Гола боја: што е тоа, совети и 50 фотографии за украсување

 Гола боја: што е тоа, совети и 50 фотографии за украсување

William Nelson

Не е само во мода тоа што голата боја е успешна. Универзумот за украсување е исто така инспириран од оваа палета на пријатни и релаксирачки тонови.

Но, пред да инвестирате во предлогот за гол за вашиот дом, погледнете ја оваа објава за подобро да разберете што е гола боја и како да ја користите во декорацијата .

Гол: каква боја е ова?

Зборот гол се однесува на гол. Односно, тој тон на човечка кожа без мешање од облека или шминка.

До неодамна оваа боја беше позната по името „тон на кожа“.

Меѓутоа, како што знаете, живееме во множина свет, така што идејата дека голата боја претставува само светол тон на кожа, помеѓу беж и розова, е веќе повеќе од застарена.

Значењето на голата боја е широко. Се движи од светло-беж до темно кафеава, поминувајќи низ тонови како што се розова и светло-кафеава, на пример.

Головите тонови сè уште можат да се менуваат според тонот на позадината, исто како што се случува со човечката кожа.

Во ладните голи тонови, на пример, сивите позадини се вообичаени, додека топлите голи тонови носат портокалова позадина.

Поради оваа причина, не е можно категорично да се каже дека голата боја е „ ова“ или „оној“. Тоновите варираат според перцепцијата на секој од нив.

Но, на крајот, едно е сигурно. Голите тонови се многу блиску до палетата на земјени тонови.

Декорација со гола боја

Декорација со гола боја емногу демократски, способен да ги задоволи сите. Ова е благодарение на неговата способност да пренесе атмосфера, удобност и добредојде. И кој не го сака тоа, нели?

Меѓутоа, и покрај тоа што се многу приемчиви и добредојдени, голите бои лесно можат да станат монотони ако не се добро избалансирани во околината.

Само дајте а одете, погледнете ги следните совети и видете како правилно да го направите голиот декор.

Измешајте тонови

Можете ли да замислите како би било да живеете во свет населен само со бело или кафеави луѓе? Досадно! Сите еднакви.

Благодатта на светот е различноста. И декорот не може да биде поинаков.

Значи, советот овде е да изберете најмалку три нијанси на голо за да ја интегрирате палетата. Може да биде посветла, средна и потемна, на пример.

Од нив, изберете еден да биде основата, а другите да ги составите деталите. Да претпоставиме дека, на пример, избравте гол розова тон за ѕидовите. Во овој случај, добар совет е да користите среден гол тон, како кафена, за мебелот, на пример.

Темниот гол тон, како оној што потсетува на кафе, може да се користи на перници, покрај со друг посветол тон како беж, на пример.

Важно е да разберете дека не е можно да се направи гола декорација целосно беж. И монотоно и многу досадно.

Малку сјај

Исто така, искористете ја можноста да внесете малку сјај во декорот. Еве, можете да изберетесо тонови како розе злато, бакар и златно.

Исто така види: Неблагодарна работа со капчиња: 100 модели со фотографии и упатства

Сите овие нијанси изгледаат убаво во голата палета и помагаат да се подобри украсниот предлог.

Да не зборуваме дека допирот на сјај помага да се направи околината пософистицирана и попрефинета.

Обложување на текстури

Текстурите се важни во секој декор, но тие се уште попосебни во голи декор.

Тоа е затоа што овие бои практично покануваат допирот. Затоа, не плашете се да инвестирате во предмети со гол тон што ја носат таа визуелна и сензорна топлина.

Можете да понесете, на пример, плетени парчиња, кадифе, велур, велур, чипка, меѓу другото.

Природни елементи

Головите тонови многу добро се комбинираат со природните елементи. Дрвото, растенијата, природните влакна како што се лен и памук, како и слама, плетен и керамика се многу добредојдени во голи декор.

Повеќето од овие предмети се голи по природа, додека други, како што е керамиката, можат помогне да се донесат различни точки во боја во околината.

Природните елементи се исто така начин да се понудат повеќе текстури за декорација.

Покрај голиот

Кога размислувате за разголен декор, исто така е важно да знаете дека тој не мора да биде само гол.

Можете да си играте со други можности за боја, доколку е избалансиран и усогласен.

0>Еден добар совет за оние кои сакаат да одат малку подалеку е да вметнатнијанси на сина и зелена, особено оние позатворените. Овие две бои помагаат да се внесе софистицираност во декорот.

Но, ако вашата намера е да ја направите околината уште потопла и попријатна, претпочитајте да ги мешате голите тонови со бои како портокалова од кајсија, сенф жолта и розова гуава.

Сивата боја е исто така добра опција за голи декор, особено кога избраните голи тонови имаат сива позадина. Крајниот резултат е модерен и елегантен.

Подолу погледнете 50 прекрасни идеи за украсување на голи бои и заљубете се во овој тренд уште повеќе.

Слика 1 – Ѕид во гола боја за собата на двојката во спалната соба одговара на мебелот од светло дрво.

Слика 2 – Гола дневна соба со природни елементи кои помагаат да се подобри пријатниот допир на декор.

Слика 3 – Светла гола боја на спалната соба се влече кон топли розови тонови.

Слика 4 – Гола декорација во Трпезарија. За да не биде досадно, врвот е да се мешаат различни голи нијанси.

Слика 5 – Што е со гол ѕид за разлика од сивиот тросед? Модерен е и пријатен.

Слика 6 – Гола домашна канцеларија за оние кои сакаат елеганција, модерност и топлина одеднаш.

Слика 7 – Бањата е одлично место за украсување со голи тонови.

Слика 8 – Спална собагола боја со сива покривка и рамки од светло дрво. Сè во хармонија.

Слика 9 – А што мислите за декорација за детска соба во голи тонови?

Слика 10 – Гола кујна за да излезете од вообичаеното и да се заљубите!

Слика 11 – Еве, розе акт тон беше прекрасно комбиниран со облоги во поживи тонови.

Слика 12 – Полугол ѕид: модерен ефект за спалната соба на парот.

Слика 13 – Во оваа кујна се истакнува и голиот полуѕид, но за разлика од зелените прекривки.

Слика 14 – Гола дневна соба во боја со тонови кои се движат од беж до темно кафеава.

Слика 15 – Голи ѕидови, растенија и прекрасен дрвен под да ја затворите просторијата со златен клуч.

Слика 16 – Акт може да биде розова, беж или кафеава. Вие одлучувате!

Слика 17 – Еве, инспирација е розова гола троседот.

Слика 18 – А како да не се заљубите во оваа влезна врата обоена во светло гола боја?

Слика 19 – Доволен е гол детал за спалната соба стекнете атмосфера на топлина и добредојде.

Слика 20 – Светла гола боја за кујнските плакари и фрижидерот.

Слика 21 – Тоа може да биде палета на земјени тонови, но тоа е соба со голи бои во неколкутонови.

Слика 22 – Гола декорација за супер пријатна и привлечна надворешна област.

Слика 23 – Гола зелена кујна од роза и нане: две дополнителни бои, меки и нежни.

Слика 24 – Најдоброто место за голи: бањата .

Слика 25 – инспирација за гола соба за оние кои сакаат модерен и минималистички декор.

Слика 26 – Дали сте размислувале за голи кујнски шаблон во боја? Па, треба!

Слика 27 – Се сеќавате на советот за користење на сјај во голи декор? Погледнете колку прекрасно изгледа!

Слика 28 – Светла гола дневна соба со нијанси кои се движат од Off White до светло роза.

Слика 29 – Бело и розе: нежен и романтичен совет за кујна, но без клишеа.

Слика 30 – А малку злато за гламурозирање на голата бања.

Слика 31 – Текстурите секогаш го подобруваат и го подобруваат разголениот декор, како и природните елементи.

Слика 32 – Гола кујна: пријатна како што треба.

Слика 33 – Голиот килим сисал а дрвената маса формираше прекрасна композиција со голиот ѕид.

Слика 34 – Овде, голиот ѕид од спалната соба беше главниот лик на модерната декорација.

Слика 35 – Црното е најдобриот начин да се донесе софистицираност во декорацијатаголи.

Слика 36 – Гола двокреветна спална соба загреана со сенф-жолта боја.

Слика 37 – Гола палета во контраст со црните и сивите тонови.

Слика 38 – Зелениот плакар е точката на бојата на овој гол декор.

Слика 39 – Гола соба во боја. Вистинската опција за оние кои ценат чист, удобен и модерен декор.

Исто така види: Мала домашна канцеларија: 60 ​​украсни фотографии кои ќе ве инспирираат

Слика 40 – Се граничи со монохроматски.

Слика 41 – Овде во оваа домашна канцеларија се очигледните цигли кои го носат голиот тон.

Слика 42 – Нежен, Акт розе во бањата е исто така чист и модерно.

Слика 43 – Направете своја сопствена палета на бои и раздвижете го декорот.

Слика 44 – Акт ѕид и гранитен под. Не е лошо!

Слика 45 – Дали размислувавте да го комбинирате светлиот гол тон со мермер?

Слика 46 – Акт е исто така беж! Оваа има сивкаста позадина.

Слика 47 – Гола трпезарија со тонови кои се движат од бела до беж со впечатлив контраст на црно.

Слика 48 – Темни голи тонови за деталите на двојната спална соба.

Слика 49 – Голи сивкави спална соба: за оние кои го претпочитаат модерното.

Слика 50 – Гола детска спална соба. Децата се релаксираат и се одмораат во тон декорпријатна.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.