Алое вера: совети за садење, грижа и 60 фотографии за украсување

 Алое вера: совети за садење, грижа и 60 фотографии за украсување

William Nelson

Кога зборувате за природна нега на кожа и коса, на што веднаш помислувате? Веројатно во алое или алое вера, како што е исто така познато растението. Но, дали знаевте дека покрај тоа што ќе ве направи поубави, алое верата сепак може да придонесе и за вашиот дом?

Да, ако никогаш не сте помислиле да го користите растението декоративно, време е да ги преиспитате вашите концепти. Издолжените, месести и шилести листови на алоето го носат тој зелен допир полн со рустичност во околината.

А дали знаевте дека цветовите на алое? Во фазата на возрасни растението може да произведе до 30 нови листови годишно и од неговиот центар израснува долг педун кој завршува со убави и нежни жолти цветови.

Уште една причина да го вметнете растението во декорацијата и овде меѓу нас, покрај украсувањето на куќата, секогаш ќе имате на располагање и сочен лист за тој експресен третман за убавина, што мислите?

Дали сте убедени дека вреди – многу – вреди да се одгледува мала нога од ова чудо дома? Затоа, дојдете да видите како да засадите алое вера и да се грижите за неа правилно:

Како да засадите алое вера (алое вера)

Алое вера е лесно растение за садење, бидејќи не бара голема грижа при подготовката на почвата. Можете да изберете да го засадите во кревет или во вазна, растението многу добро се прилагодува во било кое од двете.

Алое вера може да се засади со еден лист или прекупупки. Ако сакате да го направите расадот од алое вера од листот, треба да обрнете внимание на некои детали, но внимавајте дека ова не е секогаш најдобриот начин да имате дрво од алое вера. Тоа е затоа што листот на растението е многу влажен и може да изгние уште пред да се вкорени. Сепак, задржете го чекор по чекор како да засадите алое вера од лист:

 1. Земете лист од алое вера со најмалку осум сантиметри и направете засек во близина на основата на растението. Користете чист нож за да избегнете контаминирање на листот;
 2. Откако ќе го исечете од стеблото, оставете го листот на топло и проветрено место додека не забележите дека на местото на сечењето е создадена заштита, како филм. Но, бидете трпеливи, овој процес може да потрае и до две недели;
 3. Потоа, подгответе саксија со добар систем за одводнување и квалитетна почва. Залепете го листот во тенџерето со исечокот во почвата. Листот треба да остане околу една третина во земјата;
 4. Оставете ја вазната со листот на сончево место и полевајте го секојдневно во првите четири недели;
 5. Во текот на овој процес листот може да вене , се собира, па дури и се суши, но тоа не претставува смрт на листот, тој едноставно не може да изгние;
 6. На крајот од четирите недели, листот веќе треба да се вкорени, па оттогаш наводнувајте го само кога почвата е сува.

Другиот начин да се направи расад од алое е од пупкитекои произлегуваат од главната постројка. Овој режим е многу поедноставен и побезбеден. Проверете го чекор по чекор:

 1. Најдете алое што има никулци. Обично се мали и под мајчиното растение. Претпочитајте ги оние што се веќе поголеми и со најмалку четири лисја;
 2. Внимателно отстранете го за да не се меша со корените на главното растение и блиските ластари. Никулецот има свој сет на корени;
 3. Откако ќе го одвоите никулецот, подгответе го садот. Запомнете дека мора да има добар систем за одводнување и квалитетна почва;
 4. Направете мала дупка во почвата и засадете го никулецот. Нанесете лесен притисок околу растението за да се смести во тенџерето.
 5. Наводнете го растението, но не го пренаводнувајте. Алое вера гние ако се навлажни.
 6. Оставете го садот на сончево место и полевајте го еднаш неделно или кога ќе почувствувате дека почвата е сува.

Како да се грижите за алое вера алое вера

По садењето потребно е да научите како да се грижите за алое вера. Ова е релативно едноставно растение за одгледување, бидејќи не бара голема грижа, бидејќи е многу погодно за оние кои немаат многу време за градинарство. Забележете ги следните совети и видете како правилно да се грижите за вашата алое вера:

 • Не ја полевајте премногу алое вера, растението не ја цени прекумерната влажност и може да страда од гниење на листовите ако непотребно се полева . Совет е да се набљудува почвата пред наводнување, за оваставете го прстот во земја и ако се чувствува суво тоа е знак дека му треба вода, во спротивно почекајте уште неколку дена; Вишокот ѓубриво може да го загрози и здравјето на растението;
 • Алое вера сака сонце и светлина. Затоа изберете светло место кое прима директна сончева светлина најмалку осум часа на ден. Недостатокот на сонце може да ги направи листовите од алое вера виткани и тенки. Во затворен простор, алое вера може да се стави во близина на прозорец или врата;
 • Во зима, наводнувањето треба да биде уште повеќе оддалечено отколку во лето;
 • По садењето, почекајте неколку недели за употреба листовите додека алоето е добро залепено;
 • Листовите од алоето се показател за здравјето на растението. Мора да бидат зелени, месести и прави, доколку забележите дека пожолтуваат, на крајот виткаат или го губат бујниот изглед, прегледајте ја негата. Обично овие знаци укажуваат на тоа дека растението се наводнува прекумерно и дека зема помалку сонце отколку што треба;
 • Друг фактор кој може да влијае на развојот на алое вера е големината на вазната, што може да го ограничува нејзиниот раст . Обидете се, во овој случај, да ја смените во поголема вазна;

Како да вметнете алое вера во декорот

Можете да користите алое вера во секоја просторија во куќата, како се додека има услови на светлина погодни за раст на растенијата.Според Фенг шуи, древна кинеска техника за усогласување на животната средина, алое вера е одлично растение за прочистување и усогласување на енергиите на околината, покрај тоа што обезбедува заштита.

Алое верата се вклопува и во различни предлози за декорација , само приспособете го типот на вазна или кешот за уште повеќе да одговара на околината.

Терапевтски, украсен и енергичен. Алое вера е целосно растение кое може и треба да има посебно место во домот. Затоа избравме 60 предлози за средини украсени со алое за да се инспирирате и да го однесете ова боцкаво и сочно растение и во вашиот дом. Дојдете и заљубете се:

Слика 1 – Во аголот на ходникот, високата вазна од алое ја открива сета своја декоративна убавина.

Слика 2 – На масата, во помала вазна, алоето е исто така чист шарм.

Слика 3 – Што е со вазна со алое во спалната соба? Растението ослободува кислород во текот на ноќта, прочистувајќи го воздухот.

Слика 4 – Рачно насликана вазна за примање на расад од алое.

Слика 5 – Во оваа бања, алоето е воодушевено од сета светлина што влегува низ прозорецот.

Слика 6 – Зелениот допир на оваа соба се должи на вазната со алое вера на решетката.

Слика 7 – Овде алое вера практично е чувар на влез во куќата.

Слика 8 – Составивазна со алое вера и други сукуленти е исто така одлична идеја.

Слика 9 – Раширување на листовите на масата.

Слика 10 – Терариум од алое вера.

Слика 11 – Овде алоето владее сам на полицата.

Слика 12 – Алое вера украсена за Божиќ, исто така добра идеја, нели?

Слика 13 – Ако немате алое вера, имајте барем една рамка со растението.

Слика 14 – Завиткана во весник; Зарем ова алое не е кул?

Слика 15 – Пар алое на таблата.

Слика 16 – Или цело семејство на алое!

Слика 17 – Вазната ја прави сета разлика за визуелната презентација на алоето.

Слика 18 – Пријателството помеѓу вазната со алое и столчето течеше многу добро во оваа соба.

Слика 19 – Ако имате светлина, можете да одгледувате алое.

Слика 20 – Прекрасен и енергичен состав: алое, кактус и аметист.

Слика 21 – соодветно идентификувана за да не се создаваат сомнежи.

Исто така види: Бела ноќница: како да изберете, совети и 60 инспиративни модели

Слика 22 – Алое вера, кактуси и други сукуленти го формираат ова вертикално цветно креветче.

Слика 23 – Погледнете ја таму! Мирно одмарате на масичката.

Слика 24 – Алое вера во градината: прекрасен прием за оние кои пристигнуваат.

Слика 25 – Прилагодете гоголемина на вазна за големината на расадот на алое што го имате.

Слика 26 – Розовите вазни ја направија алое вера романтична.

Слика 27 – Прочистување на бањата.

Слика 28 – Или присуство меѓу украсните предмети.

Слика 29 – Секогаш ќе има катче за вазна со алое и нејзините омилени придружници: сукуленти и кактуси.

Слика 30 – Рустикален табла за да одговара на природниот изглед на алое.

Слика 31 – Но, ако сакате да му дадете поелегантен изглед изглед за вашата алое вера користете метална вазна.

Слика 32 – Сега, ако идејата е да се задржи неутралноста, белата вазна со алое вера е секогаш најдобра опција.

Исто така види: Декоративни растенија: 60 ​​фотографии за внесување зеленило во вашиот дом

Слика 33 – Придружник за читање.

Слика 34 – Вазни од керамика за да се сместат двата вида сукулент.

Слика 35 – Дали знаевте дека постојат повеќе од 300 различни видови на алое вера?

Слика 36 – Не знаете што да ставите на масата за вечера? Што е со вазна со алое вера?

Слика 37 – Во белата кујна се издвојува дуото од алое вера.

Слика 38 – Погледнете колку е шармантно ова трио вазни од алое покриени со капчиња.

Слика 39 – Ако некој е веќе добар , замислете три?

Слика 40 – луксузоваа бања е украсена со вазна од алое.

Слика 41 – Меѓу различните видови растенија, посебно се издвојува едно, алоето.

Слика 42 – На врвот на огништето, алое вера го додава тој дополнителен допир на декор.

Слика 43 – Алое во цут! За оние кои никогаш не виделе фотографија од цветање на алое, еве ја, прекрасни жолти цветови да им го разубават патот на оние што минуваат низ улицата.

Слика 44 – Алое вера во различни форми големини за украсување на масата.

Слика 45 – Глазирани листови од алое, не се разликуваат?

Слика 46 – Уште еден предлог за слика од алое вера за украсување на куќата, во случај да не можете да го имате вистинското растение.

Слика 47 – Маса Трпезариската маса беше поставена на стратешко место во кујната, каде што сончевата светлина може да ја капе вазната со алое.

Слика 48 – Голема вазна за сместување на алое вера која допрва треба да расте.

Слика 49 – Во аголот на собата, оваа вазна со алое вера ја прави сета разлика во декорацијата.

Слика 50 – Жолтата вазна го прави алоето уште повесело и поопуштено.

Слика 51 – Ставете ги вашите растенија на посебно место во куќата.

Слика 52 – Алоето е одлично растение за работни места, според Фенг Шуи.

Слика 53 – Еверастенијата и вазните носат порака и многу позитивна енергија за домот.

Слика 54 – Прекрасен цртеж од алое вера врамен за украсување на куќата.

Слика 55 – На плочата на кујнскиот мијалник, алое вера останува достапна кога ви треба.

Слика 56 – Глинената вазна ја подобрува рустичната убавина на алоето.

Слика 57 – Триото светло-црвени вазни дава посебна елеганција да се засади.

Слика 58 – Дури и најминималистите се предаваат на шармот и неверојатните својства на алое вера.

Слика 59 – Не сета модерност го заменува растението со докажани придобивки со милениуми.

Слика 60 – Лименките со сос од домати станаа идеално место за одгледување на овие мали и нежни садници од алое.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.