Casa da Anitta: погледнете ја палатата на пејачката во Бара да Тијука

 Casa da Anitta: погледнете ја палатата на пејачката во Бара да Тијука

William Nelson

Кој не е љубопитен да ги види домовите на познатите луѓе? Па, во овој пост ви ја претставуваме една од најпосакуваните куќи во моментот: куќата на Анита. Дворецот е дизајниран според личноста на пејачката.

Уметникот ги напушти предградијата на Рио де Жанеиро за да го освои светот и реши да воспостави постојана резиденција во една од најбараните населби од уметниците, а тоа е Бара да Тихука. Имотот е купен во 2014 година и Анита ангажирала двајца архитекти за дизајнирање и изведба на внатрешен дизајн на нејзината палата.

Местото има 620 m² распоредено во повеќе средини. Многу забава и стил беа искористени во декорацијата за да се изгради куќата од соништата на Анита. Затоа, можно е да се воочи мешавина од поп-арт, ретро, ​​винтиџ, романтичен и многу модерен декор.

За да ви оставиме малку завист, ви го претставуваме секој агол од куќата на Анита. Искористете ја можноста да ја проверите и да се инспирирате кога го уредувате вашиот дом, следејќи го истиот стил како пејачката.

Слика 1 – Надвор од куќата на Анита, областа е многу широка и има многу зеленило, покрај базен.

Слика 2 – Базенот е огромен и е местото каде Анита ги прима своите пријатели и гости. Покрај тоа, има голема градина за вашите кучиња да бидат спокојни.

Слика 3 – На задниот дел од куќата има прекрасен простор ододмор и целата декорација го следеше морнаричкиот стил. Областа има многу зеленило и им пренесува пријатна атмосфера на сите посетители.

Слика 4 – Белата и сината боја се користени на перничињата кои ја украсуваат околината . Белата боја е избрана за тапацирот, покрај деталот на дрвениот мебел. Околината е една од омилените на пејачката, бидејќи тоа е просторот каде што најчесто ги прима пријателите.

Слика 5 – Покрај базенот во пред куќата, одзади има и базен, но овој се грее за да уживате во најстудените денови или само да се опуштите од големите турнеи на пејачката. Во истиот простор, Анита избра да изгради спа центар, скара и места за одмор.

Исто така види: Свадбени сувенири за гости: видете 70 креативни идеи

Слика 6 – До загреаниот базен, изградена е пергола која може да се користи за одмор или за сончање во најтоплите периоди, бидејќи покривот има отворен покрив.

Слика 7 – Во друг агол на областа е можно е да се набљудува куќата на базен во која има џакузи. Просторот е изграден да служи како спа, за да може пејачката да има моменти на релаксација.

Слика 8 – Дневната соба во куќата на Анита е дизајнирана со таванот со двојна висина и инспирација за создавање беше пластичниот уметник Енди Ворхол кој се смета за татко на поп-арт декорацијата.

Слика 9– Поради ова, архитектите користеле тули за уривање и ги мешале со графити уметност на уметникот Марсело Мент. Дополнително, беа додадени слики на иконски музички фигури на ѕидот како Ејми Вајнхаус и Мадона. Други украсни елементи беа користени за да се направи околината порелаксирана.

Слика 10 – Просторот на дневната соба беше украсен со прекрасни модерни светилки и тепих со црни риги и бело. Беа вметнати неколку украсни елементи за да се остави околината со микс на ретро и модерен стил во исто време.

Слика 11 – Дневната соба на пејачката сè уште се брои со фотелја наречена ди Пруст која е тотално ретро изработена од италијанскиот дизајнер Алесандро Мендини. Затоа, парчето завршува како врв на местото, привлекувајќи големо внимание.

Слика 12 – Италијанскиот дизајнер Алесандро Мендини има и други модели на фотелји во истиот стил кој се користеше за украсување на дневната соба на Анита. Во случајот на овој модел, тонот е пошарен.

Слика 13 – Друг модел на шарена фотелја, но според геометриски дизајн. Можете да видите дека фотелјата е исклучително удобна и е создадена за да биде врв на околината.

Слика 14 – Сите простори во куќата се дизајнирани да примаат декор кој одговара наличноста на пејачот. Не изостана ниту просторот под скалите. За украсување на областа, се користеле вазни со растенија за да изгледаат како мала градина. За ѕидот беше избрана црната боја, која стана уште помодерна со рамки со фотографии во црно-бел стил.

Исто така види: Дрвена клупа: знајте ги предностите, недостатоците и примерите

Слика 15 – Стилски стол беше поставен за украсување на просторот. Интересен детал се должи на делови од печатени скејтборди кои се користеле за да се направи парчето и да се направи околината поладна.

Слика 16 – На оваа фотографија можете да видите интеграција на простори како дневна соба, трпезарија и ТВ соба. Со различна декорација на секое место, многу е лесно да се идентификува што претставува секоја средина.

Слика 17 – Во ТВ просторијата има тросед во форма на „L“ за да ја направиме околината поудобна. Црно-белиот килим со различни дизајни го ограничува просторот, бидејќи областа е споделена со други средини. За да биде собата поопуштена, користени се обоени перничиња.

Слика 18 – Страничната маса во собата е дизајнирана во форма на обоена коцка, со изглед полн со личност за да се направи атмосферата порелаксирана.

Слика 19 – Домашен бар е дизајниран во аголот на трпезаријата. Ѕидот беше обложен со тапети со пруги во бела и црна боја. слики наНа ѕидот беа додадени познати уметници и филмски фигури, бидејќи киното е една од големите страсти на пејачката. Врвот е диференцираната форма на масата и светлата што се користат во околината.

Слика 20 – Плакарот на Анита е посебен случај, бидејќи просторот има околу 60 m². Пејачката тука ги чува облеката, обувките и чантите. Барањето на Анита беше просторот да изгледа како продавница каде што може да се стигне до се без многу напор, но да се одржува организација.

Слика 21 – Соблекувалната во стилот на соблекувалната е дизајнирана да ја украси спалната соба на пејачката. Целта е парчето мебел да послужи како поддршка за Анита да се подготви за нејзините претстави пред да замине од дома.

Слика 22 – И покрај целата декорација во куќата по помодерна и ретро линија, собата на Анита има полесна декорација, во поромантичен стил. Боите избрани за декорација на околината беа чисто-бели, бели и светло сиви.

Слика 23 – Стаклените врати овозможуваат пејачката да има контакт со надворешниот простор на резиденцијата, покрај тоа што ја прави околината поосветлена. Во собата има мешавина од класични и модерни стилови.

Слика 24 – Во аголот на собата, Анита избра да постави столче со меур од дизајнерот Еро Арнио. Мобилниот е запејачката да се одмори или да прочита книга пред спиење.

Куќата на Анита е изградена за да ги исполни сите желби на пејачката, бидејќи поголемиот дел од времето го поминува дел од времето на турнеја и му треба удобен простор кога ќе се врати дома.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.