Декорација за Ноќта на вештерките: 65 креативни идеи и упатства што треба да ги направите

 Декорација за Ноќта на вештерките: 65 креативни идеи и упатства што треба да ги направите

William Nelson

„Измачи или лекува?“ Што ќе биде за оваа година? Прославата на Ноќта на вештерките е се поприсутна во бразилската култура. За да го докажете ова, само прошетајте низ популарните трговски улици за да видите черепи, вештерки и тикви како излегуваат од прозорците.

Ако и вие сакате да влезете во овој злобен бран и сакате да научите како да направите Декорации за Ноќта на вештерките за вашиот дом, училиште или трговија, следете ја оваа објава со нас, имаме многу работи да ви кажеме. Проверете:

Што е Ноќта на вештерките?

Пред да сакате да се впуштите во странска забава, важно е да знаете малку за нејзиното потекло. Ноќта на вештерките, спротивно на она што многумина мислат, не потекнува од САД. Токму во регионот каде што се наоѓа Ирска денес, пред повеќе од 2500 години, оваа традиција започнала кај келтскиот народ.

Зборот Ноќ на вештерките потекнува од стариот англиски „All hallow's eve“ што значи „овечери на сите светци“. Односно, се верувало дека тој ден на духовите на мртвите им било дозволено да шетаат во светот на живите и поради тоа се појавила идејата за облекување и украсување на куќата со застрашувачки симболи како начин да се спречете го нападот на овие измачени души.

Во средниот век, Католичката црква ја нарече забавата „Ноќ на вештерките“ и почна да ги прогонува сите што го славеа Ноќта на вештерките. Но, традицијата опстана и се шири низ Европа додека не дојдево Соединетите Американски Држави, каде што го освои светот за филмските екрани.

Како да направите украс за Ноќта на вештерките

Без разлика дали е вистина или не дека духовите талкаат по Земјата на Ноќта на вештерките, ние не знае. Но, забавно е да се влезе во тоа напнато расположение, т.е. Па, тогаш, внимавајте да ги земете предвид советите подолу за да создадете страшна декорација за Ноќта на вештерките:

Темни бои

Црната е симбол на бојата на Ноќта на вештерките, таа го создава тој изглед на филмовите за Ноќта на вештерките. хорор и неизвесност. Можете да ја вметнете бојата во основата на декорот за Ноќта на вештерките, како што се покривките за маса, ѕидот, па дури и таванот. Но, смирете се, не треба сè да сликате со боја. Евтина и интересна алтернатива е да користите ТНТ во декорацијата за Ноќта на вештерките, користете ја оваа ткаенина за покривање на ѕидовите, креирање шатори, крпи и што друго дозволува вашата фантазија.

За контраст на црната, користете силни и впечатливи бои, како портокалова и виолетова.

Симболи што не смеат да недостасуваат

На вистинска забава за Ноќта на вештерките не може да се пропуштат тикви, вештерки, черепи, мумии, пајажини, метли и црни мачки. Овие елементи можете да ги користите на безброј начини, но не заборавајте на нив.

Храна и пијалоци

Храната и пијалоците кои се служат на забавата за Ноќта на вештерките многу придонесуваат за декорот. Користете црвени пијалоци за да личат на крв, на пример, и храна во облик на ковчег и мозок. Тиквата може да се користи за организирање слатки идруги поволности внатре.

Осветлување

Темата и дифузна светлина е големата тајна на забавата за Ноќта на вештерките. А со него можете да создадете страшни сенки на ѕидот и да ги оставите сите во тоа злобно расположение. За да го направите ова, користете и злоупотребувајте свеќи, привезоци и лампиони.

Декорација за Ноќта на вештерките – направете го тоа сами

Со советите в рака, време е да погледнете неколку предлози за украсување на Ноќта на вештерките во стил Направете сами или направете го тоа сами. Има неколку идеи за да бидете инспирирани, проверете:

Забавна врата за Ноќта на вештерките

Добрата забава започнува веднаш на рецепција и ништо подобро од влезната врата за добредојде на гостите на Ноќта на вештерките. Затоа ве покануваме да ја погледнете чекор по чекор оваа поинаква и креативна врата украсена за Ноќта на вештерките. Погледнете:

Погледнете го ова видео на YouTube

Декорација за Ноќта на вештерките со шише за домашни миленици

Украсете и рециклирајте: ова дуо е совршено дури и за прослава на Ноќта на вештерките. Во видеото подолу, ќе научите три различни начини да направите одржлив декор за Ноќта на вештерките користејќи шишиња за домашни миленици. Проверете:

Гледајте го ова видео на YouTube

Чоша со опседување за Ноќта на вештерките

Ако барате страшна декорација за Ноќта на вештерките, ќе ви се допадне ова „Направи сам“. Предлогот овде е да се направи многу поинакво стакло кое има неверојатно и застрашувачки ефект врз околината. Проверете го чекорот ачекор:

Погледнете го ова видео на YouTube

Сега кога знаете што не смеете да пропуштите во декорот за Ноќта на вештерките, полесно е да ја испланирате целата забава, но пред да започнете со подготовките видете идеите и предлозите што ги издвојуваме од декорот за Ноќта на вештерките. Паркирајте ја метлата и проверете ја:

Слика 1 – Убаво црно маче кое ќе ви помогне со украсувањето на Ноќта на вештерките.

Слика 2 – Слатки во темата

Слика 3 – изненадувачки бонбони за гостите кои треба да ги однесат дома после забавата.

Слика 4 – Изненадувачки бонбони што гостите треба да ги однесат дома после забавата.

Слика 5 – Изненадувачки бонбони што гостите треба да ги однесат дома по забавата.

Слика 6 – Застрашувачка торта!

Слика 7 – На подот , на масата, на мебелот, тиквите се незаменливи во декорацијата на Ноќта на вештерките.

Слика 8 – Аранжмани на балон во облик на пајак.

Слика 9 – Тикви, метли и желба за среќен Ноќта на вештерките за секој што ќе пристигне.

Слика 10 – Пајажина може да се направи со волнен конец.

Слика 11 – Шарена и забавна декорација за Ноќта на вештерките; нагласување за алиштата со черепи.

Слика 12 – Дали сте помислиле на украс за Ноќта на вештерките во нијанси на розова? Погледнете штограциозност.

Исто така види: Рустикални куќи: 60 неверојатни фотографии и инспирации за да ги проверите сега

Слика 13 – Черепи покрај касата.

Слика 14 – Оди еден пајак пие таму?

Слика 15 – Украсени салфетки за оние кои сакаат да размислуваат за сите детали!

Слика 16 – Пајажина на колачот: добро е што е лажна.

Слика 17 – Чоколади од Франкенштајн: тие се многу убави , не мислиш?

Слика 18 – Ајде да го помешаме Ноќта на вештерките со Божиќ и да видиме што ќе се случи?

Слика 19 – Тематските производи за еднократна употреба се практични и ја разубавуваат забавата!

Слика 20 – Ноќта на вештерките можете да ја украсите и со балони; тоа е лесно, практично и евтино.

Слика 21 – Задоволство за децата на забавата.

Слика 22 – Или е цела во порцијата? Која претпочитате?

Слика 23 – Декорација на Ноќта на вештерките на тема Снупи за да го привлече вниманието на сите деца!

Слика 24 – Друг начин да се направи пајажина е користење лепак за стиропор.

Слика 25 – Сувиот мраз го создава тоа кино ефект врз масата за пијалоци.

Слика 26 – Ако целната публика се децата, инвестирајте во весела и забавна декорација, но без да ги отстраните симболите карактеристични за забава.

Слика 27 – Ниту влезот во куќата не ја избегнува атмосферата на Ноќта на вештерките!

Слика 28 – Комбинацијата намилиони: животински принт+Ноќ на вештерките.

Исто така види: Планирани бањи: 94 неверојатни модели и фотографии за украсување

Слика 29 – Што е со оваа плоча од тиква направена со балони? Креативно и елегантно!

Слика 30 – Балкон украсен со тема за Ноќта на вештерките.

Слика 31 – Мочниот меур во облик на око.

Слика 32 – Бууу!! Стравот од духот во декорацијата на забавата.

Слика 33 – Бонбони од лилјаци.

Слика 34 – Многу реалистична декорација за Ноќта на вештерките.

Слика 35 – Дали се осмелувате да влезете? Малиот знак на влезот од вратата може да обесхрабри некои.

Слика 36 – Тиква полна со слатки.

Слика 37 – Освежителен пијалок за прослава на Ноќта на вештерките.

Слика 38 – Пријателски духови.

Слика 39 – Ноќта на вештерките розова исто така ќе го прослави розовиот октомври.

Слика 40 – Инспирирајте се од небесното расположение за да го декорирате вашиот домашна забава!

Слика 41 – Што е со мала алишта со исечоци за палка, череп и духови?.

Слика 42 – Гипсните протези на масата ја комплетираат декорацијата за Ноќта на вештерките.

Слика 43 – Сакате да внесете малку сјај за декорацијата на Ноќта на вештерките? Затоа обложувајте се на комбинацијата помеѓу црно и сребрено.

Слика 44 – „Терор комплет“ за гостите да се послужат сами.

Слика 45 -Напад на пајаците.

Слика 46 – Вистински тикви со хартиени очи: едноставна и забавна декорација за Ноќта на вештерките.

Слика 47 – Изберете ја вашата напивка.

Слика 48 – Кога Ноќта на вештерките ќе стане тема за забава, роденденот станува вака.

Слика 49 – Злобно бинго за забава на гостите.

Слика 50 – Стринг од тикви.

Слика 51 – Погледнете како го нишам овој деконструиран лак со балон за Ноќта на вештерките.

Слика 52 – Закуски со прсти со мед; Како за тоа?.

Слика 53 – Братучед, тоа си ти?

Слика 54 – Застрашувачки пијалоци.

Слика 55 – Не сакате да претерате, но не сакате ниту да останете застарени? Стави приврзок на вратата и се е во ред.

Слика 56 – Чинија со слатки и грицки не може да изостане!

Слика 57 – Топки од сапуница за Ноќта на вештерките.

Слика 58 – Надгробните споменици се исто така украсен обележје

Слика 59 – Сладок сувенир за гостите да се сеќаваат на Ноќта на вештерките.

Слика 60 – Идеја за покана за Ноќта на вештерките !

Слика 61 – Светлечките знаци се одлична опција за украсување на забавата!

Слика 62 – А зошто да не инвестирате во декорацијана шарената Ноќта на вештерките?

Слика 63 – Облеката е дел од забавата, секако!

Слика 64 – Метлите не можат да недостасуваат!

Слика 65 – Куќата исто така влегува во празнично расположение.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.