Како да направите садници од јабутикаба: остварете го правилно со овие основни совети

 Како да направите садници од јабутикаба: остварете го правилно со овие основни совети

William Nelson

Помеѓу мене и тебе: има ли нешто подобро од јадење свежо овошје штотуку набрано од дрвото? А најдобриот дел од оваа приказна е што во денешно време е совршено возможно да се одгледуваат овошни дрвја дома, дури и на балкони од станови.

А еден од овие видови кои се пријатели на модерниот живот е јабутикабеира. Brasileirinha, роден во Атлантската шума, дрвото jabuticaba обезбедува мали слатки плодови, со бела и сочна пулпа и супер сјајна виолетова кожа. Однадвор изгледа како скапоцен камен, одвнатре е божествен нектар произведен од мајката природа.

Покрај вкусните плодови, дрвото јабутикаба се издвојува и во уредувањето, бидејќи дрвото е многу украсно и има годишно цветање за да ги уживате вашите очи.

Сакате да дознаете повеќе за jabuticabeira? Затоа, продолжете да ја следите објавата кај нас, ние ќе ви кажеме како да направите садници jabuticaba, како и како правилно да го садите и негувате вашето мало дрво.

Myrciaria Cauliflora

Научното име од дрвото jabuticaba е Myrciaria Cauliflora , но спротивно на она што многумина мислат, дрвото jabuticaba не е единствен вид, тоа е поделено на различни сорти.

Најпопуларно е jabuticaba дрвото Сабара, вклучувајќи го и , многу погодно за садење на мали места, како што се вазни.

Другите видови јабутикабеира се Паулиста, Бранка, Рајада и Понхема.

Главнатакарактеристично за дрвото jabuticaba е начинот на кој се раѓаат плодовите: прилепување за стеблото на дрвото и, токму поради оваа причина, што jabuticabeira се смета за вид карфиол.

Јасното и многу мазно стебло е исто така уште една впечатлива карактеристика на дрвото јабутикаба.

Кога слободно ќе се засади во земја, дрвото јабутикаба може да достигне висина до 15 метри. Во вазна, таа е ограничена на три метри во висина.

Како лесно да направите садници јабутикаба

Расад јабутикаба можете да направите во два начини: со семиња и со сечи.

За семиња, процесот е едноставен и зависи повеќе од природата отколку од вас. За да го направите ова, земете семиња од плодот jabuticaba и ставете ги во плодна почва. Нема потреба да го покривате со земја, во ред? Оставете го како да одмара.

Важно е местото каде што се става семето да прима сонце и сенка на избалансиран начин. Не заборавајте да наводнувате често за да може семето да никне.

Другиот начин за правење садници јабутикаба е преку процесот на сечење, односно од гранка на дрвото.

Исто така види: Бои кои одговараат на морнарско сина: 50 совршени идеи

Следното видео покажува целосниот чекор-по-чекор за да видите како е направено:

//www.youtube.com/watch?v=ihIJBdDlMyw

По пред да го извршите целосниот процес за искоренување на дрвото јабутикаба, почекајте го вистинскиот момент за да се изврши трансплантацијата, обично кога расадот е веќе доволно „земен“ и имадостигнувајќи минимална висина од две палми, во случај на садници направени од семиња.

Како да се засади јабутикаба

Расадниците јабутикабеира се веќе убави и спремни за засадување на последното место. Но, како правилно да се засади јабутикаба?

Јабутикаба е многу разновиден вид кој може да се сади во градини, овоштарници и саксии. Меѓутоа, за правилно да се развие, важно е прво да се третира почвата.

Дрвото јабутикаба има потреба од добро оплодена почва за да расте здраво, па затоа се препорачува употреба на два дела ѓубриво (говедско ѓубриво со дождовни црви хумус ) за секои три делови од земјиштето.

Друг важен детал при садењето на дрвото јабутикаба е да се намокри почвата. Да, на дрвото јабутикаба му треба многу вода и влажната почва е најдобриот начин да се засади.

За да го засадите дрвото јабутикаба во саксија, важно е да изберете сад висок најмалку 50 см и пречник од 50 cm.

Саксијата треба да има и добар систем за одводнување. Можете да го направите тоа користејќи проширена глина или кршен камен на дното, само внимавајте да не ги покриете дупките во вазна.

Следно, покријте ги камчињата со акрилно ќебе или парче ТНТ.

Покријте го ќебето со слој песок висок приближно 5 cm.

Потоа ставете ја почвата подготвена со ѓубриво,формирање на дупка во центарот за да се вметне расадот.

По завршувањето на садењето, ставете ја вазната на место каде што е целосно сонце. На потоплите места се препорачува јабутикаба да се засади во делумна сенка, односно место каде што може да прима сончева светлина во најблагите часови од денот и во најтоплите периоди може да се заштити од прекумерна топлина.

Во случај на градини, овоштарници и цветни леи, проценете ја светлината и климата пред садењето.

Како да се грижите за дрвото јабутикаба

Сега доаѓа најважниот дел за да се осигурате дека вашето дрво јабутикаб расте и дава плод.

Еве што треба да направите:

Дрвото јабутикаба треба да се полева речиси секојдневно, но без вишок. Тоа значи дека почвата не треба да биде влажна, но не треба да биде ниту сува. Малку влажна почва е идеална за овој вид.

Во случај на јабутикаба дрвја во саксии, секогаш проверувајте дали дренажата работи правилно. Ако вазната почне да задржува премногу вода, корените на дрвото јабутикаба може да завршат скапани.

Во цветните леи и отворените места, дождовницата е најдобрата опција за наводнување. Но, ако времето е суво подолго време, наводнете го рачно.

Ѓубрење

Ѓубрењето е многу важно за да се развие дрвото јабутикаба, особено кога е засадено во вазни.

Препорачливо еоплодете го растението во зимските месеци со органско животинско ѓубриво и соединение НПК.

Во другите месеци од годината, оплодете го по потреба растението.

Новите лисја што се раѓаат жолти укажуваат на отсуство од железо, додека старите листови кои пожолтуваат од врвовите до основата демонстрираат потреба од азот.

Недостатокот на фосфор може да се забележи по присуството на жолти листови на врвовите и мртвите и суви делови. Недостатокот на калиум резултира со лисја со мали дупчиња.

Корење

Годишно се сече крошната на дрвото jabuticaba со цел да се „исчистат“ вишокот гранки и да се промовира поголема вентилација и пенетрација од светлината.

Вообичаени штетници кај дрвјата јабутикаба

Дрвото јабутикаба, како и секое друго растение, е подложно на напад од штетници, особено ако има недостаток на некоја хранлива материја.

Најчестите штетници кои обично напаѓаат овој вид на овошје се вошките вошки, бубачки и бубачки. На крајот, дрвото може да страда од габа во неговите цвеќиња и плодови.

За борба против овие натрапнички инсекти, користете едноставна смеса на база на вода и детергент, забележете го рецептот:

  • 1 литар вода;
  • 20 ml неутрален детергент;
  • 20 ml растително масло;
  • 20 g кујнска сол.

Разредете сите овие состојки, истурете ја смесата во распрскувач и полевајте го целото растение.Претпочитајте најблаг период од денот за да ја извршите оваа постапка, избегнувајќи ја сончевата топлина.

Друг чест проблем што обично ги погодува дрвјата јабутикаба е 'рѓата. Ако забележите портокалови дамки на вашето дрво, направете го чистењето за да му овозможите на растението подобро да „дише“ и да добие повеќе светлина.

Ако ги преземете сите овие мерки на претпазливост, вашето дрво јабутикаба треба да почне да ги дава првите плодови помеѓу осум и десет години. Кај пресадените садници, ова време паѓа на четири години.

Исто така види: Микробрановата не се загрева? Сега проверете што да направите во врска со тоа

Тогаш се што треба да направите е да имате корист од убавите и вкусни плодови, да ги јадете во натура или да ги користите во подготовката на слатки, желеа, конзерви и ликери.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.