Чистење на двор: научете практични совети за вашиот секојдневен живот

 Чистење на двор: научете практични совети за вашиот секојдневен живот

William Nelson

Дали постои правилен начин да се исчисти дворот? Не мора. Она што можете да го имате при рака се совети и информации кои помагаат овој процес да биде попрактичен, брз и ефикасен.

Откријте го сето ова овде следејќи ја објавата кај нас.

Бидејќи, на крајот на краиштата, треба да го исчистите дворот

Дали сè уште се сомневате во важноста да го одржувате дворот чист? Затоа, проверете шест добри причини да се ослободите од мрзеливоста и да ја земете метлата:

За да ги држите подалеку глодарите и отровните животни

Чистењето на дворот е многу важно за да ги задржите стаорците и отровните животни надвор од куќа, како што се пајаци, скорпии и стоногалки, на пример.

Повеќето од овие мали животни се опортунистички во потрага по засолниште, вода и храна.

И, погодете што? Валканиот двор може да го понуди сето ова.

За да останете организирани

Организиран е и чист двор. Тоа значи дека влезот во вашата куќа нема да биде стуткан со работи, блокирајќи го преминот и уништувајќи го изгледот на вашата фасада.

Да се ​​грижите за уредувањето

Повеќето луѓе кои имаат двор во куќата има и растенија. Но, ако дворот е валкан и неуреден, најверојатно ќе страдаат зелените банкноти.

На крајот на краиштата, не можете да се грижите за нив правилно. Затоа, чистењето на дворот исто така служи за грижа за уредувањето и обезбедување рамномерна фасада.поубава.

За да се избегне ризикот од денга

Денгата сè уште е реалност во земјата и на сите им е здодевно да знаат дека стоечката вода станува лулка на комарецот.

И каде обично завршува оваа вода? На предмети оставени изложени во дворот. Но, со добро чистење, овој ризик е целосно елиминиран.

За да се обезбеди хигиена

Дали имате домашни миленици дома? Значи, многу е веројатно дворот да го користат како бања. И тогаш нема шанси!

Чистењето и дезинфекцијата се крајно неопходни за здравјето на сите жители, па дури и на мачката, на крајот на краиштата, таа може да стапне на урина и измет.

За добро -being

Не можеш да негираш колку чистиот двор е пријатен! Во него можете да се опуштите, да уживате во слободен ден, да си играте со децата, да имате пикник, средба со пријателите и што друго сакате.

Како да исчистите двор: практични совети за секојдневниот живот

Ставете го на дневен ред

Одвојте еден ден во месецот за да направите тешко и темелно чистење на дворот. Обележете го во вашиот календар и активирајте го известувањето за да не заборавите.

Покрај месечното чистење, важно е и да одржувате ред во останатите денови.

Затоа направете го тоа навика секојдневно да го вадите ѓубрето што паѓа во дворот, особено ако имате надворешна корпа за отпадоци.

Исчистете ја нечистотијата на домашно милениче (кокос и мочање), ако сакате, вреди дури и да ставите тоалет подлога за негонаучете го вистинското место за елиминирање или, дури, со помош на спрејови, едуцирајте го да користи само еден простор во дворот.

Собирајте предмети што се расфрлани, како детски играчки и работи што ги носите од улица .

Ако имате растенија или дрвја во дворот, соберете го вишокот паднати лисја.

Користете метла

Секогаш претпочитајте метла отколку црево. Тоа е поеколошки и поекономично. Да не зборуваме дека за чистење на одржување, она што се прави секој ден, доволна е метлата.

Со неа лесно можете да ја соберете целата крупна прашина, паднатите лисја, меѓу другите нечистотии.

Само бидете внимателни со типот на метлата што ќе се користи, бидејќи најтврдите влакна, како што е пијасавата, на пример, можат да изгребат некои видови подови, како што се природниот камен, како што се чеша и гранит.

Исто така види: Список со кујнски прибор: видете ги врвните совети за составување на вашата листа

За рустикален подови, како што е цементот, повеќе се препорачува метлата со тврди влакна, бидејќи може да пристапи до прашината во пукнатините и жлебовите на површината.

Исчистете го мебелот

Ако имате мебел во во дворот, како што се маси, столици и клупи, не заборавајте да ги исчистите и нив.

Користете мек сунѓер со неутрален детергент за да ја отстраните нечистотијата. Завршете со мека крпа малку натопена со вода.

Избегнувајте да оставате дрвен мебел и други материјали кои лесно се расипуваат на отворени места. Освен ако не заштититедрво со некое средство за хидроизолација.

Истото важи и за тапацирот. Можете да користите водоотпорни ткаенини за перничиња и седишта, на пример.

Елиминирајте ги штетниците и плевелите

Чистењето на дворот вклучува и отстранување на плевелите и штетниците во цветните леи, вазни и градини.

Оваа активност не треба да се прави секојдневно, но важно е да се одржува рутина за да се обезбеди чистота на пејзажот.

Во лето, плевелот расте побрзо, па затоа чистењето треба да биде почесто отколку во зима.

0>Ако дворот е тревнат, важно е да се обезбеди редовно кроење на тревата за да се избегнат инсекти и отровни животни, покрај поубав и пријатен изглед.

Соберете и организирајте предмети

На денот на тешко чистење, соберете ги сите предмети што зафаќаат простор и немаат практична употреба во семејната рутина. Донирајте го она што можете да го донирате, фрлете го она што не може да се поправи и изберете место за складирање на она што е потребно.

Дворот е одличен кандидат за куќата да стане агол на нередот. Но, избегнувајте го ова што е можно повеќе.

На крајот на краиштата, дворот е простор во куќата создаден за дружење, интеракција и оставање добар впечаток, бидејќи е токму на влезот.

Исто така види: Infinity Edge Pool: како функционира и проектира да инспирира

Откако ќе соберете и организирате сè, имајте навика да ги спречите овие предмети да се вратат и други да се појават. Секогаш кога ќе видите нешто што не е на место, организирајте го.

Немојте да бидетеакумулатор

Овој совет како да го исчистите дворот е многу сличен на претходниот, но оди малку подлабоко.

Тука идејата е да се ослободи од она што не е искористено или потребно , стигнувајќи до точка да не земате ни дома предмети што нема да ги користите.

Покрај тоа што заштедите пари со купување работи што не ви требаат, избегнувате и да го претворите вашиот двор во акумулација.

Дезинфицирајте

Откако ќе ги организирате предметите, ќе ги отстраните плевелите и ќе ја отстраните густата нечистотија, треба да преминете на последниот чекор во чистењето на дворот: дезинфекција.

За да го направите ова , направете мешавина од вода со белило или хлор во голема кофа. За секој литар вода додадете, во просек, две лажици белило. Добро измешајте го и фрлете го во двор.

Истријте го со метла за целосно да се отстрани нечистотијата. Нанесете малку неутрален детергент за да го подобрите чистењето на дворот.

Засилете го нанесувањето на белилото на највалканите места и со присуство на слуз и мувла.

Исплакнете. Можете да користите кофа (најеколошка опција) или да изберете црево со насочен млаз што користи малку вода.

Потоа само оставете го да се исуши и вашиот двор ќе биде подготвен за употреба.

Дополнителен совет : затворете ги одводните канали за да спречите лебарки, црви и други животни да навлезат во дворот.

Сега можете да уживате во пријатен, чист и убав двор!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.