Како да го зачувате ѓумбирот: чекор по чекор да го зачувате

 Како да го зачувате ѓумбирот: чекор по чекор да го зачувате

William Nelson

Ѓумбирот е живот! Добро оди во сок, чај, зачинување на разни намирници, па дури и слатки.

Како тоа да не е доволно, ѓумбирот може да се користи и во пијалоци и коктели.

Всушност, ѓумбир ве Малку е веројатно дека ќе го искористат целиот корен од ѓумбир одеднаш, бидејќи е силен и доволно е само мало парче.

Затоа, учењето како да го зачувате ѓумбирот е најдобриот начин да го имате овој моќен корен секогаш кога ви треба.

И токму тоа ќе ве научиме во денешната објава. Останете со нас овде и научете различни начини на зачувување на ѓумбирот.

Ѓумбирот: својства и нутритивни придобивки

Ѓумбирот е ризом од азиско потекло и присутен во човечката храна најмалку три илјади години. .

Со лут и зачинет вкус, ѓумбирот е една од оние намирници кои треба да се најдат во сечија остава, не само поради неверојатниот вкус што им го дава на различните кулинарски препарати, туку и поради неговите разновидни хранливи својства и

Ѓумбирот е изобилен извор на витамин Б6 и витамин Ц, покрај тоа што е богат со минерали како што се калиум, калциум, магнезиум и фосфор.

Но, она што го прави ѓумбирот уште попосебен е неговиот фенолни супстанции, како што се gingerols и zingerone.

Сите овие соединенија го прават ѓумбирот моќна термогена храна, придонесувајќи за забрзување на метаболизмот и вопоследователно губење на тежината. Не е ни чудо што неговата употреба е многу популарна меѓу луѓето кои следат диети за слабеење.

Покрај тоа, ѓумбирот сè уште е препознатлив по неговите антивоспалителни и антиоксидантни својства, фаворизирајќи го висок крвен притисок, рефлукс, артритис и тендинитис, на пример. .

Друго познато својство на ѓумбирот е неговата антиспазмодична способност, ублажувајќи ја мачнината, мачнината и лошото варење. Ова го прави одличен сојузник за бремените жени.

Ѓумбирот исто така може да помогне во контролата на дијабетесот и, благодарение на неговите бактерицидни и антимикробни соединенија, ја фаворизира и борбата против инфекциите, особено оние на респираторниот тракт, како што се грип и настинки.

Ризомот е корисен и при орални инфекции и инфекции на грлото, во борбата против симптомите на тонзилитис, фарингитис и гингивитис.

Како да изберете ѓумбир

Но, за да ги добиете сите овие хранливи својства на ѓумбирот, да го гарантирате вкусот и квалитетот на храната, покрај подолг рок на траење, прво треба да научите како правилно да го изберете ризомот, без разлика дали на саем или во супермаркет.

За ова изберете ги најсвежите корени, со мазна кора и зачинета арома. Кога ќе се допре, треба да се чувствува цврсто и малку тешко.

Избегнувајте ги оние со збрчкан или омекнат изглед. Многу лесен ѓумбир исто така не е добар знак, што покажува дека коренот е веќе

Друг важен знак на кој треба да внимавате е дали ѓумбирот е влажен, влажен или има дамки од мувла. Ако е така, изберете друг.

Како да зачувате свеж ѓумбир

Ако консумирате ѓумбир редовно, тогаш најдоброто нешто што можете да направите е да научите како да зачувате свеж ѓумбир.

Постојат неколку опции и можете да ги проверите чекор по чекор на секоја од нив подолу:

Ѓумбир во маслиново масло

Ѓумбирот зачуван во маслиново масло е добра опција за оние кои го користат коренот како зачини во солените кулинарски препарати.

 1. За да го направите ова, започнете со изрендање на ѓумбирот и измешајте го во сад со доволно масло за да го покриете целиот корен.
 2. Потоа ставете ја оваа смеса во рерна околу 2 часа на најниската температура на вашиот уред.
 3. По ова време, почекајте смесата да се олади и чувајте ја во добро затворен стаклен сад.

На овој начин, ѓумбирот може да се чува до шест месеци.

Кристализиран ѓумбир

Кристализираниот ѓумбир е уште еден начин да се одржи коренот свеж и да се чува подолго време.

 1. Процесот бара да го исечете ѓумбирот на парчиња.
 2. Потоа ставете го во тенџере со вода и оставете го да се готви на тивок оган околу еден час додека не омекне .
 3. Овој пат готово, исцедете го и резервирајте.
 4. Во тенџере подгответе шеќерен сируп, измешајте четири мери шеќер и двена вода. На пример, ако сте користеле 200 грама ѓумбир, ќе ви требаат 800 грама шеќер и 400 мл вода.
 5. Во меѓувреме, наредете ги парчињата ѓумбир на парче хартија за печење. Кога сирупот ќе стане густ, полека прелијте го врз парчињата ѓумбир и почекајте да се кристализира.

Резултатот ќе биде еден вид бонбони со ѓумбир што можете да го џвакате и џвакате.

Ѓумбир во мед

Ѓумбирот во мед е едноставен и лесен начин за зачувување на свеж ѓумбир. Овој начин на одржување на коренот е многу погоден за терапевтски цели, како на пример при помошниот третман на тонзилитис.

Исто така види: Како да ја отстраните жолтата боја од белата облека: видете совети и упатства
 1. Процесот е многу едноставен: само добро изрендајте го ѓумбирот и потоа ставете го во стаклен сад.
 2. Потоа дополнете со мед додека не се покрие целиот корен.

Јапонски кисела ѓумбир

Дали ги знаете оние кисела ѓумбир што се служи во јапонски ресторан? Така, можете да го направите дома како начин за подолго зачувување на ѓумбирот.

За да го направите ова, ќе ви требаат:

 • 500 грама свеж ѓумбир, ситно исечен ситно;
 • 2 чаши чај бел оцет;
 • 3 чаши вода;
 • 1 и 1/12 шолји шеќер;
 • 3 лажици плитка сол супа;

Начин на подготовка:

 1. Ѓумбирот ставете го во тава со водата и оставете да зоврие. Исцедете и почекајте да се излади.
 2. Во другатава додадете оцет, сол и шеќер. Промешајте и загревајте додека не зоврие. Исклучете го, почекајте да се излади и додадете го ѓумбирот.
 3. Потоа ставете го сето во стерилизирана стаклена тегла, цврсто затворете и оставете го покриено два дена пред да го консумирате.
 4. Откако ќе се отвори, чувајте капакот конзервиран ѓумбир во фрижидер.

Како да го зачувате ѓумбирот во фрижидер

Друга опција што ја имате на располагање е да научите како да го чувате ѓумбирот во фрижидер. Уредот може да го задржи коренот погоден за консумирање до три недели.

Значи, идеално во овој случај е редовно да го користите ѓумбирот, инаку тој може да се расипе во тоа време.

 1. Најлесен и наједноставен начин да се чува ѓумбирот во фрижидер е да се завитка во хартиена крпа или хартиена салфетка без да се лупи.
 2. Хартијата помага да се задржи влагата и да се спречи ширењето на мувлата во коренот. Откако ќе го завиткате во хартија, ставете го во пластична кеса и чувајте го во фиоката за зеленчук во фрижидерот.
 3. Можете да изберете да чувате и свеж рендан ѓумбир во добро затворена пластична кеса во фрижидер. Сепак, рокот на траење е намален на околу една недела.

Како да го чувате ѓумбирот во замрзнувач

Ѓумбирот исто така може да биде замрзнато, што им го олеснува животот на оние кои треба да ја имаат оваа храна секогаш при рака.

 1. Замрзнувањето на ѓумбирот е едноставно. АПрвиот начин да го направите ова е да го завиткате во пластична фолија и потоа да го ставите коренот во пластична кеса. Само не заборавајте да отстраните што е можно повеќе воздух од пакувањето.
 2. Потоа, само ставете го ѓумбирот во замрзнувачот и постепено исечете го коренот, онолку колку што ви треба.
 3. Друг начин да замрзнување на ѓумбир е со сечкање или рендање на коренот. Прво излупете ги и исечкајте ги или изрендајте до саканата големина.
 4. Потоа направете мали порции на хартија за печење или пергамент, еквивалент на лажица или количина потребна за вашите подготовки.
 5. Земете ја хартијата со порциите во замрзнувач и почекајте додека не се замрзнат. Следниот чекор е да ги извадите од хартијата и да ги ставите во сад со капак соодветен за замрзнувачот.
 6. Убавото во оваа техника е што порциите се замрзнуваат поединечно и земате само онолку колку што сте треба.
 7. Истото можете да го направите и со парчиња ѓумбир. Само исечете ги во саканата големина, намачкајте ги на хартија за печење и почекајте да се замрзнат. Потоа складирајте сè во затворена тегла.

Упатства за зачувување на ѓумбир

За да го надополниме вашето читање, избравме неколку видео упатства кои објаснуваат различни начини за зачувување на ѓумбирот, во фрижидер или во замрзнувач. Притиснете Play и следете го:

Научете 3 начини како да го замрзнете ѓумбирот

Гледајте го ова видео на YouTube

Како да го зачувате ѓумбирот вофрижидер и замрзнувач

Погледнете го ова видео на YouTube

Идеи за рецепти со ѓумбир

Ѓумбирот е зачин со малку кисел и зачинет вкус и може да се додаде во широк спектар на јадења. Со толку многу предности што ги споменавме претходно, природно е што повеќе луѓе го вклучуваат ѓумбирот во нивните рецепти.

Исто така види: Гостинска соба: 100 инспирации за да ја задоволите вашата посета

Подолу наведовме неколку идеи за јадења што треба да ги подготвите со ѓумбир дома:

 • Ориз со морков и ѓумбир
 • Колачиња со ѓумбир
 • Торта со пченкарно брашно со ѓумбир
 • Пилешки бут со цилинтро и ѓумбир
 • Крем од морков и ѓумбир
 • Пилешко со ѓумбир
 • џем од портокал и ѓумбир
 • Супа од тиква и ѓумбир
 • Салата од блитва со пржен ѓумбир и лук

Сега вие немате повеќе изговори да престанете да го вклучувате ѓумбирот во вашите рецепти, нели?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.