Бои кои одговараат на црната: 55 идеи кои ќе ве инспирираат

 Бои кои одговараат на црната: 55 идеи кои ќе ве инспирираат

William Nelson

Бојата на елеганцијата! Црната боја секогаш се поврзува со софистицирани и луксузни средини. Но, и покрај оваа гламурозна карактеристика, црната боја е многу демократска и може одлично да одговара на секој стил и тип на декорација.

А ако имате намера да ја користите бојата во вашиот декор, обрнете внимание на советите и идеите што ги донесовме следно!

Карактеристики и значења на црната боја

Црната боја често се поврзува со мистерија, елеганција и софистицираност. Позната по својата способност да додаде длабочина и драма во секое опкружување, бојата, кога се користи во декор, помага да се создаде луксузна и современа атмосфера.

Сепак, важно е да се балансира употребата на црна боја за да се спречи опкружувањето да стане премногу темни или угнетувачки. Вишокот на боја предизвикува негативни емоции, како што се меланхолија, тага и, во некои случаи, дури и клаустрофобија, бидејќи бојата има тенденција визуелно да ја намалува околината.

Црната, исто така, има карактеристика на апсорпција на светлина. Како резултат на тоа, може да ги направи просториите потопли и позагушливи.

Како да користите црна боја во вашиот декор?

Црната е неутрална боја која може да работи како цврста основа за широк различни стилови

Првата опција е да се користи црната како доминантна боја, да се бојадисуваат ѕидовите или да се избере мебел и додатоци во таа нијанса. Овој совет особено добро функционира во средини51 – Многу шик, оваа мала лента со црна позадина се обложува на контрастот со златото.

Слика 52 – Класичната минималистичка средина во црно-бело.

Слика 53 – Кои бои не одат со црно? Многу малку! Најголема грижа е за стилот што сакате да го создадете.

Слика 54 – Создадете област за истакнување користејќи друга боја.

Исто така види: Совршени домови: Откријте 40 дизајни внатре и надвор

Слика 55 – А што мислите за подобрување на црниот ѕид од спалната соба со неонски знак?

големи простори, каде што црната боја може да додаде чувство на драма и софистицираност без да предизвика просторот „да се израмни“.

Друг начин да се вклучи црната е да се користи како боја на акцент на одредени елементи. На пример, можете да се одлучите за црн ѕид со акцент во претежно бела средина, создавајќи впечатлив контраст. Покрај тоа, црниот мебел и додатоци може да послужат како фокусни точки во посветла средина.

Црното може да се внесе и во декор преку суптилни детали. Фрлете перници, завеси, килими или уметнички дела со акценти на црно може да додадат длабочина и визуелен интерес во просторот. Оваа техника е идеална за оние кои сакаат да експериментираат со црно, но без да претеруваат и без да го загрозат чувството на осветленост во просторијата.

Кои бои одлично се вклопуваат со црната: идеи за палети на бои

Црната е една од најразновидните бои таму, која многу добро се комбинира со широк спектар на бои и овозможува мноштво многу интересни, креативни и оригинални палети, покрај оние класици кои никогаш не тргнуваат наопаку и се безвременски. Проверете кои се тие во продолжение:

Црно-бело

Ова е класична комбинација која никогаш не излегува од мода. Контрастот помеѓу црното и белото создава софистициран и безвременски изглед кој може и треба да се користи за создавање модерни средини, со минималистичка пристрасност или дури и содопир на индустриски стил. Комбинацијата е идеална и за оние кои се плашат да бидат премногу смели и претпочитаат побезбедна и „загарантирана“ палета.

Црно и златно

Златото додава допир на гламур на црното, создавајќи елегантна и луксузна атмосфера. Дуото изгледа неверојатно во класичните украси, но и во најмодерните каде софистицираноста е приоритет.

Сепак, внимавајте да не претерате и да го направите просторот визуелно заморен. Балансирајте ја употребата помеѓу тонови, додавајќи злато во деталите. Друг совет е да користите трета боја за да обезбедите хармонија во составот.

Црно и сиво

Сивата е неутрална боја која совршено ја надополнува црната. Оваа комбинација создава модерна и софистицирана палета на бои, совршена и за минималистички простори. Сепак, околината може да заврши ладна и безлична. Ако е така, обложувајте се на дрвени елементи за да внесат удобност, топлина и „топлина“ во декорот.

Црни и пастелни тонови

Нежни пастелни бои, како што се розова, сина и зелена -нане, може да додаде допир на деликатес и женственост на црната боја, балансирајќи го нејзиниот интензитет и сила. Комбинацијата е дури и многу популарна во моментов, преведувајќи средини со личност и стил. Палетата може да се користи и за освојување простори со повинтиџ естетика.

Црни и земјени тонови

Земји бои, како сенф и беж,тие обезбедуваат чувство на топлина и удобност покрај црното, создавајќи палета која е избалансирана и добредојдена, а истовремено е модерна и смела. Употребата на овие земјени бои може да се примени на природни текстури како што се дрво, камен и природни ткаенини.

Кои бои не одат добро со црната?

Додека црната оди добро со многу бои, некои комбинации треба да се избегнуваат за да се избегне резултат кој не е многу пријатен визуелно.

Важно е да се земе предвид контрастот и хармонијата на боите кога се комбинираат со црна боја. Затоа, подолу издвојуваме неколку бои кои треба да внимавате кога ги користите со црна боја, проверете ги:

Премногу живи бои

Многу живописните бои, како неонско портокалова или интензивно жолта, можат создаваат многу силен контраст и ја загрозуваат визуелната рамнотежа на околината. Друг проблем е што декорацијата е премногу цртана, бидејќи многу од овие композиции можат да упатуваат на елементи на поп културата, како што се фудбалски тимови или дури и сообраќајни знаци.

Темни бои без контраст

Темни боите како што се тегет или темно кафеава може да се спојат со црната, што резултира со досаден, нејасен изглед. Идеално е да се избегнат овие комбинации, освен во случај кога се користи трета посветла боја за да се создаде идеален контраст, како бела, беж или светло сива.

Бледи пастелни тонови

Многу бледи пастелни тоновитие можат да изгледаат досадно и измиено покрај црното, губејќи ја нивната способност да додаваат контраст и визуелен интерес, особено кога црната се користи во приближно еднакви пропорции со пастелите. Ако сакате да ја истражите оваа палета на бои, додајте црна само во мали детали.

Неорганизирани комбинации

Кога комбинирате бои со црна важно е да внимавате да избегнете избор на премногу различни бои кои не се усогласуваат едни со други или кои формираат многу интензивен и впечатлив визуелен контраст, како што често се случува со комплементарни бои. Комбинациите како што се жолта, црвена и црна или виолетова, жолта и црна може да завршат со создавање збунувачки и хаотичен изглед, освен ако целта не е навистина да се испровоцираат сетилата и окото, како што често се случува во декорациите во максималистички или концептуален стил.

Внимание при користењето на црната боја во декорацијата

  • Избегнувајте прекумерна употреба на црната боја во средини каде што добиваат директна сончева светлина, со ризик да ги оставите луѓето со непријатно термичко чувство. Ова се случува затоа што бојата ја апсорбира светлината и ја задржува топлината, загревајќи ја околината;
  • Додајте природни материјали со интересна текстура за да создадете контраст со црното и да спречите бојата да ја остави околината монотона. Дрвото, металот, стаклото, природните камења и растенијата ја подобруваат бојата и го збогатуваат проектот;
  • Друго многуВажно е да се избегнува употреба на црна боја во санитарните производи. Тоа е затоа што таа може да ја скрие ситуацијата со телесните течности кои помагаат да се идентификува нејзината здравствена состојба. Поради ова, бојата не се препорачува во овие ситуации;

55 неверојатни проекти во бои што одговараат на црната

А сега да проверите 50 проекти кои се обложуваат на црната боја? Заљуби се!

Слика 1 – Понекогаш, некој детал во црно веќе го менува целиот изглед на околината.

Слика 2 – Неса Во кујната, црното го дели просторот подеднакво со розевата нијанса.

Слика 3 – Оваа трпезарија се обложува на нијанси на темно сива и црна боја со земјени детали од столовите.

Слика 4 – Концептуалната црна бања се обложи на деталите за неонско осветлување.

Слика 5 – Овде, црните кујнски кабинети се усогласуваат со бетонот и нежната розова нијанса.

Слика 6 – Црно и сино за соба со личност и стил.

Слика 7 – Не сакате да бидете премногу смели? Ставете црна боја на деталите за декорацијата.

Слика 8 – Го знаете тој неверојатен дизајн парче мебел? Изгледа уште подобро во црна

Слика 10 – За трезната и софистицирана трпезарија, црното се појавува востолчиња.

Слика 11 – Класичното и безвременско црно-бело кое никогаш не излегува од мода и секогаш гарантира привлечни украси.

Слика 12 – Во двојната спална соба, деталите во црно се веќе повеќе од доволни.

Слика 13 – Најтемните шуми речиси го достигнуваат тонот на црната боја, како ова парче мебел овде.

Слика 14 – Шарени детали за да донесат релаксација на црното.

Слика 15 – Дали сакате нешто полно со стил и младост? Композицијата помеѓу црна и портокалова е многу автентична.

Слика 16 – Модерните средини се вреднуваат во присуство на ваква палета на бои.

Слика 17 – Се сомневате кои бои одат со црната? Обложувајте се на сива, бела и дрвенест.

Слика 18 – Композицијата помеѓу синото и црното е неверојатна! Основата за светла боја ја фаворизира палетата.

Слика 19 – А да ја гламурозите малку? Донесете го луксузот од злато за да ја подобрите црната боја.

Слика 20 – Светлата и пространа средина се идеални за кога целта е да се користи црната како главна боја

Слика 21 – Совет овде е да се создаде само еден ѕид во црна боја, што ќе донесе луксуз и модерност во собата>

Слика 22 – Совршен баланс помеѓу светли бои и црна.

Слика 23 – Розоваја губи својата наивност во присуство на црно и почнува да нуди модерност.

Слика 24 – Црната боја може да се примени на различни површини и материјали, така што декор не изгледа досадно.

Слика 25 – Црна и шик бања!

Слика 26 – Едноставен и лесен начин за додавање црна боја без да се загрози осветленоста на околината.

Слика 27 – А што мислите за некои црни приврзоци? Луксуз!

Слика 28 – црни потези низ околината, но без ексцеси. Земете го овој совет!

Слика 29 – Дали собата е премногу девојка? Додадете црна боја.

Слика 30 – Оваа трпезарија е шармантна во винтиџ стил со црна боја во центарот на вниманието.

Слика 31 – Црната боја се појавува на сите страни, но површините и текстурите се различни една од друга.

Слика 32 – Погледнете каков убава идеја е овој црн дрвен панел.

Слика 33 – Во оваа соба, панелот е исто така црно, но составен од еден лист дрво.

Слика 34 – Оваа црна и сива бања има сина витрина.

Слика 35 – Драматично и концептуално: супер идеја за црна и розова кујна.

Слика 36 – Зошто да имате едноставен балкон ако можете да имате ваков?

Слика 37 – Половина доначин да избегнете забуна и да ги задоволите сите.

Слика 38 – Дали сакате да внесете модерен и стилски допир во бањата? Црното ти помага.

Слика 39 – Црната и сивата соба е совршена за оние кои сакаат нешто современо и трезвено.

Слика 40 – Колку е посветла и понеутрална основата на декор, толку повеќе се истакнува црната боја.

Слика 41 – Неса фасада од рустикална куќа, жолтата врата формира прекрасен контраст со црната.

Слика 42 – Кој друг е заљубен во црниот кујнски остров?

Слика 43 – Двобојната бања ги има само деталите во црна боја.

Слика 44 – Назад црната и црвената боја формираат стилски дует. Светлите бои ја омекнуваат палетата.

Слика 45 – Не можете да дозволите розовата врата да помине покрај вас!

Слика 46 – Пространата соба одлично го прими црниот декор. Нагласи за цветните тапети.

Слика 47 – Оваа палета на бои што се комбинираат со црна е секогаш модерна.

Исто така види: Капчиња со капчиња: како да го направите чекор по чекор и инспиративни фотографии

Слика 48 – Црната боја е многу разновидна и може да се користи за компонирање различни украсни стилови.

Слика 49 – Веќе помислив сликање на таванот црно?

Слика 50 – Комбинирањето различни бои и стилови, но хармонични едни со други, е успех!

Слика

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.