Елка од шише ПЕТ: 40 идеи и чекор по чекор

 Елка од шише ПЕТ: 40 идеи и чекор по чекор

William Nelson

Елката ПЕТ шише е убава, практична, еколошки исправна и супер нискобуџетна опција за овој Божиќ. Главниот елемент на овој вид дрво е одржливоста, каде што предметите што би биле фрлени влегуваат во нов циклус и почнуваат да имаат друга употреба. Дополнително, можете да ги практикувате вашите вештини за „направи сам“ и сами да направите персонализирано дрво за вашите прослави на крајот на годината.

Материјалот овозможува многу разновидност и креативност при склопување на вашето дрво ПЕТ шише Божиќ дрво : можете да ја искористите зелената или проѕирната амбалажа и да си играте со различни бои и светла. Текстурите, исто така, може многу да варираат во зависност од техниката што ја користите, има модели кои го користат самиот формат на шише за миленичиња и други кои бараат исечоци за да ја направат референцата помалку очигледна.

Ова е декорација што служи така многу внатре и на отворено, што е дел не само од декорацијата на дневната соба, туку и од градината, дворот или јавните простори како што се градскиот плоштад, влезот на владение и училишниот двор.

40 идеи за украсување дрвја ПЕТ шише Божиќна елка

Проверете ги нашите инспирации и чекор по чекор ќе ви помогнеме да го составите Божиќ од вашите соништа:

Слика 01 – Шишиња со други бои за да го истакнете вашето ПЕТ шише .

0>

Зелените шишиња се совршенида ги составиме нашите сакани борови, но обидете се да користите шишиња со други бои како специфични детали за да ја истакнете вашата елка.

Слика 02 – Можете да размислите големо: секое пластично шише може да се користи за да се направи дрво идеално големина.

Слика 03 – Искористете ги предностите на бранот за рециклирање и направете структура со железото што повеќе не го користите.

Со железна или метална конструкција вашето дрво ќе биде многу поцврсто и поодржливо.

Слика 04 – Божиќна елка од ПЕТ шише исполнета со кадрици.

Слика 05 – Осветлени шишиња исполнети со боја.

Со трепкачи и обоени ленти во проѕирните шишиња можете да создадете многу впечатлив ефект во боја за вашата елка.

Слика 06 – Божиќна елка од шише ПЕТ за да го разубави вашиот балкон.

Слика 07 – Направете основа на подот, поставете ги лаковите, соберете ги подароците и забавувајте се со елка во градината.

Можете да користите и боја за прскање за да му дадете златен ефект на телото на дрвото и да додадете дополнителна грижа на врвот со тоа што ќе направите аранжман со вештачко цвеќе или лисја.

Слика 08 – Го знаеш тоа канцелариско столче што веќе не е толку добро? Можете да направите неверојатна лизгачка основа за вашатадрво.

Слика 09 – Бело дрво во дворот.

Ова е модел совршен за користење на оние класични шишиња со вода со сини капачиња. Искористете го лесното склопување и не заборавајте да ставите трепкач и украс на врвот.

Слика 10 – Божиќна елка направена од ПЕТ шише: тропска, шарена и одржлива.

Слика 11 – Дрво од сјајни цевки.

Исто така види: Како да го зачувате лукот: излупен, згмечен и други совети

Друг начин да ги користите шишињата во склопувањето на вашата елка е да се наредат неколку од нив како да се цевки и да се вметне некаква светлина внатре (по можност трепкачи).

Слика 12 – Декорирање на градските улици.

Слика 13 – Како чекор по чекор да направите елка од ПЕТ шише.

Ќе ви требаат помеѓу 10 и 15 зелени ПЕТ шишиња (различни големини ако е можно), рачка за метла (цела или половина, во зависност од големината на дрвото што ја претпочитате), ножици и растение во саксии со песок или земја.

 • Измијте го дното на шишињата и добро исушете
 • Сите исечете го дното
 • Цилиндричниот дел исечете го на ленти од долу кон горе
 • Отворете ги лентите добро со раце додека не стигнете до млазницата
 • Ставете ги шишињата во дрвото преку млазницата
 • Скратете ги горните ленти за да ја направите формата потриаголна

Слика 14 – На украсите на вратата.

Онајсмешното кај овој украс е што одлично оди со шишиња со различни големини, важно е сите да се исти и да формираат убав состав.

 • Исечете го дното на 17 зелени ПЕТ шишиња
 • Започнете ја композицијата во основата на дрвото, порамнувајќи ги 5 позадини во истиот ред
 • Секогаш ставајте 1 дното на шишето помалку во составот додека одите нагоре, додека не стигнете до врвот со само 1 позадина.
 • Залепете го топлиот лепак долниот дел во облик на дрво
 • Завршете украсувајќи со мали црвени машнички и закачете го на вратата

Слика 15 – Композиција толку голема што дури и не изгледа како ПЕТ.

Слика 16 – Многу посебно осветлување.

Поставете добро осветлена основа и потоа распоредете ги шишињата со обоени капаци за многу оригинален и шармантен ефект.

Слика 17 – Додавање божиќен допир со мало милениче дрво.

Слика 18 – Поинакво дрво во паркот.

Уште еднаш користејќи ја техниката на фитинг и претворајќи ги шишињата во неколку големи цевки, можете да направите различен вид дрво и да го интегрирате во природата.

Слика 19 – Бор подеднакво зелен како природниот.

Исто така види: Полица од ПВЦ цевки: како да ја направите, каде да ја користите и 40 фотографии

Слика 20 – Дрво со шишиња во позадина, мастило и многу креативност.

Шишиња различни големини, бои и дезени не се проблем за овој модел насупер интегрирани дрвја.

Слика 21 – Дрво во облик на кула е осветлено за вашата дневна соба.

Слика 22 – Наредено дрво од шишиња.

Еден од најлесните начини да се состави новогодишна елка со шише ПЕТ е да се направат наредени кругови за да се формира карактеристичниот конусен изглед на дрвото.

Слика 23 – Целосно порамнето и со неон.

Слика 24 – ПЕТ дрво во снегулки.

Ако сакате да избегате од традиционалниот облик на конус, обложувајте се на овој модел формиран од „цвеќиња“ или „снегулки“ направени од ПЕТ шишиња.

Слика 25 – Шишиња исечени и споени.

Слика 26 – Мало дрво за правење на училиште.

Ова е многу лесно и забавно „направи сам“ со најмалите и да се обучуваат нивните рачни вештини:

 • Спојте две ПЕТ шишиња на дното и спојте ги со топол лепак
 • Исечете дното на уште 6 шишиња за да можете сите да ги соберете во форма на ѕвездичка или ѕвезда
 • Подгответе ги следните слоеви со помалку шишиња и направете ги пократки
 • Ќе мора да ја повторите постапката за повеќе или помалку 6 слоја
 • Не заборавајте да завршите со устата на делот од шишето на врвот на вашето дрво
 • Украсете со украси и карактери по ваш избор.

Слика 27 -Зелено и сино на спирален бор.

Слика 28 – Пруги од шише во светла текстура.

За вас кои сакате да бидете одржливи, но претпочитате да не го вклучите обликот на шишето ПЕТ во декорацијата, сечењето на пластиката од шишињата на ленти помага малку да се декарактеризира материјалот и сепак да имате креативност слобода да го составите вашето дрво како што сакате.

Слика 29 – Дрво со деконструиран ПЕТ.

Пластиката може да се сече, превиткува и ракува начинот на кој сакате, да формирате дрво е само да ги ставите сите плочи на жица во форма на спирала, така што вашата референца за ПЕТ шишиња станува помалку очигледна и покреативна.

Слика 30 – Погледнете што можете да направите со секојдневни шишиња со вода .

Слика 31 – За да ги осветлите вашите ѕидови.

Референците на божиќните дрвја на ѕидот се многу ефикасен тренд за оние кои го немаат целиот тој простор во дневната соба или во околината на божиќната забава. Една од опциите за оние кои немаат простор, но не се откажуваат од шармот е да состават панел кој ви овозможува да го направите обликот на дрвото со ПЕТ шишиња и сепак да ги осветлите одвнатре за изненадувачко осветлување. ефект.

Слика 32 – Едноставно висечко ПЕТ дрво.

Се што ќе треба да направите е да ги исечете шишињата на ленти, да се вклопат едно со друго од страна написка и спојте ги заедно со врвка. Орнаментите и лакови се до вашата фантазија.

Слика 33 – Текстура на дното на шишето за целото дрво.

Ова дрвото може да се направи или во проѕирна зелена варијанта или во поцврста боја, за тоа мора да внимавате при изборот на типот на шишето што ќе го користите или ако сакате, можете да ги изедначите сите со боја за прскање.

Слика 34 – Неколку слоеви со мелени шишиња.

Текстурата на здробеното шише додава допир на забава и флуидност на елката, особено ако се комбинира со соодветно осветлување и малку боја за се да биде поубаво.

Слика 35 – структура GI-GAN-TES-CA!

Слика 36 – Елка од шише ПЕТ дрво: украсена со знаци за да се разубави влезот во куќата.

Соберете ги децата и оставете ги сите да ја ослободат својата имагинација да ги направите украсите за оваа прекрасна декорација на дрво направена со 2-литарски ПЕТ шишиња.

Слика 37 – Детали со позадини на шишиња во други бои.

Слика 38 – Кристали од ПЕТ на бела елка.

Форматот „снегулка“ се користеше со поедноставна декорација и го направи ова дрво супер елегантно.

Слика 39 – Мала и со слоеви кои се намалуваат.

Слика 40 – Бои и осветлување со шишињаPET.

ПЕТ шишињата ви дозволуваат да размислувате и да создадете многу сложени и елаборирани структури, само погледнете го ова дрво толку полно со слоеви и толку светло.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.