Како да исчистите тоалет: видете го практичниот чекор-по-чекор

 Како да исчистите тоалет: видете го практичниот чекор-по-чекор

William Nelson

На некои соби во куќата им треба почесто и повнимателно чистење. Ова е случај со тоалетот.

Идеално, тој треба да се чисти секој ден, побрзо и барем еднаш неделно да добивате потешко чистење.

За да помогнете во оваа задача ќе видите детален чекор-по-чекор, вклучувајќи ги потребните материјали и специјалните техники за дамки кои потешко се отстрануваат.

Материјали потребни за чистење на тоалетна школка

За чистење на тоалетна школка ви треба:

  • Тоалетна четка;
  • Сода бикарбона;
  • оцет;
  • Хемиски отстранувач;
  • Гумени ракавици ;
  • Облека или хартиена крпа;
  • Повеќенаменски производ за чистење;
  • Сунѓер;
  • Специфичен производ за чистење тоалетна школка;

Како да се исчисти тоалет чекор по чекор

Откако ќе ги одвоите сите материјали, време е да започнете со чистење. Ги делиме врвовите на тешко и брзо чистење:

Брзо чистење

Одделете ги ракавиците, повеќенаменското средство за чистење и четката за тоалетот. Доколку го немате дома, можете сами да си направите средство за чистење тоалет. Само измешајте една лажица детергент во чаша вода.

Облечете ги ракавиците и почнете да чистите од внатрешноста на садот. Посипете или истурете го производот избран за задачата. Почнете од рабовите кон дното за да избегнете прскањенечистотија на дел што веќе сте го исчистиле.

Земете ја четката за тоалетот и одете на чистење. Можеби ќе биде потребна малку повеќе сила на некои дамки. Користете ја самата вода од вазна за да помогнете во процесот. Кога ќе завршите со чистењето, исплакнете го тоалетот.

Спуштете го капакот и почнете да ја чистите надворешната страна на тоалетот. За овој дел можете да користите сунѓерче или крпа. Нанесете малку од производот на самиот врв и тријте. За плакнење, можете да фрлите вода со кофа, да користите капа за туширање или биде.

Исушете со крпа и завршете го чистењето на надворешната страна на тоалетот. Овде, доволна е влажна крпа со вода и детергент.

Исто така види: Сочни аранжмани: како да го направите тоа и 50 идеи за да бидете инспирирани

Тешко чистење

Ако е потребно посилно чистење, има некои разлики во целиот процес. Потоа, набавете ги ракавиците, појак производ за чистење (специфичен за тоалетните шолји), четката за тоалет и сунѓер.

Почнете со чистење од внатрешната страна на садот. Истурете го производот околу лакот и оставете го да делува за времето одредено од производителот. Во некои случаи ќе биде неопходно да се истовари. Потоа земете ја четката за тоалет и исчистете го целиот простор. Секогаш од горе до долу.

Завршете со повторно испирање на тоалетот и, доколку е потребно, повторно нанесете го производот за чистење. Во текот на процесот, може да биде интересно да се исплакнете повеќе пати за да помогнете соисплакнете.

Оставете до врвот на тоалетот. Користете сунѓер натопен во детергент и топла вода за да ја отстраните тврдоглавата нечистотија. Секогаш помеката страна на сунѓерот. Можете да користите и крпа. Отстранете го сапунот со прскање вода и исушете ја работната плоча. Сунѓерот може да се користи и за чистење на надворешноста на тоалетот.

Отстранување дамки

Во некои случаи, дури и со длабоко чистење, сè уште е можно да се идентификуваат дамките на тоалетот . Во овој случај, покрај следењето на процесот на чистење опишан во чекор по чекор, интересно е да имате производи кои помагаат да се отстранат дамките.

Хемиски отстранувач

Хемискиот отстранувач е производ особено погоден за отстранување на дамки при чистење на тоалетна школка. Идеално е да ги следите упатствата на производителот.

Прво, ставете ракавици и тријте го производот околу целиот лак на тоалетот, како што би нанеле специфичен производ за чистење на тоалетната школка. Исчистете со помош на тоалетната четка. Не исплакнете во ниту еден момент. Идеално е да го направите ова пред да го нанесете производот.

Откако ќе ја исчистите целата внатрешност на тоалетот, оставете го производот да делува приближно половина час. После тоа време, повторете го процесот опишан во „тешко чистење“ и готово, тоалетот ќе биде чист.

Сода бикарбона

Ако немате хемиски отстранувач дома, не не грижи се. Постои домашно решениеда ги отстраните дамките од тоалетната школка. Се што ќе ви треба е сода бикарбона и оцет.

Прво, истурете го оцетот во тоалетот, почнувајќи од лакот. Наведеното е 1 чаша или околу 250 ml. Почекај минута. Додадете 1 чаша сода бикарбона и чаша или две оцет. Вашата чинија ќе биде шамчеста, но не грижете се, тоа е природно од смесата.

Почекајте пет минути, а потоа користете ја четката за тоалет за да ги истриете сода бикарбоната и оцетот низ целиот сад. Фокусирајте се главно на дамки кои тешко се отстрануваат. Исплакнете и потоа следете го чекор по чекор опишан во „тешко чистење“ за да завршите.

Нега и одржување на тоалетот

За да спречите акумулација на нечистотија и лошата миризба од доминирањето во бањата, важна е одредена секојдневна нега со тоалетот.

Не користете абразивни производи на капакот

За чистење на санитарните производи на капакот на тоалетот, абразивните производи никогаш не треба да се користи. Не се препорачуваат челични сунѓери или посилни хемикалии. Размислете дека добар дел од нечистотијата е внатре во тоалетот, област на која треба вистинско внимание.

На врвот, само користете крпа или сунѓер и детергент или повеќенаменски производ. Не заборавајте добро да ја исплакнете и исушите.

Исчистете ја четката за тоалетот

Откако ќе ја исчистите тоалетната школка, не ја игнорирајте четкатасе користи во оваа услуга. Мора да се исплакне за време на самиот процес на чистење, при испирање. Доколку сметате дека е потребно, откако ќе го исплакнете тоалетот неколку пати, фрлете малку детергент над четката и повторно исплакнете ја.

За да се исуши, само оставете ја да виси помеѓу капакот и тоалетот и потоа вратете ја на местото. Никогаш не ја одржувајте четката влажна, во ред?!

Продолжете да чистите редовно

Колку подолго ја одржувате рутината за чистење на тоалетната школка, дури и со техниката на брзо чистење, толку се помали шансите да се справите со дамките или лош мирис.

Идеално е да се врши лесно чистење најмалку двапати неделно, додека тешкото чистење може да варира од еднаш неделно до еднаш на секои две недели. Главната работа е да се земе предвид колку луѓе живеат во куќата. Оние со мали деца, на пример, треба да бидат дополнително внимателни.

Исто така види: Покривка за пергола: совети за избор и 50 неверојатни идеи

Околу тоалетот е исто така важно

Нема потреба добро да го исчистите тоалетот и да заборавите на неговата околина. Овој дел може да има и бактерии и треба да го чистите секој пат кога ја правите оваа задача во вашата бања.

Повеќенаменскиот производ е многу корисен во овој момент, за отстранување на нечистотијата од подот, но можно е и да се обложувајте се на средството за дезинфекција. Доколку има предмети околу тоалетот, треба да се исчистат и со крпа натопена во алкохол или со самиот повеќенаменски производ.

Само четка за тоалетза внатрешната страна на тоалетот

Четката за тоалет не треба да се користи за чистење на капакот или надворешноста на тоалетот, бидејќи постои ризик од ширење на бактерии. Се користи само за чистење на внатрешноста на тоалетот и мора да се исплакне и остави да се исуши на истиот простор.

За капакот и надворешноста, сунѓер или крпа се одлични за отстранување на нечистотијата.

Сега знаете како да го исчистите вашиот тоалет и да ги отстраните дамките од него! Задолжително коментирајте ако имате дополнителни совети!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.