Jiboia: како да се грижите за него и да го користите во декорација со идеи и фотографии

 Jiboia: како да се грижите за него и да го користите во декорација со идеи и фотографии

William Nelson

Брз поглед на профилите за украсување на Инстаграм и веќе можете да се соочите со него: боа констрикторот. Да, ова растение од типот на винова лоза повторно е успех во предлозите за внатрешни работи и патем има сè за да остане на врвот на својата слава (ќе разберете зошто во овој пост).

Боа констрикторот е растение од родот Epipremnum кое концентрира вкупно осум различни видови боа констриктори, од кои најпопуларен и најпознат е Epipremnum pinnatum, оној со зелени листови со ленти од бела боја. По потекло од островите Саламао, Џибоја многу добро се прилагоди на влажната и топла клима во Бразил.

Лесна за нега и со неколку украсни можности, Џибоја го исполнува успехот што го доби во домовите и на социјалните мрежи. А вие, како да престанете да гледате и да го однесете ова тропско растение во вашиот дом еднаш засекогаш? Затоа проверете подолу сè што треба да знаете за правилно да се грижите за него, покрај, секако, неверојатните совети и предлози како да го користите во декорацијата. Дојдете да видите:

Како да се грижите за боа констрикторот

Боа констрикторот е многу лесно растение за нега, идеално за оние кои немаат многу време на располагање за градинарство. Главното внимание кај растението треба да биде во однос на сјајноста.

Избегнувајте да го ставате растението на места кои добиваат директна сончева светлина, боата претпочита да живее во делумна сенка, само со природно осветлување. Најдоброто место за тоа еjiboia.

Слика 60 – Невозможно е да не се искористи природната светлина што влегува низ прозорецот за да негувате мини вертикална градина.

во близина на прозорци и врати.

Не полевајте ја боата секој ден. Фабриката не поддржува влажни почви, иако сака влажност. Се препорачува наводнување три пати неделно или кога почвата е сува. Меѓутоа, во зима, просторот помеѓу наводнувањето треба да биде поголем, бидејќи растението влегува во еден вид хибернација, троши помалку вода и хранливи материи.

Крестењето е важно за констрикторот на боа да биде секогаш убав. Исечете ги вишокот лисја, особено оние што се жолти и суви. Со резидбата го контролирате и растот на растението, оставајќи ја големината што ја сакате.

Боа-констрикторот е токсичен, затоа чувајте го на безбедно место и подалеку од деца и домашни миленици.

Правилно негувана и на вистинското место, боата може да порасне и до дванаесет метри, ширејќи ги лисјата и гранките низ куќата.

Како да се засадат боа констриктори – на копно или во вода

Боа констрикторот може да се одгледува и во вода и на копно, развивајќи се добро во двете средини. За да направите садници од боа, исечете гранка од растението каде што се гледа разгранувањето на корените и почекајте 24 часа пред да се засади.

За да го засадите боа констрикторот во земја, подгответе вазна со подлога богата со органска материја, за одгледување во вода, само ставете ја гранката во сад со вистинска големина и дополнете со чиста вода. За неколку недели веќе ќе можете да го забележите растот.на растението. Ако сакате, откако боата ќе се вкорени, можете да ја смените во вазна со земја.

Љубопитност за боата

Постојат многу легенди, митови и приказни кои го опкружуваат растението боа . Главниот и најпознатиот од нив доаѓа од Фенг Шуи. Милениарната кинеска техника за усогласување на средини препорачува одгледување на боа во затворен простор само ако е насочена нагоре. Ориенталците веруваат дека растенијата со висечки гранки ја поткопуваат енергијата на животната средина.

Во северниот и североисточниот дел на Бразил, легендата вели дека духот на змијата го населува растението - оттука и името џибоја - што го прави еден вид на чувар на куќата. Друго верување вели дека слободните девојки нема да можат да излегуваат или да се омажат ако одгледуваат боа констриктори во затворени простории, бидејќи растението би имало моќ да ги одврати додворувачите.

И, конечно, се верува дека боа констрикторот може да ја почувствува смртта на жителите на куќата. Кога некој што живее во куќата ќе умре, растението почнува да лее „солзи“ и неговите лисја се прекриени со капки вода, слични на роса.

Исто така види: Рустикална декорација: откријте 70 фотографии од украсени средини

Цена и каде да се купи боа

Боа констрикторот е растение многу лесно за наоѓање и најверојатно нема да треба ни да го купите, можете да побарате расад од баба, мајка или свекрва.

Но, ако не познавате никој што го одгледува растението, можете да го купите во Градинарски центри, па дури и во големи синџири наградежништво или хипермаркети. Цената е најдобриот дел. Вазна со боа во идеална големина за украсување на куќата чини во просек помеѓу 20 и 30 долари.

Како да се користи боа констрикторот во декорацијата

Боа констрикторот е растение кое овозможува неколку можности употреба во декорацијата. За почеток, можете да изберете да го оставите во вазна за да ги декорирате централните делови и другите рамни површини, но секогаш внимавајќи да го контролирате неговиот раст.

Друга опција е да создадете вертикална градина со растението , поддржувајќи го на фармите или конструкциите направени со палети, на пример. Во овој случај, интересно е да се насочи и обликува растот на растението до саканата локација, формирајќи креативни дизајни и форми.

Но, најкористениот начин за одгледување на боата во затворен простор е со негово поставување во високи и истакнати во околината. На овој начин растението ја открива сета своја убавина создавајќи зелен водопад со неговите гранки кои висат до земјата.

Сега, во случај малку да се загрижите за можноста боата да ја исцеди енергијата на куќата, како и Фенг Шуи верува дека е можно да се одгледува во саксија на земја и да се насочи растот нагоре, потпирајќи ја на ѕидот или на потпорите од кокосови влакна.

Полна со убавина, живот и магични приказни, боа констриктор Тоа е растение кое заслужува малку простор во затворен простор. Затоа ве покануваме да уживате во фотографиите подолу од средини кои се обложуваат на ефектоттопло и пријатно од боа констрикторот во декорацијата. Дајте ѝ шанса и неа!

Слика 1 – Белата канцеларија се обложи на интензивно зеленило од боа констриктор за да создаде контраст и да донесе живот и радост во околината.

Слика 2 – Ставете го боа констрикторот на земја и насочете го растот на гранките со ѕидна потпора.

Слика 3 – Или дури и вие можете да се одлучите за воздушна структура на која боа ќе се потпре; одлично решение за мали простори.

Слика 4 – Зеленото катче на куќата има мешавина од растенија, вклучувајќи го и боа констрикторот кој расте на висински начин, мечевите на Сао Хорхе и роговите на елените.

Слика 5 – Ширење вертикални градини на боа констриктори низ околината.

Слика 6 – Високата кујнска полица е идеално место за боата да се појави и да расте убава и зелена.

Слика 7 – Оставете ја боата да ја допре земјата и исечете ја кога мислите дека големината на гранките е доволна.

Слика 8 – Привезок од едната страна, ползавец на друго; два начини да се користи боа констрикторот во исто време.

Слика 9 – Контролирајте го растот на констрикторот на боа со редовно сечење на гранките.

0>

Слика 10 – Осветлените скали се совршено прибежиште за оваа висечка боа.

Слика 11 – Овде, констрикторите на боа формираат завеса што делумно го блокира влезот восветлина.

Слика 12 – Влажноста во бањата е идеална за одгледување боа констриктори, само внимавајте да обезбедите соодветно осветлување за растението во оваа средина.

Слика 13 – Колку е повисока полицата, толку повеќе боа прикажува.

Слика 14 – Овде во оваа кујна, боата расте меѓу зачините, садовите и приборот.

Слика 15 – Само радувајте го овој боа констриктор стратешки поставен пред вратата примање на целата природна светлина што ја напаѓа просторијата.

Слика 16 – Декорациите во скандинавски стил, каде што преовладува белата позадина, се идеи за констрикторот на боа, кои ги истакнуваат во околината.

Слика 17 – Градина обесена со боа констриктори над шанкот: модерен предлог, но во исто време добредојден и приемчив.

Слика 18 – Градина суспендирана со боа констриктори над шанкот: модерен предлог, но во исто време добредојден и приемчив.

Слика 19 – Зелена лента од боа констриктори; без ни малку простор за да се види ѕидот во позадина.

Слика 20 – Дискретна, но исполнувајќи ја својата декоративна улога.

Слика 21 – Колку повеќе простор му давате на боа констрикторот, толку повеќе ќе расте; овде во оваа бања веќе почнува да навлегува во областа на огледалото.

Слика 22 – Чиста удобност во оваа средина украсена со ретро мебел и вазна со боа констриктор; потсетува дом набаба.

Слика 23 – Кога ќе се роди боа констриктор, ја шири гранката на земја, игра на зборови за оригиналната верзија на песната, но која има сè поврзано со малото растение овде.

Слика 24 – Кактусите и боа констрикторите ја делат оваа полица во целосна хармонија.

Слика 25 – Коридор на боа констриктори: свеж, добредојден и пријатен.

Слика 26 – Коридор на боа констриктори: свежа, добредојдена и пријатна.

Слика 27 – Зелена плоча на ѕидот во бањата; сè за да го направи времето за капење порелаксирано.

Слика 28 – Овде, во оваа друга бања, боа констрикторите влегуваат во декорацијата висени од таванот.

Слика 29 – Прозрачната празнина на таванот беше местото избрано да го задржи овој боа констриктор; не може да биде подобро.

Слика 30 – Боа констрикторот на врвот е шарм, но ниските места, блиску до земјата, се исто така совршени за фабриката

Слика 31 – Не сакате да користите боа констриктор високо? Ставете го на масичката, резултатот е исто толку шармантен.

Слика 32 – Дрвениот мебел се комбинира со природната рустичност на боа констрикторот.

Слика 33 – Самото гледање ви дава идеја за тоа како ќе изгледа оваа соба кога боата ќе почне да ги шири своите висечки гранки.

Слика 34 – Паметно, оваа боа не губеше време и веќе почна да растеистегнете се кон светлината што доаѓа од прозорецот.

Слика 35 – Во оваа просторија, прозорецот стана потпорна точка за растење на боа констрикторот.

Слика 36 – Рустикалниот балкон се обложил на боа констриктор за да го комплетира предлогот за декорација.

Слика 37 – Белата бања е идеална заднина за растенијата да ја откријат својата убавина.

Слика 38 – Оваа висечка градина од боа констриктори е достојна за восхит

Слика 39 – Земајќи ја сета потребна грижа, за кратко време вашиот боа констриктор ќе биде успешен во декорацијата>

Слика 40 – Најдете посебно катче од куќата за боа констрикторот и оставете го остатокот со него.

Слика 41 – Калапирајте го констрикторот за боа според вашиот предлог за украсување.

Слика 42 – Користете ги и злоупотребете ги висечките гранки на констрикторот за боа за да создадете неверојатни украсни ефекти.

Слика 43 – Над кадата, боа констрикторите носат удобност, релаксација и живот на околината.

Слика 44 – Вертикална градина со тропски растенија и секако боа констрикторот не би била изоставена.

Слика 45 – Урбана џунгла декорација и боа констриктори: сè да се види!

Слика 46 – Сега, ако барате мистично дуо полно со добра енергија, обложувајте се на овој: меч Сао Хорхе и боа констриктор.

Слика 47 – Секоја срединаповеќе се цени во присуство на растенија.

Слика 48 – Апартманот во стилот на бохо не се сомневаше: веднаш постави висечка боа на најистакнатото место .

Слика 49 – И што мислите да го користите боа констрикторот за да ги делите просториите?

Слика 50 – Висечка градина со папрати и боа констриктори.

Слика 51 – Многу е подобро да се работи во утешна компанија со растенија.

Слика 52 – Дури и во детската соба боа констрикторот е добредојден; само внимавајте да го чувате на високо место, бидејќи растението е токсично.

Слика 53 – Рецепт за шармантен и добредојден балкон: дрвен мебел и растенија .

Слика 54 – А последниот допир на оваа соба инспирирана од бохо е висечката вазна со боа констриктор.

Исто така види: Централно парче капчиња: 65 модели, фотографии и графики

Слика 55 – Целата светлина од прозорецот само за неа!

Слика 56 – Префрлете ги украсните предмети со растенија во саксии .

Слика 57 – Зимската градина, зеленото засолниште на оваа куќа, беше планирана со мини езеро, лулашка и, се разбира, многу боа констриктори.

Слика 58 – Рустичната убавина на изложениот бетон е засилена со малата вазна со боа.

Слика 59 – Доста комбинација на растенија за ходникот што води до кујната; има малку од сè: зеленило, цвеќиња и приврзоци, вклучувајќи го и

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.