Како да се готви брокула: различни начини и главни придобивки

 Како да се готви брокула: различни начини и главни придобивки

William Nelson

Знаете кога сте малку без креативност за да подготвите ручек или вечера, но потоа се сеќавате дека има брокула во фрижидерот? Токму така, оваа зелка и зелениот зеленчук можат да го подобрат и додадат вкусот на секое јадење, заштедувајќи ве од здодевен оброк.

Но, има еден детал: готвењето. Дали знаете како да готвите брокула? Начинот на подготовка на овој зеленчук е тој што ќе го гарантира вкусот, текстурата и секако најдобрата апсорпција на хранливите материи.

Затоа, во овој пост, ви донесовме чекор-по- чекор водич за да научите како правилно да готвите брокула на различни начини, ајде да видиме?

Брокула: придобивки и подготовки

Хранлива и вкусна, брокулата е одличен сојузник на здравата исхрана. Меката текстура им се допаѓа на сите, вклучително и на децата кои имаат тенденција да бидат поселективни со храната.

Брокулата е неверојатна храна за оние кои сакаат да ги одржат своите коски здрави и, покрај тоа, помагаат да се спречат проблеми како што е остеопорозата .

Тоа е затоа што брокулата е богата со витамин К, кој помага да се одржи фиксацијата на калциумот во коските. Само да ви дадам идеја, порција од 60 грама варена брокула е способна да обезбеди 100% од дневната потреба за витамин К.

Брокулата е исто така многу богата со витамин Ц, моќен антиоксиданс способен да го зголеми природната одбрана на телото, па дури и да го спречи развојот на болести како што е ракот.

Наброкулата го фаворизира и здравјето на кардиоваскуларниот систем, благодарение на неговата способност да го намали нивото на холестерол и триглицериди во крвта.

Оние кои редовно консумираат брокула, исто така, го хранат телото со калиум, манган, железо и витамин Б9, покрај влакна.

Во Бразил постојат два вида брокула кои се најпознати: сирова и нинџа, онаа слична на карфиолот.

Кога купувате брокула, погледнете да видите ако е со темнозелена боја и со затворени пупки. Не купувајте ги оние кои веќе имаат цвеќиња или со жолти делови, тоа е показател дека брокулата веќе ја поминала својата поента.

Брокулата може да се консумира варена или печена во препарати кои вклучуваат сè, од филови до кори за пита и леб, дури и како салата или помешан со секојдневен бел ориз. Нема недостиг од опции за вклучување на овој зеленчук во вашата исхрана!

Како да се готви брокула на различни начини

Начинот на кој се готви брокулата се меша со текстурата и вкусот на храната, исто така како и со зачувувањето на хранливите материи.

Исто така, важно е да се напомене дека брокулата не може да се превари, во спротивно ја губи текстурата. Максималното препорачано време, во зависност од видот на готвење, е максимум пет минути.

Подолу погледнете ги најпопуларните начини за готвење брокула.

Брокула на пареа

За оние кои сакаат да го задржат вкусот, натекстурата и хранливите материи на брокулата практично непроменети, треба да се одлучите за готвење на пареа.

Процесот е едноставен. Измијте ги и отстранете ги листовите и поголемите стебла. Потоа ставете ја брокулата на врвот на тавата за пареа, онаа слична на цедалка.

Ако немате таква тава, импровизирајте со метално сито што се вклопува над една од вашите тави.

На дното на тавата ставете вода, околу три сантиметри, за да не ја допира корпата.

Потоа наредете ја брокулата во корпата. Покријте ја тавата и оставете ги да се варат околу пет минути или додека не забележите дека веќе се малку меки.

Брокула во микробранова печка

Можете да ја користите и микробрановата за готвење на брокулата. За да го направите ова, ставете ги гранчињата од зеленчукот во чинија со малку вода. Потоа покријте ја чинијата со друга чинија.

Печете во микробранова на високо ниво 4 минути. Внимателно извадете ги од апаратот бидејќи садот ќе биде жежок.

Проверете дали се веќе меки, во спротивно вратете ги во микробранова печка уште една минута.

Брокула во шпорет под притисок

Шпоретот под притисок е најдобрата опција за оние кои сакаат брзо да готват брокула. За да го направите ова, само ставете ги цветчињата внатре во тавата со доволно вода за да се покрие.

Затворете ја тавата, избројте три минути по започнувањето на притисокот и тоа е тоа.

Исто така види: Младинска соба: совети за украсување и 55 фотографии од проекти

Брокулата воредовно тенџере

Друг начин за готвење брокула е користење на обичен тенџере и користење на процесот на вриење. Меѓутоа, во овој случај, важно е да се запамети дека голем дел од хранливите материи завршуваат со водата и високата температура.

Во секој случај, процесот е исто така едноставен. Само ставете ја брокулата во тавата, покријте ја со вода, доведете до вриење и почекајте да омекнат, околу пет минути.

Брокулата во рерна

Брокулата во рерна е комплетна рецепт. Времето за готвење е подолго, но крајниот резултат вреди.

За да готвите брокула во рерна, направете го следново: измијте ги и ставете ги цветчињата во огноотпорна чаша или во калап.

Умерете ги Со сол, бибер, маслиново масло и ситно сечкан лук. Покријте го калапот со алуминиумска фолија и печете на средна температура околу 20 до 25 минути.

Исто така види: Занаети со картон: 60 идеи што треба да ги имате како референца

Како да ја зачувате и замрзнете брокулата

Брокулата е многу расиплива храна, односно лесно се расипува . Затоа, нема смисла да правите голема порција ако нема да ја јадете, можноста сето тоа да го фрлите подоцна е одлична.

Но, ако сакате да ја задржите брокулата подолго, можете да изберете да го замрзне по готвењето. На тој начин, загарантирана ви е храна кога и да ја посакате.

Процесот на замрзнување на брокулата е познат како бланширање.

Првиот дел од овој процес се состои од варење на брокулата додека не стане ал денте, илиодносно цврсто, не премногу меко, не премногу тврдо. Во просек доволни се три минути варење на пареа.

Веднаш откако ќе ја извадите брокулата од готвење, фрлете ја во сад со мраз вода и коцки мраз. Оставете го таму уште околу три минути.

Потоа добро исцедете го и ставете го во чист, саниран сад. Кога треба да користите брокула во вашиот рецепт, само извадете дел од замрзнувачот и ставете го директно во тавата.

Брокулата не ја одмрзнувајте претходно, таа има тенденција да добие гума.

По овие совети како да готвите брокула, сега се што треба да направите е да уживате во она што го нуди оваа храна.

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.