Изложба на карневал: видете што не можете да пропуштите и идеи за теми од кои можете да изберете

 Изложба на карневал: видете што не можете да пропуштите и идеи за теми од кои можете да изберете

William Nelson

Карневалот е време за веселба, радост и забава, вклучително и за трговија. На крајот на краиштата, токму во овој период од годината трговците ја користат можноста да заработат дополнителни пари.

На кој начин? Обложување на карневалска витрина. Ако имате продавница (која и да е филијала), оваа идеја е совршена за да го привлече вниманието на потрошувачите и, се разбира, да оствари голема продажба.

А во оваа објава овде, ви кажуваме како да составите карневалска декорација за вашиот излог, покрај многу убави инспирации. Дојди и види!

Декорација на карневалски прозорец

Планирање и целна публика

Започнете го вашиот карневалски прозорец со планирање. Ова е најважниот чекор во овој потфат и ќе го дефинира успехот (или не) на вашата идеја.

Прво, важно е стилот на вашата продавница, вашиот сегмент, вашата целна публика и она што го мислите со овој приказ на прозорецот да бидат добро дефинирани за вас.

Стилот на продавницата е тесно поврзан со целната публика, но малку поконкретен. На пример, може да продавате облека на возрасна женска публика, но каква публика е тоа? Модерни жени, класични жени, зрели жени? Дали ја забележувате разликата? Истото важи и за продавница за машка облека.

Но, дали изложбата на карневалот е ограничена на продавници за облека? Нема шанси! Можно е да се придржувате до идејата, дури и ако вашата трговија е од асосема друга гранка, како храна, на пример.

Треба само да ги разберете потребите на вашиот потрошувач. На пример, во продавница за здрава храна може да има производи кои им помагаат на уживачите да останат енергични за време на празниците, па дури и да понудат производи од типот на детоксикација кога ќе заврши веселбата.

Со разбирање на овие потреби, станува многу полесно да се таргетираат производите што ќе ја сочинуваат изложбата на карневалот.

Планирајте и што можете да му понудите како диференцијал на потрошувачот на тој датум. Супер попуст? Рок за плаќање? Бесплатна Достава? Ставете го со големи букви во прозорецот.

Барајте инспирација

Откако ќе дефинирате кои производи ќе влезат во прозорецот и која ќе биде вашата цел за датумот, почнете да барате инспирација и идеи за да го олесните склопувањето на прозорецот.

Лајкнете, на пример, овде во оваа објава. Набргу потоа ќе видите неколку слики од изложба на карневал за да ги зачувате како референца.

Но, на сајтови како Pinterest исто така е можно да се бараат многу инспирации.

Потоа, со сите зачувани идеи, почнете да анализирате што е заедничко. Дали се тоа боите? Типот на гарнир? Како да се прикажат производите? Овој преглед ќе ви помогне да соберете совршена изложба.

Визуелен идентитет на брендот

Иако е карневалски прозорец, каде што се истакнуваат боите, важно е да не се заборавина страна на визуелниот идентитет на вашиот бренд.

Затоа, обидете се да ја одржите хармонијата помеѓу палетата на бои на брендот и референците на карневалот.

Искористете ја и можноста да ги промените, накратко, сликите и рекламирањето на вашата продавница на социјалните мрежи. Покажете им на вашите клиенти дека целата продавница е подготвена да ги прими на тој датум.

Внатре во продавницата

Остатокот од продавницата исто така треба да биде во истата карневалска атмосфера како и излогот. Во спротивно, потрошувачот ќе има чувство дека влегува во паралелен универзум.

Распоредете украси на шалтерите, на внатрешните манекени и други точки на интерес.

Внимавајте на ексцесите

Карневалот е многу празнична тема која овозможува користење на многу бои и украси. Но, затоа не треба да користите сè што можете.

Неопходно е да одржувате рамнотежа за да не ви се претвори витрината во „карневал“, буквално кажано.

Тоа е затоа што вишокот на информации повеќе попречува отколку што помага. Потрошувачот може да биде збунет и да не ја разбере вашата порака или, уште полошо, да не може ни да ги види производите во прозорецот.

Затоа, има малку грижа за да се осигура дека вашата идеја не е застрелана во стапалото.

Еве неколку идеи за теми за изложбата на карневалот:

Темата на изложбата

Bloquinhos

Малите блокови се од најмногу репрезентациитипичен и популарен уличен карневал. И зошто да не ја однесете оваа идеја на изложбата? Тука, советот е да ги истакнете веселителите.

Користете маски, стримери и конфети за да го направите ова.

Зад електричното трио

Излогот на карневалот може да стане и електрично трио, знаете? Добредојдени се и референци за традиционалните абада, звучни автомобили и елементи кои се однесуваат на топлината и плажите на североистокот.

Друга добра инспирација е да го користите излогот како позадина за местата каде што обично поминуваат електрични трио. Со други зборови, вашата изложба може да се однесува на Пелурињо, Олинда и Орла до Мар.

На модната писта

Што е сега за изложба направена да парадира на модната писта за самба? Инспирацијата овде може да дојде од традиционалните училишта за самба во Сао Паоло и Рио де Жанеиро, на пример.

Исто така, вреди да се обложувате на типични елементи, како што се Бајаните, училишните транспаренти и костимите на музите.

Осветлувањето тука исто така ја прави целата разлика, гледате?

Од ритамот на фрево

Карнавалот и фревото се две работи кои никогаш не исчезнуваат. Затоа, ништо подобро од изложба инспирирана од овој типичен танц Пернамбуко.

Исто така види: Влезна сала: 60 ​​неверојатни модели и идеи за украсување

Обложувајте се на шарени и серпентина чадори.

Жештина и плажа

Што е најдобро со карневалот? Топлина и плажа! Овде, инспирација се плажите, морето, сонцето, кокосовата вода, песокот... Само добри работи!

Самбиста

Ја знаете онаа класична слика на самбиста со нивните капи, тамбураши и кошули со пруги? Ова е уште една одлична опција за тема за приказ на карневалскиот прозорец.

Што друго не може да пропушти од карневалскиот прозорец

Карневалски зборови

Без разлика на избраната тема, не заборавајте да користите зборови кои се однесуваат на карневалот, како што се, на пример, веселба, парада, шампион, модна писта, самба, блок, обединети, меѓу другото.

Можете да составите фрази како „парада со ниски цени“, „веселба со попусти“, „забави за продажба“ и што друго бара вашата креативност.

Маски и наметки

Маските се најголемиот симбол на карневалот и тие можат и треба да бидат дел од вашиот прозорец, без оглед на избраната тема.

Во продавниците за облека, особено, и маските и другите шалови се совршени за привлекување внимание на датумот, но без криење на производите.

Стримувачи и конфети

Стримувачите и конфетите се најдобрата опција за едноставен и евтин карневалски излог.

Овие елементи можат да го покријат подот на витрината, но може да се користат и за склопување на завеси и панели.

Искористете ја можноста да ги поставите и во продавницата.

Пердуви

Пердувите (користете синтетички верзии) внесуваат погламурозен допир на прозорецот, без да ја занемарат шарената и празнична аура накарневалот.

Балони

И заедно со сето ова додадете и балони. Но, се разбира, без губење на чувството за хармонија и рамнотежа.

На крајот на краиштата, хармонијата брои поени на карневалот!

Ајде сега да погледнеме 30 идеи за украсување прозорци за карневал. Инспирирајте се:

Слика 1 – Едноставен карневалски излог украсен со сребрени панделки на розова позадина. Балоните го комплетираат предлогот.

Слика 2 – Карневалска декорација за излог на продавница за облека. Се издвојуваат серпентините, налепниците и фрево чадорите.

Слика 3 – Едноставен и убав карневалски излог со фрево елементи.

Слика 4 – Веќе овде, костимите што ги користат веселбите се она што ја спакува декорацијата на изложбата на карневалот.

Слика 5 – Манекените подготвени за веселба!

Слика 6 – Фарм за подискретен и елегантен витрина.

Слика 7 – Во оваа друга изложба, се издвојуваат традиционалните елементи од Бразил, како што се туканот, цвеќињата од калико и крпеницата.

Слика 8 – Што е со шарените перики?

Слика 9 – џиновска завеса од конфети.

Слика 10 – Шарена и софистицирана изложба на карневалот.

Слика 11 – Карневалска изложба инспирирана од бразилската тропска клима.

Слика 12 – И штомислиш на карневал со плажа и сонце? Однесете ја оваа идеја на изложбата!

Слика 13 – A là Carmem Miranda…

Слика 14 – Шарени хартиени помпони за класичната продавница за женска облека.

Слика 15 – Можете да ја искористите можноста да им предложите карневалски изглед на вашите клиенти.

Слика 16 – Модерна продавница за облека со карневалски излог.

Слика 17 – Продавница шик бара излог за карневал на височина.

Слика 18 – Маските се заштитен знак на декорацијата на прозорите за карневалот.

Слика 19 – гламурозна, но без претерување.

Слика 20 – Златарницата се обложила на украси на главата до изложбата на карневалот.

Слика 21 – Еве, џиновската маска ја пренесе пораката.

Слика 22 – Изложба или алегорија на школата за самба?

Слика 23 – Еве, витрината ја носи бојата на виножитото за да го претстави карневалот.

Исто така види: Како да направите рачно изработени рамки: шаблони, фотографии и чекор по чекор

Слика 24 – Навлака од пердуви за манекенот да зрачи стил во прозорецот.

Слика 25 – Овде, трендовските бои и елементи добиваат карневалски шмек.

Слика 26 – На забавата се приклучи и книжарницата! Погледнете каква убава инспирација.

Слика 27 – Кога производите во продавницата се најдобри реквизити за излоготКарнавал…

Слика 28 – Куклите во вашиот излог изгледаат среќни!

Слика 29 – Стил и елеганција за карневалскиот излог на продавницата за облека. Забележете дека овде помалку е повеќе. Врвот е осветлувањето.

Слика 30 – Ролни хартија во боја. Користете материјали за рециклирање за да го направите карневалот.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.