Како да перете патики од бела ткаенина: 6 различни начини што треба да ги следите

 Како да перете патики од бела ткаенина: 6 различни начини што треба да ги следите

William Nelson

Ако имате облог мода без грешка, тоа се бели патики. Никогаш не излегува од мода, оди со сите изгледи и стилови и, најдобро од сè, таа е една од најудобните чевли. Белите патики се такви чевли што секој мора да ги има во својата гардероба, без разлика дали се деца или возрасни.

И покрај сета уникатна леснотија на белите патики, тој има голем недостаток: многу лесно се валка. Најлошо од сè е кога е направен од ткаенина, да се чува чист и да не биде жолт изгледа како невозможна мисија!

Сепак, секако дека постои решение да престанете да се „страдате“ кога станува збор за носење на вашите омилени чевли! Проверете шест различни начини за перење на патики од бела ткаенина подолу:

1. Перење на патики од бела ткаенина со сода бикарбона

Лесно се наоѓа во оставата, чајната кујна. Натриум бикарбонат е вистинското решение за избелување на забите, борба против киселоста на желудникот, дезинфицирање на храната и секако отстранување на тврдоглавите дамки на ткаенините. Во продолжение погледнете што ќе ви треба за перење на патики од бела ткаенина со бикарбонат:

 • Стаклен или пластичен сад;
 • Една лажица течен и неутрален детергент;
 • Една лажица сода бикарбона;
 • Стара, но чиста четка за заби.

Начин на чистење:

 1. Во стаклен сад, додадете годетергент и бикарбонат;
 2. Измешајте ги состојките додека не формираат паста;
 3. Во меѓувреме отстранете ги врвките од патиките;
 4. Со четка за заби нанесете ја на „пастата“ и тријте ја и на ткаенината и на гумата на патиките;
 5. Бидете внимателни кога ја изведувате горната постапка;
 6. Откако ќе заврши процесот, ставете ги патиките на воздушно и засенчено место за да се исушат;
 7. Кога е суво, можете повторно да ги користите патиките!

Внимание : обидете се да го направите ова чистење во суви денови за патиките да се исушат побрзо и да не мирисаат лошо!

2. Перење патики од бела ткаенина со талк

Дали знаевте дека талкот е одличен за отстранување на дамките од маснотии од облеката? Исто така, тоа е совршена алтернатива за хемиско чистење на бели патики! За да го направите ова чистење поинаку, ќе треба да имате при рака:

 • Лажица вода на собна температура;
 • Една лажица талк;
 • Фен за коса;
 • Чиста четка со меки влакна.

Следете го чекор по чекор подолу:

 1. Прво, измешајте го талкот со водата за да формирате паста;
 2. Следно, отстранете ги врвките за чевли и влошките;
 3. Отсега со помош на четката масирајте го целиот чевел;
 4. Земете ја машината за сушење и со ветер од неа, поминете ја преку чевелот додека не бидесува!

3. Измијте ги патиките од бела ткаенина со крупна сол

Овој совет треба да го направите откако ќе ги измиете патиките со течен и неутрален детергент! Ќе ви требаат:

 • Половина шолја крупна сол;
 • Половина чаша вода;
 • Чист, мек сунѓер.

Следете го чекор по чекор подолу за да ја отстраните жолтата боја од вашите патики!

 1. Во мало тенџере измешајте ја крупната сол со водата додека не се формира паста;
 2. Отстранете ги врвките и влошките од чевлите;
 3. Потоа со помош на сунѓер истријте ја смесата по сите чевли;
 4. Ставете ги патиките да се исушат на воздушно и засенчено место;
 5. По еден час, исплакнете нормално;
 6. На крајот, вратете се на претходното место за добро да се исушат паровите.

4. Перење патики од бела ткаенина со повеќенаменско средство за чистење

Повеќенаменското средство за чистење е посестрано отколку што мислите! Може да се користи за чистење на домот додека вашите патики не станат бели како нови. За да го направите ова, имајте при рака:

 • Чаша топла вода;
 • Една лажица неутрален течен детергент;
 • Една лажица повеќенаменско средство за чистење (марка по ваш избор);
 • Чиста четка со меки влакна.

Како се чисти:

 1. Со помош на тенџере измешајте ја топлата вода со лажица детергент плус уште едно повеќенаменско средство за чистење;
 2. Отстранете ги врвките и влошките од патиките;
 3. Нанесете го горенаведениот раствор на меката четка;
 4. Нежно исчистете го чевелот. Продолжете да четкате додека не исчезнат сите дамки!
 5. За да завршите, само поставете ги патиките да се исушат.

5. Перење на патики од бела ткаенина со паста за заби

Овој метод на чистење е совршен бидејќи не мора да излегувате од дома за да ги имате потребните состојки! Ќе ви треба:

 • Неутрален течен детергент;
 • Бела паста за заби;
 • Чиста четка со меки влакна;
 • Вода;
 • Чиста, стара крпа.

За чистење со паста за заби, следете ги чекорите подолу:

 1. Прво, отстранете ги врвките за чевли и табаните;
 2. Нанесете неутрален детергент на целиот чевел и, користејќи ја четката, тријте додека не се отстранат сите дамки;
 3. Отстранете ја целата пена формирана со крпата;
 4. Потоа нанесете паста за заби со четката и масирајте;
 5. За да завршите, само нежно поминете ја белата крпа и почекајте да се исуши.

Предупредување : не заборавајте да ги ставите патиките да се исушат на суво и добро проветрено место!

Исто така види: Селска куќа: 100 инспиративни модели, фотографии и проекти

6. Перење на патики од бела ткаенина со сапун во прав

Иако е најтрадиционален метод, ништо не ја заменува моќта на сапунот во прав при отстранување на дамки и нечистотија! ќе ви требаследниве материјали:

 • Пластичен сад;
 • Вода на собна температура;
 • Течен и неутрален детергент;
 • Кутија прашок за перење (марка по ваш избор);
 • Чиста четка со меки влакна.

Следете го чекор по чекор:

 1. Најпрво отстранете ги врвките и влошките од парот патики;
 2. Во пластичниот сад измешајте го течниот детергент и сапунскиот прав со водата;
 3. Потоа земете ја чистата четка, истријте ја површината на чевелот и почекајте додека чевелот не се исчисти темелно;
 4. Прво, исплакнете ги белите чевли под млаз вода;
 5. Конечно, оставете ги вашите патики на ладно, засенчено место додека не се исушат целосно.

Дали ви се допаднаа шесте техники за перење на патики од бела ткаенина? Ако имате повеќе прашања, оставете ги во коментарите подолу!

Исто така види: Како да го зголемите притисокот под туширање: видете ги советите како да се стави крај на проблемот

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.