Чиста кујна: 60 ​​неверојатни модели и проекти

 Чиста кујна: 60 ​​неверојатни модели и проекти

William Nelson

Стилот на чист декор е, како што кажува името, стил кој го нагласува чистиот изглед, со доволно простор и светли бои. Исто како што многу средини можат да се засноваат на овој стил за нивната декорација, така и кујните и гурманските простори во куќите и становите се идеални опции за негова примена, особено во ограничени простори кои можат да имаат корист од карактеристиките што се комбинираат со поголемо чувство за просторност. .

За да планирате чиста кујна, се препорачува да се одлучите за светли бои како бела, фенди, ледени тонови и пастелни бои. Декоративните предмети играат важна улога во декорацијата, тие имаат тенденција да вклучуваат некои бои за да ја разбијат монотонијата на светлите тонови. Друга клучна точка е осветлувањето, тоа треба да биде главен елемент со функција за истакнување на околината.

Шафовите и работните површини се клучни елементи во овој стил на декорација, изберете ги оние со светли бои и малку детали за столарија . Чистата кујна може да има некои елементи со други бои и материјали, покрај белата, како светло дрво, црни тонови, нерѓосувачки челик и други. Подот исто така може да избега од класичното бело и да има повпечатлив тон или карактеристика.

Модели и фотографии од неверојатни чисти кујнски проекти

Постојат многу опции за комбинирање украсни предмети, бои, материјали, премази иапарати кои се провлекуваат во овој стил. За да го олесниме вашето пребарување за референци, со овој предлог издвојуваме различни проекти, одржувајќи го модерниот и актуелен тренд на чист стил. Погледнете го на сликите подолу:

Слика 1 – Класична комбинација со порцелански плочки, бели кабинети и камени површини.

Ова е одлична идеја за класична станбена кујна. На крајот на краиштата, надземните кабинети ја прават разликата во просторот и во секојдневниот живот.

Слика 2 – Комбинацијата на тонови дополнително го подобрува изгледот на кујната.

Дрвото ја разбива монотонијата на белото, без да го загрози предлогот за чистота и леснотија.

Слика 3 – Дрвената облога со летви ја истакнува околината.

Слика 4 – Оставете ја работната површина континуирана завршница со тоа што ќе ја подигнете до ормарите.

Слика 5 – Или направете ја оваа смеса со стаклото .

Слика 6 – Плочките внесуваат допир на боја во кујната.

Видете дека основата на околината е неутрална и лесна, но боите може да се вклучат за да го направат просторот весел и со личност.

Слика 7 – Нема проблем да се измешаат две облоги во кабинетите.

Дрвената завршница гарантира посебен шмек и ја одзема студенило на околината.

Слика 8 – Дури и со шарениот мебел, кујната не не оставај да бидеш чист.

Слика 9 – Привидните структурипрекинете ја доминацијата на белата боја во кујната.

Слика 10 – Дури и со порустикален предлог, чистиот стил преовладува преку боите на околината.

Секој стил може да се комбинира со бели, особено метални предмети кои го засилуваат чувството на чистота.

Слика 11 – Финишот од нерѓосувачки челик на ѕидот се комбинира со опремата за кујна.

Слика 12 – Одлична тактика на оваа кујна беше да се користи вратата на кабинетот со огледало.

Слика 13 – Комбинација на стаклени врати и огледало.

Слика 14 – Чиста кујна со централна клупа.

Високите столчиња и централната клупа се идеални за брзи оброци и интеракција со пријателите додека подготвувате храна.

Слика 15 – За мали кујни, употребата на светлите бои се од суштинско значење.

Белата кујна е визуелно поголема, покрај тоа што е безвременска декорација.

Слика 16 – завршената работа на ѕидовите е модерно и го разбива белиот изглед на ѕидот.

Слика 17 – Изградете чиста кујна со сив и бел декор.

Белата е секако омилената боја за создавање светол простор, може да се користат и други како беж и сива.

Слика 18 – Дури и со црна боја во завршувањето декорот сè уште беше чист.

КогаКога користите црна боја, обидете се да ја вметнете во деталите и финишот. Во проектот погоре, внатрешната ниша беше целосно обложена со темна боја. Како придружба на овој предлог, инсталиран е црн фрижидер.

Слика 19 – Комбинирајте ги белите кабинети со ѕид со плочки.

Слика 20 – Чиста кујна за гарсоњера.

Слика 21 – Користете бои за да бидат во светли нијанси.

Слика 22 – Кујна во форма на L со чист стил.

Слика 23 – Деликатноста е синоним за овој стил.

Бидејќи се работи за континуирана работна плоча, материјалот мора да ја следи целата должина.

Слика 24 – Идејата за фенди во кујната е исто така супер актуелно.

Слика 25 – Интегрираните кујни бараат поотворен изглед без премногу информации.

Слика 26 – Модел за чиста планирана кујна.

Дрвото создава поинтимна и попријатна средина, идеално е да се одлучат светли тонови како во оваа чист предлог.

Слика 27 – Со поретро изглед, кујната може да добие дискретни и модерни плочки.

Предноста на црното Кабинетот е тоа што тие подобро ја кријат нечистотијата и со доказ за светли бои во голема мера го подобруваат осветлувањето на околината.

Слика 28 – Огледаната позадина ѝ даде поголема елеганција и шарм на оваа кујна.

Слика 29– Кога црното и белото совршено се венчаат и го оставаат крајниот резултат убав и модерен.

Слика 30 – Интегрираните средини бараат хармонија на боите.

Беж и дрвенести бои ги претпочитаат оние кои имаат афинитет за неутралност и не сакаат да излезат од палетата со живи бои.

Слика 31 – За чиста кујна наменета за млада публика: злоупотреба на метро плочки и обоени плочки.

За едноставна кујна треба да дадете посебен допир со ѕидните и подните облоги .

Слика 32 – Видете дека повисоката клупа се совпаѓа со финишот на подот.

Ниту подот во дрво не ја загадил околината. Обидете се да го следите материјалот во некои кујнски детали, во овој проект тоа беше на сметка на нишата, светилките и работната плоча.

Слика 33 – Поставата со плоча од нерѓосувачки челик е алтернатива за оние кои сакаат да откажете се од каменот.

Не'рѓосувачкиот челик е одличен материјал за покривање на кујнските површини. И покрај тоа што е вообичаено во индустриските кујни, можеме да инвестираме во него како помодерен предлог. Практично е во чистењето, не мириса и остава модерен изглед.

Слика 34 – Чиста кујна со фенди и бел декор.

Белата кујна стана втора опција за оние кои бараат јасност во околината. Фенди и беж влегоа со сево декорацијата, тие ја демонстрираат истата сензација како белата и одговараат на овој чист предлог.

Слика 35 – Чиста кујна со сив декор.

Ние Веќе спомнав дека сивата е уште една омилена боја за чиста кујна. Но, одличната работа во овој проект е патеката од led жица вметната под кабинетот, давајќи чувство дека мебелот лебди.

Слика 36 – Жолтите столчиња ја истакнаа забавната страна на кујната.

0>

Одвојте ја доминацијата на белата боја со додаток како што се батаци, ламби или обоени фрижидери.

Слика 37 – Интегрирана кујна и трпезарија со чист стил

Исто така види: Сочен шепа од мечка: како да се грижите, како да се растопите и 40 фотографии

Малите станови сè повеќе бараат предлози кои покажуваат просторност во околината. Акрилните столчиња се одлична опција за оние кои имаат интегрирана кујна и трпезарија.

Слика 38 – Искористете ја централната клупа со фиоки за да ги организирате кујнските предмети.

Организацијата е сè во кујната. Избегнувајте да ги оставате работите изложени, тоа може да го направи изгледот потежок и да не го пренесува чувството на чиста околина.

Слика 39 – Аспираторот е парче што мора да има чист дизајн и пропорционално на големината на околината избрана за инсталација.

Слика 40 – Поставата може да следи поудобна висина, односно не треба да бидевисоко.

Слика 41 – Или сменете го предлогот за трпезариска маса.

Високите тавани бараат надземен мебел, на крајот на краиштата секогаш има што да се складира. Секогаш следете ја истата завршница за да дадете чувство на униформност, видете дека дрвениот финиш се појави таму горе во форма на панел.

Слика 42 – Сивите кујни може да се сметаат за чисти и модерни.

Слика 43 – Деталите ја прават разликата, рачките се чист шарм во оваа кујна.

Внимавајте на употребата на боите, обидете се да ставите најмногу три нијанси во околината. Едното е посилно, а другото е пастел.

Слика 44 – Ладна комбинација е изложена тула, светло дрво и столчиња Имс.

Слика 45 – За да и дадете допир на боја на кујната, што е со поставување обоена светилка?

Исто така види: Хемиско чистење: што е тоа, како се прави, предности и недостатоци

Црвената боја е најкористена за да го даде тој модерен воздух во кујната.

Слика 46 – Едноставна кујна со чист декор.

Слика 47 – Чиста кујна со интегрирани алишта.

Слика 48 – Виолетовиот допир на столаријата ја направи кујната женствена и нежна.

Употребата посилните бои не можат да бидат доминантни во чиста кујна, таа мора да биде помала од светлите или точните бои во некои предмети, само за да избега одмонотонија.

Слика 49 – Плочките во геометриски дизајн и дадоа карактер на кујната.

Видете дека дрвениот финиш се појавува само на контурата од столаријата. Ова е одлична алтернатива за оние кои сакаат да им дадат пософистициран детал на кабинетите.

Слика 50 – Прозорецот може да биде најважниот елемент во кујната.

Слика 51 – Плочките на подот помагаат да се состави забавен изглед.

Слика 52 – Правите линии се уште една карактеристика за оние кои има намера да состави чист декор.

Слика 53 – Тесна кујна со бел декор.

Слика 54 – Вграденото место во кабинетот помага при готвењето.

Неутралната кујна бара бои кои го следат стилот, покрај обилните простор и добро осветлување.

Слика 55 – Комбинација на бои и материјали за модерна кујна.

Користете ја истата покривка за мебел кога имате кујна со централен остров

Слика 56 – Елементите од нерѓосувачки челик го истакнуваат стилот на кујната.

Композицијата е направена со бели шалтери и ормари кои се усогласуваат со сребрените допири на полиците, светилката, хаубата и клупите од не'рѓосувачки челик.

Слика 57 – Столчињата и светилките можат да компонираат во бои и стил.

Во овој проект, столаријата и белиот под го напуштаатчувство на чистота во околината. Допирот на бојата се должи на жолтите клупи и обоената светилка.

Слика 58 – Дајте ѝ допир на личност на белата кујна со украсните предмети.

Светилка и високите табуретки го скршија досадниот изглед на кујната, со овие предмети во околината се издвојуваше личноста на сопственикот.

Слика 59 – Покрај белата кујна, трпезаријата просторијата ја надополнува со светлосни елементи како стакло и огледало.

Слика 60 – Структурата што ја поддржува хаубата и осветлувањето уште повеќе ја истакнува централната клупа.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.