Како да направите крпеница: чекор по чекор и 50 идеи со фотографии

 Како да направите крпеница: чекор по чекор и 50 идеи со фотографии

William Nelson

Дали знаете дела направени во крпеница? Ние ја сакаме оваа техника и сигурни сме дека и вие ја сакате. Соголениот стил на овој вид ракотворби се врати во прв план и е тренд во декорацијата и ракотворбите.

Откријте денес како да направите крпеница чекор по чекор:

Што е крпеница ?

Крпен е техника каде парчиња и исечоци од ткаенини со различни шари се спојуваат за да формираат геометриски фигури и уникатен состав.

Буквалниот превод на поимот крпеница е работа со крпеница и дизајните формирани од нив може да бидат геометриски форми, луѓе, животни, пејзажи и сè што испраќа вашата имагинација.

Општо земено, парчето крпеница е составено од три делови: врвот, филот и поставата и завршната работа е кога овие три слоја се соединуваат, се преклопуваат, формирајќи една компонента.

Горниот дел е горниот дел од работата, каде што клапите се зашиени заедно формирајќи фигурите. Полнењето е материјалот што се користи за давање волумен на крпените дела, обично акрилно ќебе се користи за полнење на дела. Поставата е ткаенината која оди под работата и се користи за да се добие поубав финиш.

Трите слоја се спојуваат со врвно шиење, што во случајот на оваа техника се нарекува јорган. Јорганот не е ништо повеќе од континуиран дизајн на конците направени со машината за шиење. да ја напушти работатауште поелегантно можете да го направите јорганот во форма на арабески, срца и неколку други форми.

Што можете да создадете со оваа техника:

 • Агенди;
 • Тетратки;
 • Книги со рецепти;
 • Фото албуми;
 • Чанти;
 • Чанти;
 • Блузи;
 • Фустани;
 • Здолништа;
 • Карпи за садови;
 • Кипими за кујна;
 • Завеси;
 • Перници;
 • Јоргани за кревет;
 • Слики;
 • Мосери;

Материјали потребни за да ја започнете вашата крпеница:

 • Растури од ткаенина со различни отпечатоци;
 • Правило или мерна лента;
 • Ножици;
 • Машина за шиење;
 • Игла и конец;
 • ткаенина за правење поставата;
 • Полнење;
 • Кружни секачи;
 • Основа за сечење.

Дајте предност на 100% памучни ткаенини и ви препорачуваме тие се мијат пред да се користат во занаетчиски работи.

Како да се направи крпеница: чекор по чекор за да се создаде вашето прво дело

 1. Ако никогаш не сте ја користеле оваа техника, првиот чекор е да барате модели, да набљудувате готови парчиња, да направите истражувачка работа за да дефинирате кое парче сакате да го произведете. Ако е можно, посетете саеми за ракотворби, допрете ги парчињата и почувствувајте ги финишите и апликациите за да имате многу јасна идеја за тоа што ќе направите;
 2. Следно, одвојте ги материјалите потребни за да го направитедел. Обидете се да започнете со нешто поедноставно, директно и без многу детали. Крпи за садови, покривки и перничиња се добри опции, бидејќи немаат многу набори;
 3. Изберете ги ткаенините што ќе ги користите, измерете и исечете неколку квадрати од секоја шема со иста големина. За финишот да изгледа убаво, мора да направите уредни прави резови и многу внимателно да ги измерите сите квадрати;
 4. Исечете некои квадрати во поголема големина, а други во помала големина за да го составите вашиот мозаик;
 5. Исечете го филот со иста големина и форма како ткаенината. Користете потенко акрилно ќебе ако сакате помалку меки крпеница;
 6. Спојте ги различните принтови за дизајнот да биде забавен и спојте ги остатоците со машинско шиење. За да си ја олесните работата, почнете со спојување на ткаенините четири по четири;
 7. Зад секое парче ткаенина, има квадрат од акрилно ќебе, така што секогаш ќе шиете два слоја со уште два слоја, еден до друг. , оставајќи малку вишок внатре;
 8. Откако вашата работа ќе ја достигне саканата големина, време е да ја поставите поставата на задната страна. Можете да користите секаков вид ткаенина, важно е да ги покрива шевовите.

Зашијте ги завршните рабови за да ја завршите работата и веќе ја имате првата крпеница во ваши раце!

Како да се направи ватирање

Ватран е тој шев што ги спојува трите слоја накрпеница формирајќи дизајни и ја прави вашата креација уште поелегантна. Вартингот го остава парчето цврсто и полно со релјефи, што не е многу пријатно за парчиња кои ќе имаат директен контакт со телото.

Избегнувајте прекумерна ватерница кога произведувате артикли за кревет и бања или ако сакате да создавате парчиња за деца и бебиња.

Ова е завршница што треба многу да ја вежбате за да го извлечете, па почнете малку по малку, бидејќи ќе се чувствувате посигурни и откако веќе сте работеле со различни формати на крпеница.

Ќе ви треба специјално стапало за притискање за вашата машина за шиење што ви овозможува слободно движење и ви овозможува да шиете во која било насока без да мора постојано да ја вртите работата. Ова стапало за притискање ќе ви овозможи да шиете цик-цак, брановидни, змиски и многу други шевови.

Директното ватирање се прави со друго стапало со притисок што помага да се даде поголема прецизност на работата без да се насочува ризикот шевот.

Користете специјални нишки за да ја направите оваа завршница. Конците за вез се одлични опции, бидејќи имаат многу живописни и светли бои. И за да и дадете поголема важност на работата, инвестирајте во линии кои се во контраст со бојата на ткаенината.

Првиот чекор е да ја рипнете линијата. Ја држите горната нишка и ја спуштате иглата додека не ја повлечете долната нишка нагоре така што ќе биде свртена наназад. го правиме тоаза да можете да ги повлечете двете линии и да врзете јазол криејќи го внатре во делот.

Следете го нацртот на дизајнот што го избравте и вежбајте многу додека не успеете.

Златни совети за совршена крпеница

Пред да започнете со шиење на крпеницата, добро е да ги тестирате шевовите што ќе ги користите и затегнатоста на шиењето за да бидете сигурни дека ќе биде точно како ти сакаш. Вообичаено е да се користат мали шевови за да не се откачат парчињата лесно.

Внимавајте со отпечатоците избрани за вашата работа, бидејќи некои ткаенини ослободуваат мастило при перење и може да ја загрозат вашата креација. Суровите памучни ткаенини можат да испуштат и темна вода при миењето, внимание!

Исто така види: Планови на подот: 60 различни опции за проверка

За почетниците во светот на шиењето, вреден совет е да ги истриете парчињата пред да го направите последниот спој. Правењето на ова многу помага при поминување на ткаенината низ машината, бидејќи одржува сè на своето место.

Јетварувањето може да се направи со рака, потребна е само малку вежбање и употреба на маркери кои ќе ви помогнат да го формирате обрасци кои треба да се шијат. Патем, американските крпеници сè уште многу ја користат оваа рачна техника.

Крпенот е занаетчиска работа која користи многу математички концепти. За да ви помогне да ја визуелизирате вашата работа и правилно да ги исечете остатоците, користете тетратка со квадрат. Нацртајте го вашиот проект прво во тетратката со квадрат и потоа одетеправење резови на ткаенините.

Видео туторијал за тоа како да направите крпеница за почетници

//www.youtube.com/watch?v=8ZrrOQYuyBU

50 идеи за крпеница за да ги инспирирате вашите ракотворби

Слика 1 – Супер шарени ленти на постелнината.

Слика 2 – Торба за закуски со крпеница.

Слика 3 – Крпен за правење корица за тетратка.

Слика 4 – Прекрасна лигавче со детали во крпеница.

Слика 5 – тепих со крпеница.

Слика 6 – правоаголна подлога со крпеница централно подрачје.

Слика 7 – Декоративни перници со крпеница.

Слика 8 – Чанта со крпеница.

Слика 9 – Техниката можете да ја примените дури и на женски чевли.

Слика 10 – Повлечена торба или супер шармантно пакување со крпеница.

Слика 11 – За децата: кабината на Индијанците исто така работеше со крпеница.

Слика 12 – Стилизиран килим за бања.

Слика 13 – инспирирана од табла со крпеница.

Слика 14 – Пешкир за пилешки садови со крпеница.

Слика 15 – Футрола / држач за предмет со ткаенина.

Слика 16 – Чарлс Имс стол со крпеница.

Слика 17 – Јарган од ткаенина сокрпеница.

Слика 18 – Украсени држачи за торби.

Слика 19 – Удобни перници .

Слика 20 – Пласмет со крпеница во ориентален стил.

Слика 21 – Паричник од женски ткаенина со крпеница.

Слика 22 – Божиќна декорација со крпеница.

Слика 23 – Крпена инспирација за ѕидот

Слика 24 – Крпеница во ткаенина работена со крпеница.

Слика 25 – Повлечете ја торбата за да ја ставите во кујната со крпеница.

Слика 26 – Стрип со слон со крпеница.

Слика 27 – Украсена детска чанта.

Слика 28 – Стилизирани слушалки со крпеница.

Исто така види: Фасади на куќи со камен: неверојатни модели и како да го изберете идеалниот камен

Слика 29 – Крпена инспирација за тапет.

Слика 30 – Ткаенина за забавна маса со крпеница.

Слика 31 – Мала женска чанта со крпеница (неверојатно).

Слика 32 – Ткаенина за софа со крпеница.

Слика 33 – За украсување на вашата маса.

Слика 34 – Мрежа / дуксер со крпеница.

Слика 35 – Дрвен послужавник со основа за крпеница.

Слика 36 – Детски чизми со крпеница.

Слика 37 – Јорган / чаршаф за обоено бебе.

Слика 38 - Другошарен модел на перница.

Слика 39 – Крпени перници.

Слика 40 – Рака заштитник за тенџере со крпеница.

Слика 41 – За украсување на вашата чанта.

Слика 42 – Торбичка со крпеница.

Слика 43 – За декорација на попладневниот чај.

Слика 44 – Мурал / украсна рамка во крпеница.

Слика 45 – Ткаенина за седиште за стол со крпеница.

Слика 46 – Нежен капак за мобилен телефон изработен со крпеница.

Слика 47 – Телефонот покрива персонализирани перничиња со крпеница.

Слика 48 – Прекривка за маса со крпеница.

Слика 49 – Патничка торба со крпеница .

Слика 50 – Крпена инспирација за украсување ѕид.

Дали ви се допадна денешните совети? Доколку сакате да започнете со крпеница, имајте на ум дека нема потреба да излегувате и да купувате се што ќе ставиме на листата на материјали. Купете ги основите и тренирајте, вежбајќи. Како што еволуирате, инвестирајте во повеќе работни материјали.

И, конечно, гледајте го крпеницата како форма на слободно време, релаксација, начин да излезете од рутината и хаосот на секојдневниот живот. Се гледаме следниот пат!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.