Како да го отстраните лепилото од стакло: погледнете ги основните совети и домашните рецепти

 Како да го отстраните лепилото од стакло: погледнете ги основните совети и домашните рецепти

William Nelson

Нема повеќе губење време за стругање лепак за стакло! Денешниот пост ви носи лесен туторијал за да научите како да го отстраните лепилото од стаклото и на тој начин да можете повторно да ја користите таа ладна стаклена тегла без страдање.

Патем, не само во саксиите од супермаркетите се импрегнира лепилото за лепило. Прозорците на автомобилите, прозорците и вратите на апаратите, како што се печките и микробрановите, на пример, исто така страдаат од овој проблем.

А, да се разбереме, она што најмногу го сакаме во овој живот е практичноста. Затоа, да ги следиме советите подолу.

Како да го отстраните лепилото од стаклото – совети и домашни рецепти

Топла вода и сапун

Првиот едноставен рецепт за отстранување на лепилото од стаклото е користење топла вода со благ сапун.

За да го направите ова, само оставете го стаклениот сад во сад со топла вода и детергент (доволна е една лажица).

Важно е стаклениот сад да биде потопен во вода. Оставете го да кисне околу 30 минути. Потоа, само поминете со сунѓер преку лепилото и лесно се вади.

Совет: прво не отстранувајте ја етикетата. Откако ќе се натопи стаклото, и лепилото и хартиената етикета лесно се вадат заедно.

Сода бикарбона и масло

Некои видови лепак полесно се вадат со масло. Во овој случај, рецептот се состои од разредување на околу една лажица одрастително масло, оние што се користат за готвење, со приближно една десертна лажица бикарбонат.

Добро измешајте додека не се претвори во паста. Потоа премачкајте ја оваа смеса преку етикетата на стаклениот сад и оставете ја таму околу 20 минути.

Потоа само извадете го со помош на мек сунѓер. Добро измијте се потоа со детергент за да ја отстраните маснотијата од маслото.

Совет: Овој рецепт работи и за стаклени садови и тегли, како и за стаклени површини како што се прозорци и врати.

Масло

Ако немате сода бикарбона дома, можете само да користите масло за да го отстраните лепилото од стаклото.

Само капнете неколку капки директно на лепилото, почекајте околу десет минути и потоа отстранете ги со крпа или сунѓер.

Топла вода и оцет

Оцетот, секако, е исто така одличен сојузник за отстранување на лепилото од стаклото.

Еве, врвот е да земете сад и да го наполните со топла вода. Потоа додадете околу ½ чаша бел оцет.

Ставете го стаклениот сад во оваа смеса, оставајќи го да кисне приближно 20 минути.

Лепакот треба лесно да се извади со помош на сунѓер.

Совет: Овој рецепт одлично функционира и за отстранување на стаклениот лепак од површините. За да го направите ова, намачкајте крпа со оцет и нежно тријте го лепилото што сакате да го отстраните. потоа исчистетесето тоа со мека, сува крпа.

Лимон

Исто како оцетот, лимонот може да се користи и за отстранување на лепилото од стаклото.

Исто така види: 61+ тиркизни / Тифани спални соби - прекрасни фотографии!

Лимонската киселина присутна во сокот од лимон помага лепилото лесно да се откине. За овој рецепт ќе ви треба сок од лимон разреден во топла вода.

Распоредете ја оваа смеса преку етикетата со лепак и почекајте неколку минути. Потоа извадете сè со помош на мек сунѓер.

Селотејп

Како последно средство, можете да се обидете да користите селотејп за да го извадите лепилото од стаклото. Тоа е точно!

Меѓутоа, за да функционира овој трик, лепилото на лентата за маскирање мора да биде многу цврсто, за да може да се залепи за лепилото на стаклото.

Започнете со сечење на парче лента и залепување на местото каде што е лепилото за налепници. Потоа, направете мало триење, така што лепилото за лента „да се залепи“ за другиот лепак.

Потоа, само повлечете го навистина брзо и гледајте како се случува магијата: стаклениот лепак е целосно залепен на леплива лента.

Фен

Друг трик кој ветува лесно отстранување на лепилото од стаклото е фенот.

Исто така види: 50 модели на гаража за вашиот проект

Топлината што ја емитува уредот го омекнува лепилото, предизвикувајќи негово откачување од стаклото.

Оваа техника се препорачува за лепливи површини како што се прозорци и врати.

Првото нешто што треба да направите е да го вклучите фен за коса на поставката за топол воздух.

Потоа насочете го воздухот кон лепилото. Држете го фен над местото околу две до три минути.

Ќе забележите дека страничните рабови на налепницата ќе почнат да се лупат. Ова е поентата да ги отстраните лепилото и хартијата заедно.

Исклучете го уредот и употребете ги врвовите на прстите за да го извадите лепилото. Лепилото треба целосно да се откачи. Ако забележите отпор, насочете го млазот топол воздух од машината за сушење уште малку.

Како да се отстрани лепилото од автомобилското стакло

Општо земено, налепниците што се користат на стаклото на автомобилот имаат тип на лепак со силна фиксација и затоа , тоа е точно, тие на крајот даваат повеќе работа за отстранување.

Но, тоа не значи дека лепилото ќе остане таму засекогаш. Постојат брзи и ефективни начини за отстранување на лепилото од стаклото на автомобилот, проверете:

Оцет

Оцетот е одличен сојузник во отстранувањето на стаклениот лепак, особено оние кои потешко се отстрануваат.

За да го направите ова, само намокрете крпа со бел оцет и нежно втријте ја преку стаклениот лепак. Направете го тоа додека не го отстраните целиот лепак. Потоа користете сува, мека крпа за да го исушите стаклото.

Фен за коса

Фен за коса е уште еден одличен пријател на оние кои сакаат да ја отстранат налепницата од стаклото на автомобилот.

Процесот е едноставен: вклучете го уредот на поставката за топол воздух и насочете го млазот воздух директно на лепилото околу триминути.

Кога ќе забележите дека краевите се лупат, исклучете го уредот и со врвовите на прстите извадете го лепилото.

Лепилото треба целосно да се скине.

Масло

Маслото за јадење може да се користи и за отстранување на лепилото од стаклото на автомобилот. За овој рецепт да работи, намачкајте хартиена крпа со масло и премачкајте ја преку налепницата.

Лепилото постепено ќе се откачи.

Керозин

Можете исто така да го отстраните лепилото од стаклото на автомобилот користејќи керозин. За да го направите ова, навлажнете крпа со производот и избришете ја преку стаклената површина додека не се отстранат сите остатоци од лепак.

Но внимание: не мешајте со вода.

Внимавајте при вадењето на лепилото од стаклото

  • Избегнувајте користење челични сунѓери за отстранување на лепилото од стаклото. Овој тип на материјал може да заврши со гребнатини на површината на стаклото. Треба да се избегнуваат и сунѓери за садови, особено погрубата страна. Наместо тоа, претпочитајте да користите чаури од зеленчук или парче бура.
  • Не употребувајте премногу сила кога го отстранувате лепилото од стаклото. Освен што ризикувате да го скршите стаклото, сепак правите непотребен труд. Наместо тоа, користете цврсти, кружни движења околу целата залепена површина.
  • Избегнувајте користење ножеви, сечила и игла за отстранување на лепилото од стаклото. Може да се повредите и да го изгребете стаклото врз тоа.
  • Пазете се одпроизводите што се користат за отстранување на лепилото да не течат низ стаклото и да не стигнат до површината на каросеријата на автомобилот или до металниот дел од апаратите. Тоа е затоа што некои супстанции, како што е оцетот, на пример, може да предизвикаат дамки на одредени видови површини.

Сега кога знаете како да го отстраните лепилото од стаклото, само ставете ја раката во тестото и кажете им збогум на остатоците од лепилото!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.