Бои кои одговараат на виолетова: кои се тие и идеи за украсување

 Бои кои одговараат на виолетова: кои се тие и идеи за украсување

William Nelson

Виолетова е боја полна со значења. Некои луѓе го сакаат, други не толку многу.

Факт е дека ако сакате да ја користите бојата во декорацијата, прво треба да откриете кои бои одат со виолетова.

На крајот на краиштата, хармонична и избалансирана палета на бои е се што ви треба дома. Ајде да ги провериме сите совети тогаш?

Виолетова: боја на луксуз и духовност

Сигурно сте слушнале наоколу дека боите имаат значења, кои емитуваат преку нивните вибрации, емоции, чувства и сензации.

И ова не е срање. Психологијата на боите е таму за да докаже колку тие можат да влијаат на нашиот секојдневен живот.

Затоа е важно да бидете свесни за секоја сензација дека боите ја будат и, на тој начин, да знаете како да ги балансирате во декорацијата, трансформирајќи го домот во уште попријатно и попријатно место.

Исто така види: Микробрановата не се загрева? Сега проверете што да направите во врска со тоа

Виолетова боја, во теоријата на бојата, е секундарна боја, потомок на сината и црвената боја. Со ладна карактеристика, виолетовата боја им дава на околините чувство на луксуз, моќ и богатство. Не е ни чудо што во старите денови само благородниците можеа да ја користат бојата.

Сепак, тоа не е ограничено на кралеви и кралици. Виолетова боја сè уште транзитира помеѓу духовноста и религиозноста. Дали ја забележавте бојата на појасот што свештениците го носат на расата? Виолетова е!

А знаете ли зошто? Се верува дека бојата се користи во трансмутацијата наенергии, претворајќи го она што е зло во добро.

Во хинду филозофијата, бојата се користи за да ја претстави чакрата на круната, која се наоѓа на врвот на главата, како начин да се искачи на духовното и да се поврзе со божествените сили.

Во своите посветли нијанси, виолетова евоцира спокојство, смиреност и хармонија. Оваа сензација веројатно се должи на природните тонови на цвеќињата кои се наоѓаат во природата.

Односно, виолетовата може да донесе многу различни сензации во декорацијата, се ќе зависи од тоа како ќе ја усогласите бојата во околината.

Кои бои одат со виолетова?

Прашањето што нема да исчезне: на крајот на краиштата, кои бои одат со виолетова? За да одговориме на ова прашање, да направиме брза прошетка низ концептот на хроматскиот круг.

Хроматскиот круг ги спојува сите бои на видливиот спектар, односно боите на виножитото (црвена, портокалова, жолта, зелена, сина, индиго сина, виолетова).

Подредени во „парчиња“ една до друга, овие бои може да се откријат како комплементарни или аналогни една на друга.

Тоа значи дека тие можат да се усогласат и поради високиот контраст (комплементарни бои) и сличноста, бидејќи имаат иста хроматска матрица (аналогни бои).

Освен тоа, боите на хроматскиот круг сè уште може да се комбинираат со монохроматски или познатиот тон на тон, кога се користи иста бојаво различни варијации на нијанси.

А како виолетова изгледа во оваа приказна? Ова ви го кажуваме подолу.

Палета на бои што одлично се комбинираат со виолетова

Виолетова и жолта

Жолтата, во хроматскиот круг, е комплементарна боја на виолетова. Тие се комплетираат и усогласуваат со висок контраст.

Заедно, тие ги трансформираат околините во среќни, забавни места со многу енергија. Совршени се за детски соби или модерни дневни соби.

Исто така види: Украсување со балони: 95 инспирации за украсување на вашата забава

Виолетова и портокалова

Како жолтата, портокаловата е уште една комплементарна боја на виолетова, но со малку повеќе трезвеност во составот.

Тие исто така создаваат добредојдени, топли и динамични средини, вреднувајќи ја социјалната интеграција и релаксација. Во вишок, тие можат да ги заморат просторите. Веќе во спалните соби, тие можат да го нарушат сонот.

Идеално е да се користат дополнителни бои, без разлика дали се портокалови или жолти, во умерени дози во друштво на виолетова.

Виолетова и розова

Виолетова и розова е добро познато дуо особено во младинските спални за девојки.

Комбинацијата меѓу нив е женствена, нежна и романтична, особено кога се користи во посветли и понежни тонови.

Розовата е една од боите слични на виолетова, бидејќи и двете имаат црвено во својот состав како матрица.

Виолетова и црвена боја

А кога зборуваме за црвено, не може да има аналоген составпочист од ова.

Двете бои заедно имаат низок контраст, но бидејќи се интензивни и живописни предизвикуваат чувство на еуфорија и виталност кога се во иста средина.

Друга карактеристика на оваа композиција е тоа што може да биде секси и смел бидејќи боите се мешаат со текстурите и принтовите.

Виолетова и сина

Друга класика на слични композиции е виолетова и сина. Како црвената, сината е исто така во основата на составот на виолетова боја, така што тие се комбинирани со сличност.

Сепак, дуото има поладна, потивка и помирна карактеристика, идеална за употреба во спални соби и простори создадени за релаксација. Не е ни чудо што многу клиники за убавина и спа го користат дуото во нивните логоа и во нивната декорација.

Тон на виолетова боја

Сакате да пробате монохроматска средина? Затоа, обложувајте се на различните нијанси на виолетова за да ја постигнете оваа цел.

Можете да преминете од најтемната и најзатворената нијанса на виолетова до посветла нијанса, како јоргована или лаванда.

Овој тип на композиција е модерен и носи оригинален концепт во околината.

Виолетова и неутрални бои

Виолетова исто така може многу добро да се комбинира со неутрални бои, особено ако сакате да создадете софистицирани и елегантни средини, модерни и класични.

Составот помеѓу виолетова ибелата, на пример, е совршена за оние кои не сакаат да згрешат и да гарантираат лесна и шарена декорација во исто време.

Ако сакате нешто модерно, виолетова и сива боја се добра опција. За софистицирана и смела декорација, инвестирајте во виолетово-црното дуо.

Но, ако сакате да создадете средина со рустикален допир, виолетова и кафена боја се одлична алтернатива.

Убави фотографии и идеи за соби со бои што одговараат на виолетова

Погледнете 55 практични идеи за бои што одговараат на виолетова и инспирирајте се да создадете своја сопствена палета:

Слика 1 – Нежните нијанси на виолетова боја ја обојуваат собата на парот со неутрална основа.

Слика 2 – Може да се користи и виолетова во кујната. Комбинирајте ја бојата со белата за да нема грешка.

Слика 3 – Што е со виолетова софа во модерната дневна соба? За да одговараат, неутрални нијанси на сива и црна боја.

Слика 4 – Детали во виолетова за да го осветлат изгледот на трпезаријата.

Слика 5 – Дали сакате пријатна, приемчива и оригинална декорација? Инвестирајте во виолетова и жолта

Слика 6 – Бои кои одговараат на виолетова за детска соба: бела и сина.

Слика 7 – Елеганција и софистицираност во оваа палета на бои кои се комбинираат со виолетова.

Слика 8 – Класична трпезарија со виолетови фотелји бои во хармонија со белиот малтер и ѕидот на буизери.

Слика 9 – Ништо другооригинално од виолетова бања!

Слика 10 – А што мислите за боење на кујнскиот таван во виолетова? Еве го советот!

Слика 11 – Опуштено и забавно: палета на бои кои се комбинираат со виолетова.

Слика 12 – Модерна декорација со рустикален допир помеѓу виолетови и кафени тонови.

Слика 13 – Композицијата помеѓу виолетова и бела е класика во женските соби.

Слика 14 – Силниот и затворен тон на виолетова носи софистицираност во дневната соба.

Слика 15 – Дури и осветлувањето може да биде виолетово!

Слика 16 – Виолетова лаванда за да внесе смиреност и спокојство во инфантилната спална соба.

Слика 17 – Да се ​​работи во супер висока астрална клима!

Слика 18 – Виолетова: боја на елеганција, користена од кралевите и благородниците од минатото.

Слика 19 – Инспирирајте се од оваа идеја: монохроматска спална соба во нијанси на виолетова .

Слика 20 – Енергична и весела, оваа дневна соба се обложува на дополнителни бои за да одговараат на виолетова.

Слика 21 – Допир на злато за да донесе уште поголем гламур во собата во нијанси на виолетова.

Слика 22 – Трпезариска маса со столици кои се движат од сина до виолетова поминувајќи низ розовата.

Слика 23 – Пред да изберете кои бои одат со виолетова, дефинирајте каков ќе биде стилот навашиот декор.

Слика 24 – виолетова и црвена: две бои полни со симболика.

Слика 25 – Виолетова и бела бања за оние кои сакаат да ја напуштат кутијата.

Слика 26 – Комбинацијата на виолетова и кадифе директно се однесува на концептот на благородништвото.

Слика 27 – Дали некогаш сте размислувале да имате виолетова и сина кујна? 1>

Слика 28 – Тој посебен допир што недостасуваше во декорот.

Слика 29 – Комбинирајте текстури и весели бои со виолетова.

Слика 30 – Двојна спална соба со бои што одговараат на виолетова на ѕидот.

Слика 31 – Пролетно украсена соба со нијанси на виолетова, зелена и жолта.

Слика 32 – Примарните бои се врв на оваа весела и креативна трпезарија.

Слика 33 – Концептуална, оваа средина се обложи на светло виолетова за да има влијание.

Слика 34 – Младинска соба шармантна и нежна со тапети кои одговараат на виолетовите нијанси.

Слика 35 – Идеи за бои што одговараат на виолетова на ѕидот. Искористете ја можноста да направите геометриско сликарство.

Слика 36 – Виолетови и дрвени тонови: рустикален и пријатен декор.

Слика 37 – Во оваа бања, врвот е да се обложите на виолетова, розова и дрвена палета.

Слика 38 – Понекогаш, еденвиолетовиот килим е сè што ви треба за вашата дневна соба.

Слика 39 – Како да комбинирате виолетова со земјени и неутрални тонови? Погледнете како изгледа!

Слика 40 – Од виолетова до бела во модерен и многу стилски градиент.

Слика 41 – Овде, виолетовиот килим го истакнува чистиот и неутрален декор на дневната соба.

Слика 42 – Виолетов ѕид во кујната. Токму така!

Слика 43 – Врвот овде оди на виолетовиот ѕид во друштво на розезлатен тон.

Слика 44 – Сина и виолетова за мирна и смирувачка атмосфера.

Слика 45 – Во најдобар провансалски стил

Слика 46 – Дали претпочитате пастелни тонови? Нема проблем!

Слика 47 – За досадна бања, обложувајте се на виолетова лаванда.

Слика 48 – Светло виолетова за смирување и жолта за концентрација и добра меморија.

Слика 49 – Декорацијата не мора да биде целосно виолетова. Бојата може да влезе само во деталите.

Слика 50 – Играјте со боите и создадете оригинална и креативна палета на бои кои се комбинираат со виолетова.

Слика 51 – Љубител на шарен декор? Земете ја оваа идеја со неутрална основа и дополнителни бои.

Слика 52 – Топло виолетова за надворешни површини.

Слика 53 – Во оваа кујна се појавува виолетова бојана точен, но впечатлив начин.

Слика 54 – Овде, црната декорација на основата е вложена во виолетова како фокусна точка.

Слика 55 – Јоргованот: една од омилените бои за украсување на женска соба.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.