Боја на праска: како да се користи бојата во декорација и 55 фотографии

 Боја на праска: како да се користи бојата во декорација и 55 фотографии

William Nelson

Допир на розова овде, допир на портокалова таму и тука доаѓа една од најомилените бои во внатрешната декорација: праска.

Овој пријатен, топол и удобен тон беше многу успешен во 70-тите и 80-тите, а сега, во 21 век, повторно се појавува со полна сила.

Меѓутоа, за разлика од минатото, во денешно време, бојата на праска е претставена на помодерен и уште посмел начин, употребувајќи се покрај живите бои кои сугерираат неочигледни украси.

Дали сакате да дознаете повеќе за бојата на праска и како да ја користите во декорацијата? Затоа, дојдете да ги видите сите совети и идеи што ги донесовме понатаму.

Како да се користи бојата на праска во декорацијата?

Прасканата боја можеби изгледа тешка за употреба во декорацијата, но само изгледа. Мирниот и пријатен тон може да се користи во најразновидните средини и на безброј различни начини. Видете ги советите.

Осликајте ги ѕидовите

Веќе можете да замислите дека еден од најпрактичните, наједноставните и најевтините начини за користење на бојата на праска во декорацијата е со бојадисување на ѕидовите.

Овде, опциите се многу. Можете да го насликате целиот ѕид со ист тон на праска или да направите градиент на тонови од темна праска до светла праска, на пример.

Друг начин да внесете боја на ѕидовите е со инвестирање во полуфарба која, патем, е супер тренд. Истото важи и загеометриски слики.

Ѕидни облоги

Освен за бојадисување, бојата на праска може да се користи и во декорација преку разни видови на премази.

Можете да користите плочки и керамички подови, на пример, за оние кои немаат проблем да направат мини реновирање дома.

Друга опција, поедноставна, поекономична и без кршење е тапетот од праска.

Донесете боја на мебелот

А што мислите за бојадисување на мебелот во куќата во боја на праска? Бојата може да се користи на маси, столици, шкафови, табли и секаков вид мебел што го имате наоколу.

Вреди да се обложувате и на тапацир во боја, како софи и фотелји. А ако не сакате да го фарбате, знајте дека е можно да се најде мебел во таа боја подготвен за продажба.

Инвестирајте во деталите

Теписите, завесите, светилките, растенијата во саксии, ќебињата, постелнината, крпите за капење, меѓу другите детали, можат да ја добијат и бојата на праска.

Ова е одличен совет за оние кои сакаат да внесат боја на подискретен и поточен начин. Во овој случај, важно е да инвестирате во добра боја на позадина која го фаворизира и го подобрува украсниот стил што сте го испланирале за околината.

Обложувајте се на текстури

Бојата на праска има карактеристика да биде пријатна само во очите. Сега замислете кога станува збор за меки текстури кои се исто така пријатни на допир?

Затоа е убаво да се донесеза текстури за декорација во боја на праска. Добар пример се парчињата од керамика, слама, кадифен, капчиња и кадифе.

Бојата на праска оди со која боја?

Да ставиме точка еднаш засекогаш на прашањето која боја оди со праска? Проверете ги советите подолу:

Неутрални бои

Белата, црната и сивата секогаш се одлични придружници за која било боја и не би било поинаку со праска.

Сепак, секоја од неутралните бои на крајот открива различни сензации и стилови.

Белата, на пример, до праска ги нагласува релаксирачките, мирни средини со примеси на класа.

Сивата боја носи малку повеќе модерност во околината, но без губење на удобноста и спокојството.

Од друга страна, црното со праска боја открива похрабра, похрабра и пософистицирана декорација.

Од портокалова до црвена

Бојата на праска формира совршена комбинација со тонови на црвена и портокалова. Заедно, овие бои носат дополнителна топлина и добредојде во секое опкружување.

И ова не е случајно. И црвената и портокаловата се сметаат за аналогни бои на праската, бидејќи се наоѓаат рамо до рамо во хроматскиот круг.

Овие бои се надополнуваат една со друга со тоа што имаат иста хроматска матрица и низок контраст, откривајќи хармонична, суптилна и избалансирана декорација, но без да паѓаат во истоста и очигледното.

Сино и зелено

Но, ако намерата е да се создаде декорација со современ допир, храбра и со поголема визуелна привлечност, тогаш обложувајте се на композицијата помеѓу праска и сина или зелена боја.

Двете бои се сметаат за комплементарни со праска, токму затоа што се на спротивни позиции во хроматскиот круг.

Немаат иста хроматска матрица и се карактеризираат со силен контраст кога се поставени рамо до рамо.

Совршен за помлада и порелаксирана средина.

Како да направите боја на праска?

Дали знаевте дека можете да направите праска боја сами дома? За ова ќе ви требаат три главни бои: бела, жолта и црвена.

За да ја направите бојата на праска започнете со капнување капка жолта, а потоа капка црвена. Од оваа смеса ќе добиете чист портокал. Откако ќе го направите ова, додадете бело додека не го достигнете саканиот тон на праска.

Ако смесата е премногу праска до портокалова, додадете уште жолта боја. Но, ако е премногу лесен и пригушен, додадете уште малку црвено.

Ако можете, запишете ја количината на секоја користена боја, па ако ви треба повеќе боја, можете повторно да го добиете истиот тон.

Фотографии и идеи за боја на праска во декорација

Проверете сега 50 идеи за декорација со боја на праска и инспирирајте се:

Слика 1 – Дневна соба украсена со чорапсветол ѕид од праска и темна боја на праска.

Слика 2 – Преглед од 80-тите што минуваат!

Слика 3 – За оние кои претпочитаат модерност и трезвеност, советот е да се обложи на составот помеѓу праска и сива боја.

Слика 4 – Хартија со цветен ѕид и боја на праска: дуо што секогаш функционира.

Слика 5 – Похрабра и модерна, оваа кујна се обложува на употреба на боја на праска , сина и зелена.

Слика 6 – Софистицирана бања со ѕид во боја на праска за разлика од деталите во неутрални бои.

Слика 7 – Дали некогаш сте размислувале да имате кујнски кабинети во боја на праска? Еве еден совет!

Слика 8 – Прекрасниот контраст помеѓу светлата боја на праска и црните детали.

Слика 9 – Понекогаш троседот во боја на праска е се што ви треба во дневната соба.

Слика 10 – Праска боја за спалната соба: бојата се појавува во гардеробата.

Слика 11 – Овде советот е да ја комбинирате бојата на праска со бојата на виното.

Слика 12 – Погледнете каква убава идеја: ѕид од праска одговара на подот.

Исто така види: Фенг шуи во спалната соба: погледнете како да го примените и совети за усогласување

Слика 13 – Мекоста праска боја за спалната соба.

Слика 14 – Класичниот стил на боисери изгледа прекрасно со бојата на праска.

Слика 15 – Монохроматска декорација во тон на праска заинспирирајте го вашиот декор.

Слика 16 – Детската соба доби деликатес со бојата на праска за ѕидот.

Слика 17 – Во боја, кабинети и прекривки: бојата на праска оди добро насекаде.

Слика 18 – Праска за бања за да ја направите вашата ден поубав.

Исто така види: Мала перална: 60 ​​совети и инспирации за ефикасно организирање

Слика 19 – Праската боја не мора да доаѓа сама, може да биде придружена со принтови.

Слика 20 – Агол на детската соба со шатор со крошна и полица за книги.

Слика 21 – Светла праска боја лесно може да помине за розова.

Слика 22 – Рустикалниот стил беше совршен со ѕидот во боја на праска.

Слика 23 – Еве, врвот е да се комбинира кафената софа со праска боја на ѕидот.

Слика 24 – Многу разновидна боја за носење како и да и каде сакате.

Слика 25 – Што мислите за добредојде на бојата на праска?

Слика 26 – Бело и праска: идеален состав за чиста и мирна спална соба.

Слика 27 – Инвестирајте во праска детали за боја за промена на изгледот на куќата.

Слика 28 – Светла праска боја за украсување на тинејџерска соба.

Слика 29 – Топла, оваа трпезарија со ѕид од праска е модерна и опуштена.

Слика30 – Можете да го обоите таванот во боја на праска! Дали размислувавте за тоа?.

Слика 31 – Осветлувањето е шлаг на тортата во оваа бања со ѕид од праска.

Слика 32 – Бојата на праска е исто така убава покрај земјените тонови.

Слика 33 – Во оваа соба, праската бојата се појавува дискретно.

Слика 34 – Модерна дневна соба украсена со боја на праска и дополнителни бои.

Слика 35 – Ништо очигледно, оваа праска и сива соба е модерна и опуштена.

Слика 36 – Црната боја носи софистицираност на секој палета на бои во соба.

Слика 37 – Друг одличен совет е да ја комбинирате бојата на праска со дрво.

Слика 38 – Модерна бања и нималку клише.

Слика 39 – Праска и кафеава боја за оние кои претпочитаат земјени украси.

Слика 40 – Обидете се да ја користите бојата на праска со текстури.

Слика 41 – Бохо декорацијата супер се совпаѓа со пријатниот тон на бојата на праска.

Слика 42 – Дали ќе ја смените покривката за бањата? Размислете за користење на бојата на праска.

Слика 43 – Таван од праска целосно да излезе од кутијата.

Слика 44 – Допир на удобност за детската соба.

Слика 45 – За постарите советот е да ја користат темната праска боја сопосветли бои.

Слика 46 – Оваа кујна со праска и сина боја внесува ретро аура во декор.

Слика 47 – Геометрискиот ѕид лесно се прави и трошите многу малку.

Слика 48 – Ставете ја зелената боја на растенијата во контраст до бојата на праска за ѕидот.

Слика 49 – Колку пошарено, толку позабавно.

Слика 50 – Мал детал способен да го украде целото внимание во оваа кујна.

Слика 51 – Означете ја главата на креветот со хартиена хартија ѕид во боја на праска.

Слика 52 – Бојата на праска исто така знае да биде неутрална и дискретна.

Слика 53 – Веселиот и тропски контраст помеѓу праска и зелена.

Слика 54 – Праска боја за спалната соба. Забележете дека бојата се користеше во неколку различни тонови.

Слика 55 – Земете ја оваа инспирација во вашиот дом: ѕид во праска и темносина софа.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.