Дрвена светилка: 60 ​​неверојатни модели и како да го направите тоа чекор по чекор

 Дрвена светилка: 60 ​​неверојатни модели и како да го направите тоа чекор по чекор

William Nelson

Помислете на спојот помеѓу дифузната светлина и дрвото. Чисто гушкање, нели? И дали го знаете резултатот од тоа? Совршена светилка за оние кои сакаат да дадат добредојде на околината. Светлосните тела играат важна улога во домот, и функционални и естетски. Тие земаат насочена светлина и придонесуваат за украсување на околината. Денешниот пост ќе се занимава особено со овој тип на дрвени светилки. Продолжете да следите за да видите неверојатни модели, совети како да ги користите во декорацијата, па дури и комплетен чекор-по-чекор за да направите свој.

Дрвото се користи со милениуми за најразновидните цели. Како светилка е одлична опција за обновување на лицето на собата и за поголема удобност во неа. Во моментов има бројни модели достапни, во најразновидни материјали. Брзо пребарување на интернет и можете да видите дека цените исто така варираат многу.

Наједноставните дрвени светилки може да се купат од 50 долари, сега ако сакате дрвена подна светилка со дизајн смел, подгответе се да платите многу повеќе, моделите како овој може да чинат нешто околу 2500 долари. Ако мислевте дека претходната цена е малку солена, тогаш замислете да ја платите ситницата од 10.500,00 долари (изненадувачки!) за модел на покрив. Надреално за вас?.

Фала му на Бога што постојат занаети и можете сами да создадете неверојатна светилка, трошејќимногу малку и сè уште има привилегија да се фали со сопствената работа. Рачно изработеното парче исто така има предност што е токму онака како што сакате, следејќи ги боите, мерките и форматот што ги сакате и ви треба. Па тогаш, сега проверете го поедноставениот чекор-по-чекор за тоа како да направите дрвена светилка. Запишете ги потребните материјали, засукајте ги ракавите и фатете се за работа:

Како да направите дрвена светилка: потребни материјали

  • 5 парчиња бор со димензии 20×20
  • 1 m ¼ шипка со навој
  • G9 приклучок
  • Светилка
  • Бурпче
  • Шкурка

Земете три парчиња бор и направете квадрат во центарот на секоја со димензии 10×10. Со помош на сложувалка, исечете ги овие квадрати, оставајќи го центарот шуплив. Добро избрусете го целото парче.

Со помош на вежба, издупчете дупки во четирите агли на сите пет парчиња шупливо дрво на 1/2 инчи од работ. Внимавајте дупката да не помине на другата страна, треба да биде длабока најмногу еден сантиметар.

Земете едно од парчињата бор што ви останале и направете дупка точно во центарот за да помине конецот од штекерот. За да обезбедите поубав изглед на вашата светилка, направете дупка на страната така што дијагонално ќе го премине дрвото. Потоа, направете патека помеѓу централната дупка и оваа прободена дупка за да ја собере жицата. Направете врска помеѓужици.

За да започнете со склопување, исечете ја шипката со навој на четири парчиња од по 25 сантиметри и ставете ги во страничните отвори на основата на светилката. Спуштете ги навртките на четири сантиметри од основата и ставете го првото шупливо парче. Продолжете да го повторувате овој процес, почитувајќи го растојанието од четири сантиметри помеѓу секое парче. Пред да ја затворите светилката, инсталирајте ја светилката. На крај, поставете го целото парче бор, како основата, само со страничните дупчиња за да одговараат на шипката. Подготвени! Сега сè што треба да направите е да уживате во вашата дрвена столна ламба.

Видео чекор-по-чекор за да направите дрвена светилка

Погледнете го видеото чекор-по-чекор подолу за тоа како да направите дрвена светилка и да нема сомнеж:

Погледнете го ова видео на YouTube

Едноставно е да се направи дрвена светилка, нели? Сега погледнете прекрасни слики за тоа како да го користите во декорацијата и неколку многу лесни модели кои ќе ве инспирираат:

Слика 1 – Идеја – едноставна и оригинална – за дрвена ѕидна светилка која можете да ја пробате дома.

Слика 2 - Повторно употребете ги кантите што ќе одат во ѓубре и со нив изградете дрвени светилки.

Слика 3 – Стеблото може да стане убава рустикална дрвена светилка за украсување на канцелариското биро или спалната соба.

Слика 4 – Дрвени уреди за осветлување во форма на статив се аедна од најтрадиционалните во украсувањето на собите.

Слика 5 – А да направите една од овие? Можете да го пробате и дома; диференцијалот на овој модел е светилката со јаглеродни влакна.

Слика 6 – Целата цврстина на дрвото за да состави столна светилка.

Слика 7 – Дрвени привезоци: едноставен модел, но прави разлика во околината.

Слика 8 – Модерна врежана дрвена светилка.

Слика 9 – Сет дрвени привезени светилки за трансформирање на секоја средина.

Слика 10 – Начинот на склопување на оваа светилка наликува на мониста кога тие се споени заедно за да се создаде накит.

Слика 11 – Едно кино осветлување.

Слика 12 – Двојна функционална дрвена светилка: свети и служи како потпора за растенијата.

Слика 13 – Дрвена светлосна кутија: модерен начин за украсување на секој агол од куќата, од ѕид до под.

Слика 14 – Рачно изработено дрво светилка, едноставна за изработка.

Слика 15 – Многу интересна ориентирана конструкција што треба да се користи на масата.

Слика 16 – Светилка со посебен ефект: обликот на летвите дава движење и леснотија на парчето.

Слика 17 – Генијал: малиот авион оддрво претворено во светилка; пилотот е сијалицата.

Слика 18 – А ако ги споите кружните парчиња дрво со врвка? Резултатот е како оној на сликата.

Слика 19 – Да се ​​скрие нишката? Нема шанси! Тука е дел од декорацијата.

Слика 20 – Компанија за сите времиња: дали оваа мала роботска светилка е шармантна или не?

Слика 21 – Играјќи со можностите, можно е дури и да се создаде дрвена светилка во форма на кученце.

Слика 22 – Шупливите дрвени светилки беа уште повеќе ценети со модерните светилки со јаглеродни влакна.

Слика 23 – Скулптура во облик на дрвена светилка.

Слика 24 – Исто така: круг, светилка и светилката е готова.

Слика 25 – Џиновско кибритче или дрвена светилка? Како и да е, важно е дека можете да го носите каде сакате.

Слика 26 – Наместо една, имајте неколку дрвени привезоци

Слика 27 – Оригиналноста е сè: дрвените летви лебдат како светилки на ветрот.

Слика 28 – Љубителите на фудбалот ќе ја сакаат оваа идеја.

Слика 29 – Дрвена куќа со светилка; симпатична и креативна идеја за соба за девојкидеца.

Слика 30 – Дрвен триаголник на ѕидот, жица минува низ него и…voilà! Светилката е подготвена.

Исто така види: Фрижидерот не замрзнува: видете ги главните причини и што да направите за тоа

Слика 31 – Кога она што требаше да биде едноставна светилка ќе стане уметничко дело, резултатот е како оној на сликата .

Слика 32 – Ниските висечки светилки се во контраст со рустичноста на ѕидот од бела тула.

Слика 33 – Игра со стапчиња: изгледа дека некој не ја расклопил играта.

Слика 34 – Каскада од светла: основата, на се разбира, е направен од дрво.

Слика 35 – Со различна форма, оваа дрвена светилка ја насочува светлината кон масата, фаворизирајќи го читањето и рачната работа. 1>

Слика 36 – Во декорацијата на оваа двојна ламба се користат обоени нишки; уживајте и обидете се да го направите овој модел и дома.

Слика 37 – Мали дрвени куќички светат и украсуваат со многу благодат и шарм.

Слика 38 – Деконструиран дрвен приврзок со неправилни летви од различни типови.

Слика 39 – Минималистичка концепт за дрвената подна светилка.

Слика 40 – Неколку парчиња дрво се доволни за да се создаде оригинална и модерна светилка.

Слика 41 – Можете исто така да ја шиете светилката на ѕидот; кај овој модел се добива впечаток декасуво грозје е истото.

Слика 42 – Полица и светилка заедно, мултифункционална верзија за двата објекти.

Слика 43 – Направете ја и однесете ја каде било.

Исто така види: Повеќенаменска гардероба: погледнете како да изберете, совети и инспиративни фотографии

Слика 44 – Порустикална и соголена опција за дрвена светилка.

Слика 45 – Ако сакате да се обложите на комплет светилки, користете различни големини за да создадете асиметричен ефект.

Слика 46 – Трансформирајте го исечокот на светилката во самата потпора, видете како секогаш можете да иновирате?!

Слика 47 – Подната светилка направена од дрво може да се користи како странична маса до софата.

Слика 48 – И ако столот малку се испружи и, на врвот, ако се претвори во светилка? Тоа е она што тие го направија во овој проект, совршена идеја за читање моменти; нагласи за сината боја, бидејќи поголемата предност е за светилки од сурово дрво.

Слика 49 – Елегантна и мазна: оваа дрвена столна ламба прави мало движење со цел да се дифузира светлината.

Слика 50 – Светло стап за масата.

Слика 51 – Се двоумите помеѓу белата и жолтата светлина? Ако сакате удобност и тој интимен изглед, изберете го жолтиот.

Слика 52 – Дрвена топка обесена со светлина; светилка за ситестилови.

Слика 53 – Како едноставните парчиња можат да се трансформираат во предмети со уникатен и смел дизајн? Користење на креативноста.

Слика 54 – За нив и за нив.

Слика 55 – Дрвениот тон на светилките е ист како и на столовите, комбинација за создавање хармонија помеѓу комплетите.

Слика 56 – Претворете ги рачките од метлата во светилки. Како? Погледнете го овој модел.

Слика 57 – Столна ламба: дрвото е на основата, додека ткаенината е користена на куполата.

Слика 58 – Предлог како да вметнете модерна дрвена светилка во декорот на собата.

Слика 59 – Светилка дрвен таван изработен со тубуларна светилка; уште еден едноставен и многу лесен модел за изработка.

Слика 60 – Оригиналност за подните светилки: обоени дрвени кутии со светилки внатре.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.