Како да отстраните гума за џвакање од облеката: совети и трикови што треба да ги следите

 Како да отстраните гума за џвакање од облеката: совети и трикови што треба да ги следите

William Nelson

Има ли нешто пострашно од тоа да откриете гума за џвакање залепена за вашата облека? Покрај одвратно, тоа е и очајно. Тоа е затоа што овој еластичен деликатес не е секогаш толку едноставен за отстранување од облеката.

Но, исто така знаеме дека првата реакција е да сакате веднаш да го откинете натрапникот.

Само ако сакате чувајте ја вашата облека убава и беспрекорна, и онака не сакате да излезете и да скинете гуми за џвакање. Најдоброто што можете да направите е да ја раширите гумата уште подалеку низ ткаенината. Затоа, токму сега, држете се до вашиот адреналин, смирете се и прочитајте ја оваа објава!

Да, прочитајте ја оваа објава! Ви донесовме совети и трикови кои ќе ве натераат лесно да ја отстраните гума за џвакање од вашата облека. Дојдете да видите:

Мраз

Мразот е еден од најпрактичните, брзите, ефикасните и најбезбедните начини за отстранување на гуми за џвакање од ткаенините, било да е тоа како и да е. Магијата овде е едноставна: мразот ја стврднува гума за џвакање и тоа предизвикува бонбоните да го загубат својот еластичен капацитет, што го олеснува отстранувањето од облеката.

За да го направите ова, само ставете две коцки мраз на гума за џвакање (или онолку колку што сметате дека е потребно) и почекајте околу 20 до 30 минути. Кога ќе забележите дека гума за џвакање се стврднала, земете тап, тап нож (ножевите со путер се идеални за оваа мисија) и излупете ја гума за џвакање по рабовите додека не се откине целосно.

Ако забележите дека некои парчиња на гума за џвакање има гуми за џвакање се уште се залепени за ткаенината,отстранете ги со помош на ноктите. Потоа измијте ја облеката на вообичаен начин.

Замрзнувач

Техниката за замрзнување е многу слична со онаа на мразот, само наместо да користите ледени камчиња, облеката ја ставате целосно внатре во замрзнувачот.

Исто така види: Теми за месец дена: совети како да направите ваши и 50 фотографии

Пред тоа, секако, обезбедете кеса за складирање. На овој начин ја избегнувате контаминацијата од замрзнувачот и можните дамки на вашата облека.

По околу два часа, извадете ја облеката и отстранете ја гума за џвакање како што е наведено во претходниот чекор по чекор.

Пеглање

Како и студот, и топлината е добар сојузник за отстранување на гума за џвакање од облеката. За да го направите ова, ставете парче картон на даската за пеглање и поставете го погодениот дел со гума за џвакање на картон со грбот кон пеглата. Држете ја пеглата над ткаенината неколку секунди додека гумата за џвакање не се залепи за картонот.

Потоа измијте ја облеката како и обично.

Сок од лимон и/или оцет

Киселите производи како што се лимонот и оцетот се одлични алтернативи за отстранување на гума за џвакање од облеката. Но, бидете внимателни: не истурајте го сокот од лимон или оцетот директно на парчето.

Наместо тоа, истурете околу литар вода и чаша сок од лимон или оцет во кофа. Ставете ја облеката во оваа смеса (или само погодениот дел) и почекајте околу 15 до 20 минути.

Со помош на тап нож ибез врвот, почнете да ја отстранувате гумата за џвакање од рабовите.

Откако ќе ја извадите целата лига од гума за џвакање, измијте ја облеката на конвенционален начин.

Масло од портокал или еукалиптус

Велат дека маслата од портокал и еукалиптус се ефикасни и кога станува збор за отстранување на гума за џвакање од облеката.

Исто така види: Црна и сива кујна: практични совети и 50 идеи со фотографии

Оваа техника не е многу мистериозна. Само капнете неколку капки од едно од овие масла на гума за џвакање и почнете да го отстранувате со помош на мал нож или шпатула.

Единствен недостаток на оваа техника е тоа што остава мрсна дамка на вашата облека и дека по отстранувањето на гума за џвакање ќе мора да ја отстраните и дамката.

Топла вода

Топлата вода може да ви помогне и да ја отстраните гумата за џвакање од облеката. За да го направите ова, зовријте литар вода и потоа ставете ја облеката во котел или прелијте ја зовриената вода врз гума за џвакање. Ќе забележите дека ќе почне да се раствора и на тој начин ќе можете полесно да го отстраните лепливото.

Лак за коса

Кој знаеше дека вашиот лак може да се користи како средство за отстранување на непцата? Да, и работи! Лакот за коса делува многу слично како и мразот, бидејќи има моќ да ја стврдне гумата за џвакање.

Затоа само нанесете малку спреј на гума за џвакање додека не почувствувате дека се стврднува. Потоа, со помош на мал нож или шпатула, почнете да ја отстранувате гумата за џвакање.

Овој совет е многу интересенза кога сте на забава или настан и не можете да се потпрете на другите горенаведени идеи. Само побарајте помош од локалниот фризер.

Внимание при отстранување на гуми за џвакање од облеката

Сите горенаведени совети се ефективни и навистина функционираат, но некои од нив можеби не се прилагодуваат многу добро на облеката обоена или темна , како и одредени видови ткаенина. Затоа, подолу наведовме неколку совети кои ќе ви помогнат да ги отстраните гуми за џвакање од облеката без да имате друг проблем што треба да го решите:

  • Бидете многу внимателни кога ја користите техниката топла вода на ткаенини што може да се собираат. Кога се сомневате, консултирајте се со етикетата на облеката.
  • Киселите материи како што се лимонот и оцетот може да предизвикаат дамки на нежните и обоени ткаенини. Еден совет е да тестирате мала површина пред да ја извршите процедурата.
  • Внимавајте кога користите ножеви за гребење на гума за џвакање. Секогаш користете тапи и тапи модели за да избегнете ризик од перфорирање или кинење на ткаенината.
  • За обоени ткаенини, претпочитајте ладни или топли техники.
  • Ако ја изберете техниката на мраз или од замрзнувачот, проверете дали гума за џвакање е добро зацврстена пред да почнете да ја отстранувате. И дури и да е стврднат, не сакате да ја скинете гума за џвакање одеднаш, вадете ја малку по малку, стружејќи по страните.
  • Избегнувајте ги постапките под сонце, особено ако сте кои се занимаваат со кисели материи. Осонцето може да извалка и да реагира со производите што се користат.
  • Секогаш перете ја облеката по постапката за отстранување на непцата. Ова ги спречува дамките предизвикани од супстанциите што се користат за отстранување на гума за џвакање.
  • Колку побрзо можете да ја отстраните гума за џвакање од вашата облека, толку подобро. Со текот на времето, гума за џвакање ќе се закачи на ткаењето на ткаенината и ќе стане потешко да се отстрани.

Сега нема причина да очајувате кога ќе видите гума за џвакање залепена за вашата облека. Само следете ги советите во овој пост и останете смирени!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.