Алатки за печење: 25 артикли потребни за работа со колачи и слатки

 Алатки за печење: 25 артикли потребни за работа со колачи и слатки

William Nelson

Брашното, млекото и јајцата се важни во секоја пекара, но многу повеќе од состојките, од суштинско значење е да ги имате вистинските пекарски алатки за да направите добра (и вкусна) работа.

И секако дека ќе најдете оваа паметна мала листа овде. Во оваа објава донесовме комплетен водич со сите потребни прибор за печење за да го разбудиме најдобриот производител на колачи во вас, погледнете го:

Основни прибори за пециво

Основните прибори се оние кои се важни за секој која има намера да прави слатки и колачи, без разлика дали за сопствена потрошувачка или за продажба. Затоа, тие треба да бидат на врвот на листата. Погледнете кои се тие:

1. Калапи и листови за печење

Клапите и листовите за печење се суштински елементи во животот на секој аматер или професионален пекар.

На нив ќе печете колачи, пити, лебови, колачиња, меѓу другите деликатеси. Затоа е исто така важно да имате различни видови форми.

Имајте правоаголни, квадратни, тркалезни модели, со дупка во средината, склопливи, плитки, длабоки, за бисквити и што друго мислите дека е потребно за вашиот работа.

2. Рерна

Овој предмет може да изгледа малку очигледен, но не е. Добрата рерна може да биде разлика помеѓу успешен рецепт и цврста торта.

За индустриските кујни постојат специфични печки кои ја регулираат температурата и внатрешната топлина сопрецизност.

Но, за занаетчиска пекара, можно е да се користи конвенционална печка на гас, но важно е да се осигурате дека рерната рамномерно ја дистрибуира топлината и дека решетките се подредени и прави. Кога се сомневате, повикајте техничар специјализиран за овој тип на опрема.

Друга опција за рерната е електричната. За кондиторски производи, овој тип на рерна е многу погоден, бидејќи успева да одржува постојана температура и топлина.

3. Миксер

Миксерот се користи во различни рецепти, а не само во колачи. Од него се прават преливи, како шлаг, креми и филови.

За аматерска слаткарница, за сопствена потрошувачка, може да се смета на едноставен миксер. Но, ако имате намера да правите колачи и слатки за продажба, тогаш најдобрата опција е планетарниот миксер. Освен што има поголем капацитет за течности, тој ротира и чука со различни брзини што резултира со погазирани и меки теста.

4. Блендер

Блендерот не се користи толку како миксерот, но во некои рецепти е главната алатка. Затоа, не ја отфрлајте опремата во вашата кујна.

5. Миксер

Миксерот е попрактичен тип на миксер од блендерот и може да се користи и во најразновидните рецепти, особено за мешање креми и филови.

6. Метри

Не можете да направите рецепт безсе потпираат на употребата на метри. Тие се незаменливи. Ќе ви требаат мерки кои симулираат големина на чаши и чаши, како што се шолјите за чај и кафе, покрај познатата американска шолја.

Исто така, важно е да имате мерки слични на лажиците, како што се оние за супа , десерт, кафе и чај.

Овие мерачи лесно се наоѓаат во продавниците за куќна опрема во две главни верзии: силикон и нерѓосувачки челик.

7. Вага

Друга основна алатка за печење е вагата. Во многу рецепти состојките се положуваат со грам, а не со чашка или лажица.

Вашките за пециво се мали и преносливи за да ја олеснат рутината во кујната и, воопшто, се многу евтини.

8. Шпатули

Шпатулите се користат за многу работи во слаткарската работа. Со нив може да се промешува тестото, да се стругаат чинии, да се стави тестото во калапот и да се измазнуваат креми, филови и преливи.

Исто така види: Извезена крпа за садови: 60 модели и упатства што треба да ги научите

За секоја функција има посоодветен тип на шпатула. На пример, силиконската шпатула е индицирана за чинии за мешање и стругање, додека шпатулата од не'рѓосувачки челик или метал е повеќе препорачлива за мачкање пломби и за измазнување на преливите.

За мешање креми над огнот, претпочитајте ја дрвената шпатула која . освен што е отпорен не го загрева кабелот.

9. Пластични садови

Инвестирајте во пластични саксии со капаци во различни големини и формати. саксиитетие се незаменливи во секоја кујна, но во слаткарството тие се практична алатка кога треба да префрлите креми и филови во замрзнувачот или фрижидерот или дури и кога треба да оставите дел од рецептот резервиран.

Танџиите се исто така многу корисни за складирање на остатоци од рецепт, внимавајќи да нема отпад во вашата кујна.

10. Хартија за пергамент

Колачињата, лебот и некои видови колачи треба да се печат на листови хартија за пергамент. Овој тип на хартија е природно нелеплив, односно со неа не треба да ги подмачкувате калапите, внимавајќи вашите рецепти да не се лепат за тавата.

11. Филмска хартија

Филм хартијата, за разлика од хартијата за пергамент, служи за носење на подготовките во замрзнувач или фрижидер. Овој тип на хартија го изолира рецептот од фрижидерот, спречувајќи го да се исуши или да апсорбира мириси.

Фолмот може да се користи и за пакување слатки и колачи на парчиња.

12. Пакување и калапи

Доколку имате намера да произведувате колачи и слатки за продажба, тогаш важно е да набавите соодветно пакување и калапи, со цел да се гарантира соодветно складирање, хигиена и транспорт на производите.

Овде, имате две опции: да купите готово пакување во стандардна големина и формат, или дури и да направите персонализирано пакување со логото и боите на вашата пекара. Втората опција е малкупоскап, но компензира за професионалноста и додадената вредност на производот.

13. Решетка за ладење

Решетата за ладење е уште еден важен елемент во печивото. Служи, како што сугерира името, за да се изладат колачи и слатки што штотуку излегле од рерната. Но, за разлика од вообичаениот процес на ладење, оваа решетка го спречува формирањето на влага во тестото.

14. Сита

За да се обезбеди меко и воздушно тесто потребно е да ги користите ситата. Со нив ги просејувате сите состојки од тестото, покрај тоа што можете полесно и похомогено да намачкате некои видови прелив, како чоколадо во прав, рендан кокос и шеќер во прав.

15. Ренде

Ги знаете оние рецепти кои бараат состојки како портокал, лимон и морско оревче? Во овие случаи, ќе ви треба ренде.

Прометот е едноставен и евтин, затоа не го пропуштајте.

16. Фует

Исто така познат како мачкач за јајца, фуетот е практичен и помага во растворање на пелети што може да се најдат во тестото. Исто така, помага да се даде конзистентност на кремите и пломбите.

17. Млазници и торбичка за пециво

Исто така види: Есенски цвеќиња: какви се тие, карактеристики и видови во Бразил

Невозможно е да се зборува за кондиторски производи без да се споменат млазниците и кесите за пециво. Овој прибор е неопходен за гарантирање на доработка на колачи, слатки лебови и другоделикатеси.

Постојат неколку видови на млазници за пециво, меѓу најзастапените и најкористените се питанга (отворена и затворена), листови, туш и рифли.

18. Сад

Чашата е вид тркалезна и длабока чинија која се користи за матење теста и мешање креми и филови. Затоа, не го пропуштајте овој прибор во вашата кујна.

19. Помошен прибор

Покрај основниот прибор за печење, има и такви кои не се толку неопходни, но се многу корисни во зависност од видот на работата што ја работите. Проверете подолу:

20. Сукал

Влагот, и покрај неговото име, не е само за правење тестенини. Оваа кулинарска алатка ги отвора тестенините воопшто, како и фонданот. Затоа, на крајот е многу корисно ако работите со ваков тип на покриеност.

21. Балерина

Балерина е вид на грамофон кој помага при правење прелив за торта, ротирање и навалување на тортата за рамномерно нанесување на преливот од страните и горниот дел.

22. Термометар

На некои слатки, сосови и филови им е потребна идеална температура за готвење за да не се преварат. А најдобриот начин да дознаете е да користите термометар.

23. Секачи

За да наполните торта треба прво да ја исечете, нели? За тоа, ништо подобро од секач. Овој инструмент дозволувада правите цели, еднолични парчиња без да го замесите колачот, правејќи го поубав и поцврст.

24. Пегла за тестенини

Без разлика дали е време да се истури тестото во калапот, или е време да се прилагоди преливот, важно е да имате пегла. Оваа алатка може да се замени со шпатула, но ако сакате совршена завршница, тогаш инвестирајте во вистинската алатка.

25. Blowtorch

Крцкави и златни школки можете да ги добиете со помош на факел. Ова не е основен додаток, но во зависност од видот на пецивото и тортата со кои работите, вреди да се инвестира во еден.

Како да се грижите за приборот за пециво

Веќе знаете кој приборот е од суштинско значење за печење на вашата кујна? Сега останува само да научите како правилно да се грижите за нив и да се осигурате дека тие се чуваат долго време. Еве неколку совети:

  • Не'рѓосувачкиот челик и металните додатоци треба да се чистат со проточна вода и неутрален детергент. Оставете ги добро да се исушат пред да ги чувате. Можете дури и да ги чувате завиткани во хартиени крпи, за да се елиминира секоја трага од влага.
  • Шпатулите, тенџерињата и чиниите мора да се исчистат и дезинфицираат правилно за да не се акумулира мирис. Некои препарати кои земаат бои може да ги извалкаат овие прибори, ако тоа се случи, резервирајте ги овие додатоци само за истиот рецепт за да избегнете контаминација.
  • Дигитален прибор, како што се вагите и вагитетермометри, тие мора да се чуваат на суви места и подалеку од сончева светлина.

Значи, подготвени да започнете со печење?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.