Дрвен тепих: предности, цени и 50 фотографии од проекти

 Дрвен тепих: предности, цени и 50 фотографии од проекти

William Nelson

Дрвениот под е еден од најкористените при реновирање или изградба на резиденција. Тие се класифицирани според нивниот состав кои потекнуваат од различни производи, и покрај тоа што имаат иста суровина. Многу вообичаено сомневање е разликата помеѓу моделите што се нудат на пазарот, а во ова прашање доаѓа и дрвен тепих .

дрвениот тепих е тенок лист природен дрво, залепено и притиснато на обработена дрвна основа. Во принцип, дрвениот тепих е многу потенок од традиционалните подови, со дебелина од пет до седум милиметри. Тоа е подна покривка која го симулира ефектот на дрвото, иако е направена со различни материјали.

дрвениот тепих многу лесно се поставува на подот или на врвот на подот со плочки. За разлика од дрвените подови, тој не е залепен или зашрафен на подот, туку само поставен на ќебе за одвојување, машките и женските фитинзи се користат за фиксирање на едно парче на друго. За да се задржат на своето место, подножјето се поставува на рабовите.

Главните предности на дрвениот тепих се цената, неговиот визуелен изглед кој наликува на дрво и удобноста што се обезбедува поради неговата топлинска изолација. Како недостаток, дрвениот тепих има намалена издржливост, мала отпорност во контакт со вода и ниска звучна изолација, што може да генерира бучава.кога одите или допирате предмети.

Цена на дрвениот тепих

Вредноста на квадратниот метар дрвен тепих чини помеѓу 30 и 60 долари, варирајќи во зависност од регионот и регионот. Неговата вредност е поголема од другите видови подови, па затоа не е вообичаена опција за потрошувачите. И покрај нивното постоење на пазарот, тие не се гледаат толку често како дрвени и ламинатни подови.

Разлика помеѓу дрвениот тепих и ламинатниот под

И двата материјали имаат слични карактеристики во нивниот состав, она што се разликува е завршниот слој. Каде што дрвениот тепих е завршен со дрвен фурнир, а ламинатот е обложен со лист Формика. Овие ламинати имаат отпечатоци од дрво, кои навистина го имитираат изгледот на материјалот.

Издржливоста на ламинатот е поголема од онаа на дрвените теписи , но помала од онаа на дрвените подови. Сепак, со соодветна грижа и одржување, дрвените теписи се економични и издржливи.

Како да го исчистите дрвениот тепих

Бидејќи има нежен финиш, неговата нега бара посебно одржување. Првиот совет е да се избегне контакт со вода и да се исклучи употребата на восоци. На крајот, можете да користите влажна крпа со вода и сапун за да ги отстраните дамките, но треба добро да ја истиснете крпата за да ја оставите без вишок пред да поминете на подот. на денотден, метлата прави одлична работа за да го одржува подот секогаш чист и убав!

50 совети за средини украсени со дрвен тепих

За да дознаете повеќе, погледнете неколку проекти за украсување со дрвени тепих:

Слика 1 – Контрастот на дрвените тонови на дрвениот тепих ја зајакна пријатна атмосфера на оваа трпезарија.

Дрвото има моќ да ја загрее секоја средина, па земјените тонови се идеални за да ја направат подобредојдена. Суровината е еден вид топлински изолатор кој го одржува просторот на удобна температура, покрај тоа што го зајакнува контактот со природата.

Слика 2 – Спална соба со дрвен тепих.

Околините со дрвени подови имаат тенденција да бидат посветли во споредба со другите видови подови, а да не зборуваме дека тие не бараат големи инвестиции во додатоците за декорација, бидејќи тие можат да бидат главен елемент за декорација.

Слика 3 – Тонот на тонот во дрвените завршетоци го подобри амбиентот на просторот.

Ова е едноставен начин за украсување на околината, без правејќи грешки во комбинацијата и во раката на додатоците.

Слика 4 – Тонот на дрвениот тепих може да направи контраст на декорацијата на околината.

Изберете да направите контраст со бојата на подот и мебелот за дополнително да го подобрите амбиентот.

Слика 5 – Дрвениот под од тепих додаде личност наоваа мансарда!

Комбинирање со тонот на софата, бакарните светилки и кујнската столарија.

Слика 6 – Подот и ѕидот покриени со дрвен тепих.

Слика 7 – За да ја трансформирате околината брзо и едноставно, одлучете се за дрвен тепих.

Замената на подот е комплицирана задача поради непријатностите за жителите. Затоа, за брзо реновирање на куќата, можно е да се постави дрвениот тепих на постоечкиот под за да се реновира околината без да се изврши поголема работа.

Слика 8 – Направете композиција за тепих.

Во овој проект, геометрискиот тепих направи интересна комбинација за оваа дневна соба.

Слика 9 – Во спалната соба не може да изостане удобноста!

Дрвото е класичен и елегантен слој кој дава чувство на топло и добредојде. Затоа дрвениот тепих ја има предноста што ја има убавината на дрвениот под без високите трошоци за инсталација на подот од масивно дрво.

Слика 10 – Детска соба со дрвен тепих.

Слика 11 – За потемни подови, обидете се да изберете бели ѕидови.

Овој контраст секогаш дава право и ја подобрува секоја средина.

Исто така види: Како да ја исчистите гардеробата: видете го чекор-по-чекор за да одржувате сè чисто

Слика 12 – Дрвото е разновиден материјал кој се комбинира со речиси сите композиции.

Како и сокој било стил на декорација. Со дрвениот тепих, лесно е да се трансформираат средини со ладни подови или истрошени прекривки.

Слика 13 – Порустикалниот финиш го буди природниот изглед на дизајнот.

Рекулираното дрво е силен тренд во декорацијата и неговата верзија на тепих не би можела да изостане!

Слика 14 – За светли подови, користете темно мебел.

Слика 15 – Овој тип на завршница на подот ја прави куќата попријатна.

Имитацијата на дрвено дрво се однесува на постара декорација, но многу подобредојдена. Оваа мешавина на тонови, помеѓу светло и темно, е идеална за мешање на модерен мебел и оставање на оваа мешавина на стилови во околината.

Слика 16 – Создадете различен распоред за околината.

Ова е поинаков начин да и се даде на околината поинаков изглед!

Слика 17 – Најубавата работа кај дрвото е да можеш да си играш со боите во околината.

Бидејќи е класичен и неутрален материјал, боите се секогаш добредојдени во секој детал од декорот.

Слика 18 – Комбинација од дрво и бетонски тепих.

Слика 19 – Бидејќи е разновиден материјал, можно е да се измешаат и други видови завршни работи во декорацијата.

Во овој проект, мешавината на дрво и тула формира совршена рамнотежа за младешкиот и модерен предлог насоба.

Слика 20 – Дури и во весели и кул средини тие се добредојдени!

Слика 21 – Дрвениот под отпечатува модерност во секој простор .

Слика 22 – Дрвен тепих во светол тон.

Слика 23 – Дневна соба со дрвен тепих.

Исто така види: Машка детска соба: бои, совети и 50 проектни фотографии

Слика 24 – Матична канцеларија со дрвен тепих.

Слика 25 – Потемниот под создава поиндустриски воздух во околината.

Предметите во оваа композиција исто така го зајакнуваат стилот на кујната, како што е светлосните тела, очигледните структури и аспираторот нè потсетуваат на фабричка поставка.

Слика 26 – Мешавината на дрво со жолти предмети секогаш функционира.

Слика 27 – Класична просторија која ќе трае многу години!

Слика 28 – Може да се користат и во корпоративни проекти.

Слика 29 – Белиот мебел на темниот под ја демонстрира модерноста.

Слика 30 – Дневна соба со темно дрвен тепих.

Слика 31 – Дрвен тепих со сив тон.

Слика 32 – Дрвото може да се истражува на различни начини во околината.

Слика 33 – Интегрирајте ги околините со дрвениот тепих.

Слика 34 – Сала со дрвен тепих.

Слика 35 – Канцеларија со дрвен тепихдрво.

Слика 36 – Интегрирана кујна со дрвен тепих.

Слика 37 – Дрвениот тепих во рустикален декор.

Слика 38 – Стан со дрвен тепих.

Слика 39 – Потенките линијари ја прават околината помодерна.

Слика 40 – Потемната нијанса бара контрасти во декорацијата.

Слика 41 – тепих од светло дрво.

Слика 42 – тепих од темно дрво.

Слика 43 – За да не погрешите со декорот, побарајте класичен и лесен тон за облогата.

Слика 44 – Интензивната употреба на дрво ја истакна рустичноста на оваа куќа.

Мешавината од дрво и тула ѝ даде на куќата поприродна види оваа куќа. Оваа композиција, која ги користи природните тонови на материјалот, ги истакна земјените бои што го прават уште порустикален и пријатен.

Слика 45 – Кујна со дрвен тепих.

Слика 46 – Гурманска веранда со дрвен тепих.

Слика 47 – Мешање бои и материјали.

Слика 48 – Залепете го подот со тематска графика.

Во оваа детска соба беше цртежот на суд вметната во дрвениот тепих за да се формира позабавно сценарио.

Слика 49 – Дрвениот тепих може да резултира и сочист декор.

Затоа користете го светлиот тон и злоупотребувајте го белиот мебел во околината. За да донесете личност, злоупотребувајте додатоци во живописни тонови!

Слика 50 – Заедничка соба со дрвен тепих.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.