Базен со хидро: предности, совети, типови и фотографии за да бидете инспирирани

 Базен со хидро: предности, совети, типови и фотографии за да бидете инспирирани

William Nelson

Базенот сам по себе е веќе настан, сега замислете да му додадете хидромасажа? Тогаш она што веќе беше добро станува уште подобро.

Базенот со хидромасажа е тој плус што успева ефикасно да додаде слободно време, одмор и релаксација.

Ви се допаѓа идејата? Затоа, продолжете овде во оваа објава со нас и ние ќе ви кажеме сè за тоа и, дополнително, ќе го инспирираме вашиот проект со убави идеи. Проверете.

Базен со хидромасажа: предности и бенефиции

Одмор и забава

Базенот со хидромасажа е синоним за загарантирана забава за целото семејство. Без разлика дали е голем или мал, хидро базенот ветува добри времиња со најблиските.

За забавата да стане уште подобра, вреди да се инвестира во гурмански простор на отворено, добар тревник и, се разбира, добри лежалки за да се сместите околу базенот.

Опуштање

Хидро базенот е непобедлив кога станува збор за релаксација. Тоа е затоа што водените млазници под притисок помагаат да се намали мускулната тензија и да се поттикне телото да се опушти.

Покрај притисокот на млазовите, базенот со хидро сè уште во своја полза го има користењето на топла вода, што помага и во релаксација.

Квалитет на сон

Околу 15 до 20 минути потопени во хидро базен пред спиење се доволни за многу помирен и пооживувачки сон.

Можете да ја замислите причината: млазниците итопла вода помага да се опушти и физичкото тело и менталното поле.

Ја ублажува болката во мускулите

Тензиите, модринките, исчашувањата и другите мускулни повреди имаат голема корист од хидромасажата. Хидро базенот дури го препорачуваат и физиотерапевтите за комплетирање на третмани од овој тип.

Зглобовите исто така ја ценат употребата на хидро базенот, особено за оние кои страдаат од проблеми како што се артритис и артроза.

Ја подобрува циркулацијата

Топлата вода ја помага циркулацијата на крвта така што прави крвните садови да се шират и затоа полесно да течат. Ова подобрување на циркулацијата помага во лекувањето на оток и едем, на пример.

Естетика и убавина

И хидро базенот е стар познаник за естетските третмани. Топлата вода во комбинација со притисокот на млазниците придонесува за здравјето на кожата и косата. Хидро базенот може да се користи дури и за лекување на целулит и локализирани масти.

Видови хидро базени

Во моментов на пазарот има широк спектар на хидро базени. Најзастапени се типот џакузи, кој може да собере до четири лица. Базенот со џакузи го носи името на неговиот креатор, Италијанецот Рој џакузи.

Сепак, базените за хидромасажа не се само за џакузи. Во денешно време е можно да се прилагодат пумпи и млазови нахидро во веќе постоечки базени, без разлика дали се направени од влакна, винил или бетон.

Друга опција е да се прикачи хидромасажниот базен на друг базен што веќе постои на локацијата, формирајќи комплекс од води надвор од посебните.

Големиот диференцијал на базените со хидро е амбиентот на просторот каде што ќе бидат вметнати, бидејќи нивната главна цел е да промовираат, покрај забавата и релаксација.

Затоа е од суштинско значење да се инвестира во топло осветлување околу базенот и да се додаде одличен проект за уредување. Сето ова за да се обезбеди максимална удобност.

Одржување на базен со хидро

Базен со хидро до неодамна бараше време и пари за одржување. Но, во денешно време ова е многу променето благодарение на технологиите вложени во овој тип на опрема.

Сегашните хидро базени имаат пумпи способни за филтрирање и повторна употреба на вода, избегнување отпад, самочистечки филтри и премази кои нудат поефикасна изолација, придонесувајќи и за чистење и за одржување.

Колку чини хидромасажен базен?

На крајот, секако, сигурно се прашувате колку ќе ве чини сето ова. Затоа запишете го: хидро-базенот може да има многу променливи цени, пред сè, предмет на моделот и големината.

Во суштина, колку е поголемо, толку поскапо. Ако имате намера да заштедите, советот еинвестираат во пумпи за да го трансформираат заедничкиот базен во хидро базен.

Но, ако навистина сакате да се извлечете од дефектите и нередот на работата, тогаш вашата најдобра опција е да купите базен со хидроцентрала подготвена за инсталирање. Во овие случаи, износот може да се движи од 2500 долари за помали модели за две или три лица до околу 11 до 15 илјади долари за модели со големи базени и со капацитет за околу шест до осум лица.

Исто така види: Големина на килим: главните од кои можете да изберете и како да се пресмета

Затоа, вреди да се анализираат вашите потреби и како имате намера да го користите овој базен пред да ја донесете вашата одлука.

50 неверојатни идеи за хидро базен што ќе ве освојат

Но, пред тоа, што мислите да се инспирирате од идеите за хидро базен што ги донесовме понатаму? Има 50 слики кои треба да ве остават во љубов, погледнете:

Слика 1 – Базен со хидромасажа и прекрасен поглед, на крајот на краиштата, она што е добро секогаш може да биде подобро.

Слика 2 – Базен со хидромасажа прикачен на конвенционален базен: две решенија во едно

Слика 3 – Модерна и футуристичка куќа со надворешен џакузи со базен.

Слика 4 – Како да го поставите базенот со хидроцентрали во внатрешниот простор на куќата? Уживајте и направете ја околината супер релаксирачка

Слика 5 – Осветлувањето го прави хидро базенот уште посовршен!

Слика 6 – Базен со кружен хидровод во горниот дел нанадворешна област. Подолу, конвенционалниот базен може да прими поголем број гости.

Слика 7 – Мал квадратен хидро базен покриен со плочки.

Слика 8 – Насочените млазови на хидро базенот се се што ви треба по напорен ден.

Слика 9 – Базен со хидро приспособен во заеднички базен

Слика 10 – Базен во базен

Слика 11 – Базен со хидромасажа прикачен на поголемиот базен во неверојатно сценарио

Слика 12 – Базен со хидро и водопад : гарантирано слободно време и релаксација

Слика 13 – Базен со хидроцентрали во центарот на поголемиот базен целосно интегриран во главниот проект.

Слика 14 – Базен со голема хидромасажа засилена со околната дрвена палуба.

Слика 15 – И Кога зборуваме за на дрвена палуба, погледнете ја оваа друга неверојатна идеја за хидробазен!

Слика 16 – Не е важно дали куќата е голема или мал, секогаш има малку простор до базенот со хидромасажа.

Слика 17 – Опуштањето во базен со хидромасажа на покривот од куќата е бесценето !

Слика 18 – Ако не сакате да го прикачите хидро-базенот до главниот базен, можете да го поставите до него, на пример.

Слика 19 -Базен со покриена хидромасажа: уживајте во благодетите на базенот дури и во дождливи денови.

Слика 20 – Базен со покриена хидромасажа, со водопад и топло осветлување. Дали сакате повеќе или дали е ова добро?

Слика 21 – Дрвената палуба помага да се направи просторот на базенот со хидроцентрали попристоен и привлечен.

Слика 22 – Навечер, базенот со хидроцентрала ви помага да се опуштите и подобро да спиете.

Слика 23 – Базен со кружна хидроцентрала опкружена со прекрасен проект за уредување

Слика 24 – Шаторот обезбедува мека покривка за базенот во најтоплите денови

Слика 25 – Базен со хидро адаптиран и инсталиран внатре во куќата.

Слика 26 – Базен со мала хидро за бања од куќата. Нагласок за системот за хромотерапија.

Слика 27 – Базен со хидро од типот џакузи за покривот на станот.

Слика 28 – Малку природа околу базенот секогаш оди добро.

Слика 29 – Базен со осветлен и загреан хидро за ноќна употреба.

Слика 30 – Внатрешниот хидро базен е идеален за оние кои бараат сојузник во естетските и терапевтските третмани

Слика 31 – Базен со хидроцентрали во дворот опкружен со градина.

Исто така види: Подарок за 15 години: како да изберете, совети и 40 неверојатни идеи

Слика 32 – И што прават мислиш на базен со хидропокрај морето?

Слика 33 – Базен со хидромасажа прикачен на поголемиот базен: покана за денови за одмор и забава

Слика 34 – А ако обедините во истиот проект на надворешната површина хидро-базен и друг бесконечен базен? Неверојатно!

Слика 35 – Овде, само базенот со хидроцентрали има дрвена палуба, која потсетува на бања.

Слика 36 – Базен со хидро покриен со плочки.

Слика 37 – Дали некогаш сте размислувале да имате базен со хидро со стаклени страни? Луксуз!

Слика 38 – област за одмор за да ја надополните вашата енергија и да се вратите со сè подоцна.

Слика 39 – Проектот за уредување ја подобрува и комплетира областа на базенот со хидромасажа.

Слика 40 – Овде, само базенот со хидромасажа доби покриеност.

Слика 41 – Базен со голема хидромасажа за уживање во сета убавина на хоризонтот.

Слика 42 – Базен со хидромасажа и водопад: не е лошо!

Слика 43 – Што е со изградба на гурманска област до пливањето базен со хидромасажа ? Така, забавата е целосна.

Слика 44 – Изгледа како природен базен, но е хидро базен.

Слика 45 – И да се опуштите малку повеќе некои клупи во базенот.

Слика 46 – Елеганција и софистицираност забазенот со хидромасажа.

Слика 47 – Рустично и пријатно катче за базенот со хидромасажа.

Слика 48 – Дрвото секогаш го прави своето шоу!

Слика 49 – Базен со хидрофолија што ја придружува архитектурата на куќа.

Слика 50 – Базен со хидромасажа и водопад: совршен за топли денови.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.