Дрвен балкон: знајте ги предностите и 60 проектни идеи

 Дрвен балкон: знајте ги предностите и 60 проектни идеи

William Nelson

Тармот е едно од најдобрите места во куќата. Ако е од дрво, уште подобро. Дрвените балкони се пријатни, удобни и можат да се користат во различни предлози за декорација. И, најдобро од сè, тие се супер популарни во внатрешните проекти.

Рекултивираното дрво, на пример, изгледа одлично во порустични предлози, додека дрвото со пофина завршница ги подобрува балконите со елегантен и софистициран стил.

Како и да е, дрвото е секогаш шега во рацете на оние што украсуваат. Со него е можно да се создадат прекрасни средини. Само внимавајте да остане секогаш убав, особено ако се користи во конструктивниот дел на балконот, како што е подот, на пример.

Поради оваа причина, подолу ги наведовме предностите и Недостатоци од користењето дрво од теракотни подови на тремот, за да можете да го направите вашиот избор свесен за сите добрите и лошите страни:

Предности на дрвениот трем

  1. Дрвото е одличен топлински изолатор , одржувајќи ја температурата секогаш пријатна на допир. Користењето на подот го гарантира тоа пријатно чувство на одење боси без премногу жешки или премногу ладни стапала;
  2. Покрај топлинската изолација, дрвото има и добри акустични перформанси обезбедувајќи поголема удобност во околината, бидејќи звуците не отскокнувајте од површината.
  3. Без оглед на видот на употребеното дрво или финишотдаден ѝ, материјалот секогаш ќе ги презентира своите природни вени гарантирајќи прекрасен рустикален ефект, понекогаш помек, понекогаш поинтензивен.

Недостатоци на дрвениот балкон

  1. A One од најголемите недостатоци на користењето дрво, особено на отворено, е потребата од постојано одржување. Повторното нанесување на лакот периодично ја гарантира издржливоста и убавината на парчињата. Секој тип на дрво бара различно одржување и колку поголема изложеност на сонце, дожд и ветер, толку е поголема и потребата за одржување. Анализирајте ги овие фактори пред да го изберете типот на дрво што ќе го користите на вашиот трем.
  2. Друг недостаток на покривање на подот на тремот со дрво е цената на оваа интервенција. Дрвото е еден од најскапите материјали за подови и, во зависност од видот на дрвото што се користи, може да ги надмине најскапите модели на винил и порцелански под. Една од опциите е да користите дрвен тепих, но доколку балконот е многу изложен на временски услови, овој тип на под не се препорачува, бидејќи неговата отпорност е мала.
  3. Дрвото е исто така многу подложно на термити и други инсекти. како што се дупчалки, на пример. За да немате ваков проблем, внимателно проверете го потеклото на дрвото и третирајте го правилно со производи кои ја одбиваат посетата на овие несакани гости.

Видови дрвен балкон

Рустикален дрвен трем

Дрвото епрвото нешто што ви паѓа на ум кога размислувате за создавање рустикални средини. Дрвото и рустиката одат заедно и совршено се надополнуваат. Значи, ако размислувате да изградите дрвена веранда со рустикален стил, се удривте во шајка.

Во овој случај, одлучете се за декор со предмети и мебел од масивно дрво, цветни ткаенини, плетени или сламени предмети и растенија во саксии, дури вреди да се создаде вертикална градина за да се комплетира предлогот.

Дрвени балкон со стакло

Стаклото стана повторлив елемент на балконите, особено на становите, благодарение на трендот на застаклување на балконите за да се обезбеди поголема приватност, безбедност и удобност.

Со ова, можеби се прашувате „дали стаклото и дрвото работат заедно? Сакам дрвен балкон, но сакам и да го глазурам!“. Одговорот е убедливо да! Така е, двата материјали можат и треба да се користат заедно, дури и ако предлогот е да се создаде рустикален балкон. Тоа е затоа што стаклото е неутрален елемент во декорацијата и, и покрај тоа, помага да се создаде чист и мазен ефект за околината.

Суспендирана дрвена веранда

Веспендираните дрвени веранди се многу шармантни и се комбинираат особено со куќи на село или плажа, но ништо не ги спречува да се користат во урбаната средина. Дали воопшто знаевте дека може да се разгледаат и балконите на становитекако висечки балкони?.

Можете да примените декор во рустикален стил, како што е споменато погоре, или дури и да измешате предмети и поелаборирани дизајни за да составите поелегантна средина.

Гурман на дрвениот балкон

Друг тип на балкон кој е многу застапен во последно време е гурманскиот балкон. И тогаш нема шанси, рече гурман, ги донесе дрвата со себе. Можно е да се создадат дрвени гурмански балкони во различни стилови, од најрустични до најсофистицирани. Важно е дека е таму, правејќи го неговото присуство да се почувствува.

Сега дознајте за некои проекти за дрвени балкони кои ќе ве инспирираат. Уживајте и забележете ги оние што најмногу ви се допаднале, за да започнете да го дизајнирате вашето.

Фотографии и идеи за проекти со дрвен балкон

Слика 1 – Дрвен балкон со сив под; мебелот треба да биде соодветен за надворешната средина.

Слика 2 – Балкон целосно направен од дрво: од подот до заштитната ограда.

Слика 3 – Дрвен мебел го прави дрвениот балкон уште попријатен, има барем еден.

Слика 4 – Дрвен балкон со дрвена пергола обоена во бела боја.

Слика 5 – Дрвен балкон со заоблена форма.

Слика 6 – Дрвениот под ја донесе пријатна атмосфера на овој едноставен и пријатен дрвен балкон.

Слика 7 – Поставата и оградата надрво; библиотеката со рустикални дрвени полици го прави балконот уште пошармантен.

Слика 8 – Дрвен балкон за да минат часовите.

Слика 9 – Завесите од пергола донесоа поголема приватност на дрвениот балкон.

Слика 10 – Балконот малку суспендиран од земја.

Слика 11 – Рустикален застаклен дрвен балкон.

Слика 12 – Палетата е голема ѕвезда на овој дрвен балкон.

Слика 13 – Изграден на камења, овој дрвен балкон се обложи на пергола од бамбус за да стане порустикален и пријатна.

Слика 14 – Не заборавајте на растенијата да ја составите декорацијата на дрвениот балкон во рустикален стил.

Слика 15 – Белото дрво на перголата ја остави дрвената веранда во ист стил како и остатокот од куќата.

Слика 16 – Користете и злоупотребувајте мебел што внесува удобност на дрвениот балкон; на крајот на краиштата, ова е местото во куќата создадено за одмор.

Слика 17 – Грижете се за осветлувањето за да можете да го користите балконот во секое време од денот

Слика 18 – Сè што се мислеше да ја направи дрвената веранда рустична и пријатна.

Слика 19 – Висечка дрвена веранда направена со рустични трупци.

Слика 20 – Пергола дедрвото е секогаш одлична опција за создавање пријатни средини.

Слика 21 – Направено за уживање и релаксација: дрвениот под ја гарантира идеалната температура на подот.

Слика 22 – Спуштениот дрвен балкон е уште поубав за разлика од камениот ѕид.

Слика 23 – Дрвен балкон за уживање во погледот.

Слика 24 – Зеленило на растенијата во контраст со тонот на дрвото.

Слика 25 – Радоста на небесно синото за украсување на балконот со дрвена палуба.

Слика 26 – Сè што одговара: ист вид дрво се користеше во мебелот, панелот и оградата на овој балкон.

Слика 27 – Дрвениот балкон совршено се вклопува во буколична клима на селските куќи.

Слика 28 – гурманска дрвена веранда.

Слика 29 – Плетен мебел ја надополнува рустикалната атмосфера на овој балкон благословен од сонцето.

Слика 30 – На овој балкон дрвото отстапи само на тревната површина.

Слика 31 – Со дрвен балкон можете да уживате во сонцето, па дури и во студот.

Слика 32 – Широка и пространа веранда направена од дрво од подот до таванот.

Слика 33 – Балконот и спалната соба интегрирани имаат ист стил на декорација.

Слика 34 – НаПодот на овој балкон е направен со дрво за рушење.

Слика 35 – Рустикалното дрво на балконот создава шармантен контраст со најелегантниот тросед.

Слика 36 – Осветлувањето е од суштинско значење за да се обезбеди удобност на балконот ноќе.

Исто така види: Едноставна соба: идеи за украсување соба со малку ресурси

Слика 37 – Каприши во градината и во изборот на растенија за да го направат вашиот дрвен балкон уште поубав.

Слика 38 – Калико перничињата ја направија разликата на овој балкон.

Слика 39 – Дрвен балкон во кој треба да се заљубите!

Слика 40 – За да уживате во меката сончева светлина што влегува низ перголата, користете ги дрвените лежалки.

Слика 41 – И за да започнете воздишки, дрвен балкон со поглед на Мар.

Слика 42 – Бамбус и дрво: совршена комбинација за уживање во природата во најдобар стил.

Слика 43 – Шупливиот дрвен панел обезбедува убавина и ја обезбедува потребната заштита за висечки балкон.

Слика 44 – Дрвена палуба околу базенот; стаклото на страните изгледа дискретно, речиси незабележано.

Слика 45 – Подобрете го вашиот дрвен балкон со различен мебел, тепих и абажур.

Слика 46 – Дрво, камен и железо го сочинуваат овој контемплативен балкон кој повеќе личи насликарство.

Слика 47 – Широка и богато украсена веранда со посебен простор за чување шишиња вино.

Слика 48 – Дрвена веранда со кревет од бамбус.

Слика 49 – Без разлика на големината на вашата дрвена веранда, инвестирајте во еден декор кој ќе ги собере сите удобно.

Слика 50 – На дрвениот под на балкон му треба периодично одржување за да се обезбеди издржливост и убавина на материјалот.

Слика 51 – Стакло и дрво живеат во хармонија на овој балкон. балконот грациозно го интегрира пејзажот.

Слика 53 – Дрвен балкон кој го одзема здивот.

Слика 54 – Покрај морето, оваа дрвена веранда се обложи на плетен мебел.

Исто така види: Зачувајте го датумот: што е тоа, основни совети и креативни идеи

Слика 55 – Веранда од дрво со поглед на градот.

Слика 56 – Дрвениот под ја интегрира дневната соба со балконот.

Слика 57 – Софите и клупите се неопходни да уживате во погледот што го дава балконот.

Слика 58 – Кујна и балкон обединети со дрво; вратата со шарки ги раздвојува околините кога е потребно.

Слика 59 – Дури и кога е затворена, стаклената врата ви овозможува да уживате во балконот.

Слика 60 – Рустична дрвена веранда,шармантна и полна со живот.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.