Како да ја избелите крпата за садови: основни совети и лесни чекор-по-чекор

 Како да ја избелите крпата за садови: основни совети и лесни чекор-по-чекор

William Nelson

Тој ги суши садовите, помага при собирање топли тенџериња, сушење овошје и зеленчук, меѓу илјадниците други задачи. Размисли за крпата за садови, а? Па, во право си!

Карпата за садови е сè во кујната и тешко е да се подготви оброк без неа наоколу.

И после толку многу работа, ништо поправедно од понудата за освежителна купка за овој одличен пријател.

Но, пред тоа, треба да научите како да миете крпа за садови и, пред сè, да дознаете како да ја обезмастете крпата за садови, на крајот на краиштата, никој не заслужува да види крпа за садови целосно заматена.

Ние ви помагаме со неколку совети овде во оваа објава, дојдете и видете.

Крипа за садови и некои суштински прашања

Користењето крпа за садови во готвењето во кујната е нешто толку вообичаено и природно што одредени прашања може да завршат незабележано, но важно е да се обрне внимание на нив за да се осигурате дека вие и вашата крпа за садови имате траен однос.

Колку Дали треба да имате крпи за садови?

Тоа зависи од тоа колку ја користите кујната. Колку повеќе оброци подготвувате, толку повеќе крпи ќе имате.

Но, можеме да утврдиме во просек од четири до пет крпи за садови за оние кои не готват често и меѓу осум и десет крпи за садови за оние кои гответе цело време, секој ден.

Ова гарантира добра ротација помеѓу крпата и кујната секогаш има чисти крпи.

И запомнете: крпата штошто ги користиш за сушење на садовите не треба да биде исто како да го чистиш пултот и шпоретот, добро? Имајте различни ткаенини за секоја од овие ситуации. За полесно, изберете крпа со различни бои, за да нема забуна.

Кога да ја ставите крпата за миење?

Идеално е да ја ставате крпата за миење секој ден на крајот на денот. Со други зборови, кога садовите за вечера ќе завршат, натопете ја крпата за садови и заменете ја со чиста.

Важно е да ги миете крпите за садови секој ден за да избегнете таложење на бактерии и бактерии, покрај од лош мирис.

Кога често се мијат, спречувате и дамките да не се отстранат тешко, бидејќи нема да бидат толку импрегнирани во ткаенината.

Како да се мие крпа за садови

Миењето на крпи за садови е едноставно и, генерално, многу брзо, сè додека не дозволите крпата да добие премногу валкани.

Подолу погледнете како да ги миете крпите за садови дома:

Рачно

Можете да ги измиете крпи за садови со рака без никаков проблем. За да го направите ова, советот е добро да ги намачкате крпите со кокосово сапун и потоа да ги натопите во кофа со вода.

Оставете ги таму неколку часа за полесно да ги отстраните дамките. После тоа време истријте ги уште малку, исплакнете ги и ставете ги да се исушат.

Во машината

Можете да ја користите и машината за перењеза вашите крпи за садови. Во тој случај, почнете со сапунирање на крпите со кокосово сапун и оставете ги да киснат неколку часа, како во претходниот чекор.

Потоа, поставете ја машината на ниско ниво на вода. Ставете ги крпите и оставете ја машината да ја заврши работата. На крајот, само закачете го на врвката за алишта и готово.

Како да ги одмастите крпите за садови

Постојат некои домашни рецепти кои помагаат да се обезмастеат крпите за садови, оставајќи ги повторно бели. Проверете:

Топла вода и лимон

Идејата овде е многу едноставна и обично функционира добро. Прво ставете вода да зоврие во тава заедно со неколку кришки лимон. Потоа потопете ја крпата за садови и оставете ја да зоврие.

Сол и бикарбона

Советот овде е сличен на претходниот, само наместо лимон ќе ви треба сол и сода бикарбона. Потоа започнете со ставање вода да зоврие во тава заедно со лажица бикарбона и лажичка сол.

Потопете ја крпата во оваа смеса и оставете ја да зоврие. Овој совет важи и за случаи на дамки од мувла и мувла на крпи за садови.

Исто така види: Ниши за двокреветна спална соба: 69 неверојатни модели и идеи

Белилото

Белилото е уште еден одличен извор за чистење на крпи за садови. Но, производот треба да се користи само на бели ткаенини, без бојадисување, отпечатоци или какви било апликации, бидејќи белилото ги избледува обоените ткаенини.

Ставете вода во кофа и потоадодадете половина чаша белило. Сапунирајте ја крпата со сапун од кокос и потопете ја во кофата. Оставете го да кисне неколку часа, а потоа исчистете, исплакнете и закачете за да се исуши.

Кокос и сончев сапун

Овој совет овде е добро познат на постарите. Тоа е она што го оставаме да „квадрат“. Но, за тоа ви треба сончева светлина.

Започнете со сапунирање на крпата со сапун од кокос, а потоа ставете ја отворена во леген и изложете ја на сонце неколку часа.

Крипата ќе осветли и повторно побеле.

Како да се отстранат дамките од крпа за садови

Покрај валканиот изглед, крпата за садови може да страда и од дамки (од сите видови и бои). Затоа е секогаш добро да имате арсенал совети кои ќе ви помогнат да ги преживеете сите овие дамки.

Исто така види: Декорации за забава на тема фарма

Почнувајќи со дамки од маснотии, како сос од домати, на пример. Во тој случај, прво обидете се да ја отстраните дамката со детергент и топла вода. Ако крпата е бела, вреди да капнете неколку капки белило за да помогнете во чистењето.

За дамки од вино, кафе и сок од грозје, идеално е крпата да се натопи во мешавина од вода, сапун и кокос и оцет.

А кога зборуваме за оцет, ако вашата крпа за садови има лош мирис, направете ја бањата со оцет. Тоа е точно! Потопете го во кофа со вода и половина чаша оцет, освен што помага при чистење, и оцетот помага.одлично е за елиминирање на мирисите.

Совети за миење крпи за садови

  • Никогаш не мешајте крпи за садови со друга облека или со крпа за чистење. Измијте ги одделно за да избегнете контаминација.
  • Крпите за садови во боја треба да се мијат одделно од белите крпи за да се избегнат дамки.
  • Покрај сушењето, сонцето е одлично и за сушење крпи за садови. , бидејќи помага да се елиминираат габите, бактериите и грините.
  • Колку побрзо ги измиете крпите за садови, толку полесно ќе ги отстраните дамките. Поради оваа причина, советот е да ја натопите крпата за садови секогаш кога ќе ви снема садови.
  • Не дозволувајте крпите за садови да се акумулираат во просторијата за перење, особено ако се влажни. Мувлата може да ја нападне ткаенината и не сакате да се справувате со овој вид дамки, верувајте ми.
  • Внимавајте со прекумерната употреба на белилото на крпите за садови. Иако производот ќе помогне во отстранувањето на дамките, може да предизвика и гниење на влакната од ткаенината. Користете го само кога е потребно и во мали количини.
  • Водород пероксид во волумен 10 (оној што се продава во аптеките) е совршен за отстранување на тврдоглавите дамки од крпите за садови. Само капнете неколку капки од производот директно на дамката, малку истријте и оставете да кисне неколку минути. Потоа исплакнете.

Дури и ако ги преземете сите овие мерки на претпазливост, порано или подоцна вашата крпа за садови ќе се покажезнаци дека треба да се смени, како солза овде, дупка таму, кавга таму. Во тој момент, прифатете го фактот, пуштете се и купете нова крпа.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.