава!).

Слика 55 – Аголна маса од бел МДФ. Форматот на блок е диференцијал во парчето.

Слика 56 – Аголна дрвена маса со багажник за списанија. Уште една функција додадена на ова повеќенаменско парче мебел.

Слика 57 – Шармот на аголна маса со златни ногарки.

Слика 58 – Аголна маса или дрвена клупа? Може да биде и едното и другото, во зависност од вашите потреби.

Слика 59 – Високата рака на софата е иста како и масата со висок агол.

Слика 60 – Аголна маса со влошка над софата. Идеален за учење, работа или јадење во дневната соба.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.