Како да насликате фрижидер: научете ги главните методи чекор по чекор

 Како да насликате фрижидер: научете ги главните методи чекор по чекор

William Nelson

Фрижидерот е еден од главните апарати во кујната. На крајот на краиштата, таа е одговорна за ажурирање на храната на која и треба ладење и е подготвена за консумирање.

Иако веќе доаѓа со природна фабричка боја, оние кои имаат постар фрижидер може да забележат дека бојата почнува да избледи. излупете.

Или можеби сакате да ја модернизирате вашата кујна и да се обложите на поживи тонови од традиционалните бело и сиво, кои се наоѓаат во овој апарат.

За да ви помогнеме што размислувате за сликајќи го вашиот фрижидер, издвојуваме неколку корисни и интересни совети, покрај тоа што ги коментираме предностите и недостатоците на секој метод на сликање. Проверете:

Методи за бојадисување на вашиот фрижидер

Постојат три многу вообичаени методи за бојадисување на фрижидерот. Тие се:

Четка

Таа е една од најпрактичните и најекономичните. Идеален е дури и за оние кои треба да сликаат на многу мал простор. Направената нечистотија е многу помала и обично е само околу фрижидерот. Некои весници веќе помагаат да се заштити подот.

Големиот недостаток е времето што ќе биде потребно за да се наслика, бидејќи зависи од големината на четката и од можноста да се направи обележана слика. Исто така, бара да сликате само во една насока.

Спреј

Тоа е најчестиот метод за боење фрижидери и огромното мнозинство луѓе се потпираат на него. Сепак, се препорачува само закој има отворен и воздушен простор за користење на бојата за прскање. Брзо е и практично, а бојадисувањето е похомогено, практично без траги.

Голем недостаток е фактот што треба да заштитите се околу фрижидерот, бидејќи бојата нема да се прска само врз него. Друг детал е трошокот, ќе ви требаат неколку лименки со боја со спреј за да го обоите целиот фрижидер.

Валач за бојадисување

Трет многу практичен метод за фарбање на фрижидерот е користење на бојата со валјак за боја . Техниката ја следи идејата за четката, но пропуштањето на бојата е многу помалку означено.

Можете да се обложувате и на различни големини на ролери, оставајќи ги поголемите за страните на фрижидерот, а помалите за мали детали .

Економично, бидејќи користи малку мастило, но малку повеќе работа. Како и со четката, зависите од големината на валјакот и потребно е подолго да се наслика. Ќе ви треба и фиоката за боја, за да бидете сигурни дека не собирате премногу боја со валјакот.

Потребни материјали за сликање

За да го обоите вашиот фрижидер ќе ви требаат:

Боја со спреј

Идеален за оние кои имаат простор дома и сакаат да ја завршат работата побрзо. Ќе бидат потребни неколку лименки со боја за прскање за да се покрие целиот фрижидер.

Епоксидна боја

Наменета за оние кои сакаат да го бојадисаат својот фрижидерсо четка или валјак.

Синтетички емајл

Погоден е и за оние кои сакаат да го бојадисаат фрижидерот со помош на четка или валјак и немаат многу простор дома. Обично е доволна мала лименка.

Побарајте емајл на база на растворувач, а не на база на вода.

Пластична боја (ако вашиот фрижидер има пластични делови)

Претходно предложените бои се погодни за метални фрижидери. Ако вашата е пластика, идеално е да барате боја за пластика. (Може да се користи и спрејот).

Заштитни очила

Боите што се користат при фарбањето на фрижидерите се силни и можат да ги иритираат очите. Идеално, треба да носите очила. (Тие се незаменливи за оние кои ќе го обојат фрижидерот со боја за прскање).

Маска

Маската има иста намена како и очилата. Боите што се користат се силни и дури и ако сте во воздушна средина, се препорачува да носите маска за да не го вдишувате мирисот на бојата.

Ракавици

Заштита на вашиот рацете е интересно не само за да се избегнат алергии, туку и да се олесни отстранувањето на нечистотијата. Поголемиот дел од боите што се користат за боење фрижидери не се на база на вода, туку на база на растворувачи и нивното отстранување е потешко.

Подготовка за бојадисување

Пред да започнете со бојадисување на фрижидерот, потребно е да го подготвите апаратот и просторот во кој ќесакате да го направите ова:

Исто така види: Клун со капчиња за тепих: како да го направите тоа чекор по чекор и 50 прекрасни фотографии

Исклучете го фрижидерот од штекерот

Не смеете да го држите фрижидерот вклучен додека сликате, бидејќи постои ризик да се шокирате.

Испразнете го фрижидерот

Најдобро е да не оставате храна внатре во фрижидер додека фарбате. Главно затоа што ќе биде неопходно да се отвори и затвори фрижидерот. Дополнително, бојата може да се зафати со храната.

Отворање на прозорци и врати

Бојата што се користи при сликањето е силна и затоа се препорачува просторот да се одржува добро проветрен.

Заштитете го подот и просторот што треба да се бојадиса

Поставете го подот со весник или стара пластика. Доколку сакате да користите боја за прскање, интересно е да заштитите неколку места. Ставете селотејп врз гумата на фрижидерот за да ја заштитите од боја.

Исчистете ја површината што треба да се бојадиса

Избришете крпа со детергент и вода над делот од фрижидерот што ќе го обоите. На овој начин е можно да се отстранат маснотиите и другите нечистотии што се насобрале.

Шкурка

Испескајте ги деловите од апаратот што се 'рѓосани и делот што имате намера да започнете со бојадисување.

Отстранете ги деловите од мебелот што ќе бидат обоени

Ако вашиот фрижидер има некој дел што може да се вади и нема да биде обоен, отстранете го пред да започнете со бојадисување.

Чекор по чекор за бојадисување на вашиот фрижидер

Користење четка

Ако имате намера да користите четка за да го бојадисате вашиот фрижидер, можете да се обложите на епоксидна бојаили синтетички емајл. Изберете која било боја што ја сакате.

Почнете од едната страна на фрижидерот и рамномерно бојадисајте. Се препорачува да се обложувате на потенки слоеви, за да не се покривате за да ја наполните четката со боја. Следете една насока додека сликате.

Кога ќе завршите, преместете се на другата страна од фрижидерот. Зачувајте го горниот дел за крај, бидејќи ќе треба да се качите на скала или стол.

Почекајте да се исуши, а потоа повторно нанесете нов слој боја. Генерално се препорачува да се дадат два слоја боја.

Користење на боја за прскање

Овој метод е најлесниот. Откако ќе ги заштитите деловите од фрижидерот (и куќата) кои не треба да се бојадисуваат, ставете ја маската и заштитните очила.

Почнете со прскање на страната што сакате да ја обоите. Ќе ви требаат неколку лименки. Внимавајте да ја следите истата насока и оставете ја бојата униформа.

Доколку е потребно, нанесете втор слој спреј. Оставете го да се исуши во воздушно опкружување.

Користење валјак за боја

За да го насликате фрижидерот со валјак за боја, треба да ги следите речиси истите чекори како оние кои избираат четка.

Меѓутоа, садот за боја може да биде корисен во овој случај, наместо да го потопувате валјакот директно во конзервата.

Исто така види: Инфилтрација во ѕидот: знајте ги главните причини, како да запрете и спречите

Следете една насока додека сликате и претпочитајте сунѓерести ролки, кои не ослободуваат парчиња при нанесување боја .

Користете поголем валјак за данајшироките делови од фрижидерот и помал за детали. Почекајте да се исуши и потоа нанесете втор слој.

За да се осигурате дека бојата ќе трае подолго, можете да ја завршите со нанесување лак. Ова може да се направи без оглед на избраниот метод на боење. Но, за лак се препорачува да се нанесува со четка.

Сега знаете како да сликате фрижидер. Сите техники се ефикасни, но имаат предности и недостатоци. Изберете го оној кој се чувствува најдобро и најпрактично за вас!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.