Градинарска декорација: 81 идеја, фотографија и како да ја составите вашата

 Градинарска декорација: 81 идеја, фотографија и како да ја составите вашата

William Nelson

Мирисот на земјата, пеењето на птиците, живописните бои на цвеќињата и пеперутките. Дали го почувствувавте мирот? Затоа што тоа е чувството што може да го понуди градината дома. Предавањето на простор како овој носи инспирација и ги оживува духовите. Дознајте повеќе за декорацијата на градината:

И немојте да мислите дека е потребно многу за да имате градина дома, ова мало парче природа може да се планира на многу начини и неговото одржување е релативно едноставно. Сепак, треба да се земат предвид некои детали и мерки на претпазливост за да го извлечете максимумот од ова место.

И тоа е она за што ќе зборуваме во оваа објава. Ќе ви понудиме совети како да ја поставите и декорирате вашата градина, без разлика дали е надвор, вертикална или зима. Само потсетување: советите подолу се и за директна градина во земја и за градина во саксии. Ајде да одиме?

Декорација на градината: совети за составување и најдобри инспирации

1. Време x посветеност

Градината, колку и да е мала, бара минимум посветеност за да биде секогаш убава и добро одржувана. Затоа, првото нешто што треба да се процени е колку време можете да одвоите за да се грижите за вашата градина.

Од ова, ќе можете да пресметате количина и вид на растенија кои најдобро се прилагодуваат на вашите услови. На пример, кактусите, сукулентите и сабјите Сао Хорхе се лесни за одржување и погодни за оние кои немаатшармантен.

Слика 50 – Зен градина со вистински пропорции.

Декорација на градината внатре

Внатрешната градина во основа ги следи истите карактеристики како и зимската градина. И двете се изградени во затворени простории и имаат потреба од иста грижа. Но, како што беше претходно споменато, зимските градини имаат повеќе ориентален шмек, кој внатрешната градина не мора да го има.

Вреди да се спомене дека внатрешната декорација на градината треба да го цени размислувањето и удобноста. Инвестирајте во него.

Слика 51 – Светлината од оваа внатрешна градина доаѓа од шупливите елементи.

Слика 52 – Градина на балконот за да да се размислува од спалната, па дури и од бањата.

Слика 53 – Внатрешна градина на тајоба.

Слика 54 – Градинарски банани ја напаѓаат бањата.

Слика 55 – Стаклениот таван со отвори носи светлина и вентилација во оваа градина.

Слика 56 – Белите камења од градината придонесуваат за чистиот изглед на куќата.

Слика 57 – Коридор зелен во затворен простор.

Слика 58 – Градина под скалите: место кое секогаш може добро да се искористи.

Слика 59 – Градина низ куќата: вазни може да се шират низ собите.

Слика 60 – Малку бамбусите секогаш се добри за составување на декорацијата

Слика 61 – Внатрешна градина пропорционална на достапната површина.

Слика 62 – Папрат со орхидеи: релаксација и елеганција во иста градина.

Слика 63 – Внатрешна градина со вештачко езеро.

Слика 64 – Цветна постела за живот на околината.

Слика 65 – Градина во собата: камења, грмушки и мали дрвја големината го сочинува просторот.

Слика 66 – Зимска градина со палми со вентилатор; каменот и дрвото ја надополнуваат околината.

Декорација за вертикална градина

Вертикалната градина е одлична опција за оние кои немаат многу простор дома и, и покрај тоа, сака да има мало зелено катче. Вертикалната градина може целосно да го покрие ѕидот или да доаѓа во саксии со растенија прикажани поединечно.

Во овој случај, дрвените потпори се најкористени, тие ви овозможуваат да сместите неколку саксии одеднаш. Можете да направите сами или да го нарачате во столарија, по мерка. Градинарските продавници исто така имаат различни модели.

Во однос на растенијата што ја сочинуваат вертикалната градина, правилото е исто како и за претходните градини. Сè ќе зависи од светлосните услови на просторот во кој ќе биде сместена градината. Инспирирајте се од некои модели:

Слика 67 – Вертикална градина со различни нијанси на зелена боја.

Исто така види: Мебел од палети: 60 неверојатни инспирации, совети и фотографии

Слика 68 – Структура запополнете ги очите со зелена боја.

Слика 69 – Вертикална градина што се протега по земјата.

Слика 70 – Зелена колона во разработен состав од тонови.

Слика 71 – Вертикална градина во бањата: лозата со канџи на мачката ја составува позадината.

Слика 72 – Едноставно и нежно: вазни кои висат од таванот формираат непретенциозен украс.

Слика 73 – Вертикална градина со шарени орхидеи и бромелијади.

Слика 74 – Честото кастрење е важно за одржување на изгледот на вертикалната градина.

Слика 75 – Во целосна обвивка, изберете да направите дефинирани контури со секое растение; резултатот е многу поинтересен.

Слика 76 – зеленилото ги прекри вазните и ја остави потпората скриена.

Слика 77 – Вертикална градина покрај базенот.

Слика 78 – Вертикалната градина може да се користи и за подобрување на ѕид или околина на куќата.

Слика 79 – Растенија на полицата.

Слика 80 – Зграда надворешно обложена со вертикална градина: подарок за градот.

Слика 81 – Ѕидот во кој се наоѓа вертикалната градина е поставен вака: екраните штитат и држете ги растенијата .

долго време.

2. Подгответе го местото

Дефинирајте го местото што ќе служи како градина. Проверете ги условите на светлина и сенка, влажност и вентилација во овој простор. Оваа информација е важна за да се одреди кои растителни видови најдобро ќе се прилагодат на локацијата.

Општо земено, просторите со директно осветлување се одлични за одгледување цвеќиња и овошје. Слабата светлина и индиректното осветлување се идеални услови за зеленило. За градината секогаш да изгледа убаво, се зависи од неколку фактори. Затоа овие претходни дефиниции се толку важни.

Исто така види: Цвеќе од хартија: дознајте како да ги направите со упатства чекор-по-чекор и 65 идеи

3. Садење и одржување на градината

Првата работа што треба да ја направите пред да ја ставите раката во почвата е да ја подготвите почвата. Обидете се да откриете дали на типот на растение што ќе ја сочинува вашата градина му треба оплодена почва или повеќе песочна почва, на пример. Откако ќе се подготви почвата, време е да ги ставите садниците.

Внимавајте со правилното наводнување, растенијата може да страдаат и од недостаток и од вишок на вода. Не заборавајте да правите периодично кастрење. Тие се важни за да го одржувате растението здраво.

И конечно, редовно оплодувајте ја вашата градина. За да ја олесните оваа задача, запишете го датумот на последното и следното оплодување на календар.

Совети за украсување на градината

1 . Избор на растенија

Имајќи ги предвид горенаведените информации, изберете ги растенијата што сакате да ги имате во вашата градина. Ти можешизберете го стилот на градината кој најдобро одговара на вашиот дом и на вашата личност. Може да биде во тропски стил, со папрати и банани од градината или рустикален со диви цвеќиња.

За поромантичен стил, одлучете се за рози. Лавандите и даваат провансалски шмек на градината. Зеленилото е повеќе трезвено, неутрално и дава елегантен зелен допир. Јапонскиот стил е загарантиран со бамбуси и азалии. Дознајте повеќе за јапонската градина.

Друга опција е да направите градина само со ароматични и лековити билки или, доколку имате простор, да одгледувате зеленчук и овошни дрвја.

2. Градинарски мебел

Најпогоден мебел за градината е дрвото или железото, и поради неговата отпорност и поради неговата завршница која одлично се вклопува со зелените површини. Плетените или сисалните столици и маси исто така се широко користени во градините поради нивната естетска вредност. Двата материјали се многу отпорни и водоотпорни.

Можете да направите мебел и користејќи палети, гајби и гуми, на пример. Овие материјали добро се усогласуваат со градините, покрај тоа што даваат белег на одржливост на местото.

Можно е да се користи мебел дури и во мала градина, само обрнете внимание на пропорцијата на секоја од нив за да не се меша со циркулацијата. Клупите и столовите се одлични за опуштање и размислување за градината, додека масите ве повикуваат на чај или ужина. Важно е да ја напуштите градината добредојденаза вас и вашето семејство.

3. Елементи за составување на декорацијата

Градината не мора да има само растенија. Другите елементи одлично се комбинираат со околината и додаваат допир на топлина и удобност. Камењата, на пример, можат да создадат патеки низ градината или да служат како заштита за почвата, овозможувајќи и да остане влажна подолго време. Можете да изберете помеѓу традиционалните бели камчиња или да се одлучите за речни камења, на пример.

Фонтаните со вода се исто така добар избор за градини. Тие носат смиреност и спокојство, обезбедувајќи добар момент за одмор.

Вазните се исто така неопходни предмети во градините. Особено во вертикалните градини. Затоа, изберете ги внимателно и внимателно. Глинените или керамичките се многу погодни, бидејќи овозможуваат подобра размена на температура и влажност помеѓу почвата во саксијата и надворешната средина. Тие исто така помагаат да се создаде тој рустикален аспект на градината.

Но, има и стаклени, кои ја прават околината почиста и пософистицирана, и пластични вазни, кои исто така се многу чести и се достапни во различни големини. огромен опсег на бои и формати.

Сепак, секогаш користете здрав разум за да не претерувате со количината на елементи во вашата градина.

4. Осветлување

Вештачкото осветлување е високо ценето во проектите за уредување. Таа дава благодат и шарм на градината ноќе.Во моментов, постојат неколку начини како да ја осветлите вашата градина. LED светилките се посоодветни за да бидат поотпорни и поекономични.

Боите на осветлувањето може да варираат, во зависност од ефектот што сакате да го предизвикате. Жолтеникавите светла се подобредојдени, додека обоените светла ја осветлуваат градината.

Видете исто така: едноставна градина, мали градини, карпеста градина

Светлата може да се стават на земја, вдлабнати и насочени кон растенијата. Во тој случај, пожелно е да ги запалите поголемите растенија за да предизвикате поубав визуелен ефект. Исто така, постои можност да користите потпорници или мини столбови за да го сигнализираат патот, или дури и да користите LED црева за да ја обиколите градината, осветлувајќи ја целосно.

Ајде сега да ги погледнеме идеите за декорација за секој тип градина:

Декорација на градината на отворено

Надворешните градини ја подобруваат и ја подобруваат убавината на куќата. Бидејќи е генерално поголема, овој тип на градина овозможува поцелосна декорација со мебел и други елементи. Можете исто така да го составите просторот со камења, вазни и поголема мешавина од растенија.

Како да ја декорирате градината

Следете го ова чекор по чекор за да ја составите идеалната декорација на градината:

Гледајте го ова видео на YouTube

Гледајте го ова видео на YouTube

Детал што треба да се земе предвид при украсувањето на надворешните градини е осветлувањето и областа за покривање, важна ставка за најжешките деновиили дождливо. Погледнете ги сликите:

Декорација на градината: покриеност

Слика 1 – Покриената површина гарантира размислување за градината дури и во дождливи денови.

Слика 2 – Централната област на градината беше делумно покриена со шупливи дрвени летви.

Слика 3 – Перголата со странични ролетни носи сенка и ја гарантира убавината на оваа градина.

Слика 4 – Зелен коридор со шуплив железен покрив.

Слика 5 – Стаклената обвивка го штити и зачувува природното осветлување.

Слика 6 – Дрвената пергола го штити мебелот и исто така служи како потпора за качување растенија.

Слика 7 – Клупи заштитени со стаклена покривка.

Декорација на градината : осветлување

Слика 8 – Жолтеникавите светилки ја подобруваат градината навечер.

Слика 9 – Светлата ја прават градината привлечна и пријатна .

Слика 10 – Точки светлина ја осветлуваат градината ноќе.

Слика 11 – Маѓепсана градина: сините и жолтите светла создаваат нежен и романтичен ефект.

Слика 12 – Светлечки црева ја опкружуваат градината.

Слика 13 – насочени светла: во оваа градина светлосните точки се концентрирани во поголемите области.

Слика 14 – Осветлен водопад и мини светлосни столбови кои го осветлуваатходник.

Декорација на градината: камчиња

Слика 15 – Камењата со средна и голема големина ја ограничуваат областа за растење на тревата.

Слика 16 – Ситните бели камчиња ги истакнуваат растенијата во креветите.

Слика 17 – Ознака со чакал градината и сместуваат вазни и мебел.

Слика 18 – Помали камења ги потпираат плочите што ја формираат патеката до влезот на куќата.

Слика 19 – Карпеста градина: тука растенијата се во саксии и во дрвени кревети.

Слика 20 – Камењата во рустикален стил се во контраст со деликатноста на бамбусите.

Слика 21 – Камења околу верандата.

Градинарска декорација: мешавина од растенија и цвеќиња

Слика 22 – Различни видови зеленило ја сочинуваат оваа градина со модерен и трезен тон.

Слика 23 – Просторот на ѕидот беше добро искористен со садење кактуси во различни големини. дрвја во градина со мали цветни леи.

Слика 25 – Мешавина на бои: во оваа градина, секоја боја зафаќа простор.

Слика 26 – Атмосфера на плажа: палмите се одлични за надворешни површини, особено покрај базен.

Слика 27 – Градина со зеленило потпрена на ѕидот, опција за напуштањеостатокот од дворот бесплатно.

Слика 28 – Малку од сè: во хармонични дози оваа градина има кактуси, винова лоза, овошни дрвја и цвеќиња.

Градинарска декорација: вазни

Слика 29 – Зграда вреднувана со вазни на балконите; секој дом може да има корист од зелената површина.

Слика 30 – Ако ви недостасува простор, направете ја вашата градина во саксии: резултатот ќе биде неверојатен.

Слика 31 – Во вазни, ѕидот е обложен со бамбус, а помалите растенија го украсуваат малиот двор.

Слика 32 – Огромна разновидност на растенија може да се одгледуваат во вазни, нема оправдување.

Слика 33 – Елегантните вазни го подобруваат ѕидот на дворот.

Слика 34 – Вазните помагаат за украсување на надворешната површина; одлучете се за оние кои се дизајнирани или рачно изработени.

Декорација на зимска градина

Инверзалните градини се опција за оние кои сакаат да земат малку природа во затворен простор. Сепак, не сите растенија се прилагодуваат на овој тип на градина, бидејќи внатрешното осветлување не е секогаш доволно.

Зимските градини имаат карактеристика да се украсени со камења, фонтани и мали вештачки езера. И, поради тоа, тие на крајот многу се однесуваат на ориенталните градини.

Постојат прекрасни проекти за да се инспирирате и да направите свои. Доволноизберете ги вистинските растенија. Проверете:

Слика 35 – Никој не може да има зимска градина сам со мене, отпорно растение.

Слика 36 – Пријатна внатрешен простор со саксии од бамбус, грмушки и прекрасни бромелии од зебра.

Слика 37 – Стаклениот таван го носи потребното осветлување на бананите во градината.

Слика 38 – Растенија растат меѓу камењата.

Слика 39 – Дрвени клупи покануваат да моменти на релаксација и релаксација во средината на зимската градина.

Слика 40 – Белите камчиња ги истакнуваат бамбусите на оваа зимска градина.

Слика 41 – Стаклените ѕидови и тавани се вообичаени во проектите за зимска градина.

Слика 42 – На подот, само потребниот простор за минување на дрвјата.

Слика 43 – Зимска градина во тропски стил.

Слика 44 – Цветовите можат да ја состават и зимската градина.

Слика 45 – Вертикална зимска градина.

Слика 46 – Во зимската градина можете да уживате од софата во дневната соба.

Слика 47 – Мирни лилјани и маранти во подот; во вазна, бамбусот ја бара светлината.

Слика 48 – Перниците на камењата канат на чај или кафе.

Слика 49 – Осветлени странични кревети и, во центарот, мало дрво и

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.