Голема кујна: модели, совети и инспиративни фотографии

 Голема кујна: модели, совети и инспиративни фотографии

William Nelson

Да се ​​има голема кујна е сон на многу луѓе. Затоа, ако ја имате привилегијата да имате пространа и пространа кујна, не губете ја можноста да ја декорирате и дизајнирате до најмалите детали.

И да ви помогнеме со оваа супер специјална мисија, ние подготвивме пост со совети и идеи за украсување голема кујна што не можете да ги пропуштите.

Големи кујнски модели

Пред да започнете да зборувате за украсување голема кујна, важно е да знаете подобро типовите и моделите на кујни што постојат таму, на тој начин остатокот од планирањето е многу полесно, проверете го:

Големата планирана кујна

Не се комбинираат само малите средини со планиран мебел. Голема планирана кујна е исто така многу добредојдена, бидејќи овој тип на мебел има одлична функција соодветно да ги пополнува просторите, да ја направи кујната визуелно попријатна, покрај тоа, секако, да ја направи пофункционална.

Голема кујна со остров

Невозможно е да не се заљубите во кујна со остров. Дали овој модел на кујна буди огромни страсти и сака да го дознае најдоброто од оваа приказна? Ова е љубов повеќе од можно. На крајот на краиштата, секој знае дека за да имате кујна со остров, неопходно е да имате поголем простор, бидејќи овој тип на формат зафаќа повеќе корисна површина.

Голема модерна кујна

<​​0>Меѓу сите стиловина декорација, една од омилените на оние кои имаат голема кујна е модерната. А за да се постигне овој естетски стандард, од суштинско значење е да се обрне внимание на некои детали, како што се функционалноста на околината, мебелот со прави линии и малку украси, апаратите со технологија и, се разбира, интеграцијата. Затоа повеќето големи модерни кујни се интегрирани во други области на куќата, како што се дневната соба и трпезаријата.

Луксузна голема кујна

За оние кои ја ценат префинетата и елегантна естетика, луксузот кујните се полна чинија. Мебел во класичен стил и најсовремени апарати се одличните разлики на кујната од овој тип.

Голема кујна со бар

Големата кујна со бар може да се нарече и од американска кујна. Ова е одличен пример за тоа како кујните може да се интегрираат во остатокот од куќата, иако тие се веќе големи и пространи. Во овој случај, вреди да се обложувате и на гурмански простор, со тезга, клупа, островче и табуретки за добредојде на гостите, обезбедувајќи добри моменти помеѓу оброците.

Едноставна голема кујна

За оние кои сакаат нешто помалку помпезно можат да се одлучат за едноставна голема кујна. Но, внимание овде: едноставното не значи поедноставно. Односно, тоа што кујната е скромна не значи дека веќе не е убава, функционална и практична. Главниот совет овде е да се одлучите за минималистички стил иза концептот „помалку е повеќе“.

Голема кујна со трпезариска маса

Големата кујна со трпезариска маса е уште една верзија на кујната Американа, но овде интеграцијата се одвива со трпезаријата. Ова е дури и одличен ресурс за пополнување на просторот во многу големи кујни.

Голема декорација на кујната: совети и предлози

Вреднете го осветлувањето

Ништо полошо за голема кујна од лошо планираното осветлување. Значи, пред сè, дадете приоритет на природното осветлување користејќи големи прозорци, на крајот на краиштата, имате простор за тоа. Потоа размислете за вештачко осветлување за да може добро да се искористи кујната и во текот на ноќта. Дистрибуирајте светла преку шалтерот за подготовка на оброци и исто така планирајте точки на дифузна светлина за да создадете попријатна средина. Ако големата кујна го следи американскиот стил, вреди да се постават и приврзоци преку шалтер.

Пропорција

Друга многу важна точка што треба да се цени во декорацијата на големата кујна е пропорцијата на мебелот и предметите присутни во овој простор. Затоа, советот овде е: дајте предност на големиот мебел што го зафаќа целиот ѕид, како и на работната плоча што се протега по целата должина на кујната. Апаратите исто така треба да ја следат оваа линија. Со други зборови, ова е идеален простор за да го имате оној дуплекс фрижидер за кој отсекогаш сте сонувале.

Исто така види: Како да исчистите златни парчиња: видете совети и техники за правилно чистење

Бои

Спротивно на она штоКако и кај малите кујни, големите кујни ви овозможуваат да ги истражувате и злоупотребувате најразновидните комбинации на бои, вклучително и потемните нијанси. Затоа, размислете за онаа палета на бои што толку многу ви се допаѓа и вградете ја во вашиот кујнски декор.

Премази и подови

Големата кујна исто така има предност што е може да ја усогласи употребата на диференцирани подови и покривки, со задебелени модели на дизајн и повпечатливи бои.

60 идеи за големи кујни кои ќе ве инспирираат

Видете сега 60 инспирации за големи кујнски проекти за вас за да започнете да ја планирате вашата:

Слика 1 – Голема бела кујна. Имајте предвид дека овде преовладуваат модерниот и минималистички стил, што резултира со едноставна, но вкусна кујна.

Слика 2 – Голема модерна кујна во нијанси на сина, бела и кафена . Бројачот со плоча за готвење се интегрира со другите средини.

Слика 3 – Голема кујна во облик на L со пулт. Дифузното осветлување е најважното место овде.

Слика 4 – Како да направите голема луксузна кујна? Со боисери на ѕидот, кристален лустер на таванот и секогаш елегантна комбинација на црно и бело.

Слика 5 – Голема модерна кујна со дрвена постава, плакари сини и електрони од нерѓосувачки челик.

Слика 6 – Голема кујна интегрирана со дневната соба. АТука се издвојува природното осветлување.

Слика 7 – Шкафови пропорционални на големината на кујната, запомнете го тоа!

Слика 8 – Голема, модерна кујна со мермерна тезга и метални столчиња во кои се убави за живеење!

Слика 9 – А голема кујна може да биде минималистичка, без да биде безлична, како што е случајот со оваа на сликата.

Слика 10 – Голема модерна кујна во нијанси на темно сиво и црно.

Слика 11 – Индустрискиот стил помина низ овој голем кујнски проект.

Слика 12 – Кујна во коридор со елегантно осветлен остров.

Слика 13 – Голема кујна со трпезариска маса: две средини во едно.

Слика 14 – Лизгачката стаклена врата го обезбедува целото потребно осветлување за големата кујна.

Слика 15 – Голема планирана кујна со вградени електрични апарати.

Исто така види: Како да ја отстраните горчината од црвениот модар патлиџан: видете ги вистинските совети

Слика 16 – Светло дрво и бело: дуо што секогаш привлекува внимание.

Слика 17 – Жолтиот исечок на таванот внесува едноставност и младост во големата кујна.

Слика 18 – Функционална, модерна и убава.

Слика 19 – Овде црната боја може слободно да се користи.

Слика 20 – Во оваа друга кујна, светлите и дрвените тонови даваат дополнителен допир на удобност идобредојдовте.

Слика 21 – Оваа голема кујна со класичен мебел за столарија е задоволство. Вреди да се забележи и облогата на ѕидовите.

Слика 22 – Што велите за голема кујна обложена со плочка на метро во црна боја? Нокаут!

Слика 23 – сива, бела и црна.

Слика 24 – Модерен и со мал индустриски шмек.

Слика 25 – Дрвениот под ја прави големата кујна попријатна.

Слика 26 – А кога зборуваме за пријатна, ништо подобро од весели бои во комбинација со дрво за да ја направат секоја средина поприемлива.

Слика 27 – Голема кујна интегрирана со надворешната површина.

Слика 28 – Голем прозорец е сè што треба да се осветли вашата голема кујна.

Слика 29 – Изборот на мебел ја прави сета разлика во конечниот резултат на вашата голема кујна.

Слика 30 – Црна од едната страна, бела од друга. Во центарот, дрвениот под.

Слика 31 – А што мислите за LED лента за осветлување на долниот дел од кујнските кабинети? 1>

Слика 32 – Супер пријатна кујна во сини и сиви тонови. Забележете дека сината нијанса се протега на нешто повеќе од половина од ѕидот, обоувајќи ги кабинетите, ѕидот и вратата.

Слика 33 – Еве, тоа е Одрвен таван кој го привлекува целото внимание.

Слика 34 – Голема кујна полна со детали и влијанија.

Слика 35 – Голема кујна со остров. Допирот на злато донесе дополнителна префинетост во околината.

Слика 36 – Апарати пропорционални на големината на кујната.

Слика 37 – И ако не сте голем љубител на надземни кабинети, обложувајте се на употребата на полици во големата кујна.

Слика 38 – Голема, светла кујна. Инвестирајте во кабинети со различни тонови.

Слика 39 – Голема кујна со црни кабинети: повеќе од објавено!

Слика 40 – Што е со мермер во големата кујна? Луксуз!

Слика 41 – Голема кујна во гурмански стил. Клупа и табуретки за пречекување гости.

Слика 42 – Шарена, весела и модерна.

Слика 43 – Голема елегантна и софистицирана кујна. Комбинацијата помеѓу бело и мермер е совршена во проекти од овој тип.

Слика 44 – Црн и нерѓосувачки челик за овој друг голем кујнски проект

Слика 45 – Не е доволно да си голем, мора да имаш високи тавани! За да ја вклопите кујната во таков простор, ништо подобро од пропорционални надземни кабинети

Слика 46 – Голема кујна интегрирана со дневната собавечера.

Слика 47 – Истакнат проект за осветлување во овој голем модел на кујна.

Слика 48 – Старото добро црно-бело дуо за украсување на оваа голема кујна.

Слика 49 – За оние кои бараат нешто поприсебно, но без напуштање, се модерни , добра опција е големата сива кујна.

Слика 50 – Во оваа голема кујна работната плоча служи и како пулт за оброци.

Слика 51 – Голема луксузна кујна со винарска визба за пијалоци контролирана од климата и елегантна комбинација од розе, црна и златна боја.

Слика 52 – Голема кујна со германски агол. Истакнување за комбинацијата помеѓу мермер и дрво.

Слика 53 – Голема кујна со црно-бели ѕидови.

Слика 54 – Голема кујна во рустикален и модерен стил. Островот што работи како тезга е шарм сам по себе и одлично го решава просторот.

Слика 55 – Голема модерна станбена кујна. Влезот на природна светлина е голема предност на животната средина.

Слика 56 – Детали кои ја прават разликата: изгорен цемент, дрвена постава и гардероби со брановидни врати стакло.

Слика 57 – Голема кујна во облик на L со поглед на базенот на куќата. Сакате повеќе?

Слика 58 – Голема кујнапланирано. Дури и со слободен простор, секогаш е добро да имате кабинети кои ја оптимизираат околината и ја олеснуваат дневната рутина.

Слика 59 – Голема, чиста и пријатна кујна. За ова, обложувајте се на користење на бело и светло дрво.

Слика 60 – Голема кујна со рустикален изглед, но тоа не го крие луксузниот изглед и полн со стил.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.