Како да го зачувате лукот: излупен, згмечен и други совети

 Како да го зачувате лукот: излупен, згмечен и други совети

William Nelson

Каков би бил секојдневниот ориз и грав без лук? Невозможно е да се замисли! Ова е еден од главните зачини на бразилската кујна.

Но, дали знаете како да го зачувате лукот на вистински начин? Погрешното складирање може да потроши сè.

Затоа, следете ја оваа објава за да дознаете како да направите лукот да трае подолго во вашиот дом.

Исто така види: Романтична вечера: 60 ​​идеи за украсување и како да се организирате

Како да изберете лук

Пред сè, треба да научите како да го изберете лукот на вистински начин, без разлика дали на саем или супермаркет.

Обично се продава во глави, лукот мора да биде цврст, а кожата сува.

За да го проверите изгледот на лукот, извадете малку од кората и погледнете дали има издробени, меки или никнати делови.

Ако забележите некој од овие случаи, фрлете го и земете друг.

Претпочитајте да купувате свеж лук. Избегнувајте ги оние што остануваат во замрзнатиот дел. Најверојатно веќе им истекува времето и затоа се сместени таму.

Како да складирате свеж лук

Штом ќе стигнете дома со лукот, извадете го од пластичната или хартиената кеса. Важно е да го чувате лукот на ладно, суво и воздушно место, на тој начин ќе избегнете размножување на габите кои предизвикуваат мувла, покрај ртење.

Друг совет е да ја задржите главата на лукот цела. При олабавување на чешнињата, рокот на траење на лукот почнува да се намалува. Направете го ова само кога го користите.

Не оставајте го лукот изложен насонце или на влажни места.

И ја знаете навиката што ја имаат скоро сите да чуваат лук во фрижидер? Ова не е добра идеја, особено за свеж лук.

Природната влажност на ладилникот предизвикува лукот да мувли, омекнува и 'рти.

Се препорачува лукот да се чува надвор од фрижидер, се додека собната температура не надминува 20ºC.

Згора на тоа, процесот на зреење се забрзува и потоа, за секој случај, ставете го во фрижидер, внатре во фиоката за зеленчук.

Ако ги преземете овие мерки на претпазливост, целата главица лук може да се чува надвор од фрижидер до осум недели, додека лабавите чешниња треба да се консумираат во рок од најмногу десет дена.

Дополнителен совет: ставете неколку глави лук во садот за овошје. Така ги избегнувате тие непожелни овошни мушички.

Како да го зачувате излупениот лук

Целите чешниња лук може да се чуваат излупени до четири месеци во фрижидер.

Најдобар начин да го направите ова е да користите домашен оцет или конзерви од бело вино.

Вака приготвениот лук може да се користи и во кулинарски препарати и да се конзумира чист, како закуска.

За да го зачувате киселиот излупен лук, ќе ви треба чиста и дезинфицирана стаклена тегла. Тоа може да биде дури и оние срциња од палми или маслинки, се додекасе стерилизираат во топла вода.

Совет: изберете саксии со капаци кои имаат добро затворање. На тој начин го елиминирате ризикот вашиот фрижидер да го добие тој мирис на лук.

После тоа, само додадете го излупениот лук внатре во тенџерето. Потоа додадете го виното или оцетот додека не го наполните целиот внатрешен простор на тенџерето.

За да ги ароматизирате конзервите, додадете малку сол и свежи билки, како рузмарин, на пример. Исто така, вреди да се стави малку исушен пипер.

Теглата добро затворете ја, протресете да се измешаат состојките и ставете ја во фрижидер.

Ако забележите дека се формира мувла, фрлете ја конзервата.

Друг ефикасен начин за зачувување на излупениот лук е во масло или маслиново масло, кое и да сакате.

Постапката е иста како што беше спомната за другиот конзерва. Разликата е во тоа што наместо да го наполните тенџерето со оцет, ќе користите маслиново масло или масло.

Потоа само чувајте го во фрижидер и користете го според вашите потреби.

Како да го зачувате мелениот лук

Зачувувањето на мелениот лук е корисна алатка кога се подготвуваат секојдневните оброци. Само ставете го во тавче и готово.

Но, постои правилен начин да го направите ова, но не грижете се, тоа е прилично едноставно.

Првиот чекор е да го излупите и мелете целиот лук во процесор за храна. Додадете малку сол за да помогнете во зачувувањето.

Вопотоа ставете го искршениот лук во соодветно стерилизиран стаклен сад. Тука, врвот на капакот е исто така важен. Изберете тенџере кое е добро затворено.

Потоа додадете масло или маслиново масло на работ на тенџерето.

Важно: целиот искршен лук мора да биде потопен во масло. Во спротивно, ќе позелени и полни со мувла.

Додека го користите, дополнете го маслото во тенџерето доколку е потребно.

Овој конзервиран мелен лук трае околу 30 дена во фрижидер, се додека се преземат сите мерки на претпазливост.

Исто така види: Џиновска пуфка: како да го направите чекор по чекор и 50 прекрасни модели

Ако забележите мирис на мувлосен или кисел на лукот, фрлете го и повторно кисете го.

Како да замрзнете лук

Знаете кога има продажба на лук на пазарот, купувате еден куп и кога ќе се вратите дома не знаете што да правите со толку многу лук?

Во овој случај, врвот е да се замрзне.

Има луѓе кои се против овој начин на зачувување на лукот бидејќи веруваат дека вкусот и текстурата се нарушуваат со замрзнување.

Но, тоа зависи од вас. Ако сакате да ја тестирате оваа техника, повелете и извлечете свои заклучоци.

Првиот начин да го направите ова е и наједноставниот од сите. Само откачете ја главата и чувајте ги лабавите и неизлупени чешниња лук во кеса и однесете го во замрзнувач. Кога ви треба, само земете го.

За да не се залепат, извадете ја кесичката од замрзнувачот на секои половина час и протресете ја.Ова го прави многу полесно кога намерата е да се откине само еден заб.

Вториот начин да се замрзне лукот е со излупен лук. За да го направите ова, отстранете ја кората од сите каранфилчиња и ставете ги во пластична кеса.

Следете ја истата постапка спомената погоре. Само тоа. Кога ќе ви треба, земете ја количината што ви треба, а остатокот вратете го во замрзнувач.

Како да направите дехидриран лук

Конечно, но сепак многу важно е да знаете како да направите дехидриран лук. Освен што е вкусен, сувиот лук се чува подолго време.

За да направите дехидриран лук, ќе треба да ги излупите чешнињата и потоа да ги преполовите по должина.

Наредете ги на плех за да не се преклопуваат парчињата.

Ставете ги во рерна на најниска температура, по можност околу 80ºC.

Ако вашата рерна има силен пламен, прилагодете ги решетките така што тавата да биде подалеку од пламеникот.

Оставете го лукот внатре во рерната додека не се исуши целосно. Овој процес трае помеѓу 1:30 и 2h. За тоа време внимавајте и свртете ги парчињата лук за да се исушат, но да не изгорат.

Откако ќе се исушат, можете да ги сомелете на помали парчиња за лесно складирање.

Значи, подготвени да го зачувате лукот и да не пропуштите повеќе промоции на пазарот?

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.