Брановидно стакло: што е тоа, видови и фотографии на декорација за да видите сега

 Брановидно стакло: што е тоа, видови и фотографии на декорација за да видите сега

William Nelson

Приватност, природна светлина и шармантен ретро допир на декор. Дали знаете како да го постигнете сето ова одеднаш? Со стакло со бразди.

Дали знаете? Дали некогаш сте слушнале за тоа? Затоа, држете се до оваа објава овде бидејќи ќе ви кажеме сè за овој тип на стакло, како можете да го користите во вашиот дом, покрај убавите идеи. Дојдете и видете!

Што е брановидно стакло?

Брановидно стакло е вид стакло што се карактеризира со бранови на неговата површина, давајќи му уникатен и многу оригинален дизајн.

Овие бранови се создаваат во самото стакло, во времето на производството од размена на топлина извршена на површината на стаклото. Овие промени во температурата се тие што се одговорни за брановите во флетираното стакло.

Видови на флетирано стакло

Ребрести стакла може да се најдат во различни опции на бои. Сепак, најзастапено е безбојното стакло.

Но, во зависност од употребата, можно е да се обложите на чадено, бронзено, зеленикаво или огледало стакло со флем.

Образуваното стакло е направено под мерено и, според тоа, може да ја добие саканата големина и форма, што го прави уште поинтересна опција за станбени проекти.

Брановидно стакло може да се најде и во вообичаените и калено верзии, особено индицирани за употреба во врати и места на кои им е потребна поголема сигурност, отпорност и издржливост.

Зошто да користите брановидно стакло?

Зголемете гоприродна светлина

Брановидно стакло го зголемува влезот на природна светлина во околината, исто како и секое друго стакло, но сепак ја има предноста да ја засилува и дифузира оваа светлина поефикасно.

Тоа е затоа што брановите на површината на стаклото прави светлината да се шири во различни насоки, за разлика од обичните очила каде што светлината се проектира само до аголот каде што се проектира.

И, да се разбереме, ова е прекрасно, особено кога намерата е да се внесе повеќе светлина во куќата.

Донесете приватност

Бровидно стакло има уште една голема предност: приватност. Ова е еден од ретките модели на стакло што успева да го комбинира природното осветлување со приватноста, бидејќи ефектот на флејт генерира искривени слики, правејќи ја околината поприватна и помалку изложена на очите на другите.

Посебен стил во декорацијата

Транспарентното и мазно стакло може да биде многу досадно во зависност од декорацијата што имате намера да ја направите. И тогаш флераното стакло станува одличен диференцијал.

Брановите на стаклото внесуваат оригинален изглед на околината и го надополнуваат украсниот предлог со голем шарм.

Образуваното стакло беше широко користено помеѓу 1940-тите и 1960-тите, но и покрај оваа ретро карактеристика, флераното стакло може (и треба) да се користи во модерни предлози за декорација.

Каде и како да се користи стаклотобрановидно

Брановидно стакло има бројни опции за употреба и внатре и надвор од домот. За почеток, може да се користи на врати и прозорци за да донесе осветленост и приватност.

Но, тоа не застанува тука. Брановидно стакло работи и како разделник на соби, врати на кабинети, врати од плакарот, заштитни огради, светларници и отвори на таванот, туш кабини во бањи, па дури и во состав на витраж и украсни панели.

Колку чини? брановидни стакло

Најдобриот дел доаѓа сега: цената на брановидното стакло е доста привлечна. За да ви дадеме идеја, квадратниот метар на оваа чаша е околу 90 долари, во зависност, се разбира, од регионот во кој живеете.

Како да исчистите бразди стакло

Можеби не изгледа како тоа, но чистењето на флераното стакло е многу едноставно, дури и поедноставно од обичното стакло.

Ова е затоа што брановите присутни во стаклото не откриваат дамки и друга нечистотија толку лесно како мазното стакло.

За чистење на внатрешноста на брановидно стакло, само користете крпа натопена со вода и алкохол или вода со бел оцет. За стакло со траги од маснотии, вообичаено во бањите и кујните, советот е да користите мешавина од вода со малку детергент. Направете ја апликацијата со сунѓер за чистење и завршете ја со чиста крпа.

Во надворешните области, чистењето е уште поедноставно, бидејќи можете да користите метла ицрево. Но, не заборавајте да користите метла со меки влакна за да не го изгребате стаклото.

Започнете со навлажнување на целата чаша со вода. Потоа нанесете малку детергент на метлата и нежно тријте по целото стакло. Потоа исплакнете и исушете со чиста, мека крпа.

Подолу погледнете 50 инспиративни идеи за тоа како да користите брановидно стакло во вашиот дом

Слика 1 – Врата од брановидно стакло за плакарот во спалната соба: елегантно и многу убава опција.

Слика 2 – Кујна со интегриран сервисен простор? Направете разделник со бравулести стакло и дискретно поделете ги овие две околини.

Слика 3 – Што е со користење на бразди стакло за вратата на кујнскиот кабинет?

Слика 4 – Влезна врата со бразди стакло. Црната рамка гарантира модерен допир на парчето.

Слика 5 – Што ако наместо дрвени врати користите стаклени врати во плакарот?

Слика 6 – Преградата од брановидно стакло е уште пошармантна со малите растенија.

Слика 7 – Врата од ракчиња со бравулести стакло: осветлување и приватност помеѓу околините.

Слика 8 – Лизгачка врата со бразди стакло што ја дели трпезаријата од дневната соба

Исто така види: Занаети со школки: видете фотографии, совети и чекор-по-чекор упатства

Слика 9 – Брановидно стакло за лизгачка врата во спалната соба, вистински луксуз!

Слика 10 – Брановидно стакло е совршеноза да „скриете“ некои соби во куќата.

Слика 11 – Кутија за туширање направена со стакло: полесна за чистење.

Слика 12 – Што е со обложување на стаклени ламби со брави?

Слика 13 – Сега целиот кабинет е направен со блескаво стакло.

Слика 14 – За какви ѕидови може да се користи стакло со бразди?

Слика 15 – Дали ќе направите сопствен кабинет за кујната? Затоа обложувајте се да користите брановидно стакло за вратите.

Слика 16 – Брановидно стакло за бања: приватност без губење на светлината.

Слика 17 – Комерцијалните простори, исто така, имаат многу да добијат од предностите на брановидно стакло.

Слика 18 – Плакар врата со чадено флетирано стакло. Истакнување за златните рачки.

Слика 19 – Совршена комбинација помеѓу цврсто дрво и стакло со брави.

Слика 20 – Преграда за сервисната област направена со браздиско стакло: одлична исплатлива опција.

Слика 21 – Тој неодолив ретро допир во декорацијата…

Слика 22 – коридор од брановидно стакло за да се зачува преминот на природна светлина.

Слика 23 – Брановидно стакло му дава чист и елегантен изглед на дизајнот на кујната.

Слика 24 – Класичен дограма за столаријасо шилести стакла на вратите. Неверојатно дуо!

Слика 25 – Комплетен сет за бања: врата и туш во стакло со бразди.

Исто така види: Правила за добар соживот: совети за справување со оние кои живеат околу вас

Слика 26 – Брановидно стакло сè уште може да добие придружба на геометриски форми, како овде на оваа врата.

Слика 27 – Стаклени врати ребрести за гардероба.

Слика 28 – Ребрести и осветлени!

Слика 29 – Вратите и преградите од брановидно стакло се исто така одлични опции за деловни и комерцијални простори..

Слика 30 – Врата на кујнскиот кабинет со брановидно стакло. Диференцијалот на оваа декорација.

Слика 31 – Брановидно стакло со изгребан ефект за да биде уште поубав

Слика 32 – Изработени од дрво, медијапан или метал, вратите на кабинетот секогаш се совпаѓаат со стаклото со бравчиња.

Слика 33 – А правилно поделена кујна со брановидно стакло.

Слика 34 – Плакар од брановидно стакло: шармантен и полн со стил.

Слика 35 – Брановидно стакло овозможува целосен премин на светлината во куќата.

Слика 36 – Брановидно стакло за кабинети и стакло пескарено на заштитна ограда.

Слика 37 – стаклото со флеш носи супер пријатен ретро воздух во околината.

Слика 38 – Детали со бразди стакло наврати.

Слика 39 – Дали некогаш сте размислувале за вазни изработени од стакло со бразди? Погледнете колку се убави!

Слика 40 – Едноставна гардероба, но засилена со стаклените врати со бравчиња.

Слика 41 – Брановидни и карирани: два прекрасни ефекти во еден кабинет.

Слика 42 – Ако стаклото е брановидно, вратата може и мора да биде винтиџ.

Слика 43 – Вентилација, осветлување и поделба на просторијата. Сето тоа со флетирано стакло.

Слика 44 – Кутија изработена од стакло со флеш со акцент на црните рамки.

Слика 45 – Брановидно стакло ги искривува сликите и ова е совршено за оние кои бараат приватност.

Слика 46 – Композиција помеѓу проѕирно стакло и стакло со бравчиња.

Слика 47 – Со детали, стаклото со флеш е уште поубаво.

Слика 48 – Високите тавани и дадоа софистицираност на стаклената врата. флетирано стакло?

Слика 50 – Лизгачки прозори со бразди: класика од 60-тите години што се врати на актуелните архитектонски проекти.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.