Божиќен бор: 75 идеи, модели и како да го искористите во декорацијата

 Божиќен бор: 75 идеи, модели и како да го искористите во декорацијата

William Nelson

Како да го прославите Божиќ без елка? Овој главен симбол на божиќните прослави е во голема мера одговорен за создавање на таа братска, добредојдена и хармонична божиќна атмосфера. Ова е лесно да се разбере кога ќе престанеме да го разбереме значењето на елката или новогодишната елка, како што некои претпочитаат да ја нарекуваат.

Традицијата на украсување борови е постара од самиот Божиќ. Многу древни цивилизации во Европа и Азија веќе ги сметаа дрвјата како свет елемент способен да се поврзе, во исто време, со енергијата на мајката земја и со божествените сили на небото.

Во пресрет на солстициумот на зима - датум кој моментално одговара на Божиќ - паганските народи во Европа земале борови дома и ги украсувале во знак на изобилство и добри предзнаци. Само во Германија, во времето на Мартин Лутер, веќе околу 16 век, божиќниот бор почнал да го има обликот и значењето што го знаеме денес.

Приказната вели дека Лутер за време на прошетката што Додека шеташе низ шумата, беше импресиониран од убавината и отпорот на боровите, бидејќи ова беше единствениот вид дрво што остана зелен и покрај сиот интензитет на студот и снегот. Оттогаш па натаму, борот стана симбол на животот. Во Бразил, оваа традиција на украсување борови почна да станува популарна на почетокот на 20 век.

Кога да се состави и расклопи борот

Според католичката традиција, точниот датум за да се започне со собирање на борот е 4-та недела пред Божиќ, што го означува почетокот на доаѓањето. Сепак, дрвото мора да биде завршено до предвечерието, на 24-ти. Но, овој датум може да варира помеѓу културите и земјите.

Датумот што христијанското верување го користи за расклопување на борот е 6-ти јануари, денот на кој според приказната, тројцата мудреци пристигнуваат да го посетат бебето Исус.

Природен или вештачки

Купувате природен или вештачки бор? Ова е вообичаен сомнеж за оние кои ги започнуваат подготовките за Божиќ. Одлуката, сепак, е лична и варира од нечиј вкус. Оние кои претпочитаат природен божиќен бор треба само дополнително да се грижат за дрвото да остане убаво и зелено во текот на празничната сезона.

Оваа грижа вклучува поставување на вазна со борот до прозорецот, за да гарантираат вистинска сјајност за опстанокот на растението и одвреме-навреме да го полеваат. Друг совет е да попрскате малку вода на листовите од бор.

Во моментов најбараните и најпродаваните видови божиќни борови се каизуките, чемпресите и туиите. Една од најдобрите предности на изборот на природен бор е свежата и пријатна арома што ја зрачи низ домот. Друг интересен детал е тоа што можете да го одгледувате во текот на целата година и кога ќе дојде следниот БожиќПристигнете, борот ќе биде таму подготвен повторно да биде украсен.

Вештачките модели имаат огромен избор на бои и типови. Има новогодишни елки кои се движат од бело – како снег – до традиционално зелено, поминувајќи низ поневообичаени бои како сина и розова.

Некои модели на вештачка новогодишна елка веќе имаат LED светла, без типични трепкачи.

Цена и каде да се купи

Цените на новогодишна елка многу варираат во зависност од избраниот тип. Цената на мал природен бор, околу 80 сантиметри, е околу 50 долари. Голем природен бор, висок приближно два метри, може да чини и до 450 долари. Вештачкиот бор исто така има огромни варијации. Едноставен модел на елка висока околу еден метар може да се купи на веб-страницата Лојас Американас по едноставна цена од 11 долари. Поцврстиот модел на бор може да достигне 1300 долари. Сега, ако сакате елка со LED светилки, подгответе го џеб. Овој модел на бор се продава по просечна цена од 2460 долари.

Како да украсите

Кога размислувате за украсување на новогодишната елка, идеално е да ја оставите вашата креативност и имагинација да тече. Но, секако, некои совети секогаш помагаат, па затоа имајте ги предвид:

  • Обидете се да го споите украсот на елката состил на декорација на вашиот дом, ова важи и за боите и за видовите украси;
  • Некои украси се традиционални и незаменливи како што се ѕвездите, ангелите, ѕвончињата, шишарките и Дедо Мраз, но можете да направите препрочитување на овие симболи за да се вклопат во вашиот предлог за украсување;
  • Друг совет е да ја прилагодите декорацијата на дрвото со семејни предмети, како што се фотографии и други сувенири;
  • Склопување на дрвото треба да започне со трепкач. Поставете ги светлата на гранките и завртете ги така што тие се свртени кон околината. Потоа додадете ги поголемите орнаменти и дополнете ги со малите украси;
  • Можете да креирате еднобојно дрво или да инвестирате во шарен модел. Од вас зависи;

Нема бегање од традицијата: ако има Божиќ, има и борови. Затоа, нема ништо подобро од тоа да ги имате најдобрите идеи пред да започнете да ја составувате вашата елка. И секако, ви донесовме посебен избор на фотографии од украсени новогодишни елки за да се инспирирате и да влезете во тоа божиќно расположение. Проверете:

75 неверојатни идеи за новогодишни борови за украсување

Слика 1 – Модел на розов бор со различни бои на топки за собата.

Слика 2 – Овие прекрасни колачи потсетуваат на обликот на новогодишната елка.

Слика 3 – Бор во корпа! Предлог за промена - малку– лицето на елката.

Слика 4 – Трио мини дрвца за полиците од куќата; не му требаат ни украси.

Слика 5 – Божиќен бор за дневна соба.

Слика 6 – Ако сакате да користите природен бор, претпочитајте да го оставите во близина на прозорецот за да остане зелен подолго време.

Слика 7 – Белата соба и чистата освоија монументално златно дрво.

Слика 8 – Може да дојде и во форма на мал украс за агол од вашиот дом.

Слика 9 – Најдете стратешко место за монтажа на елката, по можност она што е добро видливо во околината.

Слика 10 – Прекрасен градиент на елката.

Слика 11 – Бела елка украсена со шарени и весели украси, како што мора да биде Божиќ.

Слика 12 – Од врвот на ова дрво се спуштаат златни ленти.

Слика 13 – Хартиени борови дрвја за украсување на трпезариската маса за Божиќна вечера.

Слика 14 – Како за убав бор со обоени помпони?

Слика 15 – Не поради недостаток на простор нема да имате елка; предлогот е да се монтира на ѕид, нели е одлична идеја?

Слика 16 – Снегулки.

Слика 17 – каква било сличност совистинскиот бор не е обична случајност.

Слика 18 – Божиќен бор во украсната дрвена рамка.

Слика 19 – Без претерување, оваа елка беше украсена со само неколку златни топки.

Слика 20 – Овој бор природниот има шарени помпони на врвот на секоја гранка.

Слика 21 – Сини светла! Почувствувајте го мирот и леснотијата што ги пренесува овој период од годината.

Слика 22 – Можете да се обложувате на различни бои со различни вештачки борови

Слика 23 – Сиво дрво за да се вклопи во трезвениот декор на собата.

Слика 24 – Сиво дрво Скандинавски Божиќ.

Слика 25 – Што е со некои цвеќиња за да се заврши украсувањето на дрвото? Слободно вметнете ги елементите што најмногу одговараат на вашиот дом и на вас.

Слика 26 – Бор со бели топчиња за украсување на масата.

Слика 27 – Што е со капа со елка?

Слика 28 – Вазната обложена со Јута ја остава елката рустикална.

Слика 29 – LED дрво и полна со бои.

Слика 30 – Типична елка која ја населува имагинацијата на децата и возрасните.

Слика 31 – Монтирајте голема елка и помали зазастанете на мебелот.

Исто така види: Ѕвезден капчиња килим: како да го направите чекор по чекор и идеи

Слика 32 – Друга неверојатна опција е да соберете бор како премаз за торта.

Слика 33 – Како мали украси на божиќната трпеза.

Слика 34 – Божиќен бор целиот обоен за шарена соба.

Слика 35 – Бел божиќен бор за дневна соба со обоени топки.

Слика 36 – Елка од борова хартија за украсување на куќата.

Слика 37 – Величествено и суверено во божиќната декорација.

Слика 38 – Едноставна симболизација на елката.

Слика 39 – Мали животни се одмораат покрај дрвото со сјајни гранки .

Слика 40 – елка со бели топки.

Слика 41 – Друга симболизација во формат на божиќен украс.

Слика 42 – Нумеричка божиќна декорација.

Слика 43 – Божиќен бор за украсување на аголот на дневната соба.

Слика 44 – Доколку сакате, можете да ја украсите куќата со борови гранки.

Слика 45 – Еднорозите го нападнаа Божиќ.

Слика 46 – Друга идеја за убаво украсени деца.

Слика 47 – Снежна спирала.

Слика 48 – Снегот е нагласен и во ова дрво со неправилни гранки.

Слика 49 – Борови шишарки кајнаместо топки.

Слика 50 – Повеќе борови бои за ткаенина за украсување на куќата.

Слика 51 – Големо или мало, не е важно! Она што навистина е важно е да го однесете духот на Божиќ дома.

Слика 52 – Знаменца што треба да се завиткате околу дрвото.

Слика 53 – Боите и осветленоста се исто така добредојдени на Божиќ.

Слика 54 – Детски ликови собрани како новогодишни украси.

Слика 55 – Бела, мека и добредојдена.

Слика 56 – Бор Портокал Божиќ за многу привлечна декорација.

Слика 57 – Божиќен бор: сета едноставност и деликатес на природен бор.

Слика 58 – Борови во различни нијанси за украсување на куќата.

Слика 59 – Божиќен бор: овој модел исто така е многу популарен.

Слика 60 – Бор поставен со сјајни топки.

Слика 61 – Бела Божиќна декорација со бор.

Слика 62 – Украсување со божиќни гранчиња.

Слика 63 – Розов бор за украсување на просторијата.

Слика 64 – Парчињата од паднатиот бор може да се користат и за украсување!

Слика 65 – И елката може да биде дел од вашиот подарок!

Слика 66 – Божиќен борсите осветлени за дневната соба.

Слика 67 – Божиќен бор во средината на розова декорација со бели топчиња.

Слика 68 – Вашата торта може да има и форма на бор.

Слика 69 – Мал бор со мали божиќни кукли на декорацијата.

Исто така види: Како да отстраните гума за џвакање од облеката: совети и трикови што треба да ги следите

Слика 70 – Божиќен розов бор полн со обоени колачиња.

Слика 71 – Бор дизајниран на метален панел за украсување на масата или работната маса.

Слика 72 – Златен божиќен бор, многу шармантен и полна со сјај.

Слика 73 – Трпезариска маса со мали метални борови.

Слика 74 – Прекрасни украси за вашата божиќна забава.

Слика 75 – елка со различни обоени топки.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.