Фаќач на соништа: 84 креативни идеи кои треба да ги користите во декорацијата

 Фаќач на соништа: 84 креативни идеи кои треба да ги користите во декорацијата

William Nelson

Ловецот на соништата е рачно изработен предмет, кој освен што има неколку легенди и мистерии, може да се користи за украсување на секоја средина и да се направи многу деликатна и софистицирана.

Најпозната легенда е онаа што се однесува на старото индијанско племе, Оџибве. Племето верувало дека најважното нешто на земјата е да се откријат соништата, па затоа изградиле амајлија за да ги чува за време на спиењето. Формирајќи обрач користејќи флексибилни гранки од врба, со линии што формираат мрежа и висат птичји пердуви, се родил ловецот на соништата или ловецот на соништата. За да може да се филтрира секаква лоша енергија од околината, особено кошмарите.

Луѓето од Оџибве ги ставале блиску до нивните кревети, така што нивните добри соништа да поминат низ центарот на филтерот и лошите би биле заробени околу нив. целата мрежа.

Секој елемент на ловецот на соништа има соодветно значење:

 • горниот дел работи со нашата глава, нашата ум;
 • кругот , кој е стандардна форма, го претставува сонцето, кругот на животот и вечноста;
 • веб , претставува патот , нашата слободна волја, нашите меѓучовечки односи и нашата душа;
 • центарот ја претставува силата на универзумот и нашето внатрешно јас;
 • пердувите претставуваат воздух или дишење. Ако пердувите се од женски був, тие претставуваат мудрост, ако е такаова видео на YouTube

  Како да направите ловец на соништа за декорација на забава

  Ако имате тематска забава и сакате поелаборирана работа со ловец на соништа за украсување, ви го предлагаме овој туторијал од Моник Ранџел, во него Youtuber предава како да направите убава декорација на еднорози со ловец на соништа направена со жица, волна, топол лепак и хартија за е.в.а.

  Уште еден многу лесен и уреден туторијал за ловец на соништа за детски забави

  Гледајте го ова видео на YouTube

  на машки орел, претставуваат храброст.
 • камчињата работат како форма на лекување, се справуваат со нашите стравови и ги чистат тагите.
 • И боите имаат способност да пренесат чувства на релаксација или стимулација дури и на вашето расположение. Иако значењата на боите се универзални, варијации може да се појават според секоја култура.

Формите кои отстапуваат од шаблонот исто така имаат свое значење, како што е триаголниот филтер кој претставува три лица или три аспекти на животот на кој поединецот сака да работи Двојните филтри можат да претставуваат два испреплетени животи.

Во денешно време гледаме многу од нив, во различни големини, бои, формати, за сите вкусови и возрасти. Одлични се како амајлии, за разни видови домашен декор, на обетки, маици и тетоважи.

84 креативни идеи и видео упатства за користење на ловецот на соништата во декорација на домот и рок

Ние одделете ги идеите и видеата чекор по чекор, користејќи достапни материјали, за да можете да го направите и вашиот прекрасен ловец на соништа за украсување на вашиот дом, забава или работна средина

Слика 1 – Фаќач за соништа со цвеќиња, одличен за украсување на балкон.

Слика 2 – Фаќач на соништа во аголот за читање во триаголна форма: Бројот 3 е клучен симболичен број, а триаголникот, со неговите три точки, е репрезентативна формаод овие концепти, покрај тоа што нивните совети се канали на овие енергии.

Слика 3 – Фаќач на соништа со шарени цвеќиња и суптилни детали за оние кои сакаат да создадат едноставна декорација, но софистицирана.

Слика 4 – Сонловец со светла врвка и мали цветови на работ со зелени листови.

Слика 5 – Фаќач за соништа за детска соба што сугерира автохтона средина.

Слика 6 – Фаќач за соништа меша капчиња и реси во пастел тонови.

Исто така види: Американска кујна со мала дневна соба: 50 инспиративни идеи

Слика 7 – Налепница Dreamcatcher за глава во форма на триаголник.

Слика 8 – Сонловец за истакнување на вашиот современ декор во три бои.

Слика 9 – Голем ловец на соништа за млада спална соба, со тонови на градиент.

Слика 10 – Фаќач на соништа за соба на девојка: допрете повеќе деликатес.

Слика 11 – Минималистички фаќач на соништа направено со превртено капчиња.

Слика 12 – Полна со бонбони бои!

Слика 13 – Прекрасен фаќач на соништа за автомобил, со нежни рози и пердуви.

Слика 14 – Мистично катче со свеќи и шармантен ловец на соништа.

Слика 15 – Фаќач на соништа: софистицираност во вашата трпезарија.

Слика 16 – Градиент ловец на соништа воукрасна гранка.

Слика 17 – Фаќач на соништа во спалната соба со светла што трепкаат.

Слика 18 – Минималистички ловец на соништа за оние кои сакаат софистицираност, но не се откажуваат од мистицизмот.

Слика 19 – Фаќач на соништа за украсување свадба на отворено.

Слика 20 – Многу женствен фаќач на соништа со помпони, сите во светло розова и бела боја.

Слика 21 – Голем ловец на соништа што го хармонизира ѕидниот декор.

Слика 22 – Од природата до природата: фаќачи за соништа за забава за украсување. Со панделки меѓу листовите даваат прекрасен акцент.

Слика 23 – Фаќач на соништа за украсување на дневната соба.

Слика 24 – Добри вибрации со трио бои: бела, жолта и светло сина.

Слика 25 – Дрвени тонови кои комбинирајте: вашето место за одмор и ловец на соништа.

Слика 26 – Голема ловец на соништа во црна боја која претставува моќ, елеганција и формалност.

Слика 27 – алишта за алишта од Dreamcatcher за украсување на вашата свадбена веселба.

Слика 28 – Друг модел на црна ловец на соништа.

Слика 29 – Уште еден прекрасен модел на ловец на соништа, каде што мрежата е триаголна и со големи нишки за да даде елеганција и да го подобри парчето.

Слика 30 -Голема ловец на соништа без мрежа, но која пренесува многу радост во беж и розови тонови.

Слика 31 – Фаќач на соништа со едноставни форми. Одлично за украсување на вашата околина без да го украдете целото внимание од вашиот декор.

Слика 32 – Со панделки од тантела, сијаниња и помпони за вашиот хипи шик декор.

Слика 33 – Користете различни формати на dreamcatcher за да го составите вашиот декор.

Слика 34 – Едноставна и деликатна, за оние кои сакаат суптилност.

Исто така види: Автомобили за забави: видете како да декорирате со совети и инспиративни фотографии

Слика 35 – Фаќачи на соништа за оние кои сакаат бои.

Слика 36 – Нежна и со повпечатливи бои: шарм!

Слика 37 – Романтична декорација: деликатес и суптилност за спалната соба.

Слика 38 – Голема слика за соништата за собата на бебето.

Слика 39 – Друга модел на макраме во фаќач на соништа.

Слика 40 – Исто така за машка соба: убава фаќач на соништа сонува во црна боја.

Слика 41 – Прекрасен фаќач на соништа со фазите на месечината за главата на креветот.

Слика 42 – Со присутни сите бои на виножитото.

Слика 43 – Што е со убава ловец на соништа со боите на виножитото?

Слика 44 – Снимач на соништа за прозорецот на вашата спална собадома.

Слика 45 – Дури и да виси во кола.

Слика 46 – Прекрасен мобилен ловец на соништа со многу цвеќиња и чистота.

Слика 47 – Налепниците или сликите на ѕидот се исто така многу елегантни.

Слика 48 – Мобилен во форма на фаќачи на соништа со помпони и панделки за креветчето на бебето.

Слика 49 – Искористете ги предностите на божиќните светилки за да го осветлите вашиот ловец на соништа.

Слика 50 – За минималистичка декорација, овој ловец на соништа е одлична опција.

Слика 51 – Нежен мобилен кој пренесува мир и убавина на околината.

Слика 52 – Од најголемите до најмалиот, од врвот до дното.

Слика 53 – Модел што може да биде и бојадисување и лепило за дневни соби или спални соби.

Слика 54 – Слики на ловец на соништа во различни разнобојни големини. Фантастичен совет!

Слика 55 – Фаќач на соништа со стапови, цвеќиња, сина врвка и црни пердуви.

Слика 56 – Друг модел на ловец на соништа на влезната врата.

Слика 57 – Фаќачи на соништа со мала големина, средна и голема за спалната соба.

Слика 58 – Фаќач на соништа во триаголни форми за вашето катче за медитација.

Слика 59 – Голем модел со бела врвкаво декорацијата на дневната соба.

Слика 60 – Рамки на Dreamcatcher.

Слика 61 – Црн ловец на соништа со разновидни ленти од ткаенина.

Слика 62 – Фаќач на соништа со деликатна полумесечина за двокреветна спална соба.

Слика 63 – Мал фаќач на соништа за ѕидот во двојната спална соба.

Слика 64 – Фокус на срцето со неколку парчиња за украсување на црвениот ловец на соништа.

Слика 65 – Различни филтри заедно, секој со своја големина.

Слика 66 – Двојно ловец на соништа со розова и бела ткаенина.

Слика 67 – Двојно ловец на соништа со сончоглед.

Слика 68 – Бела ловец на соништа со обоени врвки.

Слика 69 – Симпатична опција за ловење соништа со волна помпони за закачување на прозорецот.

Слика 70 – Сет од различни филтри, секој со боја и посебен допир на осветлување.

Слика 71 – Фаќач на соништа со метален прстен, капчиња ѕвезда и уште еден цветен аранжман.

Слика 72 – Овој модел користи панделки и цветен аранжман.

Слика 73 – Едноставна и нежна, направена од стапчиња.

Слика 74 – Избегајте од стандардниот формат и обложувајте се на соништатаѕвезди.

Слика 75 – Оваа опција веќе беше фиксирана на ѕидот до брачниот кревет.

Слика 76 – Сонловец со метална основа, златна боја и врвка со цветови. Совршено!

Слика 77 – Трио на Dreamcatcher со многу бои и предмети за украсување на ѕидот.

Слика 78 – А што е со шармантното дуо ловец на сон од еднорог со виолетови и розови пердуви?

Слика 79 – Уште една неверојатна инспирација полна со бои .

Слика 80 – Што е со жолта опција за ловец на соништа за бања?

Слика 81 – стил на Ноќта на вештерките.

Слика 82 – Модел на Dreamcatcher со розова, жолта и светло сива врвка.

Слика 83 – Мешавина од сива и бела врвка за ловец на соништа што виси на ѕидот.

Слика 84 – Нежен ловец на соништа со пердуви и бела низа.

Слика 85 – Едноставен и жолт ловец на соништа со сина и розова врвка.

Слика 86 – Дискретно срце со цветен аранжман околу него.

Слика 87 – Рачно изработено дуо ловец на соништа со капчиња.

Слика 88 – Поприродна опција за ловец на соништа.

Слика 89 – Модел со капчиња со капчиња.

Слика 90 – Другомногу различен формат: месечина направена од дрво со водена зелена боја.

Слика 91 – Друг пример на формат на триаголник во златна метална сончева.

Слика 92 – Деликатна и дискретна за да биде присутна во која било средина.

Слика 93 – Оваа опција е целосно црно и изгледа убаво во околината.

Слика 94 – Фаќач на соништа обложен со врвка и мала дрвена ѕвезда.

Откако ќе дознаете малку за неговата историја, за нејзините значења и ќе ги видите идеите и моделите, погледнете 3 видеа за да научите да правите дома и да ги искористите советите дадени погоре. Исто така, користете ја вашата имагинација и измешајте идеи за да ја составите вашата. На тој начин ќе биде уникатен и со вашето лице.

Како да направите традиционален ловец на соништа

Со материјали кои лесно се наоѓаат, како жица, боја и врвка, на пример, препорачуваме ова видео од Ана Лоуреиро за да погледнете чекор-по-чекор видео за тоа како да направите мрежа за филтер од соништата и другите елементи на многу лесен и практичен начин.

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да направите филтер за соништа соништа со материјал што може да се рециклира

Во ова видео дури имате можност да направите свој ловец на соништа користејќи картон и волна за да ја направите основата. Нешто едноставно, но што изгледа сензационално и многу убаво! Одличен совет:

Гледајте

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.