Имиња на продавници за облека: основни совети и над 100 предлози

 Имиња на продавници за облека: основни совети и над 100 предлози

William Nelson

Почнувањето со преземање е секогаш голем предизвик. На крајот на краиштата, да се започне нешто целосно од нула бара упорност и иницијатива. Пазарот, дури и со толку многу бариери, нуди алтернативи кои нудат можност да се искористат преку иновации и креативност.

Ако вашата идеја за отворање бизнис е поврзана со модата, еден од првите ставови е да се избере име за продавница за облека. Важно е да разберете дека ова име ќе биде бренд на вашиот бизнис и може да биде врежано како референца во главите на вашите идни потрошувачи.

Значи, ако барате инспирација за имиња за продавници за облека, подготвивме листа со неколку референци кои можат да ви помогнат да ја крстите вашата продавница. Размислете за овие имиња за едно од нив да одговара на предлогот на вашиот бренд и лесно да се чува во главите на вашите клиенти.

Ајде да одиме?

Совети за имиња за продавници за облека

Важно е, пред сè, да се разбере како да се направи вистинскиот избор, да се направи процесот полесен и понаметлив.

1. Целна публика

Прво, пред да го изберете името за вашата продавница за облека, дефинирајте ја вашата целна публика. Овој избор не треба да биде генерички, туку попрецизен и детален. Односно, знаејќи кому ќе му продавате, полесно ќе се избере име што ќе допре до тој потрошувач што имате намера да го достигнете.

Името за продавницатаоблеката може да изгледа како симболична ставка, без големо значење за успехот на вашиот бренд. Сепак, немојте да бидете измамени од ова размислување, бидејќи тоа ќе биде директно поврзано со вашата целна публика.

2. Конкуренција

Кога ќе одлучите да го изберете името на вашата продавница за облека, вреди да ги истражите имињата на вашите можни конкуренти. Ако продавницата е физичка, проверете ги сите ваши конкуренти во вашиот град. Меѓутоа, ако продавницата е само е-трговија , проверете дали конкуренцијата ја има истата целна публика како вас.

Друга причина да го направите ова истражување е да знаете дали имињата што ги користат другите продавници се слични, избегнувајќи да повторите или да имате евентуални правни проблеми.

3. Странски имиња

Потребно е да се биде многу внимателен при изборот на странски имиња. Првата причина е да се уверите дали имињата на други јазици можат да одговараат на продавница за облека, давајќи му на вашиот бренд софистицираност. Сепак, тие можат да предизвикаат непријатност кај вашите клиенти кога ги изговарате.

4. Регистрација

Ова е најважниот совет од сите. Откако ќе изберете име за вашата продавница за облека, треба легално да ја регистрирате. Бидејќи само така можете да го користите на мир, без страв дека некој ќе го ископира името на вашата марка.

За да се регистрирате, само контактирајте го Националниот институт за сопственостИндустриски (INPI) и потребно е да се плати такса. Не заборавајте дека името не може да го користи друг бренд.

Имиња за продавници за женска облека

Ако вашата идентификација е поголема дали за женска мода, треба да знаете дека голем дел од малопродажбата е доминирана од брендови за женска облека. Иако можностите се бескрајни во однос на изборот, тука е и прашањето да наидете на имиња кои веќе постојат.

Пред да ја донесете конечната одлука за името за продавница за женска облека, размислете кои од нив работат за бренд за кој сте заинтересирани се гради. Среќно!

 • Ana Moda;
 • Amora Fashion and Accessories;
 • Attitude Moda Feminina;
 • Benditta Boutique;
 • Бутик Бока де Сино;
 • Бутик Џоли;
 • Фин бутик;
 • Женска мода во Каса Роса;
 • Шик моден концепт;
 • Dama Moda Feminina;
 • La Femme Moda;
 • Donna Bella Moda;
 • Donna Flor Moda Feminina;
 • Женски бутик;
 • Свилена етикета за мода и додатоци;
 • женска мода на Флор де Лис;
 • Бутик La Vie em Rose;
 • Женска мода Ла Бела Франческа;
 • Ла Бутик Pariense;
 • Женска мода O Girassol;
 • Бутик Марија Бонита;
 • Убава девојка;
 • Модна дива;
 • Мода Казарела ;
 • Vila Fashion;
 • Mimos de Nós Modas;
 • Flor de Camomila Boutique;
 • Beleza Única Modas;
 • МодаЅвезда;
 • Модна продавница;
 • Гламур мода;
 • Модно село;
 • Пинк гламур.

Име за продавници на машка облека

Ако вашата идеја е да се продаде на машката публика, наведовме други опции за имиња за продавници за облека. Во овој случај, намерата е името да се направи референца за секторот и исто така да помогне да се карактеризира вашиот бренд.

 • Cia do Homem;
 • Engrenagem da Moda ;
 • Машка мода во уникатен стил;
 • Фрагата Модас;
 • Машка империја;
 • Модни патеки;
 • Прекрасен костим;
 • За нив;
 • Equilibrium машка облека;
 • Урбано;
 • Машко расположение;
 • MEN;
 • King da Moda;
 • Машка облека Invictus;
 • Подарок;
 • Garagem da Moda;
 • Random Store.

Имиња на продавници за облека агендер

Исто така види: Цинк плочка: што е тоа, карактеристики и предности

Агендерската мода, односно таканаречениот унисекс, е одраз на денешното општество, кое ја брани родовата неутрална облека. Ништо повеќе не е движење кое расте во корист на уникатни модели и употреба на која било боја, за која било личност.

Важно е да се разбере, како средство за изразување, овој модалитет за слобода, за правото на комуницираат без предрасуди или етикети. Во однос на последните години, трендот е дека родовата мода е тука да остане. Расте, се консолидира и се повеќе добива простор.

Поради ова, важно е да се покаже прекунаведете што продава брендот референца што не е наменета само за женската или машката публика. Еве неколку предлози за имиња:

 • Nossa Bossa;
 • Klorofila Modas;
 • Moda Corner;
 • Mandatory Stop;
 • Refugio da Moda;
 • Универзумот на модата;
 • Безвременските моди;
 • Chicos e Chicas;
 • For All Agenre Fashion;
 • Gender Store;
 • Authentic;
 • Neutro Modas.

Имиња на продавници за детска облека

Одлична деловна алтернатива, поставете детска облека продавницата е златна можност бидејќи децата се во постојана фаза на раст. Друга поента во корист е што кога играат, ја оштетуваат својата облека, па постојаното обновување на „ изгледот “ завршува неизбежно за родителите.

За изборот на имиња за продавниците за детска облека, нашиот совет е да им дадеме приоритет на имињата што ги задоволуваат најмалите. Затоа, побарајте инспирација во референци кои се однесуваат на светот на децата.

 • Adoletah;
 • Rainbow;
 • Bambini;
 • Carousel Children's Мода;
 • Циранда детска мода;
 • Боја детска мода;
 • Пинтандо о 8 детска мода;
 • Детска куќа;
 • Жоао e Maria Moda Infanto-Juvenil;
 • Pingo de Gente;
 • Toca dos Pequenos;
 • Vilinha Kids;
 • Kids Space;
 • Детска мода на ABC;
 • Гуризада;
 • Детска мода на светулка;
 • ПуканкиДетска мода;
 • Turma da Alegria;
 • Fofura Kids;
 • Kinder Children Fashion:
 • Fofinhos Children's Fashion;
 • Детски простор ;
 • Fofa Patrol.

Имиња за продавници за долна облека

Интимната мода расте многу во нашата земја , па затоа сегментот е одлична можност доколку се идентификувате со предмети кои се посензуални, шармантни и поудобни. Како и другите бизниси веќе споменати, интересно е што името се однесува на овој универзум.

Совет: обидете се да избегнете игра на зборови што може да предизвикаат непријатност од страна на клиентите, како што се многу задебелени имиња.

 • Белисима Мода Интима;
 • Куќа за долна облека;
 • Делириус Мода Интима;
 • Империја за долна облека;
 • Интимни детали;
 • Ми Амор долна облека;
 • Интимна мода со розова пиперка;
 • Интимен бод;
 • Детали Интимна мода;
 • Интимна мода со чипка;
 • She Moda Intima;
 • Ruge Moda Intima;
 • Основна долна облека за интимност;
 • Casa das Calcinhas;
 • Допир на Lace Moda Intima .

Имиња за виртуелни продавници за облека

Ако само сакате да поставите е-трговија , важно е да се создаде име што се поврзува со виртуелниот свет, интернетот и социјалните мрежи. Меѓутоа, ако имате намера да отворите физичка продавница во иднина, немојте да бидете ограничени само на имиња со референци од универзумот наинтернет, бидејќи ова име можеби нема смисла за физички простор.

Исто така види: Marmorato: знајте што е тоа и како да ја нанесете мермерната текстура на ѕидот

Еве неколку предлози за имиња за онлајн продавници за облека:

 • Clique da Moda;
 • Moda Link;
 • HD Store;
 • [email protected] Online;
 • Moda Online.com;
 • Virtual Fashion;
 • Витрина изложба;
 • Модна тура;
 • Моден зум;
 • Виртуелен стил;
 • Fashion.com.

Сега од тебе зависи! Па, дали успеавте да најдете меѓу толку имиња за продавници за облека, едно за вашиот бренд?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.