Како да исчистите накит: 5 различни начини со чекор по чекор

 Како да исчистите накит: 5 различни начини со чекор по чекор

William Nelson

Иако накитот ја избледува бојата, станува црно или зелено кога се оксидира или лесно се валка, неговото одржување не е толку тешко. Погледнете во оваа статија пет едноставни начини да го исчистите вашиот накит дома со производи кои веќе ги поседувате.

1. Како да исчистите бижуи со повеќенаменска крпа

Исто така види: Украсени соби: 60 идеи за соби за правилно уредување

Користењето на пешкир дома е многу вообичаено, бидејќи одговара на различни потреби кои можат да се појават во секојдневниот живот. Затоа, не е изненадување да можете да го користите за одржување на вашиот бижус. Научете подолу, во неколку едноставни чекори, како да исчистите накит со повеќенаменска крпа:

 1. Подгответе мешавина од вода и повеќенаменска чанта во сад што ќе одговара на вашиот накит.
 2. Оставете ги да киснат околу пет минути.
 3. Со четка со меки влакна, темелно исчеткајте ги сите делови.
 4. Исплакнете сè под ладна проточна вода додека не се отстрани вишокот сапун. видете повеќенаменски.
 5. Исуши го накитот со сува, чиста крпа или хартиена крпа. За да се осигурате дека вашите парчиња целосно се исушат, можете да користите фен за коса за да ви помогне во оваа задача.

Кога го користите или складирате вашиот накит, проверете дали местото е исто така чисто и суво. Влагата може да го кородира и оксигенира вашиот накит, претворајќи го во црна или зелена боја. Бидете внимателни.

Следното е уште еден совет како да го исчистите вашиот накит со домашни производи на едноставен и безбеден начин.лесно.

2. Како да исчистите накит со паста за заби

Првото нешто што треба да знаете за тоа како да го исчистите накитот со паста за заби е дека пастата помага да се отстрани оксидацијата на бенките на златни или сребрени делови. Затоа, ако имате било какви златни, сребрени или обложени биџу; можете да користите паста за заби за да го одржите, отстранувајќи ги црните делови што може да се појават.

Погледнете во некомплицирани чекори како да исчистите позлатен, сребрен или позлатен накит со знаци на оксидација:

 1. Одделете паста за заби (може да биде онаа што ја користите секојдневно). Исто така, одвојте стара или нова четка за заби, но не онаа што ја користите. Ставете малку паста за заби на четката.
 2. Со накитот во раце, без допир со водата, тријте го накитот еден по еден.
 3. Откако ќе ги исчистите, оставете ги настрана пет минути со пастата за заби. Не плакнете. Пастата за заби ќе делува на оксидацијата на бижусот, отстранувајќи го целиот темен дел.
 4. Откако ќе поминат петте минути, повторно истријте ги парчињата. Еден по еден.
 5. Сега, исплакнете ги под ладна проточна вода. Проверете дали сте ја извадиле целата паста за заби од накитот.
 6. За да завршите, добро исушете ги со сува, чиста крпа или хартиена крпа. За да помогнете во сушењето, можете да користите фен за коса.

Без разлика кој накит стеимајте, избегнувајте да го користите на многу топли места или изложени на сонце. Со зголемувањето на телесната температура и директниот контакт на накитот со кожата, парчето може да оксидира. Ова ќе ги претвори бижуите црни или зелени, како и вашата кожа.

Спомнувајќи уште еднаш на важноста да се чуваат бижутерите на суво место и подалеку од сончевите зраци.

3. Како да исчистите накит со прашок за перење

Да знаете како да чистите накит со прашок за перење е едноставно и не ви треба процес на четкање. Сепак, парчињата со бисери, корали или тиркизна боја може да се оштетат поради дејството на сапунот. Сега, без разлика дали бижуто е златно или сребрено, процесот на чистење со сапун во прав е едноставен и лесен. Ќе направите многу поинаков процес од опишаниот во како да исчистите накит со паста за заби. Погледнете подолу:

 1. Во сад доволно голем за да го собере целиот ваш накит, додадете ладна вода и прашок за перење по ваш избор. За добра рамнотежа на дејството на сапунот, избегнувајте да ставате премногу до степен да таложи на дното.
 2. Оставете го вашиот накит целосно потопен. Тие мора да киснат најмалку дванаесет часа. Идеално е да ги ставите во сос навечер за да ги отстраните следниот ден наутро.
 3. Кога ги отстранувате, исплакнете ги под млаз вода и фрлете го растворот од сапун и вода од садот.
 4. На крајот, исушете ги многу добро со хартиена крпа илисува, чиста крпа. Како помош при сушењето можете да го користите фенот.

Без потреба од триење, само со дејството на прашокот за перење, вашиот накит ќе биде чист и сјаен.

Гледајте го ова видео на YouTube

4. Како да се исчисти костим накит со детергент

Исто така види: Како да гледате Netflix на ТВ: пристапете и проверете го чекор по чекор

Во овие процеси за тоа како да се исчисти накитот, многу од производите што се користат дома се ефикасни во оксидацијата на парчињата. Овој пат, за да знаете како да чистите накит со детергент, внимавајте на употребата на тавата и шпоретот.

Сепак, иако овој процес оди до оган, вашиот накит нема да се оштети. Напротив, една од најефикасните дејства е да ги оставите чисти и сјајни. Еве како:

 1. Одделете тавче што ќе го собере целиот накит што сакате да го исчистите.
 2. Во него додадете доволно вода и детергент за да ги покриете парчињата.
 3. Со натопување на биџусот, свртете ја топлината на средно и почекајте водата да почне да врие.
 4. Кога ќе зоврие исклучете ја топлината.
 5. Накитот префрлете го од тенџерето во сад со ладна вода. Оставете неколку минути и потоа отстранете ги.
 6. Добро измијте ги со сува крпа или хартиена крпа. Користете фен за коса за да не се навлажни.

Со овој начин на чистење на вашиот накит со вода и детергент, во смеса која гори, вашите парчиња ќе бидат чисти и сјајни. Тоаакција се препорачува за секој накит во која било состојба.

Гледајте го ова видео на YouTube

5. Чистење бижутерии со сода бикарбона

Сода бикарбона нуди неколку опции за користење за чистење на вашите бижутерии и нејзината употреба многу помага во справувањето со овие парчиња . Методот како да се исчисти накитот со сода бикарбона што ќе биде прикажан подолу ќе бара употреба на други состојки, исто така домашни, како детергент и оцет. Погледнете подолу како да го извршите овој процес:

 1. Загрејте малку вода. Не треба да врие, но не може да се излади. Топлата вода ќе биде неопходна за ефикасно да се спроведе процесот.
 2. Додадете топла вода, бел оцет, детергент и сода бикарбона во сад. Додадете количество од секој реагенс до тој степен што добро се разредува во водата. Внимавајте да не ја претворите водата во паста со користење на премногу бикарбонат.
 3. Земете го накитот и дел по парче потопете го во растворот за момент. Не дозволувајте да се впие.
 4. Кога го потопувате и отстранувате парчето, со помош на четка за заби, исчистете го целото парче.
 5. Потопете го истото парче уште еднаш и повторно тријте. Повторете го овој процес додека не ја отстраните целата нечистотија од накитот.
 6. Добро исплакнете под ладна проточна вода и исушете.

Како што беше споменато во овој напис претходно, употребата на натриум бикарбонат е поширока во однос надо бројот на процеси кои можат да се користат. Во овој случај, еве уште еден начин да го исчистите накитот со сода бикарбона во неколку чекори:

 1. Во контејнер додадете сода бикарбона и топла вода. Намерата овде е да се создаде паста од бикарбона, затоа не претерувајте со количината на вода.
 2. Нанесете ја пастата на накитот и со четка за заби добро исчеткајте ги додека не ја отстраните целата нечистотија од вашиот накит. Ако исчистите повеќе од едно парче со овој раствор, направете доволно паста за да ги оставите другите парчиња во смесата со сода бикарбона. Ова ќе го олесни отстранувањето на нечистотијата.
 3. Откако ќе ги исчистите парчињата, исплакнете ги под млаз вода и добро исушете ги.

Гледајте го ова видео на YouTube

Погледнете и како да исчистите накит со лимон и сода бикарбона во едноставен и брз процес.

За да го исчистите вашиот накит со лимон и сода бикарбона, ќе ви треба вода и оган. Во овој процес повторно ќе го користите шпоретот. Следете го овој процес подолу:

 1. Подгответе малку сок од лимон и ставете го во тава со вода. Додадете натриум бикарбонат. За мерења, можете да користите лимон и лажица натриум бикарбонат за половина литар вода.
 2. Ставете ја тавата со смесата на средна топлина.
 3. Додадете го накитот и оставете го таму додека водата не зоврие.
 4. Што поскоро, внимавајте да не ви изгорат рацете,Исплакнете ги деловите под млаз вода или префрлете ги во сад со ладна вода.
 5. Добро исушете ги. Користете фен за да се осигурате дека тие се целосно суви.

Со овој метод како да го исчистите накитот користејќи сода бикарбона и лимон, сега можете да ги одржувате вашите парчиња чисти без никакви проблеми. Запомнете дека, откако ќе ги исчистите вашите бижутери, проверете дали се целосно суви и не чувајте ги на влажни места.

Реновирани бижутерии – настојувајте да составите изглед ?

Со пет домашни производи научивте овде како да чистите накит на различни начини. Ако знаете за метод што го користите со вашиот накит кој не е опишан овде, оставете го во коментар и споделете го вашето знаење.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.