Како да направите помпон од волна: откријте ги 4-те основни начини и совети

 Како да направите помпон од волна: откријте ги 4-те основни начини и совети

William Nelson

Волнениот помпон е многу чест во божиќните украси, а исто така и во зимската облека. Тие даваат декоративен и поинаков шмек на местото каде што се нанесуваат и многу лесно се прават.

Обично кај облеката вообичаено е да се сретне во детските волнени капи и облека. И покрај тоа, и возрасните можат да сметаат на помпони за украсување на нивната облека.

Техниката често ја користеле бабите, кои живееле така што плетеле нешто за своите внуци. Денес се гледа како дел од ракотворби и може да го направи секој што сака да учи.

Како да направите волнена помпон

Дознајте сега како можете да направите волнена помпон:

Потребни материјали

Проверете ги материјалите потребни за да започнете со изработка на волнени пумпи:

За да направите една – или повеќе – волнени пумпи Ќе ви требаат:

  • Волна по ваш избор;
  • Tring;
  • Ножици;
  • Објект избран за изработка на помпонот: вилушка, сукало од тоалетна хартија, калап за помпони.

Совет: за помали помпони користете пофини ножици, за поголеми ножици за шиење.

О стрингот не е задолжителен материјал кога правење помпони. Идејата е тоа што го олеснува прицврстувањето на волнената ролна, што ја прави поцврста и поцврста при сечењето.

И покрај тоа, ништо не ве спречува да користите парче од самата волна за да ја прицврстите.помпон.

Начини на правење волнена помпон

1. Со виљушка

Виљушката е одличен сојузник за оние кои сакаат да прават помали помпони. Техниката е многу лесна и практична за правење.

Прво, мора да завиткате добра количина предиво околу шипките на вилушката. Размислете колку меки и меки би сакале да биде помпонот, но обично ќе навивате многу предиво.

Исечете го предивото. Потоа земете уште едно парче предиво, не треба да биде предолго, само колку да помине низ забите на вилушката и да ја врзете количината на предиво што сте ја наравиле, точно во средината.

Добро затегнете ја и врзете јазол за да не се откачи конецот. Врзете нов јазол со приборот за јадење свртен наопаку и потоа извадете го предивото од вилушката.

Со ножиците исечете ги страните на конците кои беа завиткани околу вилушката. Потоа само исечете ги краевите на помпонот до саканата големина.

И покрај тоа што е практична техника, постои ризик да ги повредите прстите ако вилушката ви се лизне од рацете и произведе само една големина на помпон.

Погледнете го видеото чекор по чекор за да направите мини помпон:

Гледајте го ова видео на YouTube

2. Со ролна тоалетна хартија

Идеален за поголеми помпони, користете две празни ролни тоалетна хартија.

За да го направите помпонот, само виткајте ја волната од ваш избор завиткан околу две ролни тоалетна хартија. Свртете го неколку пати додека не добиете ролат.полна со волна.

Исечете парче предиво и поминете го низ местото на средба помеѓу двете ролни. Внимателно извадете ги кифличките. Добро затегнете го и врзете го јазолот, за да се осигурате дека конците од помпонот нема да се откачат подоцна.

Со ножиците исечете ги страните и оживејте го вашиот помпон.

Техниката е многу практично, но можеби ќе треба да ги менувате ролните тоалетна хартија додека се стуткаат.

3. Со раце

Рацете можете да направите и за волнена помпон. За да го направите ова, само завиткајте добра количина волна околу два или три прста од раката што не ги користите често (десните треба да го прават тоа на левата рака, а левичарите на десната рака).

Поминете навој низ прстите.прсти и јамка во намотани жици. Тргнете го од прстите и потоа врзете цврсто јазол.

Само земете ги ножиците и почнете да ги сечете страните за да биде готов помпонот.

Попогоден е за кога ви требаат неколку помпони, бидејќи на крајот може да си ги повредите прстите. Тоа е и најекономична техника, бидејќи користите само волна и ножици.

4. Со шаблон

Во оваа техника можете да користите картонски шаблон или готов шаблон за помпон. Начинот на нивна изработка е ист.

Волната завиткајте ја во калапот и потоа навојте конец за да ја прицврстите средината. Добро затегнете и врзете јазол. Отстранете го шаблонот и исечете ги страните на помпонот.

Ако планирате да користите картонски шаблон, ќе имате многуработете за да ги изедначите краевите на помпонот, што ќе резултира со малку потрошено предиво. Дополнително, можеби ќе биде неопходно да се менува калапот од време на време, бидејќи има тенденција да се гужва и да ја губи својата корисност додека го користите.

Видео чекор-по-чекор за правење пом-помови

//www .youtube.com/watch?v=STQuj0Cqf6I

Што можете да направите со пом-пом?

Иако зимската облека е попозната по употребата на пом-пом, можете да направи многу други работи со нив:

1. Модата

Исто така види: Лак на мочниот меур: 60 идеи и упатства кои ќе ве инспирираат

Модата е повеќе поврзана со облеката. Можете да ставите помпони на врвот на капите, на шаловите, па дури и како украс на пончо и други волнени предмети.

На фризури, нараквици, па дури и на пенкала може да има помпони.

две. Декорација

Во декорацијата, помпомите можат да се појават како детали во вазни со вештачки растенија, детали во завесите во куќата, па дури и како додаток за пакувања.

Обележувачите, стилските клипови и дел од деталите за декорацијата на детската соба исто така може да имаат помпони како сојузници.

3. Играчки

Куклите можат да добијат посебен допир со помпомите. Тие можат да се постават како детали за вашата облека, па дури и за вашата коса.

Можно е да се направат и додатоци, како нараквици, ленти за коса, па дури и штипки за коса. Идејата е да ги оставиме куклитепоубави и поттикнете ги децата сами да направат додатоци.

4. Божиќни украси

Дали некогаш сте помислиле колку би било убаво да создадете своја елка украсена со помпони? Бидејќи тие можат да се користат и како дел од божиќната декорација, да ги заменат божиќните топки, па дури и да служат како додатоци за пакување подароци.

Фестоните поставени во прозорците на куќите или на новогодишната елка можат да бидат направени и од помпон. На овој начин можете да му дадете поинаков шмек на вашиот божиќен декор и сепак да заштедите пари!

Сега знаете како да направите помпон и каде можете да го користите. Како да започнете денес?

Исто така види: Градинарско осветлување: совети и 60 инспирации

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.