Капа за плетење: видете како да го направите тоа, совети и инспиративни фотографии

 Капа за плетење: видете како да го направите тоа, совети и инспиративни фотографии

William Nelson

Дали да плетеме? Денешниот пост е целосен прирачник за оние кои сакаат да направат капа за плетење. Да, плетењето не е капчиња.

Па да започнеме со објаснување на разликата помеѓу овие две техники за да нема забуна и да знаете што точно правите.

Разлика помеѓу плетење и плетење капчиња

И плетењето и капчињата се занаетчиски техники за изработка на облека и додатоци. Но, постои впечатлива разлика меѓу нив, а можеби и главната: видот на иглата што се користи.

Додека во капчињата се користи само една игла, во плетењето потребни се две. И тие се многу различни.

Копчињата има кука која служи за завојување на конецот за да се создадат шевовите. За капчиња можете да користите различни типови и дебелини на конец, од најдебели до најтенки, се ќе зависи од парчето што сакате да го креирате.

Во плетењето, конецот се испреплетува со две долги и зашилени игли . Друга разлика што ги означува парчињата за плетење е ексклузивната употреба на волна за изработка на парчињата, односно нема да видите плетење произведено со друг тип на предиво.

Ексклузивната употреба на волна значи дека огромното мнозинство на плетените предмети се насочени кон облеката. Затоа, со оваа техника е можно да се изработат капути, капи, марами, чорапи, блузи и уште неколку парчиња.

Плетените парчиња имаат и текстура ипоголема еластичност од парчињата капчиња.

Конец и игла за плетење: совети за почетници

Да започнеме со разговор за избор на предиво за плетење. Иако техниката го користи само овој специфичен тип на конец, важно е да се спомене дека на пазарот постојат различни видови волна. Некои се подебели, други се пофини и понежни.

Плетената капа направена со фина волна бара подолго време за да се направи отколку кога се користи дебел конец. Тоа е затоа што ќе треба да дадете повеќе конци за да ја покриете потребната мерка. Затоа, ако почнувате со техниката или сакате нешто брзо и лесно, претпочитајте подебели конци.

Внимавајте и на квалитетот на волната. Некои носат мешавина од волна и памук, додека други се мешавина од волна и акрилик, на пример. Има и волни од животинско потекло и синтетичка волна, внимателно проверете ги овие информации на етикетата, бидејќи тие директно ќе влијаат на квалитетот и крајната цена на парчето.

Направете тест за да дознаете дали волната нема да предизвикуваат иритација на кожата. Втријте го на рацете и вратот, кои се најчувствителните области на вашето тело и проверете дали тоа не предизвикува никакви непријатни сензации. Ова е уште поважно кога намерата е да се плетеат парчиња за деца и бебиња, бидејќи нивната кожа е многу чувствителна и нежна.

Вреди да се напомене и дека подебелите волни се повеќепрофитабилни, односно правите повеќе со помалку. Пофините волни трошат повеќе. Затоа, секогаш проверувајте ја вкупната должина на топчето предиво на пакувањето, имајќи предвид дека за да направите едноставна капа за плетење ќе ви требаат најмалку 1,80 m.

Што се однесува до иглите, важно е да се избере оној што одговара на дебелината на предивото што се работи, исто како и со капчињата. Затоа, користете дебели игли за дебели нишки и фини игли за тенки нишки. Но, ако се двоумите, проверете го пакувањето на конецот, генерално, производителите обично укажуваат на најсоодветната игла.

Друг совет е секогаш да имате игла од 5 мм. Практично е џокер во плетењето и може да се користи со различни дебелини на конец.

Важноста од преземање мерења за да се направи капа за плетење

Многу е важно да се има референца пред да започнете изработка на капачето за плетење. Затоа, препораката е секогаш да се прават мерења на главата на оние кои ќе носат капа. Но, ако не можете да го направите тоа, имајте на ум дека стандардното мерење за возрасен е 61 см.

Обично се прават 2 конци по сантиметар. Тоа значи дека ќе бидат потребни 122 конци за основата на капачето (Број на шевови x мерење на обемот).

Да одиме сега на чекор по чекор? Така да се сместат таму бидејќи донесовме изборвидеа за објаснување чекор по чекор за различните видови капа за плетење.

Како да направите капа за плетење

Детска капа за плетење

Малата со овој модел на плетено капаче, оние ќе останат топли и уште помили. Научете го чекор по чекор со следново видео:

Гледајте го ова видео на YouTube

Женска капа за плетење

Сега ако барате предлог за женска капа за плетење и деликатна, оваа е совршена. Проверете го туторијалот и започнете денес:

Гледајте го ова видео на YouTube

Машка капа за плетење

Мажите не можеа да останат настрана од оваа техника. Затоа, видеото подолу ве учи како да направите супер едноставна машка капа за плетење. Следете:

Гледајте го ова видео на YouTube

Исто така види: Како да свиткате салфетка: 6 упатства за составување убава маса за специјални пригоди

Капа за плетење за бебе

Завршете го детскиот кревет со убава и мека капа за плетење. Изберете ја најдобрата волна и почнете да плетете:

Погледнете го ова видео на YouTube

Капа за плетење за почетници

За оние кои почнуваат со техниката сега вреди погледнете го ова видео. Моделот на капа е едноставен и брз за правење, само погледнете:

Погледнете го ова видео на YouTube

Капа за плетење со плетенка

Плетенките се пресвртница во изработката на плетење и, се разбира, тие не можеа да бидат изоставени од капи. Погледнете како да направите прекрасен модел со следниот чекор по чекор:

Погледнете го ова видео на YouTube

Cap ofdrop knitting

Дали сакате помодерен и стилски модел на капа за плетење? Затоа, проверете го овој туторијал со рецептот за паднато плетено капаче:

Гледајте го ова видео на YouTube

Плетена капа со помпон

Моделите со плетени капачиња со помпон се класика и заслужуваат посебно место во вашиот плакар, погледнете како да го направите тоа:

Погледнете го ова видео на YouTube

Супер лесно плетење капа

Сакате да научите како да плетете застрас капа? Тогаш ова видео е за вас.

Гледајте го ова видео на YouTube

А сега да се инспирирате со 60 модели на капачиња за плетење? Тие би можеле да бидат вашата следна референца, дојдете и видете:

Слика 1 – Преслатка детска капа за плетење со дизајн и облик на плишано мече. Можете да се загреете и да си играте со него!

Слика 2 – Детско плетено капаче со нежни и романтични детали.

Слика 3 – Плетена капа со кариран дезен за бебето: толку е слатко!

Слика 4 – А сега плетен сет капа со ракавици?

Слика 5 – Срциња со светки за украсување на женската плетена капа

Слика 6 – Опуштање на помпоните!

Слика 7 – Цвеќиња и лисја нацртани на капачето за плетење. Прекрасна инспирација!

Слика 8 – Капа за плетење со мали уши зазабавувај ги децата

Слика 9 – Божиќна инспирација во капачето за плетење

Слика 10 – Максито за плетење беше прекрасно во оваа детска капа во две бои

Слика 11 – Трио капчиња за плетење кои се исти во моделот, но различни во боите

Слика 12 – Овде, најдобрата волна донесе деликатес на плетениот сет на капа и шал

Слика 13 – Прекрасна сина боја за овој модел на капа за плетење со помпон

Исто така види: Кокедама: што е тоа, како да се направи чекор по чекор и инспиративни фотографии

Слика 14 – Женска капа за плетење со плетенки и во бои што бегаат од традиционалната

Слика 15 – Колку е шармантна оваа детска плетена капа со штитници за уши

Слика 16 – Споена и испуштена плетена капа: инспирирајте се!

Слика 17 – Испечатена плетена капа со обоен помпон.

Слика 18 – А кога зборуваме за боите, оваа маѓепсува со обоените ленти на светлата позадина. Помпонот е шарм освен.

Слика 19 – Капа за плетење инспирирана од овошје.

Слика 20 – А што мислите за кошарка со печат на капачето?

Слика 21 – Кога се сомневате, мало животинче втиснато на капачето секогаш сте добредојдени!

Слика 22 – Погледнете каква добра идеја: овде, капачето за плетење ја освои само шипката за да стане обоена.

Слика 23 – Капа за плетењеили тиква?

Слика 24 – Како да не се заљубите во овие супер слатки капи за плетење?

Слика 25 – Запомнете: волната за капи за плетење за бебиња мора да биде мека и квалитетна.

Слика 26 – Слуга!

Слика 27 – Старото добро црно-бело ја печат оваа плетена капа.

Слика 28 – Едноставна и шарена плетена капа: придружник за сите времиња.

Слика 29 – Прекрасен градиент во розови нијанси за плетеното капаче.

Слика 30 – Оваа нема потреба од коментари!

Слика 31 – Што е со индиското влијание на капачето за плетење?

Слика 32 – Капа во три различни стилови.

Слика 33 – Детско плетено капаче со се што ви треба: вратоврска, помпон, штитници за уши и, се разбира, плишаното мече.

Слика 34 – Меки, мека и со многу посебен допир на копчиња.

Слика 35 – За чиракот на малиот волшебник!

Слика 36 – Скапоцени камења за гламурирање на капачето за плетење.

Слика 37 – Каприш во составот на бојата на плетеното капаче.

<0 0>

Слика 38 – Инспирирана од дното на морето!

Слика 39 – Плетенки и светки.

Слика 40 – Реалмаче!

Слика 41 – Шармот на оваа мешана плетена капа е крзнениот помпон.

Слика 42 – Малата лисица вели здраво!

Слика 43 – Трезните и живописни бои прават прекрасна композиција за плетеното капаче.

Слика 44 – Мали бувови на граница.

Слика 45 – Помпони за правење уши

Слика 46 – Капа за плетење во три бои. Нагласи за штитник за уши во форма на ѕвезда.

Слика 47 – Мало зајаче за капачето за плетење.

Слика 48 – Овошје!

Слика 49 – Портокаловиот тон ги подобрува плетенките на оваа плетена капа.

Слика 50 – Што мислите за виножитото на плетената капа?

Слика 51 – Земени нијанси за да се создаде шахот на оваа капа за плетење.

Слика 52 – Во суров тон со обоени точки, дали ви се допаѓа?.

Слика 53 – Дискретно, но присутно маче.

Слика 54 – Детали кои го збогатуваат секој занает .

Слика 55 – Капа за плетење за да добиете божиќно расположение.

Слика 56 – Плетење капа за плетење со капчиња детали: совршен спој на две техники.

Слика 57 – Капки!

Слика 58 – арапска инспирација.

Слика 59 – Падна плетена капаедноставно во две бои.

Слика 60 – Розовата плетена капа ги заслужува овие мали бели срца!

William Nelson

Џереми Круз е искусен дизајнер на ентериер и креативен ум зад широко популарниот блог, Блог за декорација и совети. Со своето остро око за естетика и внимание на деталите, Џереми стана авторитет во светот на дизајнот на ентериер. Роден и израснат во мал град, Џереми уште од мали нозе развил страст за трансформирање простори и создавање убави средини. Тој ја продолжи својата страст со завршување на диплома за внатрешен дизајн на престижен универзитет.Блогот на Џереми, Блог за декорација и совети, служи како платформа за тој да ја покаже својата експертиза и да го сподели своето знаење со огромна публика. Неговите написи се комбинација од проникливи совети, водичи чекор-по-чекор и инспиративни фотографии, кои имаат за цел да им помогнат на читателите да ги создадат своите простори од соништата. Од мали измени во дизајнот до целосно преуредување на собите, Џереми дава лесни за следење совети кои одговараат на различни буџети и естетика.Уникатниот пристап на Џереми кон дизајнот лежи во неговата способност беспрекорно да комбинира различни стилови, создавајќи хармонични и персонализирани простори. Неговата љубов кон патувањето и истражувањето го навела да црпи инспирација од различни култури, инкорпорирајќи елементи на глобален дизајн во неговите проекти. Користејќи го своето големо знаење за палети на бои, материјали и текстури, Џереми трансформираше безброј својства во прекрасни простори за живеење.Не само што стави Џереминеговото срце и душа во неговите дизајнерски проекти, но тој исто така ја цени одржливоста и еко-пријателските практики. Тој се залага за одговорна потрошувачка и промовира употреба на еколошки материјали и техники во неговите објави на блогот. Неговата посветеност на планетата и нејзината благосостојба служи како водечки принцип во неговата дизајнерска филозофија.Покрај водењето на својот блог, Џереми има работено и на бројни проекти за дизајн на станбени и комерцијални објекти, заработувајќи признанија за неговата креативност и професионалност. Тој, исто така, беше вклучен во водечките списанија за дизајн на ентериер и соработуваше со истакнати брендови во индустријата.Со својата шармантна личност и посветеност да го направи светот поубаво место, Џереми Круз продолжува да инспирира и трансформира простори, совет за дизајн во исто време. Следете го неговиот блог, Блог за декорација и совети, за дневна доза на инспирација и стручни совети за сите работи за внатрешен дизајн.