Како да го исчистите фрижидерот од нерѓосувачки челик: знајте го суштинското чекор по чекор

 Како да го исчистите фрижидерот од нерѓосувачки челик: знајте го суштинското чекор по чекор

William Nelson

Фрижидерите од нерѓосувачки челик добиваат простор во домовите, бидејќи се разликуваат од традиционалните бели модели. Тие даваат многу посебен шмек на кујната и имаат одредени разлики при чистењето.

Факт е дека нерѓосувачкиот челик е поотпорен материјал, дури и затоа не треба да користите одредени производи за чистење и можете да се фокусирате на одржување рутина, за да избегнете голема нечистотија.

Исто така види: Како да исчистите стари монети: 7 совети што треба да ги следите

Дознајте сега како можете да чистите фрижидер од нерѓосувачки челик:

Предности

Да имате фрижидер од нерѓосувачки челик дома е многу поволно во споредба со други модели на апарати:

Поотпорни

Хромираната облога гарантира поголема отпорност. Обичните ладилници може да завршат со изгребани или да изгубат боја поради удари или употреба на одредени производи. Од друга страна, не'рѓосувачкиот челик е поотпорен.

Софистицираност

Оние кои сакаат да ја напуштат својата кујна со дополнителен допир на софистицираност, дефинитивно треба да се обложуваат на фрижидери од нерѓосувачки челик. Тие ја прават околината уште поубава и попрефинета.

Додадена вредност

Иако фрижидерот од нерѓосувачки челик има повисока почетна вредност, тој може да додаде вредност на вашиот дом, гледајќи го како луксузен предмет и долгорочна инвестиција поради нејзината убавина и издржливост. Покрај тоа, може да го привлече вниманието на вашите посетители.

Лесно чистење

За разлика од другите материјали кои можат да извалкаат или оштетатсо производите за чистење, една од големите предности на фрижидерот од нерѓосувачки челик е колку лесно се чисти. Отпечатоците од прсти, дамките и другите траги може лесно да се отстранат со едноставни чекори.

Енергетска ефикасност и одржливост

Повеќето фрижидери од нерѓосувачки челик се веќе дизајнирани со оглед на нивната енергетска ефикасност, на крајот на краиштата, не'рѓосувачки челик има одличен изолациски својства, што помага фрижидерот да се одржува поладен внатре, намалувајќи ја потрошувачката на енергија.

Високи перформанси

Бидејќи се генерално поскапи и понапредни, фрижидерите имаат карактеристики како што се диспензери за мраз и вода, дигитална температура контрола, фиоки за овошје и зеленчук со контрола на влажноста и многу повеќе. Ова придонесува за супериорни перформанси.

Како да го исчистите фрижидерот од нерѓосувачки челик: потребни материјали

Исто така види: Забава со дожд на љубовта: видете совети за организирање и 50 идеи за украсување

За да го исчистите фрижидерот од нерѓосувачки челик ќе ви требаат:

  • Специфичен производ за чистење од нерѓосувачки челик;
  • Мека или микрофибер крпа;
  • Неутрален детергент;
  • Вода;
  • хартиена крпа ;
  • Растително масло;
  • Оцет.

Како да го исчистите фрижидерот од нерѓосувачки челик чекор по чекор

За да се зголеми издржливоста на нерѓосувачкиот челик на фрижидерот, идеално е да се чисти секој ден, но можеби ќе ви треба тешко чистење или отстранување на дамките. Погледнете што да правите во секој случај:

1. Секојдневно чистење

Во секојдневното чистење на фрижидерот од нерѓосувачки челик виеМожете да започнете со поминување на сува крпа преку целиот апарат. Идејата е да се отстрани прашината и другите полесни нечистотии што се акумулираат таму.

Ако има дамки од прсти или маснотии, капнете неколку капки неутрален детергент на мека крпа малку натопена со вода и избришете ја целата површина. продолжување на фрижидерот. Не треба да употребувате сила, поминете нежно.

Завршете со крпа натопена само во вода за да го отстраните детергентот и исушете со хартиена крпа. Ако сакате, можете да користите друга крпа за сушење, но важно е да не испушта влакненца.

Дополнителен совет : Дали вашиот фрижидер е од брусен челик? Испеглајте ја крпата во правец на „лентите“.

2. Тешко чистење

Ако идејата е да направите посилно чистење, можете да користите бел оцет, кој помага да се отстранат потешките дамки, како што се маснотиите. Оцетот може да се користи без страв, бидејќи нема ризик од оштетување на фрижидерот од нерѓосувачки челик.

Во шише со распрскувач подгответе мешавина од три дела оцет до секој дел од водата. Оваа смеса можете да ја направите и во кофа. Нанесете го распрскувачот на целиот фрижидер и поминете ја крпата. Дали ја користевте корпата? Натопете мека крпа (без влакненца) во подготвената смеса, добро исцедете ја, оставајќи ја само влажна и поминете ја низ фрижидерот.

За да го завршите чистењето и да му дадете дополнителен сјај на фрижидерот од нерѓосувачки челик, може да го навлажнете до работ на крпата со малку маслозеленчук. Внимавајте да не претерате, целта е да заблескате и да не го размачкате апаратот! Намачкајте следејќи ја насоката на влакната од нерѓосувачки челик или на кружен начин, ако вашиот фрижидер не е направен од брусен челик.

Друг совет што го олеснува тешкото чистење е да користите специфични производи за чистење на нерѓосувачки челик. Мора да ги следите упатствата на етикетата за да дознаете како да го нанесете и готово, фрижидерот ќе биде чист!

Отстранување дамки на фрижидер од нерѓосувачки челик

Дали забележавте дамки на вашиот фрижидер? Не грижете се! Постојат неколку трикови кои помагаат да се реши проблемот:

1. Оцет

Оцетот е најдобриот сојузник за дамки од маснотии, раце или прсти кои можат да се појават на нерѓосувачки челик. Можете да ја подготвите истата смеса што ја користевте за тешко чистење на фрижидерот, со таа разлика што сега ќе ја нанесете директно на дамката и мора да го користите шишето со спреј за да ја направите задачата попрактична.

Да исушете, можете да користите хартиена крпа или крпа од микрофибер.

2. Детергент и топла вода

Детергентот и топлата вода се исто така одлични сојузници во отстранувањето на дамките од маснотии. Можете да ги изберете наместо оцет. Прво мора да навлажнете мека крпа и да капнете неколку капки детергент. Намачкајте ја дамката.

Завршете со плакнење со топла вода и добро исушете со хартиена крпа или мека крпа без влакненца.

Внимавајте кога чиститефрижидер од нерѓосувачки челик

Ако сакате да избегнете оштетување на нерѓосувачкиот челик и да ја зголемите издржливоста на вашиот фрижидер, препорачливо е да преземете некои мерки на претпазливост за време на процесот на чистење:

Фрижидерот е еден од најрелевантните апарати во нашиот дом, а кога зборуваме за модел од нерѓосувачки челик, ја разгледуваме и вашата значајна инвестиција. Покрај виталната функција за складирање и зачувување на храната, фрижидерот од нерѓосувачки челик може да додаде допир на елеганција и модерност во вашата кујна. Со цел вашиот фрижидер да блесне и да изгледа беспрекорно, покрај зголемувањето на издржливоста на апаратот, препорачливо е да се преземат и одредени мерки на претпазливост во процесот на чистење. Многумина се прашуваат: кои грешки да се избегнат? кои производи да не ги користите? Видете подолу:

1. Не користете хлор

Хлорот не се препорачува за чистење на фрижидери од нерѓосувачки челик. Производот може да го одземе природниот сјај на нерѓосувачкиот челик, па дури и да го оштети материјалот. Без разлика колку е валкано, претпочитајте да користите оцет или детергент со топла вода за да помогнете во отстранувањето на тврдоглавите дамки и нечистотијата.

2. Не користете белило

Белилото е уште еден производ кој не треба да биде дел од чистење на фрижидери од нерѓосувачки челик. Бидејќи е посилна хемикалија, може да заврши со оштетување и да го задуши сјајот на материјалот.

3. Избегнувајте алкохол

Алкохолот не е толку опасен како хлорот или белилото, но сепак не е повеќеПогоден за чистење на фрижидер од нерѓосувачки челик. Избегнувајте го за да не го задуши сјајот на вашиот апарат.

4. Не користете абразивни материјали

Абразивните материјали и нерѓосувачкиот челик не се согласуваат многу добро. Дури и ако сте слушнале дека подебелата страна на сунѓерите или челичната волна се добри опции за чистење, не ги користете кога го чистите вашиот фрижидер од нерѓосувачки челик. Овие материјали дури и побрзо ги отстрануваат дамките и нечистотијата, но на крајот тие го гребат нерѓосувачкиот челик.

5. Веднаш сушење

Дали завршивте со бришење на фрижидерот со влажна крпа? Не дозволувајте да се исуши сама. Освен ако не сакате да најдете дамки од вода на нерѓосувачки челик. Завршете ја задачата со бришење со сува крпа или хартиена крпа.

6. Редовно чистење

Многу луѓе веруваат дека фрижидерот треба да се чисти само на денот на тешко чистење на кујната. Вистината е дека можете да ја проверувате секој ден. Крпата натопена со вода што се брише преку вратите и страните веќе помага да се олесни тешкото чистење и да се намали акумулацијата на тешка нечистотија или појавата на дамки.

Погрижете се да планирате да го исчистите фрижидерот од нерѓосувачки челик со регуларноста. Барем еднаш неделно, користењето на влажна крпа со неколку капки детергент ќе го направи апаратот поубав и секогаш да изгледа нов.

7. Следете ја насоката на влакната од не'рѓосувачки челик

Некои модели на фрижидери се направени од брусен челик итреба да ја поминете крпата секогаш во правец на влакната. Чистењето станува полесно и го остава материјалот посветол. Освен што избегнува гребнатини и дамки.

8. Дајте дополнителен сјај

Ако сакате да му дадете дополнителен сјај на нерѓосувачкиот челик, можете да користите растително масло. Предлагаме да го ставите во фрижидер по напорно чистење, но овој совет можете да го искористите во секое време. Само намачкајте го врвот на крпата со растително масло и втријте го во фрижидер.

Тајната на сјајот лежи во тоа што не претерувате и во начинот на кој го поминувате маслото низ апаратот. Избегнувајте да ги ставате рацете на деловите каде што сте ја намачкале крпата со растително масло.

Погледнете колку е лесно да се исчисти фрижидерот од нерѓосувачки челик?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.