Божиќни лакови: како да го направите тоа чекор по чекор и 50 неверојатни идеи

 Божиќни лакови: како да го направите тоа чекор по чекор и 50 неверојатни идеи

William Nelson

Планирањето на новогодишните украси е една од најкул работи во овој период од годината. И божиќните машнички не можеа да се изостават од списокот на украси.

Полни со можности, божиќниот лак може да се користи во различни ситуации и може да се произведува во различни бои и формати.

Исто така види: Алое вера: совети за садење, грижа и 60 фотографии за украсување

Сакате да научите како да направите божиќен лак? Затоа, дојдете и видете ги советите и идеите што ги разделивме.

Бои и формати за божиќна машна

Златна божиќна машна

Златниот божиќен лак е еден од најпознатите традиционален. Бојата има посебна симболика на тој датум, претставувајќи ја светлината и осветленоста.

Покрај тоа, бојата на машната е исто така елегантна и софистицирана, давајќи одреден гламурозен шмек на божиќниот декор.

Ревен лак со лак

Но ништо не е потрадиционално на Божиќ од црвениот лак. Оваа боја е најекспресивна на Божиќ, претставувајќи ја љубовта, милосрдието и радоста.

Црвениот божиќен лак е прекрасен кога се комбинира со нијанси на зелена боја, без разлика дали е од елката или од друга лента во оваа боја.

Зелена божиќна машна

Друг симбол на Божиќ е зелената, така што божиќниот лак во оваа боја е исто така многу популарен.

Бојата претставува вечен живот, обновување и надеж. Зелената божиќна машна можете да ја комбинирате со нијанси на златна и црвена боја за типична и традиционална божиќна забава.

Шарена божиќна машна

Покрај златна, црвена и црвена, достапни се и други боиможе да се користи за изработка на божиќниот лак.

Розова, портокалова, виолетова, бела, сина и сребрена се некои примери на бои кои одговараат на украсот.

Едноставен божиќен лак

Едноставниот божиќен лак е оној кој се прави само со една лента, обично широк, брзо и лесно.

Тоа е најпогодниот тип на лак за оние кои имаат мала вештина во креирањето на лакови или за оние кои сакаат да создадете едноставна и нежна декорација.

Двоен божиќен лак

Двојниот божиќен лак се произведува со две ленти кои можат да бидат со иста или различна боја.

Овој тип на машната има ист изглед како и едноставниот божиќен лак со разликата што е пообемна и пополна.

Каде да се носи божиќниот лак

На елката

Еден еден од најдобрите начини за користење на божиќниот лак во декорацијата е како украс на дрвото.

Можете да изберете да направите цело дрво само од лакови, во исти или различни бои и форми, како и користете ги како дополнителен украс заедно со точките и ѕвездите.

За подароци

Друго одлично место за користење божиќни лакови е пакувањето на подароците.

Тие го ценат секој подарок и може да се користи во секаков вид на завиткување, од оние во форма на торба до потрадиционалните во форма на кутија.

Кај сет за маса

Како е со усовршување на масата поставена од Божиќ носејќи машнички? Тука, тие можат да послужат како гарнир.на салфетки или на чинии, помагајќи да се обележат местата на секој гостин.

На венецот на вратата

Не можевме да не го споменеме Божиќниот венец. Овој украс, толку традиционален за овој период од годината, е уште поубав и покомплетен со употреба на лакови.

Можете дури и да изберете да направите цел венец од лакови.

Други можности

<​​0>Божиќните лакови се многу разновидни украси и можат да се користат на многу различни начини, покрај оние што веќе ги спомнавме.

Со креативноста, лаковите можат дури и да украсуваат саксии, мебел, па дури и градината .

Видови на новогодишни ленти со лак

Постојат многу видови на новогодишни ленти со лак. Она што ја прави разликата е ширината и дебелината на лентата.

Ова е затоа што колку подебели сакате да биде лакот, толку треба да биде поголема и подебела лентата.

Видете подолу некои од најпрепорачливите видови на панделки за божиќни машнички

Сатен

Сатен е класична, елегантна ткаенина со допир на сјај на својата површина.

Достапна во неколку бои , вие може да состави безброј типови на машнички со сатенската лента.

Гросграин

Гросграин лентата има добро затворена ткаенина, што ја прави оваа најдобра опција за лента за лента, формирајќи многу отпорна, целосна -тело и издржлив лак.

Најлон

Најлонската лента е исто така многу отпорна и е индицирана за украси кои ќе останатизложени на сонце и дожд.

Сепак, можностите за божиќни бои и принтови се малку ограничени во оваа опција.

Органза

Планката од органза е многу тенка, проѕирна и нежни, многу слични на тулот.

Органза Божиќните машнички завршуваат со оваа карактеристика и затоа се многу погодни за повеќе класични и романтични украси.

EVA

Дали знаевте дека можете да направите и божиќна машничка со ЕВА? Ова е едноставно и евтино решение за божиќна декорација.

Само изберете ја бојата и текстурата на EVA што најдобро одговара на вашиот Божиќ.

Јута

Сакате декорација рустикален Божиќ Потоа обложувајте се на лентата од јута. Ткаенината со отворени ткаенини и обично во екр боја внесува многу шарм во божиќниот декор.

Можете да ја комбинирате лентата од јута со други елементи и поблагородни ткаенини за да го подобрите парчето.

Како да направите божиќен лак

Сакате да научите како да направите божиќен лак? Потоа следете ги упатствата подолу и научете чекор по чекор:

Како да направите едноставен Божиќен лак

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите двоен божиќен лак

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите лак за елка

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите Божиќ поклонете се во EVA

Гледајте го ова видео на YouTube

Проверете повеќе 50 идеи за божиќни лакови сега и инспирирајте се одвреме е да си направите сами:

Слика 1 – Божиќен лак во капчиња за украсување на перниците

Слика 2 – Божиќен лак во органза за украсување кутијата за подароци.

Слика 3 – Едноставен божиќен лак на трпезариското столче

Слика 4 – Едноставни и разновидни машнички за сите вкусови.

Слика 5 – Лаш за новогодишна елка: комбинирајте се со вашиот декор.

Слика 6 – Нозете на Дедо Мраз се претворија во божиќен лак во ЕВА.

Слика 7 – Поклони се за елката во црно-бело.

Слика 8 – А да ги украсиме деликатесите на масата со божиќни машнички?

Слика 9 – ЕВА Божиќен лак во облик на ирваси на Дедо Мраз.

Слика 10 – Божиќен лак за венец или да се користи како што сакате

Слика 11 – Еве, златниот божиќен лак го надополнува венецот.

Слика 12 – Едноставните кутии за подароци добиваат друго лице со божиќниот лак.

Слика 13 – Божиќниот лак може да се користи дури и за украсување на оградата на скалите.

Слика 14 – лак за елка: изберете ја вашата омилена боја.

Слика 15 – Шарена , овој божиќен лак е врв на венецот.

Слика 16 – Голем божиќен лак во големина накутија.

Слика 17 – Црвен божиќен лак, најтрадиционален од сите.

Слика 18 – Синиот божиќен лак е совршен за помодерни украси.

Слика 19 – Гарантирајте го дополнителен шарм на масата поставена со машната

Слика 20 – Но ништо не е потрадиционално од карираниот божиќен лак.

Слика 21 – Едноставен божиќен лак за завиткување подароци.

Исто така види: Мала зимска градина: како да го направите тоа, совети и 50 прекрасни фотографии

Слика 22 – Божиќен лак со сатенска лента: повеќе елеганција во обвивките.

Слика 23 – Поставете ги перниците во декор користејќи божиќен лак.

Слика 24 – Еве, едноставниот божиќен лак помага да го суспендира венецот.

Слика 25 – Шарена и забавна божиќна машничка како што бара украсот.

Слика 26 – Кадифето внесува елеганција и пријатен допир на лакови на елката.

Слика 27 – Што е со божиќниот лак на пруги на венецот?

Слика 28 – Голем божиќен лак за обвиткување околу венецот .

Слика 29 – Едноставна и минималистичка!

Слика 30 – За декорација рустикален, инвестирајте во божиќниот лак од јута.

Слика 31 – Црвен Божиќен лак за разлика од црно-белиот венец.

Слика 32 – Лакот наБожиќ секогаш одговара на декор.

Слика 33 – Божиќен лак или појас на Дедо Мраз?

Слика 34 – лак на новогодишна елка. Сребрената боја ги истакнува лаковите во средината на зеленото.

Слика 35 – Овде, елката е буквално направена со лакот.

Слика 36 – Божиќен лак од јута за рустикален венец.

Слика 37 – Лак за едноставен и мала елка, но без губење на гламурот.

Слика 38 – Користете го божиќниот лак за украсување дури и шишиња.

Слика 39 – Голем божиќен лак за венец со балон: забавна и шарена идеја.

Слика 40 – Сет божиќни машнички за да додадете волумен на венецот.

Слика 41 – Кадифениот божиќен лак го прави секој подарок поспецијален.

Слика 42 – Божиќен лак во боите на дрвото.

Слика 43 – Што е со некои отпечатоци на божиќниот лак?

Слика 44 – Божиќен лак за дрвото: користете го сам или со други украси.

Слика 45 – Едноставен Божиќен лак за модерен и елегантен подарок.

Слика 46 – Снегулките го красат овој лак

Слика 47 – Овде, на лакот е испишан среќен Божиќ.

Слика 48 – За секој подарок по еденБожиќен лак со различна боја.

Слика 49 – Голем божиќен лак што го придружува хартиениот венец.

Слика 50 – Двојна божиќна машна што ја украсува елката.

Слика 51 – Божиќна машна во EVA за опуштено украсување во пастелни тонови.

Слика 52 – Црвен божиќен лак за затворање на менито за вечера.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.