Како да свиткате салфетка: 6 упатства за составување убава маса за специјални пригоди

 Како да свиткате салфетка: 6 упатства за составување убава маса за специјални пригоди

William Nelson

Што го разликува обичниот оброк од посебен настан? Менито, се разбира, и грижата со која е поставена масата, нели? По изборот на садовите и поставувањето на приборот за јадење, беспрекорно свитканите салфетки се тие што ќе ја откријат елеганцијата на настанот.

Од францускиот garde-nappe , салфетката е добро позната парче ткаенина или хартија што се користи на масата, чија главна функција е да ги чисти усните и прстите на гостите, покрај тоа што ја штити облеката од прскање сос. Во секојдневните оброци или во понеформалните ресторани и кафетерии, салфетките обично се направени од хартија.

Но, кога одиме во луксузен објект или попрефинет настан, како што е свадба, веднаш ја забележуваме разликата во начинот на кој е поставена масата. Забележете колку ресторани ја користат традиционалната бела платнена салфетка внимателно превиткана за да ги направат масите попривлечни.

Сигурно сте виделе прекрасни маси со салфетки во боја или шарени наместо бели, но во овој случај треба да се мисли на декорацијата на како целина. Обоените салфетки „разговараат“ со чаршавот, садовите, цвеќињата или останатиот декор. Кога се двоумите, направете тест: наредете го едниот крај од масата со чашите, цвеќињата, шапките и салфетките и проверете дали парчињата се усогласуваат едни со други.

Без разлика на естетиката на табелата, најважно е дека насалфетките се беспрекорни: чисти, добро притиснати, уредно свиткани и уредно поставени. Бидејќи не постои правило за виткање салфетки, честопати се сомневаме како да го направиме тоа и лудуваме да бараме помош.

Имајќи го тоа на ум, денешните совети се за секој кој организира специјална вечера или ручек и би сакале да ја украсите масата со свиткани салфетки на прекрасен, функционален и без мака начин. Дали е тоа вашиот случај? Затоа следете го она што доаѓа!

Како да ги свиткате салфетките според настанот

Во понеформални настани, како што се детски роденденски забави или скара, можете да прибегнете кон хартиени салфетки, но тоа не значи дека тие не заслужуваат добра презентација. Не ставајте ги на маса во пакувањето! Шармантниот начин да ги свиткате на чинија или прекрасен држач за салфетки ја прави целата разлика, дури и на секојдневните маси.

Најелегантните и формални настани, како вечери, свадбени веселби и дипломи, нарачувајте маси со ткаенина салфетки. Но, ништо за да ги ставите безгрижно во чинија. Постојат неколку набори за салфетки кои ја прават презентацијата на масата убава, според настанот, и кои лесно можете да ги репродуцирате на тој посебен датум.

Ах, многу важен совет! Пред ракување со салфетки, кои мора да бидат совршеночисти и пеглани – или кој било прибор за јадење, дезинфицирајте ги рацете со гел алкохол и врзете ја косата.

Сакате да знаете неколку практични совети како да ги свиткате салфетките и да ги воодушевите гостите? Затоа, следете ги туторијалите што ги издвоивме за вас и инспирирајте се!

1. Како да свиткате салфетка во триаголник

Ова е најлесниот начин да се свитка платнена салфетка, но резултатот е сепак елегантен.

Чекор по чекор:

 1. Спојте ги двата краја на салфетката за да формирате триаголник;
 2. Спојте ги двата краја на триаголникот со еднакви агли за да формирате помал триаголник.

Едноставно, нели? Со само две превиткувања, најтрадиционалното превиткување салфетки, кое толку често го гледаме во рестораните, над чиниите е подготвено.

Погледнете го ова видео на YouTube

2. Како да виткате салфетка со прстен

Ова е многу едноставен начин за виткање салфетка од ткаенина, но одлично изгледа на убава маса, особено на свадби.

Шармот е на сопствен прстен, или држач за ткаени салфетки. Тие можат да се направат со вештачко цвеќе, сјајни камења, метали, па дури и рустични материјали како бамбус. Важно е да ги комбинирате со остатокот од декорот на масата.

Чекор по чекор:

 1. Отворете ја ткаенината на рамна површина;
 2. Поставете ја прстен на центарот на салфетката;
 3. Повлечете ја ткаенината минувајќи низ внатрешноста напрстен;
 4. Наредете ги наборите што ќе се формираат природно;
 5. Прилагодете ги краевите за да го оставите на врвот на чинијата на шармантен и убав начин.

Гледајте го ова видео на YouTube

3. Како да виткате салфетка од ткаенина: торбичка за прибор за јадење

Кај овој тип на виткање, приборот за јадење се става внатре во салфетката, така што гарнитурата за маса е поорганизирана. Но, отворот можете да го користите и за да поставите други ставки, како што е менито за забава.

Чекор по чекор:

 1. Поставете ја отворената салфетка десната страна нагоре;
 2. Преклопете на половина и потоа повторно преклопете за да формирате помал квадрат;
 3. Со превитканата страна надолу, земете ја едната половина и пронајдете ја до врвот, вметнувајќи ја во наборот што се формира зад;
 4. Свиткајте ги двете страни на преклопот надолу, оставајќи само правоаголник.

Погледнете го ова видео на YouTube

Исто така види: Кутија за организатор: 60 средини организирани и украсени со неа

4. Како да ја преклопите салфетката и да ја завршите со прстен

Иако овој набор има слична завршница на прстенот, почетниот процес е различен. Изберете квадратна салфетка, околу 40 cm², и прстен што одговара на приликата.

Чекор по чекор:

 1. Превиткајте ја салфетката на половина формирајќи триаголник;
 2. Свиткајте го левиот крај на половина, формирајќи уште еден помал триаголник;
 3. Овој пат преклопете го десниот крај, формирајќи го третиот и последниот триаголник;
 4. По десниот и левиот крајлево, прекрстувајќи ги, така што наборот е во форма слична на вратоврска;
 5. Вметнете го прстенот и поставете го приближно во средината на салфетката.

Гледајте го ова видео на YouTube

5. Како да виткате салфетка во форма на роза

Ова е многу нежен набор кој импресионира со леснотијата на користење. Масата е уште поубава ако се обложувате на салфетки во весели тонови, како цветните. Овој стил е идеален за повеќе романтични настани, како што се свадби, Денот на вљубените или дури и Денот на мајката.

Чекор по чекор:

 1. Соединете ги двата краја на салфетката, формирајќи триаголник ;
 2. Свиткајте ја основата на триаголникот вертикално до приближно до половина, оставајќи мал триаголник на горниот крај;
 3. Свртете се од едниот крај до другиот, овој пат хоризонтално, оставајќи мал слободен дел ;
 4. Стиснете го испакнатиот крај во една од наборите што се формирале користејќи, доколку е потребно, шпатула или рачка од лажица.
 5. Поставете го цветниот дел на површината каде што се превиткува се прави;
 6. Земете ги двата краја кои беа формирани и отворени, формирајќи ги поголемите ливчиња на цветот.

Погледнете го ова видео на YouTube

6. Како да виткате салфетка во форма на срце

Освен што е убава, масата украсена со салфети во форма на срце е супер романтична. Обложувајте се на салфетки во нијансиво црвено и гледајте како гостите ќе ја почувствуваат наклонетоста со која се примени.

Исто така види: Список на домашни задачи: како да ги соберете вашите и да избегнете рутински стрес
 1. Свиткајте еден дел од салфетката на половина, а еден на другите два краја, формирајќи два правоаголници кои се спојуваат во средината;
 2. Превиткајте го едниот дел преку другиот формирајќи еден правоаголник;
 3. Поправете еден од прстите на врвот, означувајќи ја средината на салфетката;
 4. Земете го лево дел од преклопот надолу, а потоа направете го истото со другата страна, секогаш почитувајќи ја точката означена во средината;
 5. Свртете ја салфетката така што формираниот крај е свртен кон вас;
 6. Прилагодете ги краевите на наборите, така што тие го формираат горниот дел од срцето.

Погледнете го ова видео на YouTube

Што е со нашите совети како да ги свиткате салфетките во убаво и елегантно начини?

Секако дека вашите гости ќе ја почувствуваат топлината со која се примени и вашиот настан ќе биде многу попосебен. Имате ли и вие некои трикови како да виткате салфетки и да поставите убави маси? Кое е вашето омилено преклопување? Коментирајте овде!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.