Божур: карактеристики, како да се грижите, значење и фотографии за користење на растението

 Божур: карактеристики, како да се грижите, значење и фотографии за користење на растението

William Nelson

Нежен и миризлив, божурот повеќе личи на уметничко дело изложено на отворено. Практично е невозможно да не се предадете на убавината на овој цвет.

Кинезите велат така! Тоа е затоа што божурот е симбол на земјата со векови. Но, овде, овој прекрасен цвет, исто така, беше многу успешен и се користи секој ден повеќе во обработката на цветните аранжмани, иако се одгледува и во градините.

Сакате да дознаете повеќе за божур? Затоа, прочитајте ја оваа миризлива објава со нас и инспирирајте се уште повеќе од овој цвет.

Карактеристики на божурот

Божур е ботанички род кој опфаќа повеќе од 30 различни видови, а да не зборуваме за хибридот сорти произведени во расадници.

Потекнува од Азија, иако природно се наоѓа и во јужна Европа и во дел од Северна Америка, божурот може лесно да се препознае по неговите темнозелени лисја и нежно испечени рабови. Цветовите, пак, се спектакл сами по себе.

Природата создаде божури со разновидни бои, кои се движат од лосос тон до црвена, поминувајќи низ нијанси на жолта, розова и бела боја.

Обликот на божурите е она што најмногу привлекува внимание. Нејзините цветови изгледаат како чинии со изобилни ливчиња со дијаметар до 12 cm.

Текстурата на ливчињата од божур е нежна, фина и свиленкаста, поради што лесно може да се скрши при допир.или транспортиран без соодветна грижа.

Значења и симболика на божурот

Божурот е симбол на Кина, кој се смета за шарм за среќа, а покрај тоа што претставува и чест, богатство и убавина. Таму, видот и неговите сорти се одгледуваат повеќе од 1500 години.

Растеницата се користи дури и во фенг шуи, древна кинеска техника за усогласување на животната средина, како лек и балансирачки елемент за љубовни проблеми и

Исто така види: Евтин и достапен декор: 60 идеи и фотографии за инспирација

Во Јапонија, божурот е симбол на среќа, среќа и просперитет.

Божурот се појавува и во грчката митологија. Легендата вели дека Пајон, ученик на Асклепиј, Богот на медицината, би го предизвикал гневот на својот господар бидејќи бил многу талентиран и вешт. За да го спаси Пајон, Зевс го трансформирал во божур.

Во друга приказна, божурот е поврзан со нимфите, бидејќи младите девојки се криеле зад цветните грмушки за да избегаат од машките погледи. Оваа приказна ја поттикна идејата дека цвеќињата на божур кријат тајна убавина.

Божурите исто така се сметаат за симбол на заштита, бидејќи древните волшебници го користеле растението за да ги заштитат злите духови.

И симболиката на божур не завршува тука. Цветот сепак носи различни значења според бојата.

Белиот божур, на пример, значи срамежливост и чистота. Црвениот божуртој е симбол на богатство, страст и убавина, додека розовиот божур симболизира романтизам, деликатес и љубов.

Како да се грижите за божур во цветни аранжмани

Најчест начин да најдете божур , особено овде во Бразил, тој е во форма на цветни аранжмани.

Меѓутоа, бидејќи е многу нежен цвет, божурот треба правилно да се чува за да трае подолго.

Првиот совет е да бидете многу внимателни со транспортот до вашиот дом или местото каде што цветот божур ќе се користи во декорацијата. Тоа е затоа што тенките ливчиња лесно може да се повредат ако се тријат еден со друг.

Најдоброто нешто што треба да направите е да ги купите божурите во цвеќарница во ваша близина за да избегнете долг транспорт.

Со божурот дома време е да и ја подготвите вазната. Прво добро измијте го садот. Потоа додадете вода на топла температура, повеќе како ладна отколку топла.

Можеби ви изгледа чудно, но тоа е затоа што божурот воопшто не поднесува студ и најдобар начин да го заштитите е да користите вода во оваа температура. Менувајте ја водата во вазната на секои два или три дена.

Следниот чекор е да исечете околу два сантиметри од стебленцето на цветот под агол од 45 степени или, менувајќи го во шуми, да направите дијагонален рез. Ова го олеснува процесот на апсорпција на вода од растението. Повторувајте ја оваа постапка на секои два или три дена за цветовите да траат подолго.

Случајимајте предвид дека сите лисја паднале во водата, отстранете ги што е можно поскоро за да избегнете размножување на габи и бактерии.

Никогаш не оставајте ја вашата вазна со божури на многу топло и сончево место. Цветовите брзо ќе венеат. Истото важи и за средини со струја на ветер. Вклучувајќи, вреди да се заштитат и цветовите од божур од силен студ. Затоа, внимавајте на климата.

Уште еден интересен совет за божурите да траат подолго е да избегнувате да ги ставате во близина на овошни дрвја. Тоа е затоа што плодовите ослободуваат етилен, еден вид гас кој го забрзува созревањето на цвеќето, предизвикувајќи нивно побрзо распаѓање.

Како да одгледувате божур

Сакате да одгледуваат божури дома? Во ред исто така! Најдобар начин да се направи тоа е преку семиња.

Но, пред да се сее цветот, важно е да се подготви почвата, бидејќи божурот сака плодни почви богати со органска материја. Избегнувајте сеење на божур во простор каде што ќе мора да се натпреварува со други растенија. Идеално е да се засади сам, бидејќи на цветот му требаат добри дози на хранливи материи и ако треба да се натпреварува со друг вид, може да има недостаток.

Исто така, избегнувајте да садите божур на место со полно сонце, претпочитајте оние каде што сонцето е поблаго, односно дека удира само наутро или доцна попладне. Прекумерната топлина може да го оштети растението.

Не претерувајте со наводнување. Почвата треба да биде влажна, ноне е влажен, добро?

И не се вознемирувајте ако забележите дека божурот исчезнува помеѓу есенските и зимските месеци. Ова се случува затоа што растението оди во состојба на мирување (се сеќавате дека не го сака студот?). Во овој период лисјата и стеблата паѓаат, оставајќи го само ризомот.

Ако имате гранка, отсечете ја оставајќи ја само два сантиметри над земјата.

Не плашете се , ќе се врати! На почетокот на пролетта почнува да се појавува ново пукање и вашиот божур повторно ќе биде полн.

Повеќе совети за неговото потекло во ова видео:

Гледајте го ова видео на YouTube

Проверете 30 идеи за тоа како да користите божур во декорацијата подолу:

Слика 1 – Елеганција и женственост во мини аранжманот на розови божури.

Слика 2 – Венец од божур: совршена идеја за украсување забава.

Слика 3 – Божури за да внесат романса во спалната соба на парот.

Слика 4 – Дури и осамен, божурот знае како да раскошува убавина и префинетост.

Слика 5 – Едноставна и шармантен букет шарени божури. Еве совет за невестите!

Слика 6 – Црвени хартиени божури: одличен начин да го задржите цветот подолго во вашиот декор.

Слика 7 – Чиста вазна, свежа вода и соодветно осветлување е сè што им е потребно на цветовите од божур за да траат подолго.

Слика 8 – Уредување набожури полни со класа и елеганција за да ја красат централната маса на собата.

Слика 9 – Опуштена и без големи претензии, оваа мини вазна со божур ја менува целата атмосфера во кујната .

Слика 10 – Како да ја подобрите белата бања? Со аранжман на розови божури.

Исто така види: Гипс завеса: откријте ги мерењата и видете практични совети

Слика 11 – Прекрасен и изобилен, распоредот на божур буквално го исполнува декорот.

Слика 12 – А ако не можете да сметате на цветот во натура, донесете го на декорација на тапет.

Слика 13 – Овде, на пример, божурите беа прекрасно користени во нијанси на црно-бело.

Слика 14 – Има ли тап агол? Ставете распоред на божури во него.

Слика 15 – Бели божури за домашна канцеларија. Денот станува уште попродуктивен.

Слика 16 – Тој допир на деликатес што недостасуваше во декорот.

Слика 17 – розов и портокалов божур во контраст во белата трпезарија.

Слика 18 – Керамичката вазна носи уште поголема софистицираност до распоредот на божурите.

Слика 19 – Невестински букет направен со божури и рози: приказ на бои, парфеми и текстури.

Слика 20 – Бел и розов божур за едноставен и шармантен аранжман.

Слика 21 – Џиновски божури во улогата наѕид.

Слика 22 – Две едноставни вазни со божур и гарантирате ново лице на полицата.

Слика 23 – Распоред на божури за централниот дел: најкласична опција од сите!

Слика 24 – Допир на благодат и леснотија до шанкот.

Слика 25 – Обоени божури и удари со четка на ѕидот: секогаш можете да иновирате во начинот на користење на цветот во декорацијата.

Слика 26 – Божури во центарот на масата: чиста софистицираност за вашиот настан.

Слика 27 – Дали може да биде пошик од тоа? Божури кои одговараат на сферите на розовиот кварц.

Слика 28 – Има простор и за убавината на божурите во бохо декор.

Слика 29 – На таблата исто така изгледаат прекрасно!

Слика 30 – Бели божури за комплетирање на модерното и минималистичкото декорација .

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.