Арапски декор: карактеристики, совети и 50 неверојатни фотографии за инспирација

 Арапски декор: карактеристики, совети и 50 неверојатни фотографии за инспирација

William Nelson

Невозможно е да се зборува за арапска декорација без да се размислува за луксуз и богатство. Но не само тоа. Арапскиот декор сè уште зборува за удобност, добредојде, радост и приемчивост.

Со други зборови, тоа е куќа што треба да се види и да се види. Чувствувал и доживеал на различни начини. Направено за оние кои живеат таму и за оние кои ги посетуваат.

Под влијание на културата на различни земји, арапската декорација носи естетски референци за африканските земји, медитеранските земји и некои азиски земји, особено каде што се исламските и муслиманските религии повеќе

Овде во Бразил, овој тренд се појави пред неколку години за да докаже дека навистина е можно да се репродуцира арапската естетика без да мора да се потроши цело богатство.

И во денешниот пост ви кажуваме ви покажувате како да направите неверојатен арапски декор. Ајде да го провериме?

Арапска декорација: карактеристики и што да не пропуштите

Арабески и резби

Една од главните карактеристики на арапската декорација и дека она што го прави познат низ целиот свет се арабеските и резбите, главно на вратите и влезните порти на куќите.

Арабеските обично формираат рамки околу вратите, додека дрвото добива рачни резби, кои ги дава сите бујна и софистицирана карактеристика на арапската декорација.

Но, не се откриваат само на вратите арабеските и резбите. Овие детали исто така можатда бидат присутни во мебелот и ѕидовите.

Плочки

Плочките се типични за арапската култура и секако не би можеле да бидат изоставени од таквата декорација.

Поради оваа причина, советот овде е да се обложите на плочки кои се однесуваат на арапскиот свет и да ги примените во обложување на ѕидови, столбови и столбови.

Muxarabi

Дали знаете што е муксараби? Муксараби е вид на шуплива дрвена плоча со слична функција на онаа на кобогот, односно да донесе вентилација, осветлување и, дополнително, да создаде мека и дискретна поделба на средини.

Во арапски декорација, овој елемент се користи тој е многу популарен, особено муксараби со арабески дизајни.

Весели бои

Да се ​​добие соодветната палета на бои за арапскиот декор е повеќе од половина пат. Главните бои во овој вид декорација се сината, црвената, портокаловата и розовата кајсија.

Темните тонови на дрво се добредојдени и во арапската декорација, како и неутралните тонови за оние кои сакаат нешто малку поинаку. малку почисто и модерно.

Совет е да ги измешате топлите и живописни бои со неутрални бои, како бела, беж и црна, особено ако тие се во основата на проектот за декорација.

Злато, боја на злато

И штом ќе се одлучите за боите на арапскиот декор, погрижете се конечниот допир со прскање злато во собата.

Златото е бојата на златото и таа е таа што одиго претставуваат луксузот, богатството и елеганцијата типични за арапската декорација.

Поставете ја бојата на светилките, на деталите на ќебињата и перниците, меѓу другите предмети што се користат во околината.

Покрај злато, можете да инвестирате и во сребро и бакар.

Перници, османлии и ќебиња

Удобноста и топлото добредојде на арапската декорација можете да го добиете со обложување на употреба на ќебиња и перници на софата, па дури и расфрлани на подот.

Исто така, искористете ја приликата да додадете некои османлии во околината. Запомнувајќи дека секогаш е важно да се следи палетата на бои на арапската декорација за да се создаде посакуваниот ефект во проектот.

Крашна

Во собите, арапската декорација е комплетирана само со прекрасна крошна. Не знаете што е крошна? Океј, ќе објасниме.

Конопот е еден вид завеса поставена околу креветот што, во почетокот, се користеше за да се гарантира приватноста на парот. Со текот на времето, овој елемент заврши да се поврзува со луксузни и префинети украси.

Кипими

Најубавите (и скапи) килими во светот се произведуваат во светот арапски. Но, не мора да потрошите цело богатство на оригинален персиски килим.

Во денешно време е можно да се најдат реплики на марокански килими, на пример, по многу атрактивни цени.

Завеси

Завесите се уште еден белег на арапскиот декор. Колку повеќе трепет, толку подобро. Добропример за завеса за арапска декорација е онаа изработена од ткаенина од вили, лесна и нежна ткаенина, но со супер убав ефект.

Арапската завеса може да биде обична, во еднобојна или да има детали и мешавина од тонови, особено златни.

Аксесоарите се исто така секогаш добредојдени со овој тип на завеси.

Совршени во социјалната област

А Арапската декорација е комплетна само кога општествените простори зрачат со удобност и приемчивост.

Арапскиот народ е мајстор во уметноста на пречекот и се смета за големи домаќини. Затоа, не ги занемарувајте овие простори ако намерата е да создадете автентична арапска декорација.

Дневната соба, трпезаријата, кујната (ако е интегрирана) и тоалетот мора да бидат дизајнирани да примаат посетители во најдобар можен начин.

Ова значи секогаш да имате простор за седнување на сите, удобни перничиња и килими, меѓу другите задоволства и детали.

Објекти со арапска декорација

Арапската декорација има предмети што ја карактеризираат, како што се свеќници, лампиони и светилки, како и огледала, садови и керамика, послужавници и, зошто да не, класичната светилка на илјада и една ноќ?

Сето ова помага да се создаде арапска атмосфера и традиција во уредувањето на домот. Ова се мали детали кои, кога ќе се додадат на елементите споменати погоре, ја трансформираат едноставната средина во вистинскаАрапски пејзажи.

50 неверојатни арапски идеи за декорација за да бидете инспирирани сега

Проверете сега 50 арапски идеи за декорација за да ги примените таму во вашиот дом, од наједноставниот и најдискретниот до најсофистицираниот и екстравагантен.

Слика 1 – Влезен хол со арапски декор. Истакнете ги плочките и арабеските на прозорецот.

Слика 2 – Арапски фенери за да ја направат секоја околина поубава и попријатна.

Слика 3 – Арапска идеја за декорација на дневната соба. Овде се издвојуваат светилките, килимот и арапското писмо на ѕидот.

Слика 4 – За надворешниот простор, одлична идеја е да закачите лампиони на дрвјата.

Слика 5 – Арапска градина: удобност и добредојде во топли тонови.

Слика 6 – Типична и традиционална арапска фонтана во внатрешниот двор. Растенијата се уште еден елемент што не може да недостасува.

Слика 7 – Арапски декор со бохо шик отпечаток.

Слика 8 – Модерна арапска декорација со акапулко фотелји.

Слика 9 – Кактуси за репродукција на сувата клима многу вообичаена во арапските земји.

Слика 10 – Прекрасен и супер шарен арапски килим за осветлување на дневната соба.

Слика 11 – Арапска декорација за дневната соба со украс на арабески столбови натапациран.

Слика 12 – Арапскиот килим е толку убав што може да послужи како украсна плоча на ѕидот.

Исто така види: Модерни ѕидови: типови, модели и совети со фотографии

Слика 13 – Арапска светилка за украсување на градината или верандата на куќата.

Исто така види: Централно парче капчиња: 65 модели, фотографии и графики

Слика 14 – Арапска бања во нијанси на сина за да внесе свежина и релаксација.

Слика 15 – Дневна соба со трезен и елегантен арапски декор.

Слика 16 – Османлии, килими, завеси, перничиња и се друго што можете да го вметнете за да донесете удобност во околината.

Слика 17 – Бања потоне со арапска инспирација. Забележете го луксузот на овие плочки и деликатната керамичка славина.

Слика 18 – Приемноста и удобноста се клучни ставки во декор во арапски стил.

Слика 19 – Нијансите на сина се издвојуваат во оваа арапска инспирација за декорација.

Слика 20 – Веќе земјена тонови внесуваат топлина и удобност во арапската декорација.

Слика 21 – арапска декорација за трпезаријата: удобност и префинетост.

Слика 22 – Што е со организирање прием за пријатели во арапски стил?

Слика 23 – Декорација Арапски чиста, модерна и минималистички.

Слика 24 – За овој коридор доволен беше тепихот во арапски стил.

Слика 25 – Панелот muxarabi носи осветлување, вентилацијаи непогрешливата арапска естетика.

Слика 26 – Овде, нишата во ѕидот упатува на познатите арапски палати.

Слика 27 – Едноставна, но супер добредојдена арапска декорација.

Слика 28 – Арапска декорација со траги на рустичност.

Слика 29 – Шарена и весела!

Слика 30 – Арапска декорација во кујната: овде, малите детали ја прават разликата.

Слика 31 – Османлиите, перничињата и типичниот мебел ја сочинуваат арапската декорација на оваа дневна соба.

Слика 32 – Тој совршен балкон за уживање во зајдисонце!

Слика 33 – Арапска декорација во бањата полна со детали.

Слика 34 – Прекрасна инспирација за тоа како да се комбинира модерен декор со арапски декор.

Слика 35 – Кревет со настрешница за легитимна арапска спална соба.

Слика 36 – Арапски декор добредојден како прегратка .

Слика 37 – Прекрасен и импозантен лустер за затворање на арапската декорација со златен клуч.

Слика 38 – Познатите внатрешни дворови на арапските куќи можат да имаат дури и базен или мало езеро.

Слика 39 – Арапска декорација едноставна и пријатна во спалната соба.

Слика 40 – Во оваа арапска кујна, деталите гарантираатстил на декорација.

Слика 41 – Земјени тонови, ткаенини и мек килим за украсување на балконот и поминување на попладневните часови.

Слика 42 – Сината и портокаловата се основните бои на овој арапски декор.

Слика 43 – Целото внимание на влезот врата!

Слика 44 – Арапски декор со допир на деликатес и женственост.

Слика 45 – Колку потопло, толку попријатно.

Слика 46 – Елегантна и модерна, оваа арапска декорација на дневната соба се обложува на неутрални тонови.

Слика 47 – Интеграцијата се совпаѓа и со арапскиот декор.

Слика 48 – Плочки арабески за да се обезбеди арапска атмосфера во бањата: едноставно и економично решение.

Слика 49 – Овде лесно се воочуваат типичните бои на арапската декорација.

Слика 50 – Невообичаена и многу убава мешавина помеѓу модерен, индустриски и арапски стил.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.