Како да смените сијалица: чекор-по-чекор, со навој и цевчести врвови

 Како да смените сијалица: чекор-по-чекор, со навој и цевчести врвови

William Nelson

Постојат одредени работи низ куќата што секој треба да знае да ги прави, а една од нив е менување на сијалицата. Нешто толку едноставно за некои, но тоа може да биде вистински предизвик за други.

Но, реалноста е дека менувањето на сијалицата е лесно, брзо и нема да бара никакви технички знаења за електрична енергија. Сепак, важно е да се обрне внимание на некои детали кои ќе обезбедат ефикасна и сигурна размена. Проверете кои се тие:

Внимавајте кога менувате сијалица

Пред да ја ставите раката во тестото, или подобро, на светлината сијалица, преземете некои безбедносни мерки и бидете сигурни дека сите потребни алатки ви се при рака, ова ја олеснува работата, освен што ќе избегнете несреќи.

1. Исклучете го напојувањето

Прво, исклучете ја електричната енергија во куќата на централната централа за напојување. Некои резиденции имаат специфични прекинувачи за светилките и тие обично се обележани.

Но, ако немате ексклузивен прекинувач или ако се сомневате, исклучете го општиот прекинувач. Во овој случај, сите светлосни и електрични точки беа исклучени, добро?

Исто така не заборавајте да го оставите прекинувачот на светилката што ќе се смени во положба исклучена.

Со тоа завршивте нема да има струен удар.

2. Скала или стол на вистинската висина

Обезбедете и скала или стол што е цврста, за да можете да се качите и да го направите прекинувачотна светилката. Скалата или столот исто така треба да бидат доволно високи за лесно да стигнете до светилката.

Но, ако таванот е висок, не ни помислувајте да користите стол. Најверојатно ќе ја изгубите рамнотежата и ќе паднете на земја.

И ако скалата дури и не допира до светлината, размислете да користите извлекувач на сијалица. Оваа едноставна алатка е многу корисна за куќи кои имаат многу високи тавани или, едноставно, за да им помогне на луѓето кои немаат физички и здравствени услови да се качуваат по скали.

Абажурот работи како еден вид продолжувач и на крајот има тип на канџи каде што е закачена светилката и може да се извади и да се постави точно и безбедно.

3. Почекајте да се излади светилката

Ако светилката изгори за време на употребата, почекајте да се олади пред да ја замените. Светилките се многу вжештени за време на употребата и може да се изгорите ако веднаш дојдете во контакт со нив.

Исто така види: Нане зелена: што е тоа? значење, како да се комбинираат и декорираат фотографии

Како да смените светилка со завртки на таванот

Завртката или приклучната светилка е една од најлесните за менување. Познати и како обични светилки, овој тип на сијалица може да биде или блескаво, флуоресцентна или LED.

За да смените сијалица со навртување, започнете со преземање на безбедносните мерки споменати погоре.

Потоа, одвртете ја сијалицата од штекерот вртејќи ја спротивно од стрелките на часовникот.време. Ако чувствувате одреден отпор за отстранување на сијалицата, држете ја основата на штекерот за поголема поддршка, но никогаш не допирајте ги контактите или металниот дел од сијалицата.

Држете ја сијалицата цврсто, но не стискајќи, една бидејќи стаклото може да се скрши во вашата рака и да предизвика исеченици.

Ставете ја изгорената сијалица на безбедно место и земете ја новата сијалица. Ставете го во штекерот и свртете го, овој пат, во насока на стрелките на часовникот додека не се зацврсти во штекерот.

Откако ќе го направите ова, сега можете повторно да го вклучите напојувањето и да ја тестирате работата на светилката користејќи го прекинувачот .

Како да ги смените сијалиците од цевки

Сијалиците со цевки се оние долгите, обично со флуоресцентна светлина. Менувањето на овој тип на сијалица е исто така многу едноставно.

Прво преземете безбедносни мерки, потоа држете ја средината на сијалицата со едната рака и со слободна рака повлечете го страничниот капак.

Цевчестите светилки се опремени со два приклучоци на секоја страна. За да ги ослободите од овие приклучоци, само повлечете ги додека не се откачат од штекерот. Со светилката во рака, ставете ја на безбедно место и заменете ја со нова ламба од цевки.

За да го направите ова, само вметнете ја повторно во приклучоците. Проверете дали светилката е добро прицврстена, а потоа само вклучете го напојувањето и вклучете го со прекинувачот.

Како да смените светилка или лустер

Тафонски светла што се во внатрешноста на светилкитеа лустерите најтешко се менуваат, бидејќи прво ќе треба да пристапите до овој додаток, да го отстраните, да ја смените сијалицата и да ја вратите на место.

Покрај тоа, процесот на менување на сијалицата е лесен. исто. Но, имајте го предвид овој совет: кога менувате сијалица што е во лустер или светилка, веќе имате шрафцигер во рака, тоа ќе ви помогне да ги извадите завртките.

Без оваа едноставна алатка, покрај ја отежнувате работата, сепак ризикувате да го присилите штекерот премногу и да го скршите парчето, а да не зборуваме дека сепак може да изгубите рамнотежа и да доживеете пад.

Знаци дека е време да ја смените сијалицата

Не треба да чекате да изгори сијалицата за да ја смените. Ова спречува да бидете изненадени и да завршите без важна точка на светлина внатре во куќата.

Затоа, одвреме-навреме проверувајте го изгледот на светилката. Ако забележите дека врвовите или работ стануваат црни или сиви, тоа е знак дека светилката нема да држи многу долго.

Кога светилката почнува да трепери или трепери, тоа е уште еден знак дека доаѓа до крајот на својот животен век. неговиот корисен век.

Кога купувате нова светилка за замена на старата, проверете ги напонот и моќноста за да се обезбеди исто ниво на осветлување на локацијата.

Исто така, проверете дали новата светилка е топла (жолта) или ладна (бела) светлина. тоа прави серазликата во околината.

Друга причина поради која можеби ќе сакате да ги промените светилките е економичноста. Има многу луѓе кои се одлучуваат за LED светилки наместо блескаво или флуоресцентни светилки.

Иако чинат малку поскапи, LED светилките имаат предност што имаат многу подолг век на употреба, покрај тоа, секако , за да се промовираат значителни заштеди на сметката за струја.

И сега, што да се прави со изгорената сијалица?

Тоа е тоа! Сијалиците се веќе сменети и се е во ред, но тука се поставува прашањето: „што да се прави со старите и изгорени светилки?“. Најчесто тие завршуваат во ѓубре. Ако ова е најдобрата опција за вас, не заборавајте да ја завиткате во пластика или картон за да спречите да се повредат собирачите на ѓубре.

Дури вреди да се забележи да ја означите кесата како информира за постоење на материјал

Меѓутоа, најправилниот и најсоодветниот начин за отстранување на изгорените и неискористени светилки е преку собирните места за рециклирани материјали.

Дали знаевте дека стаклото во светилката може да се рециклира и може да бидат испратени до задруги кои работат со овој тип на материјал?.

Друга опција е да побарате овластен центар за отстранување на светилки, особено во случај на флуоресцентни светилки, бидејќи овој тип на светилки има високи концентрации на жива , токсична супстанцијаза луѓето, како и за вегетацијата, животните и подземните води. Односно, има малку грижа.

Погледнете на пакувањето на светилката за информации за фрлањето, бидејќи производителите се одговорни за крајната дестинација на производот. Ако информациите не се јасни или присутни, контактирајте со SAC (Услуга за клиенти) на компанијата.

Дали ги запишавте сите совети? Сега немате повеќе изговор да престанете да ја менувате сијалицата во вашата куќа. И запомнете, секогаш фрлајте ги вашите светилки правилно.

Исто така види: Кафе катче со минибар: како да се состави, совети и 50 фотографии

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.