Бои за кујна: 65 идеи, совети и комбинации

 Бои за кујна: 65 идеи, совети и комбинации

William Nelson

Докажано е дека боите влијаат и влијаат на нашето однесување во психолошка врска. Изборот на бои за кујната не е поврзан само со изборот на бои, туку со проектот како целина. Од премази, подови, мебел, бела техника и украсни предмети. Затоа е важно да планирате за да го имате посакуваниот резултат во вашата околина.

За боите на кујната

Светлите бои се идеални за мала кујна, на крајот на краиштата, тие се истакнуваат и даваат впечаток дека околината е поголема од реалноста. За мали кујни, обложувајте се на одредени точки со бои при бојадисување на ѕидовите, со премази или дури и украсни предмети во боја по ваш избор

Топлите бои како портокалова, златна, жолта и црвена се енергични и го поттикнуваат апетитот, но тие не се задолжителни. Има и такви кои претпочитаат неутрални тонови како сива и уште поладни бои како сина. Во овој случај, идеално е да се направи избалансиран состав за да имате пријатна средина во секојдневниот живот. Дознајте повеќе за некои бои во кујната:

 • Жолта: ова е жива, весела и стимулирачка боја. Помага при инспирација, придонесува за повисоко и пооптимистичко расположение.
 • Сино: како и сите ладни бои, сината во кујната може да дојде во различни нијанси, но генерално не е боја која го поттикнува апетитот . Може да се комбинира сообезбедувајќи чувство на поголема амплитуда.

  Сега, ако кујната е поголема, можно е да бидете похрабри во боите создавајќи интересни контрасти, обложувајќи се на интензивни и живи бои.

  Комбинирајте текстури и бои

  Комбинирањето текстури и бои може целосно да го трансформира изгледот на вашиот кујнски проект, правејќи го попривлечен и интересен. Можете да експериментирате со комбинирање на различни нијанси и бои од иста палета или да создадете хармонични контрасти помеѓу комплементарни бои.

  Друга опција е да ги истражите текстурите и завршетоците во облогите, како што се хидраулични плочки, мермер и плочки. Додавање на личност и длабочина на просторот на овој начин.

  Не заборавајте за осветлувањето

  Друг основен аспект е осветлувањето, особено во кујната, каде што активностите бараат одлична видливост. Имајте го предвид квалитетот на природната светлина што просторот ја добива при изборот на бои, покрај вештачкото осветлување што ќе се користи.

  За подобро да се рефлектира светлината, светлите и неутралните бои се најдобрата опција. Интензивните и темните бои можат да ја апсорбираат светлината, правејќи ја околината потешка и потемна. Важно е да се запамети дека доброто осветлување може да ги подобри боите избрани за дизајнот на кујната.

  Оложете се на шарени детали

  Ако не сакате да ризикувате повпечатливи бои на ѕидовите или мебелот , надруга опција е да се обложите на шарени детали како што се апарати, прибор, украсни предмети, перници и други. Овие предмети можат да донесат личност и живот во околината без да ја нарушат рамнотежата на боите.

  Да заклучиме, изборот на бои за кујната е од суштинско значење за да се создаде привлечна, функционална и пријатна средина. Следејќи ги советите што ги издвојуваме, ќе бидете подобро подготвени да ги донесете вистинските одлуки и да имате проект кој ги задоволува вашите потреби.

  потопли бои за весела и весела кујна.
 • Зелена: таа е смирувачка боја, не е премногу ладна или премногу топла, што претставува спокојство, благосостојба, покрај тоа што упатува на природата. Постојат неколку пријатни нијанси на зелено за нанесување во кујната. Искористете го ова и ставете вазни со растенија во просторијата.
 • Црвено: доста стимулирачки, црвената привлекува внимание и, како и во секоја средина, треба да се користи со рамнотежа и претпазливост. Со оглед на тоа што е топла боја, го поттикнува апетитот и може да биде дел од палетата на бои во кујната.
 • Кафена: која се наоѓа и во дрво, кафената е одличен избор за кујнски кабинети и површини, а исто така е и од пренесува удобност и удобност.

65 идеи и инспирации за модерни комбинации на бои за кујна

За да ви донесеме повеќе инспирации, избравме 40 идеи за модерни комбинации на бои за кујната кои може да направи разлика кога станува збор за замислување, креирање и инспирација за изборот на вашиот внатрешен проект. Продолжете со прелистување и видете ги сите фотографии:

Слика 1 – Допир на жолта боја за неутрална кујна.

Во овој кујнски проект, бетонскиот под и кабинетите ги следат нијансите на сива боја. Жолтата боја влегува како диференцијал на бои во оваа средина со неутрални бои.

Слика 2 – Црната боја е одлична за употреба на шанкот во кујната, бидејќи е во контраст со остатокот од просторијата.декорација.

Слика 3 – Топла палета на бои во дизајнот на кујната со розова, дрво, сенф и жолта.

Слика 4 – Мала планирана кујна во комбинација на темно зелена со гранилит.

Слика 5 – Кујнски простор со сина темносина внесува личност и живот во дизајнот на кујната.

Слика 6 – Модерен и минималистички дизајн на кујна со изобилство присуство на сива боја во прекривките, шкафовите и столовите.

Слика 7 – Во американската кујна шалтерот бил направен во форма на тули, одржувајќи порустикален тон.

Диференцијалот се должи на вметнувањата во црвено на ѕидот каде што е фиксиран кабинетот.

Во традиционалната американска кујна, централниот остров и кабинетите на масата се обоени во црвена боја, во контраст на дрвените кабинети и изгорениот цементен под.

Слика 8 – Комбинација на зелено и тиркизно сино во кабинетот.

Малиот шкафот во зелена боја се разликува од останатиот мебел.

Слика 9 – Црна клупа, темен под, бел ѕид и жолти плакари.

Во неутрална средина, жолтата може да влезе како клучна точка за да го направи просторот повесел и попривлечен.

Слика 10 – Сината боја дава посебен шмек на оваа целосно бела кујна, а гранитот повеќе ја напушта околинатасофистициран.

Слика 11 – Шармот на нане зелената: совршен избор за оние кои сакаат деликатна и освежителна кујна.

Слика 12 – Обложувајте се на мека палета на бои за релаксирачка и мирна средина

Слика 13 – Погледнете како е Можно е да се обои само еден ѕид со различна боја од другите. Ова треба да се направи, главно, во оние случаи кога сакате да истакнете нешто во таа област.

Слика 14 – Минималистичка кујна со земјени тонови во сликање на ѕидот и кабинетите дизајнирани без рачки.

Слика 15 – Дизајн на кујна со кабинети обработени во жолта боја, маса со светло зелена плочка и портокалови столчиња.

Слика 16 – Кујната е полуксузна со кабинетот во розе златна боја. Најинтересно е што бојата се совпаѓа со целото сценарио.

Слика 17 – Каменот е одговорен за додавање допир на текстура на изгледот на кујната дизајн .

Слика 18 – Сина, бела и дрво: комбинација на материјали и бои кои добро функционираат во кујнскиот декор.

Слика 19 – Темно сивата боја совршено се совпаѓа со кујнските апарати. Но, контрастот со дрвениот под е тој што ја прави околината пошармантна.

Слика 20 – Не се само боитетрезвено или светло најпогодно за кујна. Можно е да се користат поживи бои како портокалова.

Слика 21 – Фенди тонови и камења.

Слика 22 – Монохроматски шик во декорацијата на оваа елегантна и софистицирана кујна.

Слика 23 – Мали обоени детали во дизајнот на кујнскиот кабинет кои ја прават сета разлика.

Слика 24 – Бои на бои во кујната: шармантна комбинација помеѓу сиво и зелено.

Оваа кујна можеше да биде обоена во бела боја и сепак да биде прилично елегантна, но изборот на ѕидна боја го промени ликот на околината: сива боја на горниот дел од ѕидовите во комбинација со белите влошки и спротивното. зелен ѕид.

Слика 25 – Дизајн на розова и бела кујна во мала женска кујна со работна плоча.

Слика 26 – Скандинавски стил: чиста и функционална кујна, каде неутралните тонови и светлото дрво се спојуваат хармонично.

Слика 27 – Сега ако намерата е да се направи поромантична кујна, обложувајте се на тоа во мебел во бели бои со розови детали.

Слика 28 – Темно зелена: софистицирана боја која дава елеганција и стил на вашата кујна.

Слика 29 – Модерно сиво: овој неутрален тон е идеален за создавање современа и елегантна средина

Слика 30 -Комбинација од модерни сини плочки и светло дрво.

Слика 31 – За оние кои сакаат да имаат помодерна соба, можете да се одлучат за црна боја при украсувањето кујната од подот до таванот. Интересно е да се користи впечатлива боја во некои украсни елементи како што се светилниците.

Слика 32 – Дизајн на луксузна кујна во средина со високи тавани и прекрасен лустер за приврзок .

Слика 33 – Цело чисто и без рачки со земјен тон во кујнските кабинети и светло дрво во проектот.

Слика 34 – Топлина во нежни бои во проектот за мала кујна со ѕидно сликање во јоргован.

Слика 35 – Градиент на впечатливи бои во нијанси на сина и зелена во дизајнот на кујнскиот кабинет.

Слика 36 – Благороден дизајн на кујна темни тонови во декорација во делот за мијалник и клупата.

Слика 37 – Контраст и одвојување помеѓу околините: целосно портокалова кујна и соба со неутрални бои.

Слика 38 – Дали вашата кујна е досадна? Што сакате да додадете неонски знак со порака што ве радува?

Слика 40 – Парцери и кабинети во зелена боја за контраст со очигледните бели парови.

Слика 41 – За да ја направите околината пошарена, обложувајте се на мебел со мали детали во боите на вашатапретпочитање.

Слика 42 – Белата и дрвото се елегантна комбинација која добро функционира за различни средини, вклучувајќи ја и кујната.

Слика 43 – За оние кои сакаат повеќе рустикални средини, дрвениот мебел е идеален. Во овој случај, декорот беше уште поинтересен со бојата на таванот во жолта.

Слика 44 – Црно-бело со јоргована боја во кујна во стан .

Слика 45 – Ако сакате да бидете смели, како да купите мебел во зелено?

Слика 46 – Светло жолта за да се нагласи планираниот проект за кујнски кабинет.

Исто така види: Декорација на стан: 60 идеи со фотографии и проекти

Слика 47 – Мешањето мебел во бела и црна боја го прави кујната е поприсебна средина.

Слика 48 – Сè е зелено во оваа американска кујна: од централната клупа, ѕидовите, па дури и шкафовите.

Слика 49 – Бојата што ја избирате за бојадисување на ѕидот во кујната ја прави сета разлика при изборот на вистинските бои за мебел.

Слика 50 – Мешавина од модерно опкружување со ретро допир: пастелните бои се одлични за оние кои сакаат да додадат винтиџ допир во кујната.

Слика 51 – Светло сината е акцент на бојата во компактната кујна со работна површина.

Слика 52 – Невообичаена боја во минималистички дизајн на кујнаелегантен.

Слика 53 – Многу светло сивата е совршена за да ја направи околината поширока, давајќи впечаток дека има повеќе простор.

Слика 54 – Мов зелената е совршена во кујна со алуминиумски апарати.

Слика 55 – Црната боја е совршен за украсување на оваа кујна, а тоа е да се промовира поѓубрена средина.

Слика 56 – Уште еднаш синото и жолтото, само во различни тонови, е врв на кујната.

Слика 57 – Во овој случај, дизајнот на подот се совпаѓа со боите на кабинетот и со гранитниот ѕид и бројач.

Исто така види: Бегонија: погледнете како да се грижите, типови и идеи за украсување

Слика 58 – Розево и сино во средина со женски допир.

Слика 59 – Како да ја усогласите бојата на плочката на ѕидот во кујната со бојата на фотелјата во дневната соба?

Слика 60 – Сега, ако сакате да имате целосно бела кујна, размислете за можноста да направите вака обоен под.

Слика 61 – Буквално: црно-бело во кујната .

Слика 62 – Светло и сиво дрво во малата кујна во облик L со тркалезна маса и 4 столици.

Слика 63 – Сив и темно син гранит во кабинетите на оваа американска кујна.

Слика 64 – Вино и бела боја во декорацијата на оваа кујна во L.

Слика 65 – Контрастпомеѓу дневната соба и кујната во темно црвена боја.

Повеќе совети за избор на идеална боја за вашата кујна

Кујната е местото каде што поголемиот дел од времето се троши, уживајќи во семејните моменти, подготвување оброци и примање пријатели - еден од најважните простори во куќата. Поради оваа причина, изборот на бои за кујната мора да биде добро испланиран и внимателен, со оглед на големината на просторот, личните преференци и стилот на околината. Еве уште неколку совети за избор на идеални бои за вашиот проект:

Земете го во предвид стилот на кујната

Еден од главните аспекти што мора да се земе предвид пред да се изберат боите за кујната е стилот на околината. Ако претпочитате повеќе безвременска и класична средина, обложувајте се на трезвени и неутрални тонови како сива, бела и црна.

Ако вашата цел е да имате порелаксирана и модерна кујна, обложувајте се на светли и живописни бои како портокалова , жолта, тиркизна и други. Ако сакате да додадете рустикален шмек во вашата кујна, обложувајте се на земјени бои или дрвени тонови.

Анализирајте го расположливиот простор

Друг суштински елемент е да го земете предвид просторот во кујната. Ако околината е мала, изберете неутрални и светли бои како беж, бела и светло сива. Светлите нијанси помагаат визуелно да се зголеми просторот и да се рефлектира природната светлина,

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.