Англиски ѕид: откријте 60 инспиративни идеи и како да го направите тоа

 Англиски ѕид: откријте 60 инспиративни идеи и како да го направите тоа

William Nelson

Го знаете ли тој прекрасен зелен панел што ја украсува масата за торта или служи како панел за фотографирање за време на забавата? Значи, неговото име е англиски ѕид.

Англискиот ѕид е таа пријателска мешавина помеѓу гранки од лисја, цвеќиња и украсни предмети што резултира со многу поубава, пријатна и пријатна средина.

Општо користено на забавите, без разлика дали се тоа свадби или родендени, англискиот ѕид стана популарен и во домашниот декор.

Да, оваа зелена и природна атмосфера можете да ја донесете во влезниот хол, ходникот или кое било друго место. да се подобри. Друг интересен начин за користење на англискиот ѕид е како делител на просторијата. Со други зборови, ако сакате да го скриете сервисниот простор, обложете се на англискиот ѕид.

Но, сега доаѓа прашањето што нема да исчезне: како, на крајот на краиштата, се прави англиски ѕид? Сакате да го знаете одговорот? Затоа, продолжете да ја следите објавата кај нас:

Како да направите англиски ѕид

Првиот чекор во креирањето на вашиот англиски ѕид е да го одредите типот на растение што ќе се користи. Овде имате две опции: обложување на употреба на вештачки или природни растенија. И двете имаат предности и недостатоци, сè ќе зависи од вашиот предлог за декорација.

Исто така види: Едноставен новогодишен декор: совети за украсување со 50 идеи и фотографии

Природните растенија гарантираат многу попријатна, свежа и жива средина. Сепак, мора да се внимава на некои фактори, особено каде ќе се наоѓа ѕидот.зелена.

Некои растенија се многу чувствителни на сонце, како што е случајот со папратите. Затоа, важно е да се процени дали англискиот ѕид ќе биде изложен на дневна светлина или ќе биде поставен во затворена средина. За секоја ситуација има посоодветен растителен вид.

Сега, ако сакате нешто попрактично и пофункционално, вештачките растенија можат да бидат вашата најдобра алтернатива. Со нив, не треба да се грижите за количината на светлина, наводнување, ѓубрење или кастрење. Покрај тоа, зелениот ѕид со вештачки растенија има предност што трае цел живот, барајќи само малку време посветено на чистење.

Но, имајте го предвид овој совет: инвестирајте во квалитетни вештачки растенија кои носат одреден реализам, во спротивно вашиот англиски ѕид ќе биде многу излитен.

Кои растенија да ги користите на англискиот ѕид?

Без разлика дали прифаќате природни или вештачки растенија за англискиот ѕид, едно е сигурно: некои растенија се посоодветни од другите за овој тип на проекти.

Затоа имајте предвид видовите кои најдобро одговараат на англискиот ѕид (повеќето од нив може да се најдат во вештачката верзија):

  • Папрати;
  • бршлен;
  • Фикус;
  • Антуриуми;
  • Сингонци;
  • Рогови од елени;
  • Авенка;
  • Канца на мачка;
  • Бромелии;
  • Орхидеи.

Добар совет за секој што размислува да го направи англискиот ѕид со вештачки растенија е да се користи синтетичка трева. Ти можешкупете го грамот по метар во точната количина што ви е потребна за вашата декорација.

Како да го декорирате англискиот ѕид

Англискиот ѕид е многу разновиден. Покрај тоа што е убав сам по себе, сепак може да добие некои украсни додатоци, особено за забави и настани.

Можете да изберете да го декорирате англискиот ѕид со цвеќиња, фотографии, слики, огледала и безброј други предмети кои се однесуваат на темата и приликата на забавата.

Англиски ѕид: лесен чекор по чекор

Погледнете две едноставни и практични видеа со упатства кои ќе ве научат како лесно да направите англиски ѕид.

Природен англиски ѕид

Научете со упатството подолу како да направите англиски ѕид користејќи гранки од природни лисја. Проектот е идеален за забави, но внимавајте: не трае долго и мора да се направи многу блиску до датумот на настанот. Исто така, пожелно е да се чува подалеку од сонце, за да не венеат листовите.

Погледнете го ова видео на YouTube

Вештачки англиски ѕид

Следното видео, за разлика од горенаведеното, е да ве научи како да направите англиски ѕид со вештачки лисја. Можете да го користите во декорација на забави и декорација на домот. Погледнете го чекор по чекор:

Гледајте го ова видео на YouTube

60 инспиративни англиски идеи за ѕидови

Проверете сега 60 англиски идеи за ѕидови за да го инспирирате вашиот декор:

Слика 1 – Англиски ѕид за „опкружување“ на областа на баротзабава.

Слика 2 – Природен англиски ѕид за свадбена веселба. Избраното растение беше лозата со канџи на мачката.

Слика 3 – англиски панел ѕид за едноставна роденденска забава. Имајте на ум дека структурата на ѕидот беше фиксирана директно на ѕидот.

Слика 4 – Англиски ѕиден комплет кој го краси влезот на свадбената свеченост. Заедно со зеленилото, користени се и фотографии од невестата и младоженецот.

Слика 5 – Едноставен и непретенциозен англиски ѕид направен со вештачки лисја виснати од сува гранка

Слика 6 – Природен англиски ѕид. Забележете дека најважното место овде е тркалезното огледало опкружено со шарени цвеќиња.

Слика 7 – Што е со светли знак за украсување и осветлување на англискиот ѕид на забавата

Слика 8 – Англиски ѕид со тропско чувство. Секој вид растение преведува клима и различен стил за декорација.

Слика 9 – Кога зборуваме за англиската декорација на тропски ѕидови, погледнете ја оваа. Зборот „алоха“ беше многу добро позициониран меѓу цвеќињата

Слика 10 – Овде, решетката ги држи лисјата и цветовите на англискиот ѕид. Забележете дека немаше потреба да се покрие целата структура.

Слика 11 – Сино-белите балони го украсуваат и контрастираат англискиот ѕид за роденденска забава

Слика 12 – За да обезбедите допир на софистицираност, инвестирајте во метални балони за разлика од англискиот ѕид.

Слика 13 – Англискиот ѕид е исто така одлично место за гостите да се сликаат.

Слика 14 – Англиски ѕид едноставен со дрвена структура и украсена со ЛЕД знак.

Слика 15 – Специјално забавно катче создадено од англискиот ѕид украсено со цвеќиња.

Слика 16 – Погледнете каква креативна идеја! Послужете им шампањ на гостите на англискиот ѕид.

Слика 17 – А што мислите за украсување на англискиот ѕид со огромни хартиени цветови? Нокаут!

Слика 18 – англиски ѕид за извршување на свадбената церемонија. Овде, цвеќињата се незаменливи.

Слика 19 – Инспирација од англиски ѕид за домашен декор. Овде, се појавува во надворешната област украсена со знакот LED.

Слика 20 – Деконструиран англиски ѕид. Прекрасно место за фотографиите од свадбената веселба.

Слика 21 – англиски ѕид со папрати и други природни видови. Одличен начин за добредојде на гостите.

Исто така види: Модерни кујни: 55 идеи за да се инспирирате во декорацијата

Слика 22 – Овој англиски ѕид е исклучително елегантен за свадбена веселба. Името на невестата и младоженецот се издвојуваат меѓу зеленилото.

Слика 23 – Размислувајќи за правењеДетска забава на тема сафари Затоа, не го оставајте англискиот ѕид надвор.

Слика 24 – Англиски ѕид украсен со балони. Плетената фотелја го чека моментот на фотографиите.

Слика 25 – Искористете го англискиот ѕид за да поставите мурал, понудете сувенири, меѓу другите можни работи.

Слика 26 – Балкон направен со англиски ѕид. Зелена и убава алтернатива за барот за забави.

Слика 27 – Список на гости по маса поставена на англиски ѕид.

Слика 28 – Вештачки англиски ѕид со огромни хартиени цветови. Совршено место за фотографирање за време на забавата.

Слика 29 – Мини англиски ѕид во рамката за слика. Дали ви се допадна оваа идеја? Користете го за украсување на вашиот дом

Слика 30 – Балкон обложен со вештачки растенија, или подобро кажано, англиски ѕид

Слика 31 – Англиски ѕид со качувачки растенија и висечки видови. Доста амбиент за украсување настан или приемна сала во ресторани, барови и хотели.

Слика 32 – Мачката канџи е еден од омилените видови за составување Англиски ѕид, бидејќи растението ги исполнува сите простори.

Слика 33 – Прекрасен англиски ѕид за украсување на вашата надворешна област, размислете за тоа!

Слика 34 – Што е со англиски ѕид во бањата дома? Дали може да бидевештачки, нема проблем!

Слика 35 – Што ако наместо плочки се обложите на англиски ѕид како покривка за бања? Поинаква и необична идеја.

Слика 36 – Рустикална декорација која бара многу малку.

Слика 37 – Овде, вештачкиот англиски ѕид формира зелена рамка на ѕидот од дворот на куќата.

Слика 38 – Трансформирајте го ѕидот на скалите со англиски ѕид.

Слика 39 – Природен англиски ѕид со различни видови за да се формира оригинален дизајн на ѕидот.

Слика 40 – Како уште повеќе да го цениме високиот плафон? Со англиски ѕид.

Слика 41 – Зачувајте ја оваа идеја: англиски ѕид формиран од мали квадрати и секој од нив е осветлен со LED лента.

Слика 42 – Лисја и камења.

Слика 43 – Природен англиски ѕид во бањата: воздух свежа и украсена средина.

Слика 44 – Но, ако сакате, можете да ја однесете идејата за англискиот ѕид во дневната соба. Овде, тој е создаден покрај дрвениот панел

Слика 45 – Англискиот ѕид создава посебна и многу пријатна средина, совршена за оние кои сакаат да уживаат во нивните сопствен дом .

Слика 46 – Интегрираната просторија во индустриски стил не се сомневаше кога станува збор за обложување на англиски ѕид. Големата разлика насредина

Слика 47 – Природен англиски ѕид под скалите. За да биде уште подобро, мини езеро.

Слика 48 – Модерната куќа се обложи на природниот англиски ѕид како дел од проектот за декорација.

Слика 49 – Овде, англискиот ѕид може да се нарече „англиска слика“.

Слика 50 – Природен англиски ѕид за областа на базенот. Најдобар начин да додадете естетика, природа и приватност.

Слика 51 – Ако имате добро осветлена бања, не пропуштајте ја можноста да создадете Англиски ѕид во него.

Слика 52 – Кога околината нема природно осветлување, решението е да се обложите на вештачки англиски ѕид, како што беше направено во овој коридор овде.

Слика 53 – Природен англиски ѕид за дневна соба. Истакнете ги различните нијанси на зелената подобрена со индиректното осветлување.

Слика 54 – англиски ѕид врамен со џиновскиот круг на ѕидот.

Слика 55 – Англискиот ѕид може да се смета како тип на вертикална градина.

Слика 56 – Вертикален тревник!

Слика 57 – Ако претходната слика беше премногу за вас, што мислите за мини вертикален тревник?

Слика 58 – англиски ѕидни квадрати по патеката на скалите.

Слика 59 – Две идеи во еднасамо двор: англиски ѕид со синтетичка трева и, поназад, англиски ѕид со природни лисја.

Слика 60 – Англиски ѕид за областа на базенот. Еве, доволна беше лозата со канџи на мачката.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.