Домашна против мувла: 6 практични рецепти како да го направите овој производ

 Домашна против мувла: 6 практични рецепти како да го направите овој производ

William Nelson

Пазарот нуди бројни опции за производи за елиминирање и спречување на појавата на мувла, која се појавува во затворени простории, како што се Secar и Inspira против мувла. Сепак, нивната цена не е секогаш достапна или прифатлива и потребно е да се бараат алтернативи кои можат да го понудат истиот ефект.

Затоа, издвоивме неколку совети кои ќе ви помогнат да произведете домашна против мувла, која, во Покрај тоа што е прифатлива, исто така е практично да се направи. Проверете!

Како да направите домашна против мувла со камена сол

Една од најефикасните домашни опции за правење против мувла е употребата на камена сол. Оваа состојка често се користи во кујната, но одлична е и во борбата против мувлата која се појавува во кабинетите.

За да го подготвите овој против мувла ќе ви треба:

 • 1 тенџере јогурт мал;
 • 1 големо тенџере за јогурт;
 • 1 лист хартија за филтер за кафе;
 • 1 безбедносна игла;
 • 1 гумена лента;
 • Пакет од камена сол.

Со материјалот одвоен, следете го чекор по чекор како да направите домашна анти-мувла со камена сол подолу:

Исто така види: Храна за Феста Јунина: запознајте ги најпопуларните и видете 20 рецепти
 1. Бупчалка неколку дупчиња на дното на малото тенџере со помош на иглата.
 2. Во истиот сад ставете малку крупна сол.
 3. Потоа, ставете го помалото тенџере во поголемото.
 4. Користете го филтерот за хартија за да го покриете садот за јогурт, прицврстувајќи го со ластик.

Со затворен сад, само ставете го на местото по ваш избор. Важно е да не заборавите да го менувате секој1 или 3 месеци. Во следното видео можете да ја погледнете истата постапка како да направите домашна против мувла со камена сол. Проверете:

Погледнете го ова видео на YouTube

Како да направите домашна против мувла со омекнувач

Друга одлична опција која многу добро функционира за кабинети е онаа направена со омекнувач. Тоа е домашна миризлива против мувла која обезбедува интензивно чистење и ги елиминира габите.

Меѓутоа, нема да се стави во внатрешноста на орманот, туку да се нанесе на крпа, која мора да се избрише преку мебелот. За да го подготвите овој производ, ќе ви требаат:

 • 1 капа за омекнувач по избор;
 • 1 литар вода;
 • Контејнер за распрскувач.

Со приготвениот материјал, едноставно е да се направи домашна против мувла со омекнувач. Следете ги овие 2 чекори:

 1. Во 1 литар вода, разредете капа од омекнувач.
 2. Добро измешајте го растворот и ставете го во шише со распрскувач.

Подготвени! Сега само нанесете го растворот на чиста крпа и исчистете го мебелот. Друга опција е да додадете крупна сол во оваа смеса, погледнете како во видеото подолу:

Погледнете го ова видео на YouTube

Како да направите домашна против мувла со креда

Опција Она што секогаш ги изненадува луѓето кога бараат решение за отстранување на мувлата е училишната креда. Неговите својства се способни да помогнат да се контролира влажноста на различни мебели во куќата, како што се комоди и гардероби.

Заза да го подготвите овој домашен анти-мувла, ќе ви требаат:

 • Кутија со обична креда од табла;
 • Тилин од тул;
 • Ланел;
 • Пенкало;
 • Ножици;
 • Сатенска лента или врвка;

Откако ќе ги соберете сите овие предмети, следете ги упатствата како да направите против мувла со креда:

 1. Со линијарот и пенкалото направете ознака од 25 cm X 25 cm на тулот. Потоа повторете ја постапката што е можно повеќе пати.
 2. Потоа, исечете го тулот со ножици по линиите означени на него.
 3. Земете еден од исечените квадрати и ставете малку креда внатре.
 4. Исечете лента од сатенска лента или канап и употребете ја за да ја врзете ткаенината од тул.

Запомнете дека, бидејќи функцијата на кредата на таблата е да ја апсорбира влагата, таа ќе биде влажна . Значи, ако е премногу влажен, извадете го од мебелот каде што е поставен и ставете го на сонце неколку часа, така ќе се исуши и можете повторно да го употребите.

Исто така види: Бела ноќница: како да изберете, совети и 60 инспиративни модели

Друга опција е да ставите кредата на чинија или плех и ставете ја во рерна, доколку нема сончево место каде што можете да ја оставите да се исуши.

Во видеото подолу има одлично објаснување како да направите анти- мувла со креда . Погледнете го:

Погледнете го ова видео на YouTube

Како да направите домашна против мувла со каранфилче

Во овие кесички можно е да се стават и други состојки , ќе го имаат истиот ефект како и кредата. Една таква замена е каранфилчето, кое веројатно веќе сте го направилеимајте дома.

За да го направите овој домашен анти-мувла со каранфилче, ќе треба да го повторите процесот на создавање на кесите што ги објаснивме во претходната тема или да купите некои, направени од муслин, кои се многу достапни . После тоа, само ставете ги каранфилите внатре во кесичката, добро врзете ја и распоредете ја на мебелот што го сакате.

На овој начин ќе имате миризлив и ефикасен домашен против мувла. Понатаму, важно е каранфилчето да се менува на секои три месеци, бидејќи не може повеќекратно да се употребуваат.

Како да направите домашна против мувла со силициум диоксид

Веројатно сте ги забележале тие мали кесички што ги придружете ги производите како чевли и кожени јакни, полни со топки, за кои некој ви рекол дека е бескорисна. Па, знајте дека се многу корисни и тоа што влегува во нив се вика силика гел.

Не постои метод како да се направи домашна анти-мувла со силика гел, но можно е да се користи овој материјал, сам , за извршување на функцијата на спречување на формирање на мувла. Доволно е да нанесете неколку кеси во кабинетите каде што се чуваат кожните парчиња, и јакните и чевлите ќе бидат многу безбедни. Можете исто така да ги залепите во овие парчиња.

Предност на силика гелот е што може повторно да се користи, бидејќи кога ќе се стави во рерна помеѓу 100 °C и 200 °C, приближно 30 минути, таа изгледа како нов. Исто така е можно да се изврши овасушење на сонце. И во двата случаи, треба да се подложи на овие процедури само кога ќе ја изгуби својата боја.

Домашна против мувла за храна

Како што се прави за мебелот, многу луѓе бараат да произведат домашна анти-мувла за храна. Сепак, не постои соодветен начин на производство за оваа специфичност кој е навистина ефикасен. Значи, најдоброто нешто што треба да направите е да спречите мувлосување на храната. Следејќи ги овие совети, ќе можете да го направите токму тоа:

 • Не купувајте премногу храна : Избегнувајте да купувате храна што не планирате да ја консумирате во краткорочно, бидејќи, на пример, месото лесно се расипува и може да има проблеми со мувла.
 • Проверете ја храната кога купувате : Проверете дали храната што ја купувате нема мувла. На овој начин, можно е да се спречат луѓето во вашето домаќинство, а и вие, да не заразите со инфекција.
 • Проверете ги индустријализираните сокови: секогаш проверувајте го датумот на истекување и проверете дали не ги купувате оние што имаат стуткани пакување.
 • Во затворен простор: Ако најдете мувлосана храна во фрижидер или оставата, фрлете ја. После тоа, исчистете го местото каде што се наоѓаше за да избегнете контаминација на друга храна.
 • Внимавајте на влажноста во вашиот дом: почнете да го забележувате нивото на влажност во вашиот дом, бидејќи ако е високо, може да привлече габа на храната. 40% влажност е наидеално ниво.
 • Покријте ја храната: можете да ги заштитите спорите на храната кои се изложени со покривање со пластична фолија или филм.
 • Не ставајте во фрижидер храна која не се расипува: тие мора да се чуваат на собна температура за да не мувлосаат. Нивната локација за складирање треба да биде чиста и сува.

Исчистете ги местата пред да ја распределите домашната мувла

Пред да ставите или примените некоја од овие домашни опции против мувла, важно е дека го вршите чистењето на местата. Отстранете го сето она што е во тој простор од внатре и исчистете го така што ќе ставите литар варен оцет и измешајте го со бел алкохол, во леген и оставете да се излади три часа. Потоа, натопете чиста крпа во смесата и избришете ја областа, оставајќи ја да проветрува 30 минути.

Конечно, можете да направите и да ја нанесете секоја домашна анти-мувла од овој напис и да ја чувате вашата облека и друга стока во плакари и комоди.

Дали веќе знаевте некој од овие производи? Се сеќаваш ли повеќе? Оставете го вашиот одговор, критика или предлог во коментар!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.