Божиќни светла: каде да ги користите, совети и 60 неверојатни идеи

 Божиќни светла: каде да ги користите, совети и 60 неверојатни идеи

William Nelson

Шарени, бели, светкави, па дури и музички. Не недостигаат опции кога станува збор за новогодишните светилки, на крајот на краиштата, тие се она што ја гарантираат добредојдената, хармонична и надвор од пријатна атмосфера во најсветлиот месец од сите.

Но, во исто време тие се основна дел од забавата, божиќните светилки исто така можат да станат проблем доколку не се добро избрани и инсталирани, со што се загрозува не само безбедноста на куќата, туку и убавината на божиќната декорација.

Поради оваа причина, ние во оваа објава собраа сè што треба да знаете за да направите декорација со новогодишни сијалички убава и пред се безбедна. Дојдете да видите:

Каде да користите новогодишни светилки и кој модел да го изберете

Ако сте тука и ја читате оваа објава, тоа е затоа што сакате да создадете убава новогодишна декорација, па знајте дека почетната точка Најдобар начин да го направите ова е да ги изберете вистинските светилки.

Исто така познати како трепкачи, познатите новогодишни светилки изненадуваат секоја година. Пазарот продолжува да носи новости и да ги полни очите на потрошувачите кои со нетрпение го очекуваат светлиот Божиќ.

Но, среде толку голем избор, како да знаете кој трепкач да изберете? Првиот совет е да дефинирате кои места во куќата каде ќе бидат поставени светилките. Однатре? Од надвор? Само во дрвото? За секое од овие места има посоодветен тип на светлина.

Во надворешната област, на пример, најинтересно е да се избере да се направат контурисо новогодишните ламби, фиксирање на светлата во форма на алишта околу вратите, прозорците и настрешницата.

Друга многу убава опција е да креирате дизајни на фасадата со светилките. Божиќните светла изгледаат неверојатно и во градините, кружејќи околу поголеми дрвја и растенија. Ако имате простор или празнина на фасадата на вашата куќа, сепак вреди да се обложите на каскадни новогодишни светилки или завеса од светилки.

Во внатрешниот простор на куќата, новогодишните светилки можат да го украсат ѕидови, формирајќи дизајни. Мебелот може да биде украсен и со новогодишни светилки. И секако не можеме да ја изоставиме елката, најизразниот симбол на овој период од годината. Внимавајте при изборот на трепкачот за целосно да го осветли дрвото.

Трепна или не трепка?

Треба да се земе предвид и ритамот на новогодишните светилки, во спротивно ќе трчате во сериозен ризик да предизвикате голем визуелен хаос во божиќната декорација.

Најпрепорачливо е да користите новогодишни светилки во статичен режим. На овој начин, декорацијата станува похармонична, елегантна и пријатна.

Но, ако сакате да ги користите светлата во режим на трепкање, погрижете се сите да се држат до истиот ритам и да го следат истиот пулс.

Бело или обоено?

Друго многу често прашање е за боите на новогодишните светилки, бидејќи продавниците нудат се повеќе и повеќе шарени опции.

Но, не грижете се, не оди на шопинг се штовиди напред. Земете здив и прво испланирајте го декорот.

Што сакате да создадете? Разигран Божиќ или Божиќ полн со гламур и елеганција? Ако првата опција е повеќе вашето лице, тогаш обложувајте се на божиќни светилки во боја. Но, ако намерата е забавата да биде пософистицирана, белите новогодишни светилки се најдобрата опција.

Но, сепак постои предупредување доколку сакате да внесете обоени светла во декорацијата: не заборавајте да ги усогласите боите и изберете тонови кои одговараат на декор како целина. Без претерување, во ред?

Безбедна декорација

Нема потреба да ја наполните куќата со новогодишни светилки ако нема обезбедување. Покрај загрозувањето на целата декорација, сè уште постои опасност некој да се повреди или да доживее несреќа, па затоа вреди да се следат безбедносните препораки подолу:

 • За надворешните области, најпрепорачливи се Модели со трепкачи со ленти или црева кои се поотпорни на влажност.
 • Ако имате деца и домашни миленици дома, треба да бидете уште повнимателни. Во овој случај, по можност да ги инсталирате светилките на место недостапно за најмалите и да им наложите да не ја допираат инсталацијата.
 • Секогаш претпочитајте да купувате новогодишни светилки сертифицирани од Inmetro (Национален институт за метрологија, квалитет и технологија). Исто така, проверете дали компанијата е сертифицирана, реномирана и ги исполнува сите безбедносни стандарди, дури и ако тоа значи да потрошите малку париповеќе.
 • Ако повторно употребувате светла од претходната година, важно е да проверите дали жиците се во совршена состојба. Отфрлете ги оние што се излупени, испукани или оштетени.
 • Нема хакирање при инсталирање новогодишни светилки. Имате ризик да ги изложите луѓето во куќата на струен удар.
 • Не поврзувајте ги новогодишните украси со надворешното напојување.
 • Не поставувајте ги новогодишните светилки во близина на влажни и влажни места , како што се базени и чешми за вода.
 • Оставете ги запалени божиќните светилки најмногу шест часа. Оваа мерка спречува прегревање на жиците и можен пожар во инсталацијата.
 • Кога излегувате од дома или кога одите на спиење, исклучете ги сите новогодишни светилки.
 • Изберете LED новогодишни светилки , тие се поотпорни, побезбедни и поекономични.
 • Избегнувајте контакт на новогодишните светилки со запаливи материјали и со електрични спроводници, како метал.
 • Не користете бенџамини за вклучување Божиќните светла.

Дали Божиќ заврши? Повторно употребете ги сијалиците

По забавата доаѓа време да ги ставите настрана украсите и да ја расклопите елката, но светилките не треба да одат во кутијата. Тие можат повторно да се користат во декорацијата на домот во текот на целата година.

Добра идеја е да користите новогодишни светилки како светилки во спалните и дневните соби. За ова, опција е да ги ставите светлата во конзерва со дупки и да го оставите само жичениот дел надвор.што се приклучува на штекер.

Може да се користи и за опкружување на мебел и слики со новогодишни светилки, создавајќи пријатен декор во дневните соби, спалните соби и домашните канцеларии. Друг совет е да направите алишта од светилки за вашиот балкон или надворешен простор, тоа е супер шармантно.

Како е со тоа да креирате форми и цртежи на ѕидот со помош на светлата? Или ако претпочитате да ги поставите новогодишните светла над огледало, што мислите?

Откријте 60 неверојатни идеи за новогодишни светилки кои ќе ги користите во декорацијата

Опции за украсување со новогодишни светилки изобилуваат . И за да ве инспирираме уште повеќе, избравме 60 супер креативни идеи за да ги користите на Божиќ (и надвор од него), проверете:

Слика 1 – Декорација на мали и деликатни каскадни новогодишни светилки висечките гранки.

Слика 2 – Декорација со новогодишни светилки во кујната кои може да се користат преку целата година.

Слика 3 – Оваа целосно осветлена куќа на дрво е сон за деца и возрасни.

Слика 4 – Едноставна, евтина и убава идеја да ве инспирира .

Слика 5 – Божиќни топки и светилки: доаѓа најубавото време од годината!

Слика 6 – Декоративни подароци украсени со новогодишни светилки.

Слика 7 – Послужавник со шишарки и светилки: украсете го куќа пред, за време и по Божиќ.

Слика 8 – Ѕидна елка нацртана сотрепкачки светла.

Слика 9 – Осветлен Божиќен венец.

Слика 10 – А едноставен и креативен начин за украсување на собата со новогодишни сијалички.

Слика 11 – Божиќни светилки распослани по сите украси.

Исто така види: Покана за дипломирање: совети за дизајнирање и шаблони за инспирација

Слика 12 – Колку убава и нежна опција за новогодишна ламба.

Слика 13 – Осветлете ги скалите со каскадни Божиќни светилки.

Слика 14 – Венец со новогодишни светилки за украсување на ѕидот дома.

Слика 15 – Креативна идеја: Божиќни светла запалени зад рамката.

Слика 16 – Претворете го тој стар прозорец во прекрасен божиќен украс со помош од треперливи светла.

Слика 17 – Божиќни светла во форма на ѕвезда!

Слика 18 – А кога сме веќе кај ѕвездите, што е со една од овие добро осветлените за вашата дневна соба?

Исто така види: Планирана детска соба: идеи и фотографии од тековни проекти

Слика 19 – На Божиќ, абажурот на вашиот балкон може да се користи за украсување на масата.

Слика 20 – новогодишни светилки и табла за многу модерен декор.

Слика 21 – Куп подароци во форма на елка довршени со трепкачки светла.

Слика 22 – Колку убаво дали е целиот ходник осветлен! Ѕвездите и шишарките го комплетираат декорот.

Слика 23 – Нафтен синиот ѕид го вреднувабели новогодишни светилки.

Слика 24 – Божиќни светла што ја красат градината, растенијата и влезот на куќата.

Слика 25 – Типична декорација со новогодишни светилки во каминот.

Слика 26 – Целосна снегулка светлина!

Слика 27 – Формирајте реченици и позитивни пораки со божиќните светла.

Слика 28 – Стаклени кутии и новогодишни светилки: прекрасно пријателство!

Слика 29 – Свеќите ја комплетираат декорацијата со новогодишни светилки.

Слика 30 – Запомнете: трепкачот е секогаш првиот елемент што се става на елката.

Слика 31 – Хо Хо Хо осветлен со трепкачки светла.

Слика 32 – Божиќна декорација со соодветни бели светла со украсите на дрвото.

Слика 33 – Дали сте размислувале да ставите новогодишни светилки на таванот?

Слика 34 – Венец со новогодишни светилки за „Загрејте“ го декорот на домот.

Слика 35 – Кога ќе заврши Божиќ, користете го трепкачот за трепкање за да направите алишта за фотографии.

Слика 36 – Бели новогодишни светилки за ходникот и подароци.

Слика 37 – Фасада украсена со црвени орнаменти и бели новогодишни светилки.

Слика 38 – Дури и куќата со вазни со цвеќиња влегува во светлата декорација наБожиќ.

Слика 39 – Оваа соба успеа да стане уште попријатна со завесата на новогодишните светилки.

Слика 40 – Модерно и минималистичко решение за новогодишните светилки.

Слика 41 – Божиќни светилки во стаклени шишиња: прекрасен ефект за декорација .

Слика 42 – Како да не се заљубите во фасада целосно украсена со новогодишни светилки?

Слика 43 – Еве, божиќните светла ја опкружуваат полицата во дневната соба.

Слика 44 – Младинската соба го искористи Божиќ светла за да се направи алишта од светилки.

Слика 45 – Во детската соба, обоените новогодишни светилки добиваат простор.

Слика 46 – Дрво украсено со новогодишни светилки за пријатен надворешен простор.

Слика 47 – Како за украсување на дрвената пергола со новогодишни светилки?

Слика 48 – Божиќни светилки на главата од креветот: да се користат за време и по Божиќ.

Слика 49 – Овде, се што требаше да направите е да ги ставите новогодишните светилки на полицата за декорацијата да биде готова.

Слика 50 – Божиќни светилки кои се движат покрај оградата на скалите.

Слика 51 – Нежен Божиќен украс со треперливи светла.

Слика 52 – Вашите новогодишни светилки можат да бидат со големина што ја сакатесакаш.

Слика 53 – Ѕвездата нацртана на ѕидот со новогодишните светилки ја засилува декорацијата.

Слика 54 – Фасада на куќа украсена за Божиќ со топки, ирваси и, се разбира, многу светла.

Слика 55 – Божиќ свети Божиќ за да го обиколи огледалото.

Слика 56 – Колку прекрасен ефект на светлата создаден во овој ходник!

Слика 57 – За секоја ламба по една ѕвезда!

Слика 58 – Божиќен лустер украсен со трепкачи.

Слика 59 – Каскада од мини новогодишни светилки: супер деликатна и шармантна.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.